top of page

 פרק 86 -הישרדות וארעיות

אפשר להאזין לפרק כאן 

יש רבים שבאים בטענות אל עצמם ביחס לתכונות מוקצנות שקיימות בהם ושהם חווים בתוך עצמם וזה יוצר אצלם תסכול וסבל, הם יוצאים למאבק בתוך עצמם על מנת למגר את התכונה הזו או האחרת שלטעמם מפריעה לדימוי העצמי שהם דמיינו לעצמם כראוי או לאיכות החיים. התכונה יכולה להיות תכונת אופי, תכונה התנהגותית או מחשבתית כמו קנאה, ביקורת, כעסים, שיפוטיות, דאגת יתר, נטיה להתחרט ובכל מקרה עצם ״היציאה למאבק בתכונה״ היא הכרזת מלחמה עצמית שיוצרת נפרדות וסבל שמנציח את המאבק ולכן כאשר אדם מבקש לאזן  תכונה מוקצנת בתוך עצמו הוא פשוט צריך לאפשר לתכונה אחרת להעלות במקומה וכך ייווצר האיזון. 

פודקאסט - פרק 86 - הישרדות וארעיות 

הפרק עוסק בנושא ההישרדות והארעיות מנקודת מבטו של המחפש שמתמודד עם קשיי עולם החומר אך ראשו מביט ומתבונן בשמיים בציפייה לרמז שיעזור לו להתחבר אל הלך רוח והתנהלות רוחנית.  הפרק מבוסס על שאלה של מאזין, היא מבטאת את עומק ההתנסות שלו בעבר, מאבק שכרוך בקשיי קליטה, שפה והגירה המבטאים מצבים שבהם הוא נדרש ליכולת הישרדות,  ההישרדות קיימת וממשיכה להשפיע כדפוס פעולה גם אחרי שבגר והוא חי בשפע. הוא מעלה סוגיה שדרכה ניתן למצוא הדילמה ששואלת: האם אני עדיין זקוק לחווית ההישרדות ומה היא מייצגת עבורי?
 

פודקאסט- תחנת ירח- פרק 86 - ארעיות והישרדות

האימייג׳ הזה נוצר ב מידג׳רני AI

ארעיות שוללת יתדות ועוגנים

רבים מבני האדם קושרים יחד אירעיות והישרדות וזה לאו דווקא נכון, זה גם לא בהכרח ביטוי לתודעת מצוקה. ארעיות מבטאת את תנודתם והישתנותם של הדברים, היא מכירה בצורך המתחלף, בצורך בשינוי. היא שוללת היצמדות להרגלים וקבעונות ומעדיפה את הזרימה המשתנה על פני הקבוע כי האדם אמור להכיר את עצמיותו ואת פנימיותו ולבנות את עצמו כמרכז תודעה עצמאי שיכול להסתדר בכל מרחב וזמן ולכן הוא צריך לשאוף להתמזג עם הקוסמוס ועם דרכו שזה אומר: לזרום ולנוע ביחס ועל פי רצון הדברים ועדיין לשמור על שלמות הצורה והמסגרת שלו.
בתוך החוויה הארצית בני אדם שואפים אל ההיפך, רוצים לקבע את עצמם על פי יתדות ועוגנים ברורים, קבועים ובטוחים כי חווית הריק והאין קשה לאדם והיא לא ברורה ולכן מוטב להתמצא ולאחוז במשהו שהרי האדם יעשה הכל על מנת להימנע מהרגשת תלישות למרות שרבים מרגישים ככה בלי קשר לעובדה שיש סביבם הרבה יתדות ועוגנים, הם פשוט ברגע מצוקה לא נחשבים בעיניהם והאדם תמיד ירצה את מה שאין וחסר לו.


להיות אחד עם היקום
הארעיות היא הכנפיים של המחפש כי היא מאפשרת יציאה מתוך מרחב מוכר אל מרחב מלא אפשרויות חדשות וזה מקום שדורש אמון. זה ברור שיש רבים בעולמנו שחווים ארעיות כתוצאה מחוסר, עוני ודחק וקיים צער על כל מי שמבקש לעצמו עוגן וודאי שאין יכולתו משגת ועדיין, יש כאלו שויתרו על הוודאות על מנת לצאת למסעות, כאלו שהתרחקו אל המדבריות וראשי ההרים על מנת להתבודד כי האדם ברוחניותו מחפש להישען על  האלוהות ומבקש שהיא שתתבטא כאמון נצחי בבריאה, תחושת אני קיים.
עולם החומר מספק הרבה פרדוקסים ומעורר דילמות כאשר הוא מציב תנאים של מרחב, גבול וזמן, האדם לא יכול באמת להיות ולחיות ללא מסגרת ולכן גם על הארעיות ללבוש צורה ולהתקיים תחת הגדרה שאולי מצמצמת את האפשרויות אבל היא עדיין מספקת את התנאים להיות בתנועה ושינוי והיא מחייבת  את האדם להביט אל השמיים בציפייה לראות סימן ולהיות מתוזמן כי האדם הארעי מבקש להיות אחד עם היקום.

הישרדות כמנוע לחיים
הישרדות היא חוויה ארצית שמתרחשת כאשר מערכת אמונות נפגשת עם זיכרון, היא מנסה להימנע מחזרה על נקודת כאב שכבר נחוותה בעבר, להימנע ממצב נתון בגלל אמונה שהמצב צריך להיות אחרת ומתאים יותר למה שהייתי רוצה להרגיש ולמה שאני מבקש לחוות.
ההישרדות מונעת מפחד שמתגלם כזיכרון והיא מצביעה על חווית חוסר שבני אדם מאמינים שמקורו במחסור חומרי למרות שכל הסיבות לחוסר הם רוחניות וחווית החוסר היא תוצר הניתוק של הנשמה מאנרגית האם.
הבלבול וחוסר הביטחון שהנשמה חשה מסבירים לה שהיא כלואה בתוך חווית גוף חומר צרה, מוגבלת וזמנית ויחד עם זאת היא אמורה למצוא את עצמה ( בעזרת ההישרדות) מתעקשת על מימוש רעיון הקיום שלה בגוף חומר ולאורך הזמן היא מוצאת שהיא נקשרת אל אותו עולם חומר שאמור לשרת את מטרותיה אבל היא מוצאת שהיא מתאהבת בתנאים, בעונג ובתשוקות וכך חווית ההישרדות מתקבעת כמנוע שדווקא דוחף אותה לממש ולהגשים באותו גוף חומר, גם אם הוא מתכלה וזמני ולכן בתוך חווית ההישרדות יש גם קסם, דחף והתעוררות של הרצון כי רבים מבני האדם מתקדמים בחייהם ומממשים רק מתוך מצב של מצוקה וכאב.
עבור ההישרדות לומדים להסתפק במועט, לומדים נחישות ורצון, לומדים התמדה ולומדים להפוך את חווית החוסר לחוויה נוחה יותר או לכל הפחות לכזו ששואפת להוקיר תודה על מה שכן מתקיים כי מה שחשוב הוא משימת החיים וההגשמה.

ההישרדות הופכת לארעיות
ההישרדות נושאת בסבל שמקורו במאבק פנימי בין הרצון למלא את המשימה לבין הרצון לשפר את התנאים בתוכה.. עם קבלת התנאים כעובדה האדם יכול להתמיר ההישרדות לארעיות והוא יתן לעצמו את האפשרות לנוע ולהשתנות לפי רצון הדברים וכך ההישרדות הופכת מניע ומאיץ להתפתחות כולה כאשר היא מותמרת למצב רוחני יותר רווי אמון בדרך. אם האדם לא מקבל את תנאי החומר המגבילים ומנסה להפוך את היוצרות, לצאת ממצב ההישרדות למצב אחר מבלי לפתור את הפחד והזיכרון שההישרדות מייצגת בתוכו ומתריעה מפניו אז הוא יסבול כי הוא מתנה את דרכו ברצון בזרימה מתוך תחושה ממכרת וחסרת דאגות כאשר דווקא ההישרדות היא זו שמעלה פחדים וזיכרונות ומחייבת להתמודד ולנקות את המרתפים של התודעה ולנוע קדימה באומץ אחרת החיים יכולים להפוך להרגשה שהיא לא נוחה בכלל. 

 

 

בואו להאזין 

 יש  עוד הרבה הסברים, סיפורים ומוסיקה  של עידו אז…. אתם מוזמנים בשמחה להאזין  לפרק בספוטיפיי או באפל פודקאסט או להאזין לפרק כאן 

הפרק הקודם

 

איקון שהוא קישור לאפליקצית ספוטיפיי
איקון שהוא קישור לאפליקצית אפל פודקאסט
איקון שהוא קישור לאפליקצית יו טיוב
bottom of page