top of page

 פרק 88 -ריק קיומי 

אפשר להאזין לפרק כאן 

הי :) אני מקווה שתקופת החגים עברה עליכם בנחת ובשמחה ואתם נושאים את עיניכם בתקווה לשנה חדשה בריאה ושמחה, כזו שתדגיש בכם את הרצון להתפתח בנחת מתוך הרגשת התרחבות שלא באה בעקבות דחק אלא בעקבות רצון לחוות את מעשה החיים ומשמעות החיים בקבלה, קלות והרגשת שייכות… לשים בצד, לזמן מה, את הרגשת הדחק, את הדרישה למהירות, את תנאי החומר הלוחצים ואת הרגשת הבלבול. ובכל זה יעסוק הפרק הנוכחי של הפודקאסט שפורסם היום בנושא הרגשת הריק הקיומי.

פודקאסט - פרק 88 -ריק קיומי

ריק קיומי מתאר חווית חוסר משמעות שהאדם מוצא שהוא עומד בתוכה הלום, מבולבל,  לא תמיד יודע לאן לפנות ומתלבט האם עליו ללכת בעקבות אחרים או בעקבות עצמו. זה קורה כי תכלית קיומו לא תמיד ברורה לו והמצב הזה מסב לו כאב. יכול להיות שבתוך תוכו הוא יודע וזוכר שאמורה להימצא בו תכלית ברורה ומשמעות פנימית מספיק חזקה שתבהיר את מטרת החיים ותוביל אותו להחלטה, לבחירה ולפעולה מתואמת על מנת שהוא יוכל להיות אדם יוזם שגם אחראי לעצמו ולמעשיו אבל למרות כל אלה הוא עדיין יכול למצוא שקשה לו להשתחרר מחווית הריק הקיומי, אותה חוויה שבה האדם מרגיש שעולמו נתון בשקיעה וערפל תודעתי שממסך אותו בענני רגש כבדים והעננות הזו רק מגבירה את ההרגשה שהוא לא יודע לאן לפנות, לא יודע על מה ועל מי לסמוך ולא יודע במה לבחור, ולכן תכלית מטרתו היא למצוא את הדרך להסיר עננים אלה מדרכו באמצעות דרכו הרוחנית. 

פודקאסט - תחנת ירח - פרק 88 - ריק קיומי

האימייג׳ הזה נוצר ב מידג׳רני AI

האם הקיום קודם למהות?

זו שאלה שעולה בעקבות חקירת תפקידה של האלוהות בחיי האדם ולכן ומבחינה רוחנית המהות קודמת לקיום כי בריאתו של האדם נוצרה מתוך רעיון אלוהי וכך בהופעתו של האדם בעולם הכל כבר נוצר, נברא וקיים למענו ורק קיומו הגשמי מתקיים לרגע ואולי גם נכפה עליו כעובדה. האדם רוצה לחוות שייכות אל המקור ולכן הוא אמור (במרכאות או שלא) לקבל על עצמו את המהות האלוהית כרעיון שעליו לחוות ויחד עם זאת ועבור מי ששולל את קיומה של האלוהות בתוכו מראה הדברים עבורו יהיה שונה כי בדרך הזו האדם חי רק עבור תכליתו הגשמית וכך הוא מופיע בעולם בלידתו, עבד של הזמן המתקצר כשהוא ננטש בתוך מערכת מושגים שנקבעה עבורו מראש והוא אמור לצאת למסע חיפוש עצמי אחר מהות,  עליו להידרש להישרדותו ולממש את עצמיותו דרך חיפוש אינדיבידואלי אחר משמעותו ומהותו כאדם בלי קשר לקיומו או לאי קיומו של האלוהים וכך ואם נשלל קיומו של האלוהים בתפיסתו העצמית ובמערכת האמונות שלו אז הקיום קודם למהות כי חיים בינינו רבים ללא משמעות ומהות אמיתית וקיומם הגשמי קודם ומהותם (שהיא תוצר חיפוש) . ונעסוק בזה בהרחבה בפרק של הפודקאסט.


מה זה ריק קיומי ?
ריק קיומי יכול להיות מתורגם לחוסר משמעות וחווית תלישות..חוויה שבתוכה לאדם לא ברור עבור מה הוא קם בבוקר, לא ברור לו עבור מה הוא חי והוא רק יודע שהוא לא רוצה למות. המסע הקיומי לעבר משמעות כרוך בחיפוש והאדם מכוון את דרכו ואת מטרותיו לכיבוש החומר והרחבת רכושו כדרך שמתרחקת מהרוח ומעדיפה לנסות ולהכניע את אי הוודאות הקיומית מתוך ביטוי לתשוקת הרגעי והחולף ולא השתוקקות אל הנצחי והקבוע כי אותו קבוע כרוך בהיכרות עם המקור והאדם לא יכול לשלוט או לכוון את המקור שמבקש ממנו את ההיפך משליטה: זרימה וקבלה.. וכך בהיות האדם מאמין גדול ביוזמה ודחיפה קדימה הוא יכול למצוא את עצמו מתחפר היטב באותם דפוסים, התניות ומטרות שהוא מתעקש להשיג בחומר דווקא ועל אף היות הדברים חולפים ולא קבועים וכך ולעיתים הוא מוצא את עצמו במרדף ריק אחר כח ושליטה ובתוך הרגשת שקיעה כללית (למרות ההישגים ולמרות המטרות שהוא כן השיג) כי מהות העולם האמיתית היא ריק שמבקש להתמלא וכך גם עולם החומר הוא ריק שיש למלא ועל כן תחושת החוסר התמידית שניתן למלא אותה רק במהות הקשורה עם חווית המקור וכך כל מע׳ יחסים או קירבה או קשר רגשי היא למעשה ביטוי לגעגוע אל אותו מקור שכוונתו איננה ברורה אך כל אדם יידע כי זו האמת בהרגשת השתייכותו.


פתרון לקיום
האדם רוצה לפתור בעיקר את הסבל שהוא חש והוא פחות נתון לפתרון בעיותיו מן היסוד כי תכלית קיומו לא ברורה לו ועדיין המצב הזה עלול להסב לו כאב כי בתוך תוכו הוא יודע וזוכר שאמורה להימצא בו תכלית ומשמעות פנימית שתבהיר את המטרה ותוביל להחלטה, לבחירה ולפעולה שתעמיד אותו במקום ברור שבו הוא יודע ומבין שהוא האחראי הבלעדי על חייו ועל חירותו. כך הוא יוכל להשתחרר מהרגשת הבידוד שאומרת שאין תגובה לרעיונות ולמחשבות שלו והוא מרגיש נטוש ועל מנת לפתור את זה הוא ינוע ויזום לפזר את הערפל התודעתי שממסך אותו בענני רגש כבדים של דיכוי עצמי ודכדוך שרק מגבירים את ההרגשה שהוא לא יודע לאן לפנות, לא יודע על מה ועל מי לסמוך ולא יודע במה לבחור ולאחר זמן מה בהרגשה הזו חוויה שכזו מובילה להרגשת אני לא קיים, לערעור עצמי שמבקש פתרון.. והפתרון הוא הגדרת משמעותו כאדם.


פתרון למהות
כאשר אדם חווה ריק קיומי הוא צריך להתייחס לזה כמו אל תמרור אזהרה שקורא לו לחזור הביתה אל עצמו כי יש מצב שתודעתו לא מודעת לעצמה ועדיין לא כל תקופת ריחוף בתוך כלומיות מעוננת וסתמית מעידה על התרחקות או משבר.
הצורך שהעולם ידאג לך, שיכירו בך ואותך, שיעודדו אותך, יטפחו אותך ויעניקו לך רווחה כלכלית ונפשית הוא צורך רגשי מובן, ברור וראוי רק צריך לדאוג שזה לא נוגד את תפיסת החופש שלך כי לכל דבר יש השלכות והתלות בחיצוני הופכת את האדם לחלש ולו בשל הויתור העצמי לעשות, לנסות ולהבין את פעולת החיים בכוחות עצמו..אין צורך במאמץ כי מה שנועד לך יגיע אליך ועדיין יש הבדל גדול בין חוסר מאמץ לבין בטלה. האדם המודע לא נרתע ממאמץ אבל הוא יודע שחוסר מאמץ לא כרוך בפעולה פיסית של מנוחה ועשיית כלום אלא בעשייה מתוך קלות וזה כרוך בתפיסה שלך את הדברים ולא במאמץ הפיסי והנפשי שלך כי בחיפוש אחר משמעות עצמית מוטב לעשות את הדרך בקלות והנאה ואמון אך לעיתים ישנם שלבים שעלולים  להיות גם מעייפים ומשבריים אבל זה לא נחשב כמאמץ אלא כשלב הכרחי בדרך.

 

 

בואו להאזין 

 יש  עוד הרבה הסברים, סיפורים ומוסיקה  של עידו אז…. אתם מוזמנים בשמחה להאזין  לפרק בספוטיפיי או באפל פודקאסט או להאזין לפרק כאן 

 

איקון שהוא קישור לאפליקצית ספוטיפיי
איקון שהוא קישור לאפליקצית אפל פודקאסט
איקון שהוא קישור לאפליקצית יו טיוב
bottom of page