top of page

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל- תיאוריה ומשמעות העמודות - חלק 3

 

המאמר הזה הוא המשך למאמרים -אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל -היסטוריה ותיאוריה- חלק 1 

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל -תיאוריה- חלק 2 

ההתייחסות שלי עדיין עוקבת דרך אותה דוגמא של אישה שנולדה בתאריך 24.3.1982  בשעה 15:55 

המפה הראשית בארבעת עמודי הגורל  וצירופי הגזעים והענפים עפ"י תאריך הלידה נראים כך: 

דוגמא למפת ארבעת עמודי גורל  , ארבעת עמודי הגורל ,אסטרולוגיה סינית
חישוב מפת לידה ארבעת עמודי הגורל

עמודת השנה 

עמודת השנה מייצגת את הצד החברתי של האדם, את אותה מסכה שהאדם עוטה ובונה לעצמו כתדמית כאשר הוא יוצא אל העולם. לעולם כל ארבעת העמודות גורל מתייחסות תמיד אל האלמנט הראשי ולפולאריות שלו, יין או יאנג כנקודת מוצא. ההשלכה או ההשוואה תמיד נעשית דרכו.  עמודת השנה תייצג צדדים בבחירה המקצועית של האדם, את הלימודים , ההכשרה והמיומנות החברתית שלו כפי שהיא באה לידי ביטוי במיומנות תקשורתית, מקובלות חברתית ותפיסת עולם חברתית, כפי שהיה רוצה להציג. מידת ההתאמה אל האלמנט הראשי ומערכת היחסים של האלמנטים בעמודת השנה איתו יקבעו את מידת הזרימה, ההתאמה והכח שיהיו לפעולות שלו. 

בדוגמא שלנו : האלמנט הראשי S3 - אש יאנג , עמודת השנה S9- מים יאנג , B11 כלב 

אסטרולוגיה סינית , ארבעת עמודי הגורל , עמודת השנה

עמודת השנה מתייחסת אל האלמנטים אש, אדמה ומים ומערכת היחסים ביניהם. נקודת המוצא- אלמנט אש יאנג S3 (יוצר מים) ולכן יוצר קשר אל גזע השנה מים יאנג S9 (היוצר עץ). הקשר העמוק בין אלמנט המים לאלמנט אש אצל אישה זו הוסבר כבר בפרקים הקודמים ואומר בקצרה כי הנוכחות של אלמנט מים בכל אחת מהעמודות גורמים לאישה הזו הזדהות עמוקה עם כל התכונות וההיבטים של אלמנט המים עד כדי הזדהות וחיקוי התכונות, גם אם הן עומדות בסתירה וקונפליקט אל האלמנט הראשי שלה אש יאנג. לכן: בשל העוצמה היחסית והרבה של אלמנט האש אצלה היינו מצפים לפריצה של תכונות אש קדימה: חום, התלהבות, דרמה, חמלה ואמפטיה, יכולות ליצור קשר בלתי אמצעי עם אחרים, צורך באהבה ופידבק תמידי, קושי להיות לבד, וכו' . אפשר לקרוא עוד על אלמנט האש כאן . אלמנט האש מעליב את אלמנט המים במפת חמשת היסודות שלה ולכן חייבת להיות החצנה של רגשות. אך בשל נוכחות אלמנט המים בכל אחת מהעמודות וההזדהות הרגשית עם המים, מדובר באישיות הרבה יותר מאופקת שכופה איפוק זה בשל הדימוי החיצוני ולא בשל יכולת פנימית.

עמודת השנה מציגה גזע של מים יאנג S9 שהוא תועלתני והגיוני, מאופק וסגור בעצמו. כאשר הוא מופיע עם ענף B11 כלב (אדמה יאנג) , מדובר על אישיות קשוחה ובעלת נחישות ורצון עז. כמו שציינתי  עמודת השנה היא עמודה חברתית והצרוף S9-B11 עומד בסתירה מוחלטת לאישיות הרכה המתקבלת מאלמנט ראשי אש יאנג שהוא לעולם מסמר הערב, צנטראליסט ותקשורתי בצורה בלתי רגילה. עמודת השנה שלה מייצגת אישיות חרוצה, שנכונה לעבודה קשה, שיש לה יכולת התמדה ורצון ובעיקר המשכיות לאורך זמן. בדיוק הפוך מהאלמנט הראשי אש יאנג השואף לפשטות וקלות, תענוגות וחוסר מאמץ. לכן: בחיבור בין עמודת השנה והאלמנט הראשי מתקיים קונפליקט בין בסיס האישיות אל האישיות הנרכשת והמציאות תמיד מתיישרת  עם בסיס האישיות\האלמנט הראשי. 

אפשר לסכם זאת כך: האישה הזו נהנתנית מטבעה, היתה רוצה להתענג על החיים, לבלות, להיות מחוזרת ואין לה בעיה להעביר כך את רוב זמנה כי זהו הצורך הפנימי הגרעיני שלה. בפועל יש לה מסכה חברתית אחראית מאד ורצינית. היא סיגלה לעצמה מיומנויות של התמדה, רצון להתקדם ומאמץ יתר בהשוואה לנקודת המוצא שלה. יכול להיות שאלו נסיבות החיים, ובוודאי חינוך שקיבלה(ניגע בזה בעמודת החודש) , אך עבורינו מה שחשוב הוא שאלמנט האש מנקז את אלמנט המים.  זהו אינו מצב שהיא יכולה להחזיק באופן קבוע והמשכי אלא לפרקים. כל פעם שהאש שלה תעלה היא תאדה ותמוסס את אלמנט המים ואיתו את התדמית הרצינית וההגיונית שבחרה. לגבי ענף השנה כלב B11 (אדמה יאנג) כנ"ל ,יש עודף אש על אדמה ולכן מסגרות האחריות, השגרה, הביטחון והפעולות היומיומיות "מתפרקות" בכל פעם שיש עליה של אלמנט אש. במציאות זה יבוא לידי ביטוי באישיות אשר נוטה למצבי רוח עולים ויורדים, לחרדות, חוסר סיפוק וניסיון לתדלק את האש הפנימית דרך גורמים חיצוניים. כל פעם שהאש עולה היא מרגישה מסופקת כי היא "מתחברת אל עצמה" ( אלמנט ראשי אש ) אך כשזה קורה המים והאדמה יורדים היא מורידה אחריות, התמדה, מתפזרת ומבולבלת כי אלמנט אש הוא אלמנט רגעי שבבסיסו יוצא מפרופורפציה. לכן יש כאן דרמות, מתחים, התפרצויות ,סצנות רגשיות אך גם אהבה, אמפטיה וכוונה טובה. כל אלו ארוזים היטב בתוך אישיות אשר מציגה את עצמה כמאופקת, נמרצת, בעלת כח רצון , אחריות והתמדה. רק לשם הדוגמא אציין כי אם היתה בקרה טובה של אלמנט מים על אש והיתה הזנה של אלמנט האש על ידי אלמנט העץ הביטוי היה שונה בתכלית וההתנהגות כמו האישיות היו מתאימים יותר לתיאור המקובל של אלמנט אש.  ציינתי בפרקים הקודמים : היא בת 35 . מגיל 36-45 היא נכנסת לעשור של S6 אדמה יין וענף B12 חזיר(מים יין) . העשור הבא אחריו הוא  אדמה יאנג S5 וכלב B11 (אדמה יאנג) . המשמעות של זה היא שמשנה הבאה ו 20 שנה קדימה היא מקבלת הרבה מאד אדמה אשר מנקזת את עודף האש היחסי. העשור הקרוב 35-45 אדמה יין , חזיר (מים) הוא בדיוק הצרוף של עמודת השנה (מים-אדמה)ושם דגש על  יחסי אש- אדמה- מים ב 10 שנים הקרובות. זו בניה של כח וביטוי אשר לוקחת את האנרגיה ומתעלת אותה אל עבר אחריות והתמדה, שגרה ועבודה, שייכות ומסגרת ומורידה בהכרח את הדחפים של אלמנט האש ויחד איתם כנראה את התופעות הנלוות. כמובן שבתוך הסדר הקוסמי הכל קורה כפי שצריך לקרות, אך אין לצפות כלל וכלל שהאש תיסוג ללא מאבק. יש כאן מערכת שלמה של דחפים, התמכרויות רגשיות, וצורך להשליך נטל ואחריות כעדות למצב שדורש בעצם : להחליש את האלמנט הראשי. דבר שלא נוהגים לעשות במפות חלשות שאין להן תמיכה.  בתוך המערך הפנימי של האלמנטים על פי העשור הזה חיזוק מים ואדמה עדיין משאיר ושומר על היחסיות של אלמנט אדמה ואלמנט מים. כפי שאפשר לראות יש מעגל העלבה של אלמנט מים על אלמנט האדמה. מעגל כזה אומר כי מתקיימת התנתקות מן האדמה וממה שהאדמה מייצגת וישנה "בריחה" אל עבודה ועיסוק או התרחקות רגשית מחשש לקחת אחריות.

עודף מים מחפש זהות ומוצא אותה הרבה פעמים בדמות של מקום עבודה או ארגון שאיתו הוא יכול להזדהות. זו יכולה להיות דת, או תנועה רוחנית, עיסוק או קבוצה . זה לא משנה כי מה שמשנה הוא שאדם כזה נוטה להיות חד צדדי וטוטאלי בהתמסרות שלו אל הדבר הזה גם אם יש לו משפחה, זוגיות וילדים , המים יוצרים חיץ והפרדה, חוסר מעורבות ופחד מלקיחת אחריות והובלה, ומסתמן כי האיזון יושג בצורה טובה יותר בעשור הבא. 

העשור הבא אחרי 46-55 הוא כל כולו אדמה (הגזע יוצר אש) כך שאפשר לומר כי בעשור כזה ולמשך 10 שנים רוב העיסוק, ההתנסויות והיומיומיות בתחומי העבודה, החברה, המערכות החברתיות יהיו דרך הקשר של אדמה- אש שבאופן בסיסי נוטה לעודף אש על אדמה.  זו דוגמא טובה להראות כיצד אדם חי עשרות שנים בקונפליקט רגשי ממקור אחד ואז מגיע עשור אחד שבו הדברים מסתדרים לו והוא מצליח לחוות את המצב האופטימלי עבורו ודרך זה לרכוש הבנה והתנסות במצב נח ומזין. דרך הדוגמא הזו אפשר להבין כי בעצם לכל אחד יש הרבה יותר ממפה אחת אלא כמה מפות המוערמות בשכבות, כפופות למוטיב הזמן ומקיימות אינטרקציות ביניהן . 

עמודת החודש

עמודת החודש מתייחסת אל המקור. אל היסוד ממנו אנו צומחים כפי שהוא בא לידי ביטוי בהורים שלנו ובחווית הילדות המוקדמת. בכלל זה החינוך שקיבלנו, המסגרות המוקדמות והמחנכים שלנו, המורשת, הערך, וסך ההרגשה בילדות. 

עמודת החודש היא הכח האמיתי שמניע אותך , הדרייב והתשוקה לחיים. 

גזע החודש מייצג את האבא שלנו כפי שאנו רואים אותו

ענף החודש מייצג את אמא שלנו כפי שאנו רואים וחווים אותה. 

אסטרולוגיה סינית ,ארבעת עמודי הגורל , עמודת החודש

בארבעת עמודי הגורל בדוגמא שלנו גזע החודש הוא S10 מים יין , ענף החודש הוא B4 ארנבת. הכל נמדד ביחס לאלמנט הראשי אש יאנג S3 . מערכת היחסים שלה עם ההורים היא מערכת יחסים קלאסית המושתתת על יחסים של משאבים וכח. או יחסי אש- עץ, מים. האבא מיוצג על ידי אלמנט מים יין S10 , האמא על ידי B4 ארנבת - עץ יין. ביחסים הקלאסיים יש ציפייה שאלמנט עץ יזין את אלמנט האש ואלמנט מים יבקר את אלמנט אש, מה שלא קורה ובשני המקרים גם מול האבא וגם מול האמא יש יחסי הרס והעלבה. אש הורס עץ, אש מעליב מים. שוב , זה ממש לא אומר שאלו באמת האלמנטים של ההורים (בד"כ ממש הפוך) אלא שכך היא רואה אותם ומזה מורכבת מערכת היחסים שלהם. 

בנוגע לאבא: האבא מיוצג על ידי גזע מים יין S10 . והמים חוזרים ומופיעים כמו שכבר ציינתי בכל אחת מהעמודות שלה. כל ההיבטים של מים שציינתי כהתמדה, עבודה, מאמץ, נחישות, ניתוק רגשי, חיפוש מסגרת שתגדיר אותך, התרחקות מלקיחת אחריות אלו נושאים שהיא ספגה מאביה לאורך הילדות שלה ומהחלק היאנגי שלה. מאד מעניין לראות כיצד 4\3 מהנתונים בכל 4 העמודות הם יאנגים (YANG) ורק 4\1 מהנתונים הם יינים  (YIN) והנתונים היינים מופיעים רק בעמודת החודש. 

האמא מיוצגת על ידי הענף ארנבת B4 אלמנט עץ יין. זהו ענף המשאבים שלה וכמו שכתבתי באם אלמנט עץ היה מזין את אלמנט האש הרבה דברים היו נראים אחרת כי היה לה את הדחף הטבעי, התחרות וההשגיות, הכח והתשוקה לפרוץ ולהיות בתנועה. חוסר העץ מביע עימדון קבוע של צ'י וחוסר תנועה או דחף מספק. במקרה שלנו יש מעגל הרס, אלמנט אש הורס את אלמנט העץ. זה אומר כי מערכת היחסים שלה עם אמא שלה נתונה למתחים והתפרצויות, וכפי שהיא רואה את זה אמא שלה לא דוחפת אותה, מעודדת ועוזרת לה לנוע בחיים אלא יוצרת אצלה "חוסר עץ" , וקיבעון הבאים לידי ביטוי כתסכול. וכמו שאמרתי בפרקים הקודמים לא יהיה לה בטבלאות העשורים (Ten years luck) אלמנט עץ מלבד העשור הראשון(נמר) ולכן גם מצב עם אמא שלה הוא מקובע וחסר.  יש כאן האשמה, ניתוק, הרבה כעס ותסכול כלפי הקשר הזה. במערכת היחסים בין ההורים עצמם (כפי שהיא רואה את זה). האבא הוא אלמנט מים והוא מזין בעודף את העץ (האמא) , והיא עצמה (אש) הורסת את העץ ולכן אמא שלה היא החוליה החלשה במערכת היחסים הזו, גם מול האבא וגם מולה. הרבה פעמים כשרואים קשרים קומפלקסיבים מול שני ההורים במקביל זה מצביע על ניתוק רגשי מאחד מהם או שהם לא חיים יחד. 

אין ספק כי מהבחינה הקוסמית המתארת את חלוקת ותמיכת האלמנטים המפתח לפתרון שלה עצמה נמצא אצל אמא שלה, דרך התמיכה של אלמנט העץ באלמנט הראשי אש, ולכן "תיקון" היחסים במקרה שלה הוא חשוב כי אחרת היא מוחלשת באלמנט העץ לכל אורך החיים.

B4 ארנבת במיקום של החודש מעיד על עץ יין. זהו אינו עץ של דחף, פעולה, יוזמה, תכנון ופריצה אלא עץ יין של חלימה, יצירתיות, וחוסר דחף אשר בשל ההכרה שלו שהוא כזה הוא יודע לנצל הזדמנויות פעולה לטווח קצר בלבד. נוכחות של "פריחת אפרסק" מצביעה על נהנתנות וחיפוש אחר נוחות שאופייני לאלמנט עץ יין וזה סותר את הפעולה והדחיפה שהיא זקוקה לה על מנת לחזק את אלמנט האש שלה. הביטוי של עץ יין הוא פאסיבי, הוא מגיב ולא יוזם, אך הוא ניחן כמו שאמרתי באיתור הזדמנויות על מנת לפעול ולהשיג הישגים שיאפשרו את הצמיחה והגדילה. בשל הנתון האומר כי אלמנט אש הורס את אלמנט עץ אין מספיק הפעלה והפצה וגם איתור ההזדמנויות הוא חלקי וחסר כי שלב אלמנט העץ הוא השלב המגיע מרגע הפריצה ועד כמעט סיום הגדילה בכל תהליך. זהו מהלך ארוך הדורש אומץ, תכנון ונחישות, אורח רוח וסבלנות. כאשר אש הורס עץ זה אומר שהיא מחפשת את חווית המימוש כל הזמן על מנת לרופף את הקושי, כי היא מזדהה עם מצב רגשי של אש הרוצה סיפוק ואושר ולכן היא דוחפת את המצבים הרגשיים\ נפשיים ובעצם עוצרת את התנועה ברגע שיש לה חוויה כזו ולא ממשיכה את המהלך. זה דומה לפרח שרק מוציא את עלי הכותרת שלו ועדיין לא נפתח אבל הוא כל כך מתלהב מהמצב שהוא מפסיק את התהליך. לכן : חווית המימוש פה היא חלקית מאד, חסרה, והחוסר הרגשי הקבוע מפריע בהחלט לתהליך הצמיחה. כל התהליך הזה מושלך והמשתקף דרך הקשר עם אמא שלה, עם חווית הילדות שלה. 

עמודת היום 

עמודת היום היא העמודה החשובה ביותר. גזע היום הוא זה המייצג את העצמי והוא נקודת המוצא המרכזית שדרכו ואליו מוזרמים ומשווים הנתונים. עבורה זה S3 אש יאנג  ענף היום מייצג את האגו, הצרכים והתשוקות וגם את בן\ בת הזוג כפי שאנחנו רואים אותו. השילוב בין הגזע והענף בעמודת היום מייצג את החיבור בין המהות של העצמי ולבין הצורך של העצמי בתוצאה. באם מתקיימת הרמוניה בין הגזע והענף של היום אזי יכול להימצא התואם בין ההוויה של העצמי לבין הצורך האנוכי בתוצאה והתקדמות. במצב זה מתקיימת ידיעה פנימית והרגשה נכונה וטובה של ידיעת הדרך בצורה נינוחה ומקבלת כביטוי דרך השיקוף של בן או בת הזוג. אם מתקיימת דיסהרמוניה בין הגזע והענף של היום יש לכך השלכות פנימיות כי רצון העצמי ורצון הגוף, האגו, התוצאה הוא שונה ואז נוצר מאבק ונפרדות פנימית אשר באה לידי ביטוי גם בביטוי הזוגי. עבור הדוגמא שלנו: האלמנט הראשי, גזע היום הוא אש יאנג S3 , וענף היום הוא סוס B7 - אש יאנג.

את בן הזוג אנו רואים כך וזה לא אומר כלל שהוא כזה או שצריך לחפש בן זוג העונה על הקריטריונים הללו. בהרבה מקרים קיים תואם עם אלמנטים קרובים אך אפשר לראות גם בני זוג עם אלמנטים קוטביים,במקרה שלנו למשל יש סיכוי גבוה שבן הזוג שלה בפועל שייך לאלמנט מתכת או מים. אני לא עוסק בניחושים ומעדיף לעבוד אל מול העובדות ולכן: 

עמודת היום שלה היא אש, גם בגזע וגם בענף - הצורך של האני הפנימי, ההעצמי והמהות הוא להיות מחוברת להרגשה עילאית של קלות, מעורבות, סיפוק רגשי וחום. התואם אל הענף ואל בן הזוג מעיד כי זהו גם רצונו של האגו ומכאן ההשלכה על בן הזוג. פירטתי לעומק את כל ההיבטים הגלויים והנסתרים שבגינם אלמנט אש אינו "אמיתי" מבחינת החום העוצמה והמימוש. בעיקר בגלל חוסר משאבים (עץ) ונוכחות אלמנט מים בכל העמודות. ועדיין למרות זאת המים לא מבקרים מספיק את אלמנט האש. האש החסרה שלה מופיעה למרות שזהו האלמנט החזק ביותר. חוסר הסיפוק וחוסר החום המספיק מושלך תמיד וקודם כל על המערכת הזוגית שלה ועל בן הזוג שלה. האש החסרה נלחמת ומתדלקת את עצמה מגורמים חיצוניים ולכן המערכת הזוגית שלה רווית מתחים, דרמות, משברים עליות וירידות, עצבות ולאחריה שמחה, והטלטלה הרגשית הזו  משרתת את האש החזקה כי דרך המשבר היא מצליחה לחוות מחדש את האש שמופיעה פתאום ומפייסת ואהבה עולה והיא מסופקת לרגע ואז מתחיל סיבוב חדש. הנטייה לדרמה זה ביטוי יסודי אצלה, המפעיל שרשרת תגובות רגשיות השמורות בעיקר לבן הזוג שלה וסביב מערכת היחסים שלהם, כי היא מודדת את הרגש כל הזמן ומודדת את רמת החוויה, סיפוק , תשוקה שלה. כל ירידה מעוררת דרמה וחרדה וזהו הביטוי של "האש החסרה משאבים" 

ענף היום סוס B7 מייצג כוכבי חרב, אמנות וצבא. 

כוכב חרב מעיד על נטייה לבעיות בריאות הנובעות מצירוף ונוכחות האלמנט של הענף B7 סוס מורכב מהגזעים החבויים 70% אש יין S4 + 30% אדמה יין S6 - האיבר של הענף הוא הלב HT . המשמעות הינה נטייה  לדיסהרמוניות הקשורות אל הפתולוגיות של הלב. זה יכול להיות ברמת שמיים, ארץ או אדם (HEM)ולעולם זה כפוף לבדיקה עמוקה , מצב דופק ותשאול. תמיד יש לתאם את הנתונים של הענף היום אל מול הגזע שכן הם אינם נפרדים זה מזה. איבר גזע היום הוא המעי הדק SI , בן הזוג של הלב HT.  כוכב חרב מעיד על המצאות דיסהרמוניות בריאותיות ברמת SI-HT המתאימה לניתוח הכללי של דיסהרמוניות רגשיות כפי שתיארתי קודם. 

כוכב אמנות לא מעיד על האדם שהוא צייר בהכרח אלא שיש בו מן היצירה. כוכבי אמנות יכולים להופיע רק כ שור B2, כבש B8, דרקון B5, סוס B7 . מהניסיון שלי דווקא כבש B8 הם הכי אומנותיים מבחינת גישה ליצירה ונטייה אומנותית בהנחה שהענף הזה יופיע בעמודת השנה או היום. שור B7 ילכו יותר ליצירה בידיים , Craft . דרקון B5 יכול להיות מעורב בניהול או ביוזמה של תחומים העוסקים באמנות, וסוס B7 כמו במקרה שלנו הוא פרפורמנס, חשובה לו הבמה, ההופעה והתשואות של הקהל או הפידבק. זה לא אומר שהיא שחקנית או רקדנית אבל יש לה בוודאות חלומות כאלו. בגלל שזה מופיע על בן הזוג, בענף זה יכול להתממש גם דרכו. בכל מקרה ברמת הצרכים והתשוקות שלה יש משחק, קיים צורך להופיע, לדבר, להביע, להיחשף, ולהביא משהו רגשי אל העולם. 

 

כוכב צבא מצביע על מיקוד בעיסוק ובמשימה, בד"כ בנושאים של עבודה וקריירה. זה מצביע על החשיבות שיש לנושא הזה אצלה ועד כמה חשוב לה להוכיח לעצמה ולסביבה את היכולות המעשיות שלה, כפי שהן באות לידי ביטוי בפרקטיקה המעשית היומיומית, בעבודה, קריירה ופרנסה. 

 

כל ההזנה של אלמנט האש חסרה ולכן גם התפקודים של כל כוכבים אלו יהיו חלקיים ביותר ונתונים לאותם תקופות שבהן האש פעילה וחוסר העץ לא בא לידי ביטוי יתר על המידה. 

עשור גיל 16-25 -S8 מתכת יין , שור B2  עושה קונפליקט חזק אל הסוס B7 בעמודת היום. המשמעות של הקונפליקט הזה היא פער בגישה בין הסוס ששואף לשינוי וטרספורמציה לבין השור המחפש בית, קביעות ושגרה. יש פער נוסף בין הגישה האחראית והאיטית של השור לבין התזזתיות וחוסר היציבות של הסוס. במערך חמשת האלמנטים שלה הסוס גובר על השור כי האדמה שלה מוחלשת. מבחינה אנרגטית תקופת גיל זו היתה סוערת מאד מבחינה רגשית, עם דרמות, עליות וירידות, ומשברים רגשיים אשר באו לידי ביטוי בעיקר דרך מערכות יחסים ובני זוג. רק לשם הדוגמא: אם השור היה גובר והאדמה היתה מאוזנת יש סבירות גבוהה מאד להתמסדות\ מגורים משותפים בטווח גילאים זה. 

עשור גיל 26-35 - S7 מתכת יאנג, עכברוש B1 (מים יאנג)עושה קונפליקט 180 אל הסוס B7 בעמודת היום. הקונפליקט הזה הוא משמעותי בגלל שעכברוש הוא ההופכי של הסוס. ככל שהסוס שואף לחשיפה רגשית, התערטלות, דיבור, שיתוף ודיון עליו ,רגשותיו ועולמו כך העכברוש B1 סגור, מסתיר, מדחיק, ממתן תגובה ולא משתף דבר מתוך עולמו הפנימי. הנושאים עליהם עכברוש מדבר הם הגיוניים ופונקציונאלים ברמת ידע ונתונים. לכן הקונפליקט הזה הוא קונפליקט של גישה, פעולה והוויה. גם כאן הסוס לכאורה גובר כי יש יותר אש במפה אך כמו שציינתי בתחילה הנוכחות של אלמנט מים בכל אחת מהעמודות של ארבעת עמודי הגורל,נותנת לאלמנט הזה הרבה מאד כח מכפי שניכר בנתונים היבשים. יש כאן דימוי חיצוני שהיא בנתה לעצמה בדמות של המים : הגיונית ושקולה, מעשית וחדורת רצון ודווקא האש שלה היא מוטיב שבא לידי ביטוי בתוך הבית ובעיקר סביב הזוגיות. בסיכומו של עניין המשמעות של עשור זה היא בניה של מוטיבים הגיוניים ושמירה על פרטיות, דיסקרטיות וחיים אישיים מתוך תפיסת קונפליקט זוגי ומתוך בחירה בהסתגרות מסויימת למרות הצורך של הסוס בשינויים, תחלופה וטרנספורמציה. לדעתי זו הדרך היחידה שהיתה אפשרית על מנת לשמור על הזוגיות שלה ויחד עם זאת הקונפליקט עכברוש סוס מייצר הרבה מאד מאבק, קונפליקטים, הסתרות ודיסאינפורמציה עד אשר מגיעים אל נקודת השליטה שהמים והעכברוש שואפים אליה. זה משתקף כתהליך דרך בן הזוג שלה. (עמודת היום).  

עמודת השעה

עמודת השעה מייצגת את דרך הפעולה בחיים ואיך על סך כל הנתונים של האדם קרי המסכה החברתית, החינוך שקיבל, ההורים, הזוגיות, ההשפעה הסביבתית, מערכת האמונות וכו' הוא מוצא כיוון ומיקוד ודרך פעולה שדרכה הוא מתעל את האנרגיה שלו. עבור עוסקים רבים בתחום זו עמודה אשר מייצגת את הילדים שלך. 

 

 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח
אסטרולוגיה סינית , ארבעת עמודי הגורל , עמודת השעה

בעמודת השעה שלה מופיע הגזע S3 אש יאנג והענף B9 קוף (מתכת יאנג) . אלו יחסי אש- מתכת- מים ויש תואם בין גזע השעה אש יאנג S3 לאלמנט הראשי שלה. הנושא של אלמנט מתכת  כמעט ושולי במפת ארבעת עמודי גורל הזו. זהו האלמנט הכי חלש ומבחינה מסויימת בסדר העדיפות האחרונה. יחד עם זאת כדאי לזכור כי אלמנט מתכת עבור אלמנט האש הוא נתיב השפע ועם ההופעה של המתכת בעמודת השעה זוהי גם דרך הפעולה בחיים. קרי מעבר למאבקים העיקריים שלה והחשובים  ביותר שלה: בנית משאבים - אלמנט עץ, ובנית בקרה - אלמנט מים שאליהם מתועלת אנרגיה רבה, בסופו של דבר דרך הפעולה בחיים הינה S3 - B9 , קוף מתכת יאנג על אש יאנג. האש מייצגת  את הפוטנציאל של הפעולה ואילו המתכת מייצגת את ההיבטים הפרקטיים של הפעולה, המהות והעשייה בפועל. זו דרך אשר מבקשת את הקוטבי שלה, את האלמנט הנשלט ע"י האלמנט הראשי- אש יאנג. קוף מייצג את המשמעת העצמית, את המתכת הקרה, החותכת ,ההגיונית אך זו השומרת על טוהר המידות, יושרה וכנות אשר מתקשות להתקיים בסביבה שיש בה סוסים והרבה אש. דרך הפעולה מבקשת אם כן מיקוד, דיוק, הפרדת טפל מעיקר, אבחנה, היגיון, יכולת הסתכלות מקרו מיקרו, והסקת מסקנות. כל אלו על מנת לבנות אישיות עם עמוד שדרה יציב, ואישיות ממוקדת, עניינית והגיונית. 

מיקום של מתכת בעמודת השעה מבקש בעיקר משמעת עצמית חזקה. והנוכחות של כוכב אקדמי וכוכב לבדות מוסיפים לזה. 

כוכב אקדמי מבטא יכולת לימוד ורצון וסקרנות ללמוד. ישנה משמעות להשכלה ותואר למרות שזו גם יכולה להיות למידה עצמית.

כוכב לבדות הוא היבט אשר מבקש צורך להתנהל בדרך לבדית, קרי דרך הפעולה בחיים מבקשת הליכה עצמאית, לבדית בכל מה שלא קשור לזוגיות ומשפחה אלא להיבטים של עבודה, עשייה ויוזמה. היא צריכה לבנות את הדרך בעצמה תוך כדי בניה של משמעת עצמית שבלעדיה כמובן אין לה הרבה סיכוי לממש את זה.  

זה מאד מעניין לראות את הניגודים הללו בתוך אישיות אחת. כי היא שייכת לאלמנט אש יאנג אשר עסוק בשיתוף, בהחצנה, בקירוב, בחום והתלהבות. אלמנט שרוצה לנוח, לחוות קלות ולהיות מאוהב או לכל הפחות להיות בהרגשה כזו רוב הזמן. ואילו דרכה בפועל מבקשת את ההופכי. הסתגרות ובניה של דרך עצמאית תוך בנית עמוד שדרה ומשמעת עצמית, מיקוד ויוזמה. מה גם שמלבד עמודת החודש מדובר  על אישיות מאד יאנגית (YANG) והיא אישה , וגם לזה יש משמעויות רבות בניתוח הנתונים. לכן , ברמה הפרקטית המתכת אצלה מאד חלשה ולכן דרך הפעולה צריכה לחכות בעיקר לתמיכה אשר תגיע מן טבלאות העשורים וזה היה בין גיל 16-36 . מתכת שהופיעה בשני הגזעים של התקופות. ולכן למרות הצרכים הרגשיים העמוקים שדיברנו עליהם כמו מקצוע למשל: היא לא תבחר ללמוד משחק או אמנות למשל אלא  שילוב של אלמנט ראשי- עמודת שנה- עמודת שעה בצירוף העשור הרלוונטי ולכן זה מקצוע הנוגע בכספים. הכי לא אלמנט אש, הכי קוטבי והכי בונה מתכת ומים. דרך דוגמא כזו אפשר לראות כי יש רצוי ויש מצוי, האדם מאזן את עצמו, את הצרכים והבחירות שלו ומתמודד עם חוסר האיזון שלו ע"י בחירות שמייצגות הרבה פעמים קוטביות ואתגר. 

בעשור 6-15  ענף B3 נמר נמצא בקונפליקט 180 עם הקוף B9 בעמודת השעה. עשור נמר זהו עשור של עץ יאנג. המשאבים החסרים שלה והעשור היחיד שהיה בו יותר עץ על מנת להניע את האש. המשמעות הינה שהיא יכלה לחוות את המצב האופטימלי של משאבים הקרובים למצב הטבעי הרצוי שבו אלמנט עץ מזין את אלמנט האש ויש דחף , התלהבות, הישגיות ודחיפה אמיתית אל עבר הישג אך שוב זו תקופה ועד גיל 15 שבו יש לצפות לשינוי משמעותי מאד. יש לזכור כי למרות הפוטנציאל הזה הכל מתקיים תחת קונפליקט קוף - נמר , או אלמנט מתכת - עץ , שהוא ביטוי למאבק על גבולות, על שליטה, צורך של העץ להרחיב את האפשרויות ולהתנסות וצורך של הקוף - מתכת לצמצם את האפשרויות ולדייק אותן. בסופו של דבר הנמר B3 מיוצג בתקופה עד גיל 15 , ואילו הקוף B9 נמצא בעמודה קבועה כל החיים ולכן אותה מרדנות שהופיעה עם הנמר בעשור 6-15 לא תוכל לשוב כי אין מקור עץ נוסף, אך הנוכחות של הקוף - מתכת יאנג בעמודת השעה היא קבועה ולכל אורך החיים ולכן הבחירה בין דרך פעולה ההולכת על המקום הרגשי, מעיזה , יוזמת ופורצת גבולות כמו שהאלמנט הראשי (אש יאנג) היה רוצה, לבין דרך פעולה רציונאלית, מצמצמת אפשרויות, מזקקת, מבדילה ושופטת היא הדרך שנבחרה ובאה לידי ביטוי ברוב החלקים של דרכה בחיים. 

למעשה מקרה כזה בו  הכוחות נעים בין הקטבים השונים הוא לא נדיר ונפוץ מאד לראות מפות ארבעת עמודי הגורל שבהם האלמנט הראשי חלש או מאויים או חסר ואלמנט משני אחר תופס את הדומיננטיות ומקרין מעוצמתו על האישיות עד כי האדם איו יודע להבחין כי אלו בעצם דפוסים נרכשים והוא שייך באופי שלו לאלמנט אחר. לכן חשוב לא להגיב רק אל מה שנראה במבט ראשון  ויש הרבה שכבות והיבטים שאפשר וצריך להתייחס אליהם כאשר עובדים בתחום שדורש אבחון. הנקודה השניה נוגעת לעודף וחוסר. למשל בדוגמא שלנו עם הסיכום האחרון של עמודת השעה כתבתי כי יש חוסר עץ ומגיל 15 הוא בעצם מתקבע על מצב קבוע. חוסר קבוע לא אומר שלעולם לא תהיה לה אנרגיה של אלמנט עץ, אלא שגם אם ותהיה לה אנרגיה של אלמנט עץ היא תתרוקן במהירות, תמיד. ובנוסף יהיה קשה יותר לבנות אנרגיה של אלמנט עץ מכל אלמנט אחר (במקרה הזה בלבד), אז גם אם ניקח אותה לקליניקה ונטפל ונחזק רק את אלמנט העץ כל טיפול בכל שבוע לטעמי זו טעות. כי זה מצב שיצור תלות, שנית - חוסר איזון נוצר על מנת לעבור משהו, ללמוד. ולכן מוטב לעזור למטופל לעבור את השיעור ביתר קלות מאשר לנסות לפזר את מה שבעיננו נראה כחוסר איזון. במילים אחרות: הכל זה בחירה של המטופל  ולכן צריך לשרת את הבחירה ולא את מה שנראה לנו כמתאים יותר, כי זה מסתדר לנו עם התיאוריה. אחוז ניכר מאד מהמקרים שראיתי אלו אנשים שיש להם מפות ארבעת עמודי גורל כשהאלמנט הראשי הוא שולי וחלש ואלמנט אחר שולט. זה יוצר מצב של בלבול כי המטופל בעצם רוצה תודעתית לחזק את המשאבים של האלמנט הזה.   

מפת ארבעת עמודי גורל היא דינמית ומשתנה כל הזמן על הבסיס המשתנים השונים שנוספים אל הנתונים הקבועים. ארחיב על זה בחלק ה 4

 

אסטרולוגיה סינית, ארבעת עמודי גורל- כיצד לנתח מפת לידה - חלק 4

חזרה למאמרים 

מאמרים קשורים

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל -היסטוריה ותיאוריה- חלק 1 

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל -תיאוריה- חלק 2 

bottom of page