top of page

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 2

דיקור סיני , רפואה סינית , יחסי גומלין בין האלמנטים אש , אדמה ומתכת

 

זהו חלק 2 -המשך למאמר :רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 1 .

יחסי אש-אדמה

ביחסי אלמנט אש עם אלמנט האדמה מתקיים קשר של מעגל יצירה - יחסי אמא בן. אלמנט אש מזין את אלמנט האדמה, מה שמצביע על תלות גדולה של תפקוד אדמה תקין באלמנט אש. ביחסי אש אדמה מתקיימת משמעות עמוקה לקשר בין אלמנט אש לבין הטחול(SP), האנרגיה העמוקה של הטחול היא אש ולכן הוא זה המעלה אנרגיה אל הלב(HT) לעומת כיוון זרימת הצ'י של הקיבה (ST) כלפי מטה. בקשר בין הקיבה לטחול הקיבה (ST) היא המפרקת את המזון והטחול(SP) והוא המקיים את הטרנספורמציה של המזון לצ'י, לשם כך הוא זקוק לחום של האש על מנת לממש את תהליך ההתמרה ולהזין את הלב (HT) חזרה במעגל התמרה זה. יחסי הגומלין הללו נעשים בתיווך המחמם המשולש(TH) במחמם האמצעי המאפשר את התמצות של ZONG QI מתוך תמצית המזון GU QI. (עודפי GU QI מועברים אל המעי הדק(SI) להמשך זיקוק).  יש שיתוף פעולה הדוק ביצירת הדם כש KI YANG + YUAN QI עולים בעזרת TH, הטחול מביא תמצית מזון GU QI ויחד עם הריאות יוצר ZONG QI , כל אלו עוברים אל הלב שמטמיע את תמצית ה SHEN בדם. התלות באלמנט אש היא רבה כי אם אין מספיק חום וחמימות בטחול, תהליכי העיכול מואטים ואין את החום הדרוש על מנת להפוך את המזון ל GU QI איכותי. בתהליך המשכי תפגע גם איכות ZONG QI דרך הריאות ומכאן פגיעה באיכות הדם המיוצרת בלב, איזון הנוזלים והלחות. זו דיסהרמוניה ברמות צ'י ודם המושפעת מאד מאיכות התזונה של האדם במישור הארצי והפגיעה הראשונה הינה ביכולת של האדם להכיל. איכות החיים מושפעת גם ממצבים שהאדם ניזון מהם מבחינה רגשית ומנטלית. אותו חוסר אש אם קיים הופך את האדם לקר ומרוחק כשהבסיס הוא הרגשת דחיה בה האדם מרגיש שהוא לא נאהב ולא רצוי.

אש תורמת להרגשה של ספונטניות וקלילות, חוסר אש יפגע ברמת הדם והצ'י ואז הפעולות והיוזמות הופכת להיות מורכבות כי מתקיימים שיקולים שונים שכלל אינם קשורים להתקדמות, אלא להתלבטויות ודאגות הנובעות מאי ביטחון באשר ליכולת ההכלה ואלו מונעות את החוויה הרגשית המלאה והמשחררת. אלמנט אש ובעיקר הלב (HT) מחובר אל ה SHEN וכמהה לחוויה והתנסות רגשית תודעתית שהיא הבסיס האמיתי לקיום האדם. הדרך הינה ריגוש וחוויה הנובעת מהצורך לתאם בין השמיים העליונים (WU JI) לאדם ((דרך SHEN) על מנת ליצור את החיבור בין מודעות לתודעה, בין פוטנציאל למימוש חוויתי הנאסף כהתנסות ומייצר "סגירת מעגל" דרך החיבור שמיים- ארץ- אדם. זו מניעה את מערכות הרגשיות, הלב, בעזרת המווסתים והשומרים TH-PC המפיצים ומביאים את האינפורמציה החוויתית אל הלב, כשהמעי הדק (ההיגיון) הוא זה העוזר "לפרק" את החוויה ולהוביל להסקת מסקנות. כל אלו דורשים מצב מאוזן בו אלמנט אש סומך על הרגשות שלו, מוכן לזרום איתם אל הקצוות דווקא כי הוא מבין שברגש שלבים שונים ומשתנים של עליות וירידות, התרחבות וצמצום, ודווקא ההליכה אל הקצוות היא זו השומרת על התנועה הרגשית  וזו שומרת על ההרגשה ומשמרת את החום. החיוך והאמפטיה של האש מחברים רגשות והרגשות מפעילים מעורבות ומעורבות יוצרת שייכות. אלמנט אדמה הוא חשוב  כי הטחול(SP) אחראי על תהליך המחשבה\למידה (YI) ועל יכולת ההכלה אשר מצרפת ומתייחסת אל אותן חוויות והתנסויות המופנות ראשית אל הרמה הארצית אך מעורב כמובן בתהליך ההטמעה הכולל. אלמנט אדמה מחבר אנשים, מחבר לטובת הכלל, רוצה לעזור לתמוך,לאזן, להושיט יד למתקשים מאחור, רואה ערך ברעות, בחברות, קהילה ומשפחה. אוהבים לארח, לתווך ולגשר על מנת לשמור על הקשר הרציף בין בני אדם במישור הארצי\ רוחני  של חוויה משותפת, שיתוף, עיבוד והכלה.  כל אלו תלויים קודם כל ולפני הכל ב"רמת החום" שיש להם (אש), אחרת הנתינה שלהם מכנית, מותנית, ועם תחושת קורבן כי בסופו של דבר זה משנה את היכולת לאזן בין קבלה ונתינה ולאנשים עם חוסר איזון אש-אדמה אין בד"כ את האיזון המתבקש ומכאן נוצרת חווית חסר קבועה.  

ברמת הטיפול בדיקור סיני יש משמעות רבה לאיבחון מדוייק של ההקשרים, מעבר לצורך או הניסיון להגדיר רק איזון "יחסי אש- אדמה" .אקדיש לכך מאמר נפרד אבל אומר בקצרה כך:

ההגדרה הראשונית צריכה לבחור האם למקד טיפול ברמה הארצית - טחול (SP) - צ'י ,דם, לחות,  GU QI, חימום\ חוסר עודף אש, הכלה ודיסהרמוניות רגשיות מנטליות הנובעות מחוסר או דיסהרמוניה בקשר אדמה\ אש-הרגשת חוסר שייכות, דחייה, זרות, קושי מהותי בהכלה של התנסויות רגשיות המבקשות מרחב או התנסות חדשה, שונה או תנועתית. קושי בקיום מערכות יחסים רגשיות, עומס מנטלי, פיזור, מחשבות החוזרות על עצמן. בכל אלה תמיד מתקיימת מעורבות של טחול (SP) עם אחד מאיברי האש. את זה צריך למקד לקשר בין טחול -לב או שזו תוצאה של דיסהרמוניה באלמנט אש עצמו: (טחול שואף למלאות, לב להתרוקנות). הולכה וזרימת אינפורמציה -יכולת קליטה של מידע רגשי מהסביבה ומהעצמי, הרגשת עומס ומועקה (TH), חוסר איזון רגשי הנובע מרגשנות יתר,סגירות, מתחים, בלבול וחוסר ביטחון (PC),

חוסר יכולת להבין או להסכים עם הצרכים הרגשיים, חוסר יכולת לנתח חוויה ולהסיק מסקנות בתהליך למידה, רגש מוביל היגיון, (SI)  כל מעורבות כזו פותחת מערכת שלמה של היקשים וקשרים אותם צריך להביא אל מודעות ולעבוד עליהם מבחינה של התנסות חוויתית, על מנת להזין תודעה נרכשת. לטעמי הדיקור הינו הכלי המאפשר ומגשר בין המודעות לתודעה. מייצג את שניהם ומאפשר סנכרון ביניהם.

יחסי אש- מתכת

אלמנט אש, הלב (HT) שולט בדם, הריאות(LU)  שולטות בצ'י, צ'י מניע דם בכלי הדם, דם מזין צ'י, וכך מתקיימים ביניהם יחסי הזנה, בנוסף גם הלב (HT) וגם הריאות (LU) מחוברים אל השמיים ולכן קשורים אל רמה שמיימית (WU JI) הדורשת תיאום דרך הקשרHUN- SHEN-PO , תיאום בין החיבור השמיימי אל הנשמה ואל הגוף הגשמי - כאשר ה PO הקשור אל הריאות הוא זה אשר מסנן, מווסת, סוגר או פותח את הגוף והתודעה לכדי תחושה ההופכת לחוויה או מנתק את התחושה כאשר מתקיים איום, פלישה או התבקעות של מערך הצ'י המגן על מנת למנוע טראומה. יחסי השליטה בין אלמנט אש לאלמנט מתכת עוסקים בעיקר במידת  פתיחותה וגמישותה של המתכת. אלמנט מתכת נוטה להיות בעל גישה נוקשה, מבוצר בערכים, עקרונות, חוקים וטקסים שלא תמיד מאפשרים פתח להתפתחות חדשה מאותו הקשר אל ה PO והחיבור אל "הנפש הגשמית" המשמשת צלע חשובה במשולש חשיבה, תחושה, הרגשה כי זה מחייב פתיחות ויציאה מהמקום הטבעי של המתכת - הישרדות, ביטול תחושת איום ומעבר ליכולת להיות פתוח לקליטה.  זהו תהליך הקשור באש החמימה הגורמת לריכוך מערכת השליטה העצמית ומאפשרת השפעה של תכונות אש כמו כניסת מודעות (דרך SHEN) ופיתוח תפיסת עולם רחבה, יכולת ליצור קשר בלתי אמצעי, שמחה ואהבה. כאשר מתקיימים תנאים אלו, אלמנט מתכת מוכן לשקול עקרונות ולקבל גישות שונות. פרספקטיבות המשתנות על פי אירועים וחוויות מעשיות ולא רק על פי עקרונות וחוקים ברורים וקבועים מראש (כזיכרון מחוויות עבר). 

כאשר הריאות נחלשות הן נשלטות בקלות על ידי האש. זה יכול להגביר תופעות אלרגיה. אלרגנים והיסטמין פועלים בעודף במערכת הקרדיווסקולארית, מרחיבים את כלי הדם ומאפשרים את חדירתם. אלמנט האש  אחראי על כלי הדם ואפקט ההיסטמין מעלה את הסימפטומים של אלרגיה, כולל אדמומיות, עקצוצים, גירודים – אש בלב וב shen שגורמים לחוסר שקט. זה גורם להחלשות המתכת בתהליך כרוני ומערב גם את המעי הגס, המתכת "הופכת להיות נוזלית " קרי ישנה התפוררות של ערכים, דפוסים, ועקרונות, אשלייתיות וחוסר יכולת להתמקד ולהיות בריכוז ומשמעת עצמית, רגשנות, התפרצויות רגשיות. למעי הגס (CO) תפקיד משמעותי בקשר הזה דרך החיבור אל המעי הדק (SI) עת נפגמת היכולת לפנות את הפסולת ושאריות העיבוד (פיסי\רוחני\ רגשי) ומתקיים חוסר איזון שגורם לחוסר יכולת עיבוד, הפרדת טפל מעיקר ובהירות הגיונית. התוצאה בד"כ היא דווקא העצמה של  חווית ההישרדות ותחושת הקריסה הנפשית שאופיינית לPO האוחז בגוף הגשמי ובכח ההישרדות ולא משרת את התיאום עם SHEN. צריך לזכור שה PO אחראי על מרכז התחושה הקשור גם אל עיניים ושמיעה ולכן מצבים כאלה מערבלים את מה שנקלט ויוצרים אשליתיות ואת המצבים בהם אדם אומר : "נדמה לי ש.. " התחושה לא מקורקעת ומתקיימת אי בהירות שהיא הפוכה לעיקרון המתכת.

במצב הפוך בו מתקיים מעגל העלבה בו  אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש , חום האש לא חודר אל המתכת.

לאורך זמן האדם מפתח ציניות, הכחשה, קר, בד"כ מתנשא ומרוחק, אליטיסטי. זה אדם אשר כלוא בתוך עצמו, בחוקים שהוא בנה ובמסגרת הבלתי חדירה שלו לרעיונות, דעות או תפיסות אשר שונות משלו, מתבצר בעקרונות. זה אדם שיש לו קוד פעולה וחוק לכל אירוע מתרחש או עתידי והוא פועל באופן אוטומטי ליישומו מבלי להתחשב בתנאים המשתנים. מתכת ואש  – חוק לעומת משחק, פרפקציוניזם למול פיזור וספונטניות, היגיון מול רגש, שליטה עצמית והסתגרות מול התרחבות ואמפתיה.שיבוש הקשר הזה משבש את ה SHEN ואת גוף המודעות ומעצים את ה PO בחווית הישרדות הבוחנת כל סיטואציה במבט רציונאלי קר ואיננה נותנת מקום לרגשות לבוא ולהתבטא כתודעה.

המשך המאמר בחלק 3 - רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 3

מאמרים קשורים

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 1

חמשת האלמנטים - אלמנט אש

חזרה למאמרים

 

bottom of page