top of page

מאמר על אלמנט מתכת

אלמנט מתכת מייצג את הסתיו, את תקופת הדעיכה של כל הדברים. זו התקופה שבה הצמחים נובלים, נושרים, נופלים אל הקרקע ונרקבים לקראת תחילתו של מחזור חדש באלמנט המים. באלמנט המתכת אנרגיה מסיימת שלא מאפשרת להמשיך את הקיים על פני אותו מישור תפקודי ושיא שנשמר באלמנט האדמה. 

טיפוס המתכת מונע על ידי הצורך בשלמות וחיפוש הצדק. זהו אלמנט רוחני ביסודו המעדיף את נקודת המבט השמיימית הרחבה על זו הארצית . שלמות הינה ראית הפוטנציאל ומשאת נפש המולידה תהליך זיקוק, הפרדה והשלכה של גורמים מיותרים כמו גם ניסיון ושאיפה לצחצח את התדמית האישית. הוא יודע כיצד להפריד את הטפל מהעיקר ונוטה לקבע במסמרות את העיקר, הוא נשען על יכולות אבחנה, מיקוד, ריכוז. חי בתוך גבולות מדודים אשר אמונים על צדק, סדר ומשמעת עצמית וקפדנית, קביעת גבולות וניסיון להכניס את כל הקיים והרצוי אל תוך גבולות אלה. כל אלה משקפים אישיות שנוטה להיות קפדנית וקשוחה, נוקשה עם עצמה, בלתי מתפשרת ולא מתגמשת.

טיפוס מתכת מעדיף לסמוך על היכולות המנטאליות שלו, אלו אנשים אשר נוטים לקטלג ידע, שכן ידע זה ישמש להם מחסה כאשר יצטרכו להוכיח יכולת. הצד המנטאלי\ לוגי נוטה להוביל ולהיות דומיננטי על פני הצד הרגשי ועל פניו הוא מפותח בהרבה מן הרגשי בו הוא נוטה להיות סגור ומופנם. הוא ממעט לשתף ברגשות ושומר על גבולותיו הפנימיים בקנאות וניחן בדייקנות ויכולת ניתוח מצבים אשר מתאפשרת בשל זווית המתבונן שהוא מסגל לעצמו, זווית אשר מוציאה אותו מן הכלל לפרספקטיבה מתבוננת המעצימה את העצמי האינדיבידואלי הנפרד והוא שופט תהליכים על פי נכון וצודק, על פי מוסר,ערכים ועקרונות .

זהו אלמנט המרוכז בעצמו ובזיקוק הפנימי שלו, משיל עוד קליפה בדרך אל השלמות המיוחלת אשר מנציחה בדרך כלל מצב חסר כי לשלמות אין באמת לאן להתפתח. הצורך בשלמות מאפשר נגיעה באסתטיקה ויופי והוא יודע להעריך סדר,שכן סדר חיצוני משקף לו מצב פנימי מאורגן ומקיים את אירועי החוץ כהשלכה לאירועי הפנים.

אלמנט מתכת נמשך אל עולמות עלומים. המסתורין, הלא ידוע והמיסטיקה והוא שואף להפוך את החבוי לנגלה. זה בהמשך לכך שהוא יודע להעריך מסורת ונמשך אל נוסטלגיה, יודע להעריך את הסדר הקוסמי ונמשך לארגן אותו עבור אחרים. על אף הצורך האינדיבידואלי אלו אנשים המתפקדים בתוך מסגרות אותם הם בוחנים מתוך עין ביקורתית שופטת על פי ערך, מוסר וציפייה להתנהלות נאותה ומדויקת. נקודת המבט המתבוננת שלהם הופכת  "לנקודת מבט אובייקטיבית" לטעמם אך הנוקשות בגישה גורמת ליצירת התעקשות לשינוי על מנת לשכלל ולארגן את אותן מסגרות כראוי, בשם הצדק. למרות הגישה הנוקשה הם בלתי משוחדים ונוטים להיות נאמנים למקור שלהם. 

אלמנט מתכת חי בחשבון נפש מתמיד, נוטה למלנכוליה ומתקשה להתמודד עם מצבי לחץ ומתח מורכבים. התפיסה הפנימית שלהם מבקשת שליטה עצמית וגורמת להם לא אחת להוציא את עצמם מהכלל ולהתבודד מתוך תחושה של אי צדק ואי הרגשת שייכות. אלו מצבים אשר גורמים לריחוק מהסביבה, קשיים ביצירת קשר ומחוייבות, צורך להיות לבד או לכל הפחות להתנהל בדרך המנציחה לבדות מתוך אותו תוקף של ריחוק שרק דרכו הוא יכול לחוות פרספקטיבה רחבה ולהבין את עצמו ואת אחרים. הריחוק הזה מעמיד את מערכות היחסים במצב של התנייה רוחנית כי כל אחד יתנהל בחייו על פי צרכיו ואמונתו ומערכת התיקונים שהוא בא ליישם בעולם זה על פי ערך הצדק השמיימי. ברמה הארצית אלמנט מתכת הוא שורד ולכן הנטייה לרה ארגון גורמת ליכולת האבחנה הדקה לשפוט ולבקר את אותם אנשים אשר נמצאים במערכת יחסים עימו מתוקף הקשר. השיפוט  מגיע עם הצדקה עצמית "והגדרת תפקיד" שהוא לוקח על עצמו בניהול מערכות יחסים או כל פעולה אחרת דרך המשקפיים הצרים לעיתים של ערך, מוסר,נכון ולא נכון, ראוי או לא ראוי. הוא מאמין כי לכל דבר יש סיבה, סיבה זו היא המניע לצאת ולחפש, לנבור,להפריד ולזקק על מנת להבין למה הדברים פועלים כפי שהם פועלים או למה אנשים בוחרים לחיות בדרך שאין בה שלמות. מיותר לציין שאלמנט מתכת עומד מתוסכל לנוכח הציפיות שלו מהסביבה כי הוא מציב סטנדרטים גבוהים שהוא עצמו מתקשה לעמוד בהם ולעיתים הם מערכת של חוקים, מגבלות, הכללות, שיפוט ומוסר שפשוט לא מתאימים לכל אדם ומייצגים אידיאל שלבני אדם אין שום מניע לממש.

יחסי חמשת האלמנטים ביחס לאלמנט המתכת

אלמנט מתכת הוא אלמנט אשר מביט יותר אל השמיים מאשר על הארץ. הכמיהה לערך, משמעת עצמית ויצירת שלמות גורמת לכך שהוא זקוק לפידבק, לאישור,לאיזון ותמיכה על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. את הבסיס הזה מספק לו אלמנט האדמה במעגל היצירה. עבורו המציאות היא מקום שיש לחקור אותו ולעמוד על טיב, הוא כפייתי ואובססיבי בהתנהלות שלו וחסר ביטחון. התמיכה של האדמה משמשת לו כעוגן על מנת שיהיה לו מרכז כבידה ממנו יוכל לצאת למרחב ולחקור והוא מעדיף שהביטחון שלו יבוא לידי מימוש דרך חיבור חזק לחומר, רכוש וכסף וצורך בשליטה עצמית המעמיק את הצורך בוודאות.

אלמנט אדמה החש שייכות ואחריות ומאפשר את הגדרת הפרטיות והאינדיבידואליות של המתכת, זו הכלה בתוך תבנית משפחתית, קהילתית על מנת שאלמנט מתכת יוכל להישען על כך כעוגן  כשהוא עסוק במדידת עקרונותיו וצחצוח התדמית שלו. הבדיקה של הערך, ההפרדה והנפרדות שאלמנט מתכת עושה אינם מתרחשים כאשר התמיכה של האדמה מתקיימת כי כך מתקיים "שימור הרגשת השייכות" אצלו וזהו מעין עוגן המשמר דרך אלמנט האדמה את האחריות והשייכות. 

כאשר יש עודף מתכת על אלמנט האדמה במעגל הרס האדם מפורר את התבנית של ההסכמה, הגישה הסוציאלית, שלמות המשפחה או הארגון או החברה בה הוא חי. זהו מצב בו אדם מוציא את עצמו מהכלל באופן חד צדדי ומפתח חשיבה ביקורתית ושיפוטית כלפי האחר וחשוב מזה, כלפי עצמו. זהו מצב בו תחושת חסר שולטת בה מתקיימת הרגשה תמידית של חוסר שייכות. היא באה לידי ביטוי בכעס ותסכול כאשר אלמנט מתכת מאפיין מצבים שאינם מתקיימים על פי עקרונותיו. ישנו פחד אמיתי מלקיחת אחריות ופחד מכישלון אשר גורם להימנעות תמידית וצמצום אפשרויות הפעולה, כמו אדם ההולך ובוחן כל העת את צעדיו מפחד להיכשל. בודק ובוחן, מנתח את המצבים ועושה זאת בחזרתיות וכפייתיות שוב שוב. זה מוביל למצב של פשרה כי אלמנט המתכת ניצב בין התפקיד שהוא לקח על עצמו לבין העקרונות והערכים שהוא קבע לעצמו. הצורך האינדיבידואלי עומד מול המחויבות המשפחתית\ חברתית והוא נכנס לקונפליקט. הנטייה לכפייתיות, מחשבת יתר ומחשבות שחוזרות על עצמן מאמללות את אלמנט המתכת שאינו מצליח למצוא פתרון לוגי לבעיה רגשית ומערערות את יציבותו. ערעור זה מחבר ומפעיל את ה PO שהוא הנפש ההישרדותית המפעילה מעגלים של צורך בשליטה שאינם מופעלים בהכרח במקום הנכון. במצב הזה נראה רדיפה אובססיבית אחר שליטה עצמית, ואיבוד של תחושת הערך בכל הרמות. האדם חי בחווית חסר והמתכת החסרה בתמיכה ולא מאוזנת מערערת את היכולת לשמור על אותם ערכים, מוסר, צדק, וחוק שהוא עצמו קבע. 

הביטוי של מתכת הוא דרך אלמנט המים במעגל היצירה. מתכת הוא לא אלמנט זורם הוא מתכנס פנימה וחוקר, מתקבע על כללים. יסוד מתכת נוטה להיתקע בדינאמיקה הפנימית של מערכות היחסים, ברצון שהתהליך או הקשר הרגשי יהיה צודק ושווה הם מתקדמים בחיים על ידי השוואה וזה יוצר התחשבנות , שיפוט וביקורת עצמית וחיצונית, בנוסף לכך הצורך בשלמות מחמיר את העניין. הביטוי של אלמנט מתכת דרך אלמנט המים מאפשר זרימה, ההתכנסות הטבעית מקבלת תבנית חיפוש, והערכים, החוקים וחוש הצדק מחפשים את האמת. האמת קשורה אל חיפוש הזהות של אלמנט מים השואל מי אני? מי אני השונה מן ההגדרות החיצוניות . קרי : הגדרה עצמית שאיננה תלויה בגורמים חיצוניים כמו העבודה או המשפחה שלי, ללא המחוייבות החברתית או הערכים אלא חתירה אל העומק, אל הגרעין על מנת להתמזג עם דבר מה עמוק יותר וראשוני. זה מחבר את הצורך של המתכת בערכים, צדק וחוקים אל כח הרצון של המים, אל הזיכרון. זה משקף את סיומם של הדברים באלמנט מים (חורף) בו הגרעין נח עמוק בתוך הקרקע, הצורך בשליטה יורד ויש תכלית של מחשבה כי המסגרות שאלמנט מתכת יצר מקבלות תוכן ותוקף באלמנט מים.

אלמנט מתכת מקדש את ההיגיון הצרוף, רגשות הם עניין שלא ברור לו כיצד להתנהל מולם כל עוד הם לא נמצאים תחת המבנה המוגדר והערכי שהוא בונה. כאן ניתן להבין שהמים מאפשרים למתכת לחוות חוויה ישירה ובלתי אמצעית, יכולת לפתח ניטראליות ונקודת מבט בוחנת אך לא שופטת. כשזה מתקיים מתכת לומד שצדק הוא מושג יחסי וזה לא יקרה כאשר אלמנט המתכת חזק מידי על אלמנט המים.

וכאשר יופעל מעגל הרס בו אלמנט המים חזק מאלמנט המתכת.אז כל עולם הערכים, חוקים ומסגרות מתפזר כמו גם יכולת הדיוק, האבחנה, הרצוי והמצוי, היכולת להפריד את הטפל מן העיקר. האדם מפוזר, לא ברור, מקוטע, ולא רציף גם במחשבה וגם בהתנהלות. יש הרגשה מתמדת של אובדן שליטה והתוצאה היא ירידה קוגנטיבית ואי יכולת לממש פוטנציאל מחשבתי כי לאדם יש המון קצוות של מחשבה, רעיונות ודעות. אין עקביות ויש קפיצה מנושא לנושא. במצבים מורכבים יותר של מעגל הרס  ולמרות שאלמנט מתכת תופס את עצמו כאדם מוסרי הגון וישר, חוסר האיזון עלול לגרום למצב הפוך של חוסר מוסריות, חוסר ערכיות ושחיתות.

אלמנט מתכת רואה את עצמו כטריטוריה עצמאית, אינדיבידואלית אשר עוסקת בשלמות וקידום העצמי ולא כחלק מכלל גדול. הוא משתעבד לפנימיות שלו, לצורך לאזן משוואות פנימיות וקונפליקטים ולכן עבורו החיים הם מאבק הישרדות ארוך בדרך לפתרון הנוסחה. יש בעיה לרבים מהם לחוות דרך נינוחה ומסופקת בשל הנוקשות הרבה המאפיינת אותם ויכולה להתרכך עם הקשר באלמנט מים וגם דרך מעגל הבקרה של אלמנט אש על אלמנט המתכת. בקרה זו מאפשרת לאלמנט האש לשלוט על עוצמת הסגירות הטבעית של אלמנט מתכת. לא רק חוקים, צדק, ערך, מותר ואסור, אלא מעורבות רגשית. חום מתיך אשר שומר על איזון המתכת במצבים שבין מוצק לנוזל. סגור ופתוח, מודחק או מביע. זה עוזר לאלמנט המתכת להבין כי גם לרגשות יש מקום ומוטב לחשוב ברגישות ולא להישען רק על גבולות, לוגיקה, חוקים , עקרונות, ושיפוט. אלה יכולים להיות קבועים כתפיסת עולם אך הם חייבים לגלות גמישות לנוכח נסיבות מסוימות, שינוי פרספקטיבה ונקודת מבט. הבנות רחבות או מודעות נרכשת חשובים יותר מהצורך להיות צודק לכן מוטב לתת אמון ולנהוג בחמלה כלפי בני אדם גם אם הם עברו על חוק או ערך. אלמנט האש מאפשר אנושיות וחמלה כמו גם ביטוי רגשי תחת המעטפה הלוגית. זהו החיבור בין הרגשי לרציונאלי. לאלמנט מתכת עם בקרה טובה של אש יש יכולת קליטת נתונים גבוהה, יכולת עיבוד והבנה עמוקה כי החיבור רגש \שכל מאפשר קליטת נתונים מכמה מימדים ולא רק נתונים, מספרים והיקשים מהצד הלוגי. אם אלמנט אש יפעל בעודף במעגל הבקרה על אלמנט מתכת תתרחש התכה של המתכת למצב נוזל, קרי התכה של העקרונות העצמיים, הגבולות ויכולת השליטה והמשמעת העצמית. תהיה תנועה רגשית  חסרת כיוון ומטרה וביטוי של רגשנות יתר,הפרעות מנטאליות, היסטריה ורגשנות יתר. האדם יחווה סף של אובדן שליטה עצמית, תודעה מבולבלת, חוסר יכולת להתמקד, להבחין וניסיון ליצור הדחקה רגשית על מנת להתמודד עם השיטפון הרגשי והויברציה הרגשית שלא ניתנת לשליטה. סיום התהליך הזה יתבטא בד"כ בדיכאון. 

במעגל העלבה עודף מתכת על אלמנט אש תתקיים התגבשות למצב מוצק מבלי שתהיה קיימת יכולת לקיים מצב צבירה אחר. קרי נעילה של המערכת הרגשית, הדחקה, התבצרות. האדם קר , קפוא ושכלתני מידי, ציני, מאופק ופועל תחת תפקוד אוטומטי ומערכת תגובות מוגדרות מראש על מנת להימנע מסיטואציות רגשיות שבהם יאלץ להביע רגש אמיתי ויחשוף את עצמו לפגיעות. זו אפשרות למצב דיכאון המתבטא בבידוד,פחד מפעולה וכישלון והימנעות מכל דבר חדש במיוחד עם הוא מחייב חשיפה רגשית.

 

לאלמנט מתכת יש יכולת וצורך לפרק סצינות מורכבות לפרקים קטנים, ברורים ומוגדרים. תהליך הפירוק לגורמים עוזר להם להבין את הסיטואציה על בוריה ולשלוט על פרטיה. הוא יודע להפריד טפל מעיקר ותהליך הארגון שלו טבעי, סדר פנימי שמוקרן החוצה בתהליך שיטתי, ידוע ומובנה. זהו פירוק לגורמים, חקירה, תיעוד והרכבה מחדש בדרך קצת אחרת, יותר יעילה .זה מקביל לצורך שלהם במהפכנות, רה ארגון,או רפורמה דרך המניע והנטייה לראות את הצורם והלא מתאים ולנטרל אותו יחד עם הצורך לסדר ולארגן פרטים ולהביאם לקומפוזיציה. אלו מתחברים ליכולת דיוק, מיקוד ובעיקר שליטה עצמית המאפשרת התמדה בתהליך עד אשר יסתיים לשביעות רצונו. אחד החסרונות הבולטים בתהליך הזה הוא שהם לא יכולים לעשות דברים במקביל ולכן אם יתגלה קושי במשימה ויהיה מכשול הם לא יתקדמו עד אשר יפתרו את הבעיה. לעיתים ההמתנה הזו מעכבת את ההתפתחות כולה, מעכבת את האפשרות לבחון את המכשול מזווית הסתכלות שונה.

אנשי מתכת לא מתעניינים במה שכולם רואים אלא בעיקר במה שאף אחד לא רואה. זהו המבט הייחודי והמקורי המניע אותם אל עבר המיסטי והנסתר , הדתי והסימבולי. השפע של המתכת הוא אלמנט העץ - אלמנט המתכת מבקר את אלמנט העץ .לאלמנט העץ התכונות ההפוכות מהמתכת, את היכולת לצאת אל מעבר לגבולות ולפרוץ אותן. לעץ פחות אכפת מתגובת הסביבה והוא פחות מושפע ממנה כי  הוא יודע להתנהל טוב יותר מול מטרות, הישגים, לחץ ולוחות זמנים. המתכת רואה בכח ובתנופה של העץ כלי שעבורו הוא אידיאלי בשל השיפוט העצמי של המתכת אשר מבטל את הכח הזה. העץ מספק למתכת את ההשראה, את מגרש המשחקים המציאותי והכוחני שהמתכת יכול לבדוק דרכו את רמת השליטה העצמית שלו בנקודות הפעולה בפועל. מעגל הבקרה מאפשר למתכת להשית כללים, חוקים וגבולות על אלמנט העץ. אם יש לאלמנט עץ מטרה הוא ישאף לדרך הקצרה והמהירה ואז אלמנט המתכת יבוא ויסביר את הרציונאל בבחירה של דרך כזו או אחרת על פי מיקום המכשולים והסבר כי גם לדרך זו  יש משמעות רבה על פי סולם הערכים, הכללים והחוקים. אם אלמנט עץ קנה שולחן להרכבה הוא יאלתר את תהליך ההרכבה מבלי להביט בהוראות. אלמנט מתכת יעקוב אחר ההוראות ויתמצא בפרטים וזהו האיזון בין שתי הגישות. אם המתכת חזקה מידי על אלמנט העץ היא תסרס את הפעולה ואת הביצוע כי לכל דבר יש תזמון בחיים וההתעסקות של מתכת עם הפרטים הקטנים ושלמותם גורמת הרבה פעמים לפספוס של התזמון הזה. עודף המתכת יוביל לפחד מכישלון כי יש צורך בשלמות, יש שיפוט וביקורת עצמית וחיצונית רבה מידי וגם כאן הפעולה של העץ נחסמת. 

הביטוי של רוב מה שנכתב כאן על אלמנט מתכת הוא ביטוי של מתכת יאנג METAL YANG , הבטוי של מתכת יין METAL YIN הוא הרבה יותר רך והרבה פחות נוקשה כי למתכת יין חשובים התנאים הנאותים. כל אותם רפורמות, מהפכות, חוקים וכללים, ערכים ומוסר דורשים תעוזה, כח עצמי ושליטה שאינם נמצאים אצל טיפוס מתכת יין, לכן הוא עוסק יותר בפרטים הקטנים. באסתטיקה ובצורה של הדברים ופחות בתוכן. חשוב לו שהדברים ייראו מושלמים אבל הוא לא יעמול על מנת להביא אותם להיות כאלה. יש פערים בין הרצוי והמצוי ואלמנט מתכת יין -YIN מבין את זה היטב ולכן כמו בעולמנו יש לו נטייה להסתכל על הקנקן ולא על מה שיש בתוכו. המשוכללים מביניהם טוענים כי גם ככה להיות ערכי, חוקי, ישר וצודק, אנרכיסט ומקדם רפורמות זהו מאמץ גדול שלא תמיד זוכה להכרה ולכן זה מיותר ואולי מוטב רק להראות או להתכוון לכך וזה משיג את אותה תוצאה - דימוי אסתטי. אלמנט מתכת יין צריך נוחות, הצורך שלו בביטחון גבוה  והוא מעדיף אותו בעיקר כלכלי כי זה מאפשר לו לקיים את הדימוי הנשען על מעמד, שייכות, וחשיבות. אין לו צורך לשבור את הכלים או לעורר מהומות ובטח לא לכפות שינוי כי הוא מודע למחיר האישי שגישה זו תובעת. יש להם רכות יתרה , הם פחות נוקשים, יותר גמישים, יותר חברתיים והצורך שלהם בשלמות מתורגם לצורך לחיות בהרמוניה ללא קונפליקטים ומאבקים מיותרים. 

מאמרים קשורים

Case Study - אלמנט מתכת - ריאות (LU) ומעי גס (CO)

חזרה למאמרים

bottom of page