top of page

מאמר על אלמנט אש

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח

 

אלמנט אש מייצג את הקיץ את זמני הפריחה והשגשוג בו השמחה שורה בכל. זהו זמן שבו השפע נמצא בעיצומו וישנה תחושה של סיפוק ומלאות באוויר. אלמנט אש מייצג קשר ותקשורת, אינטרקציה בין אנשים, בגרות, חידוש ושינויים, זהו אלמנט המייצג חברה ובילוי שחי בעולמות של תשוקה, תאווה ,חן, רומנטיקה כיבוש ונהנתנות. זה לא חייב להתבטא בדרך החיים המעשית, אך אלו הנושאים שמעסיקים אותו תודעתית רוב הזמן. מבחינה רוחנית הוא מייצג רצון לאחדות ומודעות את היכולת להביא את עצמו ואחרים לכדי טרנספורמציה ושינוי בשל פעולת ההתכה של  האש הפנימית, הסוחפת, העוזרת לשנות פרספקטיבה ותפיסת מציאות. אינטרקציה עם אלמנט אש יכולה לעורר במתבונן השראה, בשל תבונת הלב וההתייחסות הפיקחית שאיננה מזניחה את ההרגשה הטובה ואת הערך הרגשי. יכולת הדיבור והביטוי, שיחה והקשבה, הזדהות עם אחרים, יכולת שכנוע סוחפת.

טיפוס אש אוהב קשר ומגע וזקוק לתמיכה ופרגון. הוא משתעמם בקלות, מחפש אתגרים ומוכן לקחת סיכונים. הוא רוצה להיות נאהב, נדרש,חם, מלהיב. צנטראליסט מאוהב היודע להביא או ליצור את האווירה הנכונה והמתאימה בזמן הנכון. הוא נותן ערך גבוה לצחוק והומור, חושף בקלות תחושות ורגשות, משתף ומחצין, משתתף עם אחרים, מתוודה, מזדהה עם רגשות, מחשבות ומצבים של אחרים בכושר אמפטי גבוה שנותן את התחושה לצד השני שהוא רצוי ומובן. יכולת ההליכה שלו על הסף הרגשי גורמת לו לנוע על פני מרחבים חסרי גבולות הרבה מעבר להגדרת העצמי שלו בשאיפה להרחיב כל הזמן את גבול החוויה אל הפנטזיה . הוא מעיז, מוכן לקחת סיכונים רגשיים ולהיכנס אל עומק חוויה. במילים אחרות הוא מתמסר, מעניק ומושפע בקלות מהצורך של הצד השני, הוא יכול לצאת בהצהרות \הבטחות סוחפות וכמה דקות אחר כך להתהפך לחלוטין. וחוזר חלילה. 

אלמנט אש  אוהב ויודע  מאד לבלוט ולהבליט. הוא מגיע עם מלאי אנרגיה והתלהבות אל מצבים רגשיים ואנשים ונוטה להפוך מיד לנושא ההתרחשות המרכזית. הוא יודע להניע אחרים ממצב רגשי אחד לאחר, יודע לעודד, להצחיק, לקדם מצבים חיוביים של שמחה וסיפוק מעצם יכולת ההשתתפות. אלו מורי הלב הקלאסיים היוצרים השראה, תמימות, מבטאים חזון וביטוי השואף לעולם טוב יותר, אופטימי ומלהיב.

יחסי חמשת האלמנטים

אלמנט אש זקוק  לדחף ולעוצמה של אלמנט העץ המזין את אלמנט האש במעגל היצירה כי שריפת העץ יוצרת את האש והעץ הוא הדלק של האש. אלמנט עץ מעודד את האש על ידי דחיפה ודחף אל מעבר לגבולות הגלויים, תוך נועזות והגשמה , תכנון ואומץ. הסתכלות קדימה מלווה באינטואציה, דימיון ותחושות בטן מקבלים צורה וביטוי רגשי כשהן מוחצנים כרגשות באלמנט האש. האינטיליגנציה המובנית של העץ והעורמה, האומץ והמנהיגות הם אלו אשר דוחפים את התודעה אל מודעות מתגברת ואל צורך בהגשמה ומימוש. האדם שאלמנט האש מאוזן אצלו ומוביל באנרגיה יכול לזרוח בפריחתו ,להאיר את המרחב שסביבו במודעות קורנת. זוהי בהחלט אפשרות להגשמה מודעת, אינטיליגנציה טהורה שאין בה שאריות של מחשבה אלא הרגשה מחוברת וקורנת המתרחבת סביב מכורח עוצמתה.

ניתן לתאר זאת כפוטנציאל המוחלט של אלמנט האש, אהבה או מקור לשאיפה אך עבור רוב אנשי אש ההזנה של עץ-אש מתבטאת בהגשמה רגשית יומיומית, היכולת לבטא את עצמך מבחינה רגשית, מבלי להשפיל מבט ומבלי לחשוש מחשיפה רגשית או מהשלכות של חשיפה זו, האדם לא רואה בכך חולשה כי אם עוצמה והוא אינו מפחד כי התוכן הרגשי שלו יחשף ואולי ישמש כנגדו במצבים אחרים. יש כאן לקיחת הסיכון האופיינית לאלמנט האש במפגש רגשי בין אנשים, האמון בטוב והנכון והזנה של החושים והתשוקה.

אלו אספקטים מובילים בחיבור עץ-אש בשל השימוש שהאדם עושה בשדה המשיכה שלו, באנרגיה , בהקרנת החום, ובמיקוד התודעה שלו על נושאים של תשוקה וסיפוק.  כאשר אלמנט אש חזק מידי הוא מחליש במעגל הרס את  אלמנט העץ,   האש החזקה מידי שורפת את מלאי העץ ויכולת התנועה הטבעית, התשוקה מרימה ראש והאדם מוצא את עצמו במעגל הרס של תשוקה וצורך בסיפוק מיידי. זהו מצב עודף והשלב הבא הוא התמכרות. רדיפה אובססיבית אחר תדלוק רגשי, סטימולציה וגירוי רגשי מחזורי על מנת לנסות ולעורר את הרגש ליציאה מהגבולות, סיפוק וכיבוש. רדיפה אחר חוויה שהיא חושית ואל חושית במקביל הגורמת לרגש וללב לפעום בעוצמה. זהו מעגל התשה עצמית שנגמר בד"כ כאשר האדם מרוקן, פוגע בעצמו, בריאותו ובמערכות היחסים שלו עם הסביבה. זוהי אש שאין לה עץ והיא מאיימת לדעוך ומעוררת פחד וחרדה בדעיכתה. עצם האובדן הזה מעורר מאמץ גדול לעורר ולהבעיר אותה שוב ע"י סיטמולציה חיצונית על אף שהאדם  זקוק בעצם למנוחה. זהו הפחד מאובדן האהבה, מצב המעורר מצבים חרדתיים בהם התודעה מבולבלת וללא מיקוד, סביבת הלב חמה מידי והאדם נע מדבר לדבר בעצבנות וחוסר שקט, חוסר סבלנות הרגשה רגשית רעה ומתעתעת. האדם מוצא את עצמו רודף אחר הרגשה מספקת במעגלים בלתי נגמרים בקצב  תדיר ומתגבר שחווה עליות וירידות כי הצורך לחיות ולתפקד במצבים של התלהבות, חום והשראה מביאים אותו לידי תשישות חרדה ואי שקט.

נטיה למצבים רגשיים קיצוניים הם חלק מדרכו של טיפוס האש, ישנם מצבים בהם הוא "נשרף" ואז הוא הופך להיות כבוי ומתוסכל. באורח החיים המערבי אפשר לראות הרבה טיפוסי אש "כבויי אש" אשר הדכדוך אופייני להם יותר מדרך השמחה לכן, העץ נותן את היכולת להזין את הנפש ביוזמה, אתגרים, מטרות ותנועה. האש מספקת את השמחה, המתכת את השמיים ההגדרה והערך, האדמה את המקום להביע את השמחה שהאש יצרה והמים את המחשבה והשקט על מנת שהרגש לא יגזים בחריגה מגבולותיו, ועל מנת לחבר מודעות מים-אש ולהזין את הנפש בתמציות.  

אלמנט אש מזין את אלמנט האדמה במערכת יחסים של מעגל היצירה. מעניק את החום, ההתייחסות והאמפתיה אל תבנית האדמה המכילה את המשפחה או כל קבוצה והגדרה משותפת אחרת. האפר של האש בורא את האדמה והפעלה של המערכת הרגשית היא החיבור המשמעותי ביותר עבור אלמנט האדמה הסוציאלי, האנושי הרוצה לכוון את פועלו לטובת הכלל ובעקיפין אל עצמו לכן השמירה על חום האש מעניק את כיוון המודעות ויכולת התודעה הנדרשת לאדמה על מנת להתנהל בתבונה להבין את נקודות האיזון, היציבות והפעולה שלו למען יהיה מחובר לטוב והנכון.

כאשר אלמנט אדמה חזק מידי ומפעיל על אלמנט אש מעגל הרס, האדמה הופכת קרה ומרוחקת, ישנה הרגשה לאדם שהוא לא נאהב ולא רצוי. זה יופיע כביטוי לחווית דחייה שתלווה אותו כל עוד מעגל ההרס מופעל. היציבות ומשקל היתר של האדמה מפזר את הספונטיות והקלילות של האש וכל פעולה או יוזמה הופכת להיות מורכבת ומתערבבת בשיקולים שונים שכלל אינם קשורים להחלטות, אלא להתלבטויות ודאגות אשר מונעות את החוויה המלאה והמשחררת.  

השפע של האש מתבטא בפאזת מתכת ומתבטאת במעגל הבקרה בו אלמנט אש מבקר את אלמנט המתכת.  בקרה זו מאפשרת לאלמנט האש לשלוט על עוצמת הנעילה והסגירות הטבעית של אלמנט מתכת. לא רק התבצרות בלוגיקה, טקסים, הרגלים וחוקים, אלא תהליך שבו מתקיים חום מתיך אשר שומר על איזון המתכת במצבים שבין מוצק לנוזל, נעול ופתוח, מודחק או מביע. זה עוזר לאלמנט המתכת להבין כי גבולות, לוגיקה, חוקים , עקרונות, ושיפוט יכולים להיות קבועים אבל הם חייבים לגלות גמישות לנוכח נסיבות מסוימות עקב שינוי פרספקטיבה ונקודת מבט, הבנות רחבות או מודעות נרכשת. ישנם מצבים בחיים שבהם בלתי אפשרי להיות בשליטה, יש ללמוד לתת אמון ולנהוג בחמלה כלפי בני אדם גם אם הם עברו על חוק או ערך כי זהו הביטוי המרכזי של מעגל הבקרה אש - מתכת השומר את אלמנט מתכת באנושיות וחמלה ומאפשר גם ביטוי רגשי תחת המעטפה הלוגית, ההגיונית. 

אם אלמנט אש יפעל בעודף במעגל הבקרה על אלמנט מתכת תתרחש התכה של המתכת למצב נוזל. קרי התכה של העקרונות העצמיים, הגבולות ויכולת השליטה והמשמעת העצמית. תהיה תנועה רגשית  חסרת כיוון ומטרה וביטוי של רגשנות יתר ,הפרעות מנטאליות ורגשיות. האדם יחווה חוויה של אובדן שליטה עצמית והתפוררות של חוקים ועקרונות שקבע לעצמו כי תודעה מבולבלת מניעה תהליכים של מחשבה מפוזרת, חוסר יכולת להתמקד, להבחין, והתמקדות בניסיון ליצור הדחקה רגשית על מנת להתמודד עם השיטפון הרגשי והויברציה הרגשית שלא ניתנת לשליטה. ככל שהאש תהיה חזקה יותר האדם ידחף אל אובדן השליטה העצמית ועבור אלמנט מתכת זה מצב התמודדות בלתי אפשרי הטומן בתוכו הפרעות כחרדות, היסטריה, דיכאון וצורך להסתגר בפני העולם עד יעבור זעם.

אלמנט אש נוטה לאבד את העצמי בהתמזגות שלו באחרים, על כן התהליך חשוב שבעתיים כאשר מתקיימת גם פגיעה באלמנט המתכת דרך מעגל הבקרה, כי הלוגיקה , המשמעת והסדר של אלמנט המתכת מאפשרים לאלמנט האש תפקוד נכון או להרגיש בתבונה כי מתקיים חיבור בין הרגשי לרציונאלי. 

במעגל העלבה בו מתקיים עודף מתכת על אלמנט אש תתקיים התגבשות למצב מוצק מבלי שתהיה קיימת יכולת לייצג מצב צבירה אחר. קרי נעילה של המערכת הרגשית, הדחקה, פיתוח יכולת לוגית רחבה והישענות על חוקים ועקרונות ככקובעי מדיניות עצמית ודרך, גם בתוך מערכות יחסים משותפות. זו התבצרות וסגירה של האפשרות להביע רגש בצורה נכונה וזורמת. זהו מצב שמבטא פחד ושבו השכל שולט ביד רמה על הרגש ומדכא אותו. האדם קר , קפוא ושכלתני מידי, ציני, מאופק ומפתח תפקוד אוטומטי ומערכת תגובות מוגדרות מראש על מנת להימנע מסיטואציות רגשיות שבהם יאלץ להביע רגש אמיתי וזורם. זהו ביטוי של דיכאון המתבטא בבחירה של מיקוד תשומת הלב איפה שנח לו מבחינה לוגית, איפה הוא מצליח והיכולת הלוגית\ שכלית יכולה להוביל. בהרבה מצבים אלו אנשים מבודדים אשר נמנעים מקשר רגשי עם אחרים ומעדיפים לקיים ערוצי תקשורת הקשורים יותר לנושאים של עבודה או תחומי עניין שהם חזקים בהם. 

אלמנט אש אוהב לספק את הריגושים שלו, את התנועה וההתלהבות באופן קבוע ומתמשך. הוא אוהב שינויים אבל אלה לא יכולים להיות תכופים מידי או להכיל יותר מידי אינפורמציה רגשית זורמת כי זה אלמנט שיש לו כושר קליטה גבוה, אמפתיה והזדהות. קרי, הוא מרגיש את מה שאחרים מרגישים אך לרוב זה גורם לעומס נפשי על מערכותיו שלו או גירוי יתר המשפיע עליו רגשית ופיסית.

אלמנט המים המבקר את אלמנט האש הוא זה אשר יוצר את השקט ואת יכולת ההפרדה בין מצבים וזהויות בגלל הצורך של אלמנט המים בהגדרה עצמית אותנטית שאינה מושפעת כל כך מן המתרחש בחוץ. היכולת של אלמנט המים להתנתק ולהתבודד משמרת את המבנה האישיותי בתוך הגדרתו העצמית ולא מאפשרת לאדם ביסוד אש להתפזר עד כדי איבוד הגבולות העצמיים והיסחפות אל מערכת של הזדהות אשר אינה יודעת את עצמה. אפשר להסביר את זה למשל דרך היכולת של שחקן על במה להיכנס אל תפקיד בהצגה ולחוות אותו עד תומו. הוא חי, נושם ומזדהה לחלוטין עם הדמות בהצגה וחווה את זה כחוויה מלאה שלו, במיוחד אם עוסקים בנושאים האהובים על אלמנט אש : אהבה, טרגדיה, פנטזיה ודרמה. היכולת לחזור בסיום ההצגה ואחרי תשואות הקהל אל העצמי היא היכולת של אלמנט המים להחזיק ולמקד את האישיות חזרה לעצמה. דרך שקט,  התכנסות ו"קירור המערכת ". אש מבחינתו ימשוך תמיד אל השיאים במרדף אחר גירויים וסיפוקים ומים תמיד יצמצם את החוויה ויעשה ככל יכולתו להיות מאופק, מכונס ולשמור על "כבודו" ועל הזהות האותנטית הנפרדת שלו. בין אלמנט מים ואש מתקיים הקשר שבין רעיון ומימוש שני קצוות המגדירים YIN YANG , המרחק שבין הרעיון ובין הנקודה שהיא שיא המימוש, הגרעין של ההכרה האנושית והמימוש התודעתי, המקום החבוי ביותר מול המקום המוחצן ביותר. שני אלה מקיימים מערכת מתוחה היודעת לאזן את עצמה דרך הקשרים הללו ודרך איזון כליות לב, תמציות ונפש, מים ואש. 

כאשר אלמנט המים מבקר בעודף את אלמנט האש לא תהיה אש או לא יהיה ביטוי. אחד הנושאים המרכזיים של אלמנט המים הוא תקשורת ורגשות. רבים מאנשי המים משלבים את השיעור הזה בחייהם ויש הבדל מהותי בין תקשורת של אלמנט אש לתקשורת של אלמנט מים. אלמנט אש עומד על במה ומרצה, חלק מהתקשורת עם הקהל היא שהוא עצמו הנושא, מרכז תשומת הלב. הוא מעורר רגש, התייחסות, ואין הבדל בינו לבין הנושא שהוא מדבר עליו להיפך, הנושא בכלל לא חשוב. באלמנט מים המדבר, מרצה, כותב חבוי, כמו עיתונאי או פובליציסט אשר כותב מאמרים לאורך שנים שיכולים להיות רווי חוכמה. הוא מייצג את הנושא בניטראליות, והוא עצמו חבוי. לעיתים אנו אוהבים לקרוא מאמרים של אנשים מסויימים אך אין לנו מושג מי הם ואיך הם נראים, הם גם לא ישתפו אותנו בזה. זהו ביטוי של  עודף מים על אלמנט אש. 

השאיפה להדהד מידע, ידע, תובנה, יצירה מבלי להתגלות ומתוך מצב חבוי אשר לא מאפשר לעשות היקש לאדם, כמו כתיבה בעילום שם, תרומה בעילום שם, אשת עסקים מסתורית, או מורה רוחני נסתר. עודף המים לא מאפשר לאלמנט האש להגיע לביטוי רגשי חשוף , כזה או אחר להחצנה ושיתוף כמו שאלמנט אש שואף. בעולם של היום כשהכל בנוי על שיתוף ומעודדים אותנו לחלוק את עולמנו עם הכלל, זו קרקע המאפשרת ביטוי חזק לאלמנט האש ופחות לאלמנט המים המרגיש לעיתים  כי הוא נשאר מאחור מעצם ההתחברות אל השורשים, העבר, הזיכרונות ופחות אל העתיד - זו הפאזה של אש. 

  

רוב מה שתואר על אלמנט אש בכתוב כאן מתייחס יותר לביטוי YANG מוחצן של האלמנט. כאשר מתייחסים אל טיפוס של אלמנט אש יין- FIRE YIN צריך לקחת בחשבון שהוא ישאף בדיוק רב לכל אותם מצבים שתוארו לעיל, כמו FIRE YANG אבל הדרך להגיע לזה היא שונה לחלוטין בשל אותה מגבלה, או נקודת מוצא של  אש יין- הוא הרבה יותר סגור ומופנם  ונראה במקרים רבים כמו טיפוס המתכת, דווקא כי לא קיים בו החום והלהט ודווקא כי מתקיים צורך לקרקע את התחושות ואז יש פחד לצאת מן הגבולות. האישיות עצמה יותר "קרה" והרבה יותר מרוסנת אז איך עדיין הוא יכול להגיע אל כל אותם מחוזות רגשיים של הכרה, חום ומימוש? הוא המגיע אל ההכרה הרחבה והשיא בדרך אינטלקטואלית,לוגית, מעמדית, כזו הקשורה להשכלה בד"כ ולרכישת מעמד. יש הרבה יותר תשומת לב למצב הכלכלי  הסטאטוס החברתי, וההשכלה האקדמית, מקצוע מכובד, או מעמד העסק מבחינת "להדהד הצלחה". יש התייחסות למה שנחשב רם, נעלה, גבוה. טיפוסי אש יין מתוחכמים מאד ולוקחים את בינת הלב אל העולם החומרי, הם חריפים ולוגיים ושואפים להצלחה אך זו חייבת להישען על יסודות מוצקים, מקובלים, ונחשבים. המימוש של אש יין היא היותו חכם וחוכמה זו יכולה להיות מנותבת אל המציאות בדרכים רבות. העולם הרגשי מאופק מעצם היותו יין ולכן היכולת להלהיב פחותה כי מראש מתקיימת זהירות לא להיחשף מבחינה רגשית, כמו גם הפחד להיפגע כתוצאה מחשיפה זו. 

 

מאמרים קשורים

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק1

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 2

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 3

חזרה למאמרים

bottom of page