top of page

אבחון וטיפול בדיכאון ברפואה סינית ודיקור סיני + Case Study-חלק 2

 

 

זהו המשך למאמר -   אבחון וטיפול בדיכאון ברפואה סינית ודיקור סיני חלק1  

בחלק הראשון פירטתי את אפשרויות הביטוי השונות של הדיכאון כפי שהן באות לידי ביטוי ברפואה הסינית.  כעת אגע בצד המעשי והפרקטי מבחינת אבחון וטיפול ברפואה סינית ודיקור סיני.  

 

CASE STUDY  

 

 

אישה בת 43  

הגיעה אלי לקליניקה תלונה על  דיכאון וחרדות,(10 שנים) קושי עמוק בתיפקוד ומחשבות אובדנות מטופלת אצל פסכיאטר,נוטלת ויאפקס וצ'יפרלקס . 

סובלת מקושי תדיר בתפקוד, עייפות , תשישות, לאות,  כאבי שרירים, עצירות כרונית, הזעות ספונטניות, ירידה בתיאבון, רעידות, סחרחורות וכאבי ראש.  לא עובדת, בתפקוד נמוך.  

מאמר- דיכאון ברפואה סינית .דוגמא למפת לידה רפואה סינית

אלמנט ראשי – גזע היום – מים יין

 

מעגל יצירה

אף קשר במעגל היצירה אינו תומך או מזין בצורה הרמונית.

מעגל הרס

אלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה , ואת אלמנט המים

אלמנט עץ הורס את אלמנט מים

אלמנט אש הורס את אלמנט עץ ואת אלמנט האדמה

 

מעגל בקרה

אלמנט עץ מבקר את אלמנט האדמה בעודף.

 

מעגל העלבה

אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש

אלמנט אש מעליב את אלמנט המים

אלמנט מים מעליב את אלמנט האדמה

קומבינציות גזעים 

בין גיל 3-12 - אלמנט מים יאנג S9  + אש יין S4 בעמודת השעה יוצרים צ'י של עץ.

בין גיל 43-52  אש יאנג S3 + מתכת יין S8 בעמודת החודש יוצרים צ'י מים.

קומבינציות ענפים

 גיל 33-42 , תרנגול( B10) (KI)  + ארנבת (B4 (CO ) בעמודת השנה והיום , יוצרים קונפליקט מתח חזק.

 גיל 43-52 , כלבB11 (PC)   + ארנבת (CO- B4 )ב   , בעמודת השנה יוצרים צ'י אש

 

 

אבחנה 

לפני 10 שנים חוותה אובדן משמעותי בחייה ומאז היא בקשיי תפקוד משמעותיים, עצב, בכי וצער קבוע. לאורך כל התקופה היא מטופלת אצל פסיכולוג ופסיכיאטר בטיפול תרופתי קבוע במינונים הולכים וגוברים שלא מצליחים להקל  את  המצב הנפשי שלה אך עזרו לה מעט בתפקוד הפיסי שהיה גרוע יותר בתחילת הדיכאון.   היא אישה רגישה ומוכשרת בעלת יכולת ביטוי גבוהה ורצון כדבריה " לעשות משהו משמעותי בחיים" , ולא למצוא את עצמה "עובדת בסתם עבודה " וחיה על מנת לחיות. בצר לה היא חוותה אובדן משמעותי לפני 10 שנים ומאז  הרגישה כי הקרקע נשמטת תחת רגליה והיא לא מצליחה להתרומם ולהסתגל למצב החדש, כי הצער לא מרפה ממנה.   היא מציגה אישיות מגובשת שיודעת כיצד להתבטא וכיצד להציג את רצונה אך אלו אינם מתיישבים עם התפקוד המעשי והפעולות הנדרשות על מנת לממש את הדברים בחיי היום יום שלה ומבחינתה המבט אל העתיד, אפל. 

  

אלמנט ראשי.   

היא שייכת לאלמנט מים יין , במערכת נתונים שרובה יין (YIN) לכן היא אדם אשר אסוף אל עצמו,  ולכן, הפעלתנות והתנועה, החום , ירודים באופן כללי ובזמנים ספציפים לאורך החיים (בהתאם למחזוריות אנרגטית).היא חיה בתחושה כי הגוף שלה בוגדני ואינו מגיב אל מערכת הערכים, התובנות והתחושות שהיא מציגה ומבטאת והיא איננה מוצאת את הדרך המעשית על מנת לבטא אותם בחיי היום יום, בעבודה מתאימה או במערכת יחסים עם בן זוג כפי שהיתה רוצה. לדבריה המרחק שבין המודעות שלה לתודעה שלה, למעשיות גובה ממנה מחיר של כאב וצער קבוע עוד לפני שחוותה את האובדן הקשה.  

 

היחסים בין אלמנט מים - אלמנט מתכת- אלמנט עץ 

אלמנט מים יין (WATER YIN) הוא האלמנט העמוק  במערכת חמשת האלמנטים ומאפיין את הביטוי של יין (YIN) בתוך אלמנט המים, את הרגשות ולכן הוא הינו המקור או נכון יותר החיבור אל המקור העצמי מבחינת הפוטנציאל, ייעוד , רצון עצמי. במערכת כמו שלה בגלל העוצמה של אלמנט המתכת (מתכת מזינה מים) כל הביטויים הללו מקבלים דחיפה חזקה מבחינת ערכיות , חוקים,גבולות, הגדרות ומיקוד. כשהרצון המוביל הינו צורך בשלמות אסתטית, צורנית, עם ערכים מוגדרים וקבועים ,תפיסות עולם מקובעות, מוגדרות וקבועות בשלל נושאים של חברה, סביבה ויחסים בין בני אדם שהיא שולפת ויורה אותם מול כל נושא שמעלים מולה.  יש כאן דעתנות, ביקורת, מוסר ושיפוטיות (מתכת) מול כל נושא חיצוני, אדם אחר אך בעיקר מול עצמה. השאיפה לשלמות היא המרחק הבלתי נסבל מבחינתה בין האידיאל כפי שהיא רואה אותו לבין החיים עצמם מבחינת מימוש והפער הזה מאמלל אותה ולא מאפשר עבורה יציאה לפעולה, הוכחה, ניסיון להוציא מהכח אל הפועל (אלמנט עץ) אלא קובע כי קיימת בלימה, היתקעות וסטגנציה בין החשיבה לביצוע , בין הרגש והשכל , בין האינטלקט וההבנה לתקשורת המעשית ולראיה: בעיית תקשורת כבדה שהיא מתמודדת עימה.  

 

היא מתקשה ביחסים, מתקשה עם ביטוי רגשות החושף חולשה כי אלמנט מים יין (YIN) מבוצר מיסודו, מפחד מפני פלישה, התערבות, שינוי או יוזמה שעלולה להוציא אותה מהמרחב הפילוסופי , אינטלקטואלי שאלמנט מים כל כך אוהב אך כאשר אלמנט מים אינו מזין את אלמנט העץ ניכרת בלימה בתקשורת הבאה לידי ביטוי בחוסר פרופורציה בין מה שרצתה להגיד לבין העוצמה, האימפולסיביות, הכעס שניכר והתגובה הפגועה ואלו נובעים מהעובדה כי אלמנט העץ שלה הורס את אלמנט המים( אלמנט ראשי). במצב כזה ישנה נטיה להגיב לפני חשיבה, לצאת לפעולה פזיזה לפני שרעיון התגבש, תגובות ספונטניות חסרות פרופורציה, ובצירוף מה שכתבתי קודם על היחסים בין אלמנט מים לאלמנט המתכת היא מציגה עקרונות מקובעים החותרים לשלמות, הביטוי התקשורתי מקבל נופך מתריס, ביקורתי, אגרסיבי, מדכא ומלא התניות, מה שלא משאיר מרחב אמיתי לביטוי חופשי, מרחב  רגשי, שהות למחשבה ומתקיים מצב קבוע של מתח, ודיכוי.   

 

אי אפשר להתעלם מהרגישות הרבה שלה (אלמנט מים יין) מהנטייה הפנימית הטבעית להתרגש מכל דבר, מהצורך להביע ולהיות בתקשורת בתוך מקום מכיל, מבין, ואפילו מעורר השראה. הצורך הזה קיים אך דרך הביטוי שלו בגלל התנאים והמגבלות כמעט בלתי אפשרית, כי כאשר קיימת רגישות גבוהה, יכולת להרגיש את האחר ואלו מתערבבים עם פחד מפלישה אל גבולותיה שלה היא מוצאת את העולם מפחיד ומאיים ואז היא בונה לעצמה מנגנוני הגנה וחומות שלא יאפשרו להגיע אליה באמת אלא דרך הנתיב הנוח לה : ההיגיון , השכלתנות, הביקורת וחוש הצדק המפותח שלה.  היא בזה לעצמה וחשה כי היא לא ראויה להיות נאהבת לאורך הרבה שנים, היא פונה כנגד עצמה, פועלת כנגד עצמה על מנת

להוכיח לעצמה שאכן היא לא ראויה. לוקחת עליה אשמה בנושאים שלא באמת קשורים אליה ושופטת את התפקוד הנפשי \ פיסי שלה בחומרה וללא טיפת חמלה. יחד עם זאת כאשר היא מחליטה מעת לעת לנקוט פעולה היא יכולה להתקיים לטווח קצר מידי כי שלל הסימפטומים והמצב הנפשי שלה לא מאפשר לה להיות אחראית , לקום בזמן. יש כאבים כל הזמן , עננות , בכי, צער, חרדות ממפגשים עם אנשים ופחד משינוי. ואז היא מוותרת, נסוגה מובסת חזרה אל מיטתה במחשבה כי אולי ביום אחר יהיה קל יותר לעשות את זה. בפועל, היא לא מצליחה להשתחרר ולזרום כפי שאלמנט המים רגיל לעשות במצב מאוזן, להתמזג עם אחרים ולעקוב אחר השובל שלהם, בדרך, לרכוש התנסויות וחוויות אשר יעזרו לה להבין מהו הרצון שלה ובעיקר מהי הדרך הנכונה לממש אותו.  

אצל אלמנט מים מתקיים חיפוש שהוא פילוסופי ולא מעשי והמעבר בין אלמנט מים לאלמנט עץ מאפיין את ההוצאה מן הכח אל הפועל, מהרעיון אל הביצוע. ההחלשה שהיא חווה ברצון שלה מאשימה את המצב הגופני\ נפשי אך בגלל שאלמנט המתכת חזק מאד מתקיים עדיין מודל השלמות האומר : "אילו רק יכולתי להיפתר מן הצרה הזו הכל היה בסדר". לאמיתו של דבר אלמנט המתכת חזק מידי ביחס לאלמנט המים והמשמעות של זה הינה כי העקרונות והחוקים שלכאורה מייצגים את ההגיון והאידיאל העצמי הרוחני אינם מצליחים להתחבר עם אותו רצון המסתתר בעומק המים, הפוטנציאל  האמיתי המבקש אינטרקציה ולכן הם הופכים למערכת חוקים דתית כמעט של התניות עצמיות ושיפוט (נכון -לא נכון, צודק -לא צודק, מוסרי או לא , שחור -לבן ) ולא למערכת הגדרות עצמית שיכולה להתאים אל למערכת הרגישה שמבקשת להביט , להתבונן, לבחון , להכיר , להתלבט להתסכל מכל הצדדים כפי שאלמנט מים מאוזן עושה.  

מבחינת יחסי מתכת-עץ מתקיים מודל מתאים של ריסון (בקרה) אך אלמנט המתכת חזק מידי על אלמנט המים (הזנת יתר) ואלמנט העץ אצלה הורס את אלמנט המים (מעגל הרס). שני אלו לוחצים את המים משני כיוונים ולא מאפשרים לאלמנט המים (אלמנט ראשי) לבוא לידי ביטוי זורם ומאוזן. עודף באלמנט עץ במעגל הרס הינו אותו ביטוי אגרסיבי אשר מופיע ומהדהד בעמודת השנה שלה (עץ יין ארנבת B4- עץ יין) עמודה זו מייצגת את העבודה והקריירה, הביטוי החיצוני, את המסכה החברתית ואת הביטוי החברתי מבחינת חיכוך ותכונות. העוצמה של העץ קיימת אך היא בפאזת יין (YIN) ולא

מייצגת יציאה מהכח אל הפועל מבחינת פעולה אלא מבחינת רעיונות, יצירתיות ודרך מחשבה כי הביטוי של עץ יין  מוחלש. כאשר עץ יין פועל ובמיוחד עם ההופעה של ענף B4- ארנבת זה מצביע על יכולת הפקתית, קרי ביצוע עוצמתי לטווח קצר בלבד מבלי שיש יכולת להתמיד לאורך זמן כי התמדה הינה תוצאה של מים ומים אצלה חסרים, לכן כל חיפוש אחר עבודה הוא קודם כל חיפוש רעיוני אחר תפקיד שהיא רוצה לעשות ושיש בו שינוי מתמיד, שלא נדרשת ממנה התמדה, ורצון לאורך זמן וכל אלו אמורים להתיישב היטב עם עודף המתכת המחפש שלמות ערכית, תוכן אמיתי, מועיל , כזה אשר יכול לחולל שינוי בתפיסות חברתיות ולא "סתם " עבודה לשם עבודה.  

עבור אלמנט מים, אלמנט עץ הוא ביטוי ואלמנט מתכת הוא משאבים. גם המשאבים וגם הביטוי בעוצמה רבה אל מול

האלמנט הראשי שהוא מוחלש והמצב כזה לאורך זמן מייצר הרבה פגיעות רגשית שמובילה לתגובת אגרסיה, ותוקפנות

מעצם העובדה כי הכוחות הללו אינם מאוזנים. בחיים כמו בחיים לעיתים אנו ניצבים אל מול זמני עימות, מעניין לראות איך בשיא בגרותה וב 20 שנה האחרונות מה שהופיע לה בעמודים הנוספים (YEARS LUCK 10 ) זה מגיל 23-32 = עץ יאנג - קוף B9-BL  (מתכת יאנג) ,מגיל 33-42 = עץ יין - תרנגול B10-KI (מתכת יין ) ,עשרת העמודים הנוספים (עשורים)אינם קשורים ללידה ואינם אנרגיה מולדת אלא נרכשת, אלו מצביעים על המגמה הקרובה במחזוריות של 5-10 שנים ומיקוד של התרחשויות, מאבקים ונקודות לפתרון. עבורה ה 20 שנה האחרונות היו חיכוך בלתי פוסק על הציר אלמנט מתכת-אלמנט עץ שהרבה פעמים יכול לגרום להפרעות דו קוטביות אך כאן בגלל החיזוק המשמעותי של אלמנט המתכת והעץ (ועבור שניהם אין כלל צורך בחיזוק כזה) זה אומר כי הקונפליקט שתיארתי קודם והקיים בבסיס האישיות שלה , מועצם מאד לאורך תקופה של 20 שנה ומהווה את הצומת המרכזית שדרכה היא צריכה לחצות על מנת לאזן את המים שלה בתוך מערכת לחצים (משאבים-ביטוי) והתרחשויות כאשר מתכת- עץ אלו שני קטבים המושכים כל אחד לכיוונו הוא והתוצאה לאחר שנים אלו היא דיכאון עם ביטויי אגרסיה וחוסר יכולת לתפקד או למצוא מסגרת מתאימה על מנת לתת לאלמנט המים שלה את הכלי הנכון על מנת לזרום ולהסתגל.  הרבה פעמים אני מוצא שאנשים פונים אלי לטיפול דווקא בנקודות הסיום של התקופה ובטרם הם נכנסים אל תקופה חדשה כי היא בת 43 ובגיל 43 היא עוברת לעשור של אש יאנג -כלב B11-PC(אדמה יאנג) , הפוך, שונה, עם הבטים אחרים לחלוטין וזו בעצם הזדמנות לנטוש מאבק עצמי ולצאת לחוויה של אלמנטים אחרים (אש-אדמה) כשעדיין נקודת המוצא היא כמובן - אלמנט מים יין.  

 

יחסי אלמנט מים- אלמנט מתכת- אלמנט אדמה 

דווקא עודף המתכת על עודף השכלתנות שבו מקים עליה הרבה קשיים כי במערכת שלה אלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה שהוא החלש ביותר אצלה. חוסר האדמה המובנה מייצר מבנה שמלכתחילה אינו בדרגת יציבות גבוהה כי האדמה לא מצליחה לאזן את התנועה של שאר האלמנטים (אש, מתכת, מים, עץ ) כי זהו האלמנט החלש ביותר אצלה ולכן היא מועדת להגדרה של חוסר יציבות ותנודתיות תכופה מה שגורם הרבה פעמים לחיפוש אובססיבי אחר יציבות(בשל חסרונה) . כמובן שבשל ההרגשה, הדיכאון והחרדה שהיא נמצאת התיאבון שלה ירוד מאד ועיקר תזונתה מתבססת על לחם, פחמימות וסוכרים בניסיון לתדלק את המערכת באנרגיה זמינה. היא סובלת מעודף משקל אך לטענתה היא סובלת מחוסר תיאבון לאורך כל היום ובולמוסי אכילה בלילה. היא מתלוננת על הרבה כאבי בטן, גזים ונפיחות, סובלת מעצירות כרונית ומשתמשת בחומרים משלשלים.  באבחנה קיימת ליחה ובעיקר ליחת חום על רקע של סטגנציה וחוסר צ'י. המצב הרגשי הקבוע שלה הוא חוסר אונים והרגשת חוסר יציבות המתאפיינת בסחרחורות ותחושת חוסר יציבות. אין לה אנרגיה, היא עייפה מאד וישנה ברוב שעות היום. ערה בשעות הלילה ומתקשה להרדם וחוזר חלילה.  

הטחול שלה ריק ברמת הצ'י ומבטא ליחה ולחות. היא מעשנת הרבה וגם ללא עובדה זו יכולת ההפצה של הריאות שלה נמוכה. מבחינת חסר איכות הדם שלה ירודה ויש סימפטומים רבים המבטאים זאת אך זה לא ב לידי ביטוי בבדיקות דם.  

עודף אלמנט מתכת על אלמנט אדמה מציב את הערכים והחוקים לפני ההרגשה. היא לא חווה תחושת שייכות, מרגישה ריחוק, דחייה וחוסר משמעות עצמית אשר מתחלפת לעיתים בהרגשת יהירות ועליונות (עודף מתכת ועץ יין ). ההזנחה התזונתית מתאפיינת גם ביכולת קבלה מוגבלת, יכולת הכלה נמוכה שהיא ביטוי של אלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה. אלמנט ראשי שלה מים יין מעליב (בקרה הפוכה) את אלמנט האדמה ושני אלו (מתכת-מים) מייצרים מצג שבו היא מפתחת חשיבה פילוסופית על החיים קרי, מבטלת את האפשרות העתידית של שייכות והקמת משפחה וזוגיות ובו  בעת היא מודה שזה מה שהיתה רוצה באמת.

בעמודת היום (ענף) יש תרנגול B10-KI ששיך לאלמנט מתכת יין. במילים אחרות : היא רואה את בן הזוג שלה כאלמנט

מתכת (וגם את אבא שלה - אלמנט מתכת יין בגזע החודש) .. זה לא יקל עליה , להיפך זה מסבך את התפיסה שלה.  אלמנט מים הוא אלמנט שנוטה להיות מובל בתוך מערכות יחסים. הוא זורם, נמנע מעימות, מתאם את עצמו לקיים ומודה

(בד"כ) על האפשרות לחוות שייכות לרעיון, קבוצה, משפחה ומסגרת כל שהיא. כאשר אלמנט מתכת חזק מידי מתעצם הרצון האינידיבידואלי ומצטמצם הרצון לחלוק ולהיות "שייך למשהו". היא ננעלת על הרצון הזה וטוענת כי הרצון היחידי שלה הוא "להחזיר את הגלגל לאחור ולהחזיר את האובדן" . במצב של אובדן משמעותי האדם יחווה טראומה שבד"כ תחליש את האדמה או את המתכת או את שניהם (בנוסף לפגיעה בלב - SHEN ),  כאן היתה התמוטטות של האדמה שמלכתחילה לא היתה חזקה אך האישיות החזקה שלה הצליחה להסתיר את זה, וברגע שהאדמה נחלשה היא חוותה קריסה מקבילה בכל תחומי החיים ואיבדה עניין, כל האיברים והאלמנטים מעורבים.  המצב של חוסר צ'י קבוע בטחול (למרות שני ענפי B6- נחש המייצגים SP) ועודף ליחה מרחיק אותה מן היכולת לסמוך על עצמה ולרכוש אמון כי מראש אלמנט מים יין נוטה לתת את הכח הזה לאחרים (יחסים, משפחה, עבודה)כי הביטחון של אלמנט מים נגזר מן החוץ בגלל שהוא זה המחבר אותו אל הכאן ועכשיו. נושא האובדן שלה היווה עבורה עמוד תווך, שייכות וגם את החיבור אל כאן והעכשיו דרך תמיכה רגשית וכספית. כשזה קרס היא מצאה את עצמה חסרה בתחומים רחבים בהרבה מאשר התמודדות עם צער אבל נקודתי ומול צורך לבנות את עצמה בכוחות עצמה מבלי שיש לה רצון לכך.  

כל מפגש רגשי או דייט מחייב אותה לחשוף את עצמה ומציב שוב את הרצון למצוא מישהו להישען עליו, גם אם בנתה בכח יש לומר איזו דמות אינדיבידואלית בלתי תלוייה, ולכן הבסיס האפשרי ליחסים מתערער עוד בטרם הכירה מישהו כי היא מבטלת כל אפשרות למפגש כנה(עודף מתכת).  

כעת בגיל 43 היא נכנסה לעשור של אש יאנג - כלב (אדמה יאנג) והחיזוק של הענף הזה הוא משמעותי במיוחד עבורה

כחלק מתהליך ההתבגרות שלה והגישור על הקונפליקטים. עשור כלב B11 -PC  מזמן חיבור ישיר אל האדמה בד"כ דרך

מסגרות סגורות, ארגונים, השתלבות והשרשה של יסודות אדמה מבחינת מסגרת משפחתית ומחשבות מהותיות על הורות. (בד"כ התהליך הזה מתחיל להתבשל שנה לפני שהעשור מתחיל).  יש פגיעה ברמות של YI מבחינת תהליכי חשיבה וזיכרון, חוסר יכולת לזכור וללמוד ושיכחת פרטים, רמה גבוהה של מחשבות שווא, דאגות, ומחשבות שמסתובבות בלופ.  

 

יחסי אלמנט מים - אלמנט אש 

יחסי אלמנט מים ואלמנט אש הם חשובים ביותר בטיפולים בתחום הנפש כי הציר הזה עוסק בתודעת האדם, ובזיקוק של

החוויות היום יומיות עם הלב - SHEN ואיזון המערכת הרגשית. המרחק בין אלמנט המים והאש הוא המרחק שבין הפוטנציאל להגשמה, בין המקור (רצון) לבין ההרגשה  ולכן זהו ציר המודעות של האדם.  עבורה כאלמנט מים יין אלמנט האש משמש השראה ונקודת כח שבה היא יכולה לבטא את התקשורת, השיח והרצון שלה לביטוי של ופריחה אבל יש אצלה עודף אש גבוה אשר מעליב את אלמנט המים, לכן, הצורך לבטא לא מוצא הרבה פעמים את ההקשר אל הרצון. סטגנציה קבועה של צ'י ועודף ליחה חמה מגיע אל הלב שלה ויוצר מצבים של בלבול, הזיות ובעיות שינה. היא נכנסת לבולמוסים של שיחות והבעה רגשית, רגשות ודרמה (עודף אש )עד שהיא מתעייפת, נכבית ולא יכולה להוציא מילה או להביע רגש כי היא לא מוצאת אותו. הקוטביות משקפת פגיעה ב SHEN ובלב ויוצרת דחיפה בלתי מרוסנת של רגשות אשמה והתקפי זעם. היא סובלת מפלפיטציות, מחרדה חדה קבועה ועומס באזור בית החזה, לחצים, מתח, והתקפי בכי המעצימים מצב מאניה זמני.(FIRE) .הזמנים בהם היא כבוייה תכופים הרבה יותר ובהם היא לא יכולה כמעט לדבר מרוב תשישות, רוצה לישון על מנת להפיג את החרדה. כל מערכת הנתונים מהמחמם המשולש ומעטפת הלב מעבירה נתוני שווא, חרדה ותחושות גופניות ונפשיות אשר מעצימים את החרדה שלה, ויחד עם זאת בגלל המתכת החזקה שלה היא מצליחה לשמור על פאסון כלפי העולם שבחוץ ולהראות שליטה עצמית יחסית וזה מתעתע כי הדיבור הוא בפירוש בעל סממנים אובדניים.  זוהי בדיוק היחסיות בין אלמנט המתכת לאלמנט אש - (אצלה מתכת מעליבה אש ) קרי הפתרון ההגיוני לבעיות רגשיות הינה נסיגה ועזיבה במחשבה קרה ולא בהתמודדות רגשית.  עודף אש כזה כמו שמתקיים אצלה יכול לגרום למחשבות נרקסיסטיות, רגעי התעלות וצניחה חופשית ברגע אחרי ולכן זהו אלמנט מרכזי לטיפול כי שיבוש הקשרים בין הלב למעטפת הלב ומחמם משולש גורמים לחשיפה מיותרת והקצנה רגשית שבאה לידי ביטוי בהתפרצויות וחרדה כפי שפירטתי.  

 

אסטרטגיה טיפולית     

האסטרטגיה הטיפולית  מורכבת לכאורה בגלל שכל חמשת האלמנטים מעורבים , אבל ייחודה של  העבודה בדיקור סיני

על פי חמשת האלמנטים היא מתן נקודת מוצא להתייחסות ולא רדיפה אחר סימפטומים והרגעה. נקודת המוצא שהיא במקרה שלה אלמנט מים יין צריכה להילקח בחשבון בכל טיפול כאשר אני מתייחס אסטרטגית לתקופה

של העשור שבו היא נמצאת כרגע (ומביט טיפה אל העתיד על מנת לראות מעברים חשובים) במקרה שלה גיל 43-52 -

אלמנט אש יאנג - כלב B11-PC(אדמה יאנג ). מבחינתי  זה אומר כי זהו המיקוד כי זה מה שהיא מושכת מבחוץ מבחינת

אירועים, חוויות, העצמה ומיקוד. אני כמטפל חייב להתייחס לזה ולא לקחת אותה לאלמנטים אחרים כשגרה או בגלל שאני

חושב שככה יהיה לה טוב. אני לא מחליט עבורה, אני עוזר לה למצוא ריפוי בעצמה, דרך המימוש, המחשבה, והביטוי והיחס שלה כלפי עצמה וכלפי העולם ויחד עם זאת פועל במרץ על מנת להקל עליה את דרכה וכמובן את הסימפטומים המפריעים והמייסרים שהיא חווה. אך אם אטפל בשרש הם בכל מקרה יקיימו נסיגה. 

 

חיזוק אלמנט מים היא הפעולה הנחוצה ביותר אולם אין טעם לעשות את זה באופן ישיר ואגרסיבי בטרם  טיפלנו במה שמפריע לאלמנט המים וקל יחסית לפיזור- אלמנט עץ, אלמנט מתכת ובמידה פחותה אלמנט אש.  בד"כ לאחר מספר טיפולים ועבודה משותפת שכוללת שיחה, שיתוף והבהרת הדרך יש הקלה אותה אני מנצל על מנת לבסס את מה שחשוב באמת מבחינת יחסי האלמנטים  

 נקודות דיקור סיני,רפואה סינית טיפול בדיכאון

תמיד ובכל מצב ובכל טיפול תמונת הדופק היא שקובעת בחירה, אפשרויות , עומק, משך זמן, והתקדמות. 

לכן אינני מכתיב נקודות דיקור כי יש הרבה אפשרויות ואינני רוצה לקבע אך לאורך הטיפול שלה אלו הנקודות בהם

השתמשתי, כאשר אני בד"כ משתמש רק ב 2-3 נקודות דיקור בכל טיפול ועוקב אחר האסטרטגיה הטיפולית. 

 

חיזוק אלמנט מים  : BL10 ,BL23,BL66,  LU5,KI6 ,KI25, KI9, KI1, KI3 , KI4, פיזור LIV8 , GB43 , KI2 , 

חיזוק אלמנט אדמה - פיזור ליחה \  דגש על תזונה  LU2 ,ST25, ST23, ST36, ST37, ST40, ST45, SP2, SP3 , SP4 , SP6 , SP9: SP15  

ויסות אלמנט אש וטיפול בעיקר בלב (HT ) ומעטפת הלב(PC) - ובקשר אל אלמנט המים - חיזוק או פיזור , BL65, LIV2, LIV3, GB35

LIV6 SI4, SI3, SI6, SI7 ,  LU7 , LU10, CO6 ,BL42, BL43 , BL44 , TH5 , TH6

KI6 , HT3 , HT6, HT8 , PC5, PC6 , CV4 , CV6, CV14, 

, YANG WEI MO , CHONG MO 

באופן כללי בטיפול במצבים נפשיים יש צורך לשלב בטיפול נקודות באר-בקייס הזה השתמשתי ב  LIV1, ST45, SP1, HT9, PC9, TH1,

 

אני לא דוחק במטופל  להתפתח אבל אני מעודד אותו לעשות זאת. אני לא מפסיק טיפול תרופתי ולא ממליץ להפסיק להיפגש עם פסיכולוג, אני מתרכז בעבודה שלי ובמירב המאמצים להבאת מודעות ומזור כביטוי של  הטבה מוכחת. משזו נרכשת המטופל מתייעץ בעצמו עם פסיכיאטר\ רופא על מינוני הכדורים אם בכלל.  

אני תמיד מפנה זמן טיפול לשיחה, מודעות עצמית ושיתוף המטופל בתהליך

הסבל האנושי והסבל הרגשי הינו בר הקלה וטיפול בגישה נכונה ורצון משותף של שני הצדדים. אינני מצפה ממטופלי לדבר מלבד אחד: לקיחת אחריות על עצמם ואעזור להם בזה ואהיה לצידם.

בד"כ טיפולים בדיכאון עפ"י הניסיון שלי צריכים להיות במסגרת של טיפול פעם בשבוע למשך 8 שבועות לפחות  זה בסיס טוב לשינוי והטבה בסימפטומים, אך עבור רפורמות ושינוי גישה נדרש טיפול וליווי ממושך יותר. אם במשך 8 טיפולים לא הושגה  הטבה ונוצר אמון אז אינני מטפל מתאים עבורו. 

בקייס הזה הושגה הטבה משמעותית ושינוי גישה בפרק הזמן שטיפלתי בה. כ 4 חודשי טיפול והפחתה כמעט מלאה של הטיפול  התרופתי. 

 

 

מאמרים קשורים 

אבחון וטיפול בדיכאון ברפואה סינית ודיקור סיני חלק 1  

אפשר להאזין לפרק 9 בפודקאסט  על בדידות ודיכאון

חזרה לדף מאמרים 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח
bottom of page