top of page

אבחון וטיפול בדיכאון ברפואה סינית ודיקור סיני -חלק 1

 

דיכאון הינו מצב נפשי ומחלה שכיחה בארץ ובעולם ונמצא בעליה מתמדת בכל שנה. כמה שכיחה?  בערך 20% מהאוכלוסיה יחוו אפיזודות כאלו ואחרות הקשורות במרחק שבין דיכאון ומלנכוליה. כ 5.5% מאוכלוסית ישראל צורכת תרופות נגד דיכאון כששתי התרופות העיקריות הינן לוסטרל וצ'יפרלקס  עם שיעור צריכה גבוה יותר לנשים ביחס לגברים. לדיכאון ולמלנכוליה צורות מופע שונות באורכם, עוצמתם (דיכאון מג'ורי, חרדתי, אישיותי, מלנכוליה) ומידת השפעתן על המטופל. לא אכנס כאן לאבחנה המערבית, הספרות בנושא רחבה ונגישה. לרפואה הסינית יש מגוון כלים  לטיפול בדיכאון ולא קיימת אבחנה או נקודת מוצא אחת בבואנו לטפל במטופל החווה דיכאון בשל המורכבות והמעורבות של איברים ומערכות פיסיות\נפשיות, שלל סימפטומים ובעיקר מעורבות ופגיעה ברמה מנטאלית\רגשית - SHEN.  טיפול בדיכאון ברפואה סינית הינו טיפול משלים עד להשגת תוצאות טובות ומוכחות והפסקת הטיפול התרופתי (אם קיים) הינו תפקיד הרופא\ פסיכיאטר על פי אבחנתו ומצב ורצון המטופל.  

              

דיכאון מאופין בירידה  ניכרת במצב הרוח, ביכולת של המטופל להיות בפעילות ובתנועה, בנינוחות ובמנוחה, ירידה ניכרת

ברצון ובהתעניינות במתרחש סביבו, ירידה בהנאה, בתשוקה, באנרגיה בעוצמה רבה ולאורך מספר שבועות לפחות.  בקלאסיקה של הרפואה הסינית מתקיימת ריצה כמעט אוטומטית אל ביטוי אלמנט עץ- הכבד- (LIV) בשל הסימפטומים

הרבים של סטגנצית צ'י בכבד. אין ספק שהנעת הצ'י הינה מרכיב מרכזי בטיפול בדיקור סיני בדיכאון אך ללא אבחנה של הסיבות לכך והתייחסות אליהן זהו יהיה כמו ניסיון להתניע רכב ללא מצבר. במצב דיכאון עמוק כל חמשת הפאזות מעורבות ברמות של H\E\M ולכן עבור כל מטופל יש לבנות אסטרטגיה טיפולית שתקבע ראשית מהי נקודת המוצא ממנה התחילה הבעיה ומשם להתחיל לטפל ולהשתדל פחות " לרדוף אחר סימפטומים".  לכן, ברמת האבחנה יכולים להתקיים  מצבי אבחנה  של חסר\ חסימת צ'י ,מעורבות לב (HT) ו SHEN על נגזרותיו השונות, ליחה\חסימת ליחה, חסר דם, חסר יאנג וצ'י , חסר בטחול,בריאה ובכליות (LU\SP\KI) .  הטיפול דרך מערכת חמשת האלמנטים מאפשר קודם כל בחירה של נקודת מוצא לטיפול ובזה היתרון הגדול, כי כאשר האבחנה נכונה(ועוקבים אחריה) הטיפול מובל באופן טבעי.  מצבים דיכאוניים המתחילים מטראומה כמו אובדן פתאומי גורמים לפגיעה בלב- SHEN, ולהתמוטטות של הטחול (SP)או הריאה (LU) או שניהם. המצבים הכרוניים שלא נובעים מאירוע מסויים אלא מדיכאון אישיותי מורכבים יותר לטיפול. מצבי המלנכוליה לא נובעים בד"כ מהפרעת אישיות אך הם נפוצים מאד בקליניקה.  

אלמנט מים  -(KI\BL)  

תפקוד הכליות (KI) מבחינת ,דם, QI ,YIN, YANG . אלמנט המים יכול לייצג  את השלב הראשון או האחרון והעמוק של הדיכאון - איבוד הרצון. החלשות חדה\ התמוטטות של אלמנט המים גורמת למטופל לרצות להעלם בתוך עולמו הפנימי, בעולם דפוזי ומנותק בו הביטוי הרגשי נוטה להדחקה וקיימת הרגשה שאבד הקשר הישיר (עיגון)ביחסים עם אלמנט האש והלב (KI YIN\YANG XU) ומכאן יכולה להתחיל התדרדרות של יכולת התקשורת ושקיעה לתוך מצב אפטי המאפיין תמונה קודרת של חוסר תקווה. חסימת צ'י בכבד (אלמנט עץ) מופיעה בכל מקרה של דיכאון ולעיתים היא מגיעה מחסר יאנג בכליות (KI YANG )שלא מחמם ומניע את תנועת הצ'י בכבד (LIV) .המטופל מתלונן על קור, רמת אנרגיה נמוכה ביותר, התנהגות פסיכומוטורית ירודה ומעוכבת, דיבור איטי ותנועות גוף כבדות. שלב המים הוא שלב בו המטופל בהזנחה עצמית, בתחושת חוסר מוצא, משאלות מוות ומחשבות אבדניות כי אלמנט המים שואף אל המקור ונע אל הגרעין, אל התוכן הפנימי הראשוני שהינו פוטנציאל בטרם חווית מימוש.  

האספקט הנפשי של הכליות הינו ZHI - כח הרצון. הוא קשור אל ה JING והוא חלק מה SHEN. הוא מייצג את הפוטנציאל

אך הוא מוזן מתוך התודעה (חוויות נרכשות) ולכן הוא החיבור בין הפוטנציאל לחוויה נרכשת = רצון. הרצון מאפשר לפוטנציאל להפוך לדבר ממשי וזה בדיוק מה שמטופל עם דיכאון לא מוצא בתוך עצמו. אין את הרצון להתמודד "עם העולם שבחוץ" מבחינת צבירת חוויות והתנסויות ולכן אין את הזיהוי של הרצון העצמי דבר שיכול להוביל לסימפטומים של עייפות קיצונית, נסיגה ובריחה מהתמודדות, קושי לבצע פעולות, רתיעה מחברת אנשים, תחושת אסון מתקרב. (אפשר לקרוא עוד על ZHI כאן .. ).  

הנושא השני המשמעותי ונמצא במרכז החוויה של הדיכאון היא הבדידות. בדידות היא מצב רוח והרגשה שבה האדם לא מקבל פיבדק למעשיו, מחשבותיו ורגשותיו. זהו מצב המדמה חוסר אחיזה בעולם בו אנשים פועלים במרץ על מנת ליצור לעצמם אחיזה קבועה דרך עבודה, יחסים, רכוש, דת, משמעות רוחנית והאדם הבודד אינו חש במשמעות האחיזה ולכן הוא אינו יודע היכן הוא יכול למקם את עצמו ולמצוא תכלית בעיקר כי הגבולות שלו לא באמת ברורים לו. בדידות היא רגש מרכזי של אלמנט המים בשל הדיפוזיות והריחוק הנובע מהפחד להיפגע ומהפחד מפלישה אל המרחב שלו שוב , בגלל שהגבולות לא ברורים אך אלמנט מים יכול ללמוד להפוך את ההרגשה הזו לרגעית והוא אפילו מיומן בהתרחקות ובהתנתקות שהוא זקוק לה על מנת "לדעת את עצמו" ולא רק לחפש לקבע גבולות באופן היסטרי. אם אלמנט מים לא מאוזן כמו במקרה דיכאון אז הרצון אינו ברור ומתקיימת חווית אובדן וחוסר תכלית קבועה כי קיימת רק התנתקות ולא התקרבות וחיבור. זה הרבה פעמים קשור אל הקשר של אלמנט האדמה עם אלמנט המים המאפיין בדיוק את היכולת להרגיש "מנותק במידה" -מרוחק, מנותק ומקשיב, מנותק וחש, נמצא ולא נמצא כמו שמירה קנאית על פרטיות, פסיביות והימנעות ממעורבות פעילה מבחינה תקשורתית שכה אופייני  לאלמנט מים שמחפש הגדרה עצמית ולכן מתרחק או מביט מרחוק ולא מתעקש לקבע גבולות . כאשר הניתוק קבוע בגלל חוסר בקרה של אלמנט אדמה על אלמנט מים יש שקיעה, יאוש, חוסר תקווה. התמיכה של אלמנט המתכת לאלמנט המים היא משמעותית כי אלמנט המתכת נותן למים את המיקוד, ההגדרה, הערכים, ההיגיון השליטה והגבולות. חוסר תמיכה של אלמנט המתכת מוסיף סימפטומים של תחושת חטא, אשמה, ביקורת עצמית. אתייחס לזה בהמשך. 

 

 

אלמנט עץ (LIV\GB)  

תפקוד הכבד  LIV מבחינת צ'י ודם  בכל מקרה של דיכאון נצפה בסימפטומים של חסימת צ'י בכבד.  בקטע הקודם כתבתי על חוסר ביאנג בכליות כגורם אפשרי לחסימת צ'י אך קיימות עוד אפשרויות כמו חוסר דם שהוא סימפטום נפוץ מאד במצבי דיכאון בשל ההזנחה התזונתית למשל כי קיימת ירידה ברמת התיאבון המתאפיינת בירידה במשקל ופגיעה בגורמי ייצור הדם (KI,LU,SP,HT ). חוסר דם לא  מאפשר הזנה לכבד (LIV) והצ'י נחסם ומתרוקן. סיבה נוספת היא ליחה שחוסמת את המעברים ומחלישה את תפקודי הטחול בטרנספורמציה וטרנספורטציה. חסימת המעברים גורמת לסטגנציה של צ'י. חסימת צ'י וליחה גורמת לחימום יתר בכבד, חום לחות שעובר אל הלב ופוגע בו ו ב SHEN.   הכבד LIV תמיד מעורב במחלות כאלו אך הרבה פעמים הוא אינו בהכרח מקור הבעיה אלא מושפע מחוסר איזון באלמנט אחר.  במצב דיכאון חסימת הצ'י היא החלק המטריד את המטופל ברמה היומיומית בשל חוסר היכולת לנוע, הכבדות, האיטיות והירידה ביכולת לבצע פעולות, החולשה והעייפות הקיצונית. לעיתים הוא אומר : "אם רק יחזור לי הכח אז אוכל להרגיש טוב" ומתעלם מכל משאלות המוות שלו, הליקוי ברצון והנסיגה הקבועה. לדעתי גם כמטפלים קל ליפול בפינה הזו. חולה בדיכאון חי במקרים רבים בהכחשה. הוא כועס על הסובבים אותו המבקשים ממנו "לצאת מהדיכאון" ולעיתים מחפש "להניע את המערכת" כאן ועכשיו!! מבלי לבנות צ'י, דם , לתמיר לחות, ובעיקר להבין את הסיבות הריגשיות למצבו. לכן לטעמי הנעת צ'י בלבד אינה פתרון קבוע והיא צריכה לבוא במקביל לפעולות אחרות בנוסף למודעות, הבהרה ואבחנה של המצב האמיתי.  

 

הכבד (LIV) הוא גורם מרכזי בהנעת הרגשות וחסימת צ'י קבועה גורמת לאפטיה וחוסר אכפתיות.  אלמנט העץ אמון על "ההוצאה אל הפועל" מה יוצא אל הפועל? אותו רצון ורגשות המוגדרים באלמנט האמא שלו , אלמנט המים. אך באם לא מתקיים זיהוי רצון איך תתקיים פעולה? דווקא כאן הרבה פעמים רואים מאמץ "לעשות משהו" בניסיון להניע את המערכת אך בגלל שהפעולה לא נשענת על רצון אמיתי בגלל חוסר מים יש "ניסיון להתניע" דרך החלטה (לכאורה) לעשות משהו אך היא מתפזרת כמו שהיא מגיעה. לכן לעיתים מתקיימים מצבים שכל הפעולות מתוכננות לעתיד, למחר לעוד מעט אך בגלל שאין משאבים אין פעולה וזה מחמיר את מעגל הדיכוי. זה קורה כאשר הכבד מחומם יתר על המידה והניסיון לייצר תנועה בעתיד מרוקנת עוד יותר את התפקודים של הטחול, ריאה, כליות (KI,LU,SP ) כשכל פעם "הנפילה" היא לעומק  רב יותר וזו ההתפתחות המחזורית של הדיכאון היכולה להופיע גם כדיכאון עונתי המופיע  בד"כ ב 3 גלים בטווח של חודשיים ומאפיין את אלו שהדיכאון אצלם אינו "מצב קבוע".  

חסימת הצ'י גורמת להרגשת דחק קבועה שהיא ביטוי של ניסיון לנוע ולהאיץ ולמצוא פתרון מהיר דווקא למצב שדורש רגיעה והרפייה. הדחק גורם להתקפי כעס שיכולים לבוא לידי ביטוי בדחייה וכעס של המטופל על עצמו ועל הסביבה שלו. המקור של הכעס הוא פחד והרבה פעמים הדחק נוצר מתחושה של אסון מתקרב שאופיינית למצבי דיכאון. יש הססנות, חוסר יכולת לקבל החלטות, הפחתה ביוזמה ובתנועה והאדם מעדיף לשכב במצב כזה. כככל בעיות שינה אופייניות מאד למצבי דיכאון בהם יש  נטייה להרבות בשינה אך מתקיימת נטייה להתעוררות מוקדמת בבוקר שם הנטייה של הסימפטומים הרגשיים ומחשבות השווא להקצין עם נטייה להקלה לקראת ערב. ישנם מצבים בהם יש קשיי תרדמה התעוררויות, וקושי ביקיצה בשל המאפיינים שציינתי ובעיקר חוסר הדם המשפיע מאד על האספקט הנפשי של הכבד ה HUN שהוא בעל איכות יאנג אך מקורקע וקשור לאיכות הדם וה YIN בכבד. ה HUN הוא החיבור אל תת המודע האוניברסלי בעיקר בזמן שינה או חלימה בהקיץ והוא גורם משלים  לתפקוד של ה SHEN ולכן הוא יכול לחוות "מיימדים נוספים" ולהזין את הנפש במידע\ ידע ו"לחלום את רצונו " בצורה הטהורה והשמיימית ביותר.

HUN תלוי ב YIN וב דם וכאשר אלו בחוסר יופיעו בעיות שינה (אינסומניה) , התעוררות וליקוי ברצון , בתשוקה, ביצירתיות

ובתעוזה. זה מצב חסר שיכול להביא הרגשת ריחוף וניתוק, סחרחורות ובלבול. (אפשר לקרוא עוד על HUN כאן..).  

 

אלמנט אש -TH, PC, HT, SI ) - SHEN)  

תפקודי הלב ומעטפת הלב מבחינת צ'י , דם ,חום, ליחה,  YIN . כל מצב דיכאון קבוע יביא לפגיעה ב SHEN , מעטפת הלב (PC), לב (HT)  ממה שנכתב עד כה, כל המצבים של חוסר איזון ופגיעה באלמנט אש יכולים לנבוע מחסר באלמנט המים חסר יין או יאנג בכליות (KI YIN\YANG XU ) ,חסר דם, חסימה של צ'י בכבד (LIV QI STAG ) , או חסימה היוצרת חום העולה ללב או ליחה מחסר בטחול שמותמרת לליחה חמה בכבד ועולה אל הלב וחוסמת את המעברים. חום בלב(HT )  עם או בלי ליחה תואם את הסימפטומים הנלווים של חרדה שהיא נושא בפני עצמו, אך אומר בקצרה כי חרדה נובעת ממקור לא ידוע (שלא כמו פחד) והבסיס ההרגשה שלה היא הזדהות עם תחושות גופניות שהם תעתוע של המחשבה  כשהאדם הולך פעם אחר פעם שולל אחר תחושותיו.  בשלב דיכאון פסיכוטי מתקיימות הזיות, אינסומניה, מחשבות שווא וחרדה חדה. לא בהכרח שחרדה תופיע תמיד ולכן היא יותר "הרגשה נלוות" הנובעת בד"כ מחימום יתר של הכבד על רקע של חסימת ליחה\ חום או חוסר דם + חסימת צ'י. זה פוגע בתיאום עם צ'י החזה והריאות.         

חום בלב לא מאפשר הזנה מתאימה  ופוגע בריכוז ובדיבור. הדיבור איטי, מבולבל, יש החמרה של אינסומניה והתעוררויות

תכופות , חלומות והתעוררויות בהלה, פלפיטציות, . במצבי חסר דם בלב (ללא חום אך עם מאפיינים שציינתי קודם )

מוחמרים הביטויים הרגשיים של דאגה, תשישות והרגשת דכדוך ודחק קבועה,עצב, בכי,  יש חוסר יכולת ורצון לקיים אינטרקציה או להיות בחברת אנשים, ירידה בתשוקה וביכולת המינית. ההתנהגות הפסיכומוטורית ירודה ומעוכבת והאדם

כבוי מבחינה רגשית ופיסית. באופן כללי אני מוצא שהסימפטומים הללו נפוצים גם במצבי מלנכוליה ומצבי דיכאון קל לא

קבוע וללא הפרעה אישיותית. הלב בתמצית תפקודו יוצר דם בו מוטמעת תמצית שמיימית שהינה תמצית המודעות (SHEN) וזו מופצת בעזרת המחמם המשולש (TH)ומעטפת הלב (PC). ה SHEN הינו אספקט המייצג את המודעות השמיימית המלאה שהינה היגיון טהור המתקבל מן הריק המוחלט (ונושא את הפוטנציאל המוחלט) WU JI . זהו השיקוף האלוהי באדם והתפקוד התקין של ה SHEN תלוי ברמת הדם, YIN,  ושאר האספקטים הנפשיים (PO, ZHI, YI, HUN) . פגיעה ב SHEN גוררת הפרעות בהנעת חשיבה,אינטואיציה, זיכרון,ערות, תבונה, תרגום, תחושה וחישה שהם תכונות מרכזיות במצב דיכאוני כי אין תהליכי חשיבה הגיוניים בגלל ההפרעות הרגשיות ומתקיים שיבוש של תחושה וחישה, חרדות, תנועות גוף כבדות, וחוסר יכולת לעבד נתונים, ולהקשיב לרחש הלב ותבונתו בליווי הרגשת נתק מהעצמי והסובב המנציחה את התפיסה העצמית השלילית והתמונה הקודרת על החיים.  ללא SHEN בתפקוד תקין תמצית הלב חסרה ומובילה לירידה בהנאה ובתשוקה עם חוסר שמחת חיים כי פגיעה ב SHEN תוביל בהכרח לשיבוש הקשר והעברת הנתונים הרגשיים בין הלב למעטפת הלב ולמחמם המשולש.  

פגיעה במעטפת הלב (PC) פוגעת ביכולת להעביר ולהפיץ את פקודות הלב כמו גם האפשרות לסנן  את מה שמגיע מבחוץ כאינפורמציה רגשית וקליטת רגשות וכך מוצא עצמו האדם בפגיעות יתר ותחת הרגשה שהוא חשוף וכל רחש רגשי מטלטל אותו. יהיה עומס בין האינפורמציה שמביא המחמם המשולש דרך תעלות וערוצי הנוזלים מהמקור (YUAN ) לבין היכולת לסנן, לפקח  ולווסת את המידע הנכנס אל הלב. זה מצביע על ליקוי בהבנת המציאות ומתחבר עם הנטייה בדיכאון למחשבות שווא, הזיות ופיזור מנטלי ורגשי ורגישות יתר זו מעוררת חרדה וחושפת את המטופל לרגישות בתחלואה\ פלישה של פתוגן חיצוני ונדרשת כאן מעורבות גם של הריאות בבחינת הקשר אל המחמם העליון והגדרת הגבולות של המטופל בפני עצמו  והסביבה. אפרט באלמנט מתכת.   באופן כללי החמרה של המצבים הפסיכוטיים בדיכאון קשורים בעיקר לחום \ ליחה חמה בלב.  

(אפשר לקרוא עוד על SHEN כאן.. )

אלמנט אדמה (SP \ ST )  

תפקוד הטחול מבחינת צ'י , התמרת ליחה ולחות. ההרגשה הראשונית של מטופל הנמצא במצב דיכאון הינה שמיטה של הקרקע תחת רגליו והרגשה כי עולמו כפי שהוא הכיר אותו הסתיים. מתקיימת הרגשה שבה אין אפשרות אחיזה במציאות או בעוגן מוכר ויציב והרגשה הזו מוחמרת ככל שתחושת הבדידות גוברת ועולה המחשבה כי המצב הזה ישאר וימשך תמיד. במילים אחרות היציבות של האדמה הופכת פולאריות ומשדרת הרגשה כי דווקא אי הוודאות, חוסר הביטחון, וחוסר היציבות הן המצב הקבוע והבדידות תימשך לנצח, כשהמטופל מחזיק ובמחשבה זו ומוצא הוכחות וצידוקים עצמיים להרגשה הזו.  מכאן הדרך לאיבוד הביטחון, תקווה וחוסר עניין בחיים היא קצרה. זה ברור שיש לכך גם השפעה סביבתית ותרבותית כי אנשים באופן כללי מקדשים את הוודאות והביטחון ומוכנים לתת מעצמם על מנת לקיים וודאות וביטחון גם במחיר ויתור על צרכים אחרים.  די מזמן כשלמדתי רפואה סינית נתקלתי במורה שטען כי בכל טיפול: "קודם תבנה אדמה ואז תלך לטפל באיזה אלמנט שאתה רוצה". זה ברור שבתודעה חברתית תרבותית כמו שלנו הרעיון הזה המקדש יציבות ואחיזה (עבודה, רכוש, יחסים) יכול להתקבל  אבל בראיה רוחנית זה פשוט מגוחך כי יכול להיות שיעברו חצי חיים (או יותר) עד שבאמת תבנה בסיס יציב לכאורה ואז להתפנות אל בנית הערך העצמי שלך זה לעיתים חלקי ומאוחר מידי.  

לחות וליחה מתייחסת ליכולת הטחול (SP) לעשות טרנספורמציה וטרנספורטציה, מאטה וחוסמת את תנועת הצ'י ואת תנועת הנוזלים . זה גורם לתנועות קיצוניות בתיאבון כשבעיקר הזמן יש נטיה לירידה בתיאבון וירידה במשקל כאשר לעיתים יש בולמוס אכילה. כמובן שהמצב יוחמר עם אכילת אוכל קר לאורך זמן, אכילה בשעות לא שגרתיות וכאשר הרגשת דאגה גוברת וקבועה בצורה האופינית לדיכאון. תהליך יצירת תמצית המזון (GU QI ) נפגע, מה שפוגע באיכות הדם.   ככל שחסימת הליחה גוברת היא יוצרת חום או ליחת חום אשר חוסמת את המעברים ומונעת אל ערוצי הכבד (LIV) והלב (HT) נושא שמחמיר את הסימפטומים הנפשיים - פסיכוטיים של הדיכאון , כמו הזיות ובילבול, מחשבות שווא.  עצירות קשה היא סימפטום אפשרי של חסימת מעברי הנוזלים או ליחת חום או חסימה באלמנט מתכת. זהו סימפטום אופייני למצבי דיכאון ובמעורבות איברים אלו בין במצבי עודף או חוסר. בכל מקרה בפגיעה באלמנט האדמה והטחול במצבי דיכאון ישנה פגיעה ברורה ב YI , בתהליכי החשיבה, למידה וזיכרון לטווח קצר. יש פגיעה ביכולת לקלוט רשמים , התרחשויות ולפרש חוויות באופן תקין כי תהליך המחשבה התקין נפגע כתוצאה מחולשה ונקודת מוצא אשר מחפשת אפשרות מילוט, בריחה מאחריות והרגשה כי "אבדה היכולת להכיל" ואז כל אירוע או מחשבה מתרחבת ו"מפציצה " עוד ועוד אפשרויות אשר גורמות למחשבה להלך במסלול מעגלי אין סופי מבלי שיש למטופל יכולת לדעת ולהבחין מה נכון ומתאים לו כי הוא מרגיש שבוי ושבור בתוך מצב פיסי ונפשי של חוסר תפקוד ואז העולם שבחוץ הופך מאיים, כי יכולת הקליטה ויכולת ההכלה יורדות מאד וזה מה שגורם במצבי דיכאון לפסיביות שהופכת אדישות,  שקיעה במצב אפטי והרגשה כי אסון מתקרב.  תחושת חוסר המוצא מניעה מחשבות שווא והרגשה קשה מבלי יכולת לעצור אותן כי תהליך המחשבה ההגיוני פשוט לא מגיב ואז כחלק ממחשבות אלו עולה המחשבה של פרידה ואובדנות.  המהלך הטבעי של הסימפטומים הללו מוביל להתחמקות מאחריות ומחויבות אשר גורמים לנסיגה בתפקוד המנטלי ותהליך החשיבה (YI). מתקיימת הססנות, התפזרות, בו המחשבה נאחזת בכל רעיון או לופ מחשבתי שלכאורה תר אחר פתרון ואחר הסיבה לקרות האירועים אך בפועל בד"כ רק מסבך את המצב כי המטופל ללא אדמה והרגשת יציבות , ללא יכולת החלטה, הססנות , ללא רצון מלא ולכן הוא לא יכול בסופו של דבר לנקוט פעולה, כי היא בסופו של דבר בסיס הדיכאון הוא אובדן היכולת לנקוט פעולה שתשקף מצב של תואם פנימי. (אפשר לקרוא עוד על YI כאן.. )  

אלמנט מתכת (LU\ CO )  

מבחינת שייכות רגשית הדיכאון הוא נגזרת של רגש אלמנט המתכת "מלנכוליה".  מלנכוליה היא מצב של דיכאון אנדוגני, היא נפוצה מאד גם אצל אלו אשר אינם שקועים בדיכאון עמוק והיא הרגשה שיש לכל אדם מעת לעת אבל יש כאלו שרגש זה מוביל אצלם. בסיס ההרגשה הינה ערפל, האדם חש שהוא חי ומתפקד בתוך ערפל המדמה מצב פנימי מעונן.  בכל מקרה מתקיים מצב של ירידה ביכולת הפעילות, ירידה בהנאה ובתשוקה, ירידה ברמת העניין בחיים וברצון להיות בפעילות. במצב מלנכוליה מתקיים אי שקט וירידה ביכולת הפסיכומוטורית, במצב מוחמר הופכת למצב דיכאון עם סימפטומים של נדודי שינה,  עייפות ותשישות קיצונית עד שקיעה במצב אפטי. באם בסעיף הקודם פרטתי את הפגיעה  האפשרית בטחול (SP) כוודאית במצבי דיכאון אזי אם תהליכי הטרספורמציה וטרנספורטציה , יצירת הצ'י נפגעים אז בוודאי שגם תפקיד ההפצה של הריאות (LU) נפגע כי GU QI איכותי לא מגיע מהטחול אל הריאה ויצירת ZONG QI נפגמת כמו גם יצירת דם איכותי בלב (HT). באם הריאות שולטות בהפצה וזרימת הצ'י אז מצב דיכאון חוסר וחסימה של צ'י מסביר היטב את תופעות הכבדות, האיטיות, והחוסר התפקוד האופיני למצבי דיכאון. בד"כ  מצטרפים לזה סימפטומים של הזעת יתר, קוצר נשימה, קול חלש, והתעייפות מדיבור. יש ירידה בשליטת הריאה על העור ו WEI QI  המזמינה חדירת רוח ופתוגנים חיצוניים ביתר קלות. 

מבחינה רגשית במצבי דיכאון או "מלנכוליה מוגברת"  יש פגיעה בתפקוד אלמנט המתכת ובעיקר בריאות (LU ) , העוצמה

של אלמנט המתכת היא עוצמה מנטלית כי הצורך בשלמות מוביל צורך בשליטה וצורך גדול יותר לא להרפות ממנה

( כאשר המעי הגס - CO  לא מאוזן). תוצאה אפשרית הינה עצירות כרונית אבל מעי גס (CO) לא מאוזן גורם גם להזנחה

פיסית ורישול שמאד אופני למצבי דיכאון ולדיבור שיש בו הרבה ארסיות, ציניות וכוונה לפגוע. ירידה בתפקוד ופגיעה בריאה (LU) ובמעי הגס (CO) מורידים את היכולת המנטאלית של האדם ואת המיומנות המנטאלית מבחינת הפרדה, ויסות , הגדרה, הפרדת טפל מעיקר, מיקוד ודיוק. כשזה קורה מופיע המצב "המעונן" שנותן למטופל הרגשה שיש לו עיסה בראש, עננות, כבדות שההיגיון אינו מופיע. הירידה של היכולת לשלוט על עצמך דווקא מעוררת בד"כ אובססיה וחיפוש אחר שליטה, מתקיימת הדחקה ומטופל חש טינה כלפי הסובבים אותו הדורשים ממנו "להתגבר על המצב". הירידה התפקודית גורמת להתדרדרות נפשית המאופיינת בבכי, התקפי בכי, והצפה של רגשות אשם ושנאה עצמית לא תואמים.

אלמנט מתכת מתוקף תפקודו הינו מקטלג, מסדר, מאפיין, ויוצר סדר חיצוני וגבולות על מנת לשקף סדר פנימי. כשהתפקוד משתבש יכולה להתרחש התנהגות כפייתית שיכולה להיות מופנית לנושא אחד בלבד בזמן שנושאים אחרים, חשובים לא פחות מוזנחים. העננות הפנימית מלווה בתמונה קודרת ופסימית על החיים כי ההתבוננות על העתיד לא מצליחה לגזור יעד אופטימי. הביקורת העצמית שמטרתה לעדן את הפינות במטרה להשתפר מופעלת בעוצמה ומדכאת כל אפשרות לזרום, להרגיש או לחוש נחת וכך מתקיים אי שקט פנימי קבוע.  

יש שיבוש של תפקוד ה PO שהוא האספקט הנפשי של הריאות או "הנפש הגשמית" , החיבור של האדם אל הגוף והאדמה,

דרך תיעול הרגשות והחיבור שלהם אל התודעה החוויתית, חווית היום יום או התפקוד שבבסיסו הוא הישרדותי\ קיומי. ה PO עוזר לאדם לשמור על הגבולות החיצוניים שלו וכאשר תפקודו יורד מתקיימת הרגשת פלישה (שהיא יותר חוויה מימית (WATER) אבל היא קשורה אל ה PO מעצם השייכות שלו לאספקט YIN ). תחושת השליטה יורדת, והנפש הגשמית (PO) נאחזת בקיים ולכן מצמצמת את טווח התקשורת והפעילות למינימום . זוהי ההסתגרות והנעילה האופיינית לאלמנט מתכת בתהליך צמצום המרחב העצמי. PO זקוק לתנאים נאותים, תנאי נוחות וביטחון על מנת  לשגשג כשבמצב דיכאון מתקיימת בושה עצמית, ביזוי, ביקורת ופחד מחשיפה, עצב , בדידות והערכה עצמית נמוכה.

(אפשר לקרוא עוד על PO כאן....)  

המשך המאמר בחלק 2 - אבחון וטיפול בדיכאון ברפואה סינית ודיקור סיני -חלק 2 

האזנה לפרק 9 בפודקאסט שלי על בדידות ודיכאון

חזרה למאמרים 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח
bottom of page