top of page

מאמר רקע על חמשת האלמנטים , חמשת הפאזות

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח

חמשת האלמנטים או חמשת הפאזות (WU XING)  הם דרך ושיטה מתואמת להתבוננות על הקיום והקיים. הם פועלים

בתוך מערכת יסודות מאוזנת של כוחות מנוגדים, משלימים מתואמים וקוטביים, המזינים ומחלישים, שולטים ונשלטים.

כל יסוד יכול לקיים את עצמו בכפוף למערכת היחסים שלו עם היסודות האחרים וכך מתקבלת תנועה או עצירה, חיזוק או

החלשה המקיימת את כוחו של כל יסוד בכפוף ליסודות האחרים. זו מערכת המסבירה בצורה מודעת כיצד אנו תלויים בכוחות, יסודות והשפעות חיצוניות ועד כמה קיומנו כבני אדם תלוי בהתנהלות שלנו בתוך מערכות יחסים חיצוניות ותגובות פנימיות.

 

הסינים הקדמונים דימו את האדם האנושי כמיקרוקוסמוס של היקום המקיף אותו. שנים של התבוננות על השמים ותנועות הכוכבים הולידו מערכת מסודרת ומופלאה אשר יכולה להסביר מהו  סדר עולמי או מהו איזון המשפיע האדם על עצמו ועל סביבתו. חמשת האלמנטים מייצגים תהליכים של שינוי מתמיד , כאשר כל תהליך ארצי או קוסמי מוצא בהם את מקומו ומשתלב בתוך התנועה הקיימת. הרעיון הבסיסי מדבר על חמש יסודות אשר מרכיבים את היקום וכל מה שנמצא בתוכו והם נגזרת של יחסי יין ויאנג, גזעים וענפים, טריאגרמות והקסגרמות, הנושאים את הפוטנציאל השמיימי והארצי. בשנת 240-300 לפנה"ס חי בסין ZOU YAN שהיה שייך לזרם הנטורליזם (YIN YANG JIA ) שהיו הראשונים לבנות מערכות מתודיות לחוקים שמימיים על מנת לתאם אותן לאדם כחלק מהניסיון להבין את המחזוריות, הארעיות ודפוסים הטבעיים. ZOU YAN  לקח חלק באינטגרציה, בידע ובתהליכים ויצר את חמשת האלמנטים כפי שאנו מכירים היום. 

חמשת היסודות הם מים ,עץ , אש , אדמה , מתכת חמשת היסודות פועלים בתוך מערכת של מעגלים תומכים ונשלטים. המעגל הראשון והחשוב הוא מעגל היצירה , המתאר מערכת יחסים של הזנה. חמשת היסודות הללו מייצגים תהליכים של בריאה והתפתחות בסביבה הפנימית והחיצונית של האדם, מערכת מושלמת של הרמוניה ויחסים מתואמים. 

חמשת האלמנטים ברפואה סינית. מעגל יצירה

תהליך העיבור של האדם בעודו נמצא ברחם אימו מיוצג על ידי אלמנט המים , מייצג אספקט יין, את עונת החורף.

זו תנועה השואפת פנימה אל המצב הראשוני , הקמאי, אותו זרע שנטמן באדמה ומתפתח ומחכה לשעת כושר על מנת לפרוץ החוצה. זהו תהליך שורשי המאפשר לנשמה לגבש עצמה לקראת החיים התמודדות בחיי החומר או המציאות.

מצב זה הינו בטוח עבורה , נתמכת ושטה בתוך הנוזל הרחמי ומחכה לשעת כושר לצאת החוצה. זו תקופה שבה הקור השולט בחוץ ומסמל מצב סטטי של אי פעילות, בו החיים מתקיימים מתחת לפני השטח. זהו תהליך של עיבור, תהליך נסתר ולא גלוי בדומה לרעיון שהופיע כרעיון של אדם ועדיין לא יצא לכדי מימוש או עשייה. אלמנט המים מזין את אלמנט העץ, מים משקים עץ וזה סוד קיומו.

אלמנט העץ מייצג את הלידה, הפריצה החוצה מתוך כוח ונחישות על מנת לאפשר חיים וליצור מציאות. הנולד  רך ופגיע,

אך יש בו אנרגיה עצומה (יאנג) להתפתחות וצמיחה. זו תנועה הפונה למעלה ומיוחסת לעונת האביב.אלמנט העץ מוביל את הילד או אותו צמח אל עבר הבגרות שלו, בירור רצונותיו ועיצוב אישיותו ומבנהו. תהליך זה מתרחש  עד ההגעה אל שיא הבגרות המיוצג על ידי אלמנט האש . אם נחזור לרגע לרעיון שהופיע יש מאין ביסוד המים, ברגע שנוצרת פעולה ראשונית למימושו, הוצאה מן הכח אל הפועל, היא תלויה ביכולת הפריצה והמימוש של אלמנט העץ. תהליך המימוש יכול להיות ארוך, רווי מכשולים או קצר וקולע אך בכל מקרה הוא מחייב את האדם לעמוד מול אתגר, כח רצון, השראה, תכנון, כח פריצה והצבת יעדים שכולם מאפיינים את יסוד העץ.

שיא היצירה מתואם באלמנט האש . הילד בגר והגיע לשיא פריחתו, הזרע נבט וצמח ועתה הוא בשיא פריחתו, הרעיון שנולד באלמנט המים, יצא מן הכח אל הפועל ומומש באלמנט העץ ועתה ישנה הגעה אל הפריחה, מימוש סיפוק . זה אלמנט אש התלוי בכח הדחיפה והפעולה של אלמנט עץ כי האש תלויה באיכות וכמות העץ ולכן אלמנט עץ מזין את אלמנט האש במעגל היצירה ומיוחס לעונת הקיץ. אלמנט האש הוא כור היתוך בו כל המערכות מתפקדות בשיאן ומובילות את האדם אל עבר  הדהוד  וידיעה, מודעות מלאה שניצוצות ממנה אנו חווים כסיפוק, הגעה ליעד, מימוש, אהבה. זו תנועה המתרחבת אל הצדדים ומאפשרת חוויה של התרחבות ויציאה מגבולות החומר. זהו שיא היאנג, (פאזה קצרה בדרך כלל), כי כאשר אדם מגיע אל שיא בגרותו זוהי פסגה ממנה מתחיל  תהליך דעיכה.

כאשר צמח נמצא בשיא פריחתו מתחיל תהליך דעיכה, כאשר רעיון נולד ומומש הוא מתחיל תהליך דעיכה אשר מתחיל מיד אחרי שיא אלמנט האש אך לפני תקופת אלמנט האדמה אשר מטרתה היא לשמר עד כמה שניתן את ההישגים שנוצרו והתקבלו. לשמר את הפרח בשיאו, את הנער בשיאו, ואת תוצאת מימוש הרעיון כיצירה.

זהו תהליך של הכלה ושימור, הבשלה. רצונות של יציבות מופיעים :איזון, התמתנות. אלמנט האש הוא היוצר את אלמנט אדמה בתהליך ההיתוך והשריפה של האש. תהליך ההפנמה או ההבשלה של האלמנט אדמה נמצא בקצה היאנג של התהליך,ההגעה אל שיא ההפנמה של מה שקרה –אלמנט אש , ותחילת תהליך הדעיכה של היאנג (YANG)והעליה של היין(YIN). התכנסות ,התנוונות ודעיכה. כמו כל תהליך זקנה המוכר לנו מחיינו ומיוצג על ידי יסוד המתכת. אלמנט האדמה יוצר את אלמנט המתכת השייך לעונת הסתיו, מביא תנועה מתכנסת שבסיומה או במותה אנו חוזרים אל מצבנו הראשוני. מצב יין (YIN)המייצג את הדעיכה ( אלמנט מתכת) , שבסיומה מוות וההתחלה מחדש (אלמנט מים).

תהליכים אלו מתרחשים אצלנו בכל רגע מחיינו הגשמיים .כמו בשלבי ההתפתחות והבשלה של רעיונות ודעות, לאחריהם קבלת החלטות ופריצה החוצה בדרך למימושן והפיכה של הרוח לחומר. בתהליך הבשלתו של החזון אנו רואים את הדרך ומדמיינים אותה כלפי חוץ. התגברות על פחדים וחששות , עד הגעה למימוש או לנקודה בה הצלחנו למצות את מירב הפוטנציאל  מהרעיון שהגינו. לאחר מימושו הרעיון מאבד את הדחף והתנועה ומתחיל תהליך של ירידה עד וויתור לקראת הבשלתו של תהליך חדש , (אלמנט מים).

חמשת האלמנטים פועלים בתוך מבנה מסודר המיוצג על ידי מעגלים מעגל יצירה , מעגל בקרה, מעגל העלבה ומעגל הרס מעגל היצירה מתאר את תהליך היצירה, ההפריה וההזנה של כל אלמנט. תהליך זה מתואר גם כתהליך של אם המזינה את ילדה. האמא היא תמיד האלמנט הבא לפני האלמנט הבא בסדר על פי כוון השעון אלמנט עץ –אם מזין או יוצר את האש -בן על ידי שריפת העץ והפיכתו לאש. האש מזינה את האדמה על ידי האפר היוצר אותה, האדמה מזינה את המתכת המתהווה במעמקיה. המתכת מזינה את המים בעזרת המתכות המעשירות את המים ומעלים את איכותם המים משקים את העץ ומזינים אותו בחיים.

מעגל הרס הוא מעגל הפוך בו אלמנט הבן הורס את אלמנט האם. זהו מעגל בו עוצמת אלמנט הבן רבה וגבוהה מעוצמת אלמנט האם.

 

חמשת האלמנטים ברפואה סינית. מעגל הרס

אלמנט עץ בעודף הורס את אלמנט המים , זה דומה לניסיון להשקות עץ בטיפת מים או עץ בבצורת. זהו מצב המוביל ליובש , לאיבוד הגמישות התפעולית של העץ. אדם היוצא לפעולה בטרם הרעיון התגבש. נוקשות, חוסר גמישות, הפעלת שליטת יתר, רודנות, כעסים  ומתח הבאים תדיר לפורקן. חוסר נינוחות ואיבוד היכולת לווסת עוצמת פעולה ביחס לרצוי. אדם הפועל מתוך פחד, כעס ומנסה להגיע ליעדו בכח אסרטיבי ואגרסיבי תוך הפעלת שליטה, מבלי להתחשב בנמצא סביבו. זהו אדם מאלתר המונע מאגו מועצם וצורך בשליטה וניזון מרעיונות קיצוניים שמשרתים את מטרתו בטווח הקצר אך פוגעים בו ובסביבתו בטווח הארוך.

אלמנט מים הורס את אלמנט המתכת. אלמנט מתכת מעניק לאלמנט המים יכולות מיקוד, אבחנה, דיוק, אלמנט מתכת מוביל את אלמנט המים הדיפוזי לבנית שיטות מוגדרות ומאורגנות ובעיקר חיפוש אחרי הגדרה עצמית. כאשר אלמנט מים הורס את אלמנט המתכת נוצר מצב של פיזור מנטאלי, חוסר יכולת מיקוד. האדם מתפזר על פני תחומים רבים ככל האפשר, קופץ מדבר לדבר ומתיש את עצמו, שוקע בעצמו, מתנתק ומתבודד. נמנע מתקשורת על אף שזה הנושא המרכזי לפתרון באלמנט מים. 

פיזור מנטאלי לא יאפשר הובלת תהליך חשיבה רציף, חוסר הקשבה, וחוסר יכולת להגיע למסקנה. בתהליך זה נפגמת יכולת הזיקוק ותמצות של התהליך המחשבתי והאדם כפיצוי מפתח אובססיות וכפיתיות לנושאים משניים שאינם הנושא הרצוי. זה תהליך שבו נראה התמוססות של עקרונות וערכים.

אלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה. האדמה במיטבה מעניק למתכת את תחושת השייכות והביטחון. נותנת מסגרת של משפחה ועוגן ומאפשרת לאלמנט המתכת, דרך שייכות זו, לפתח את האינדיבידואל השלם שהוא רוצה להיות. זה תהליך נכון שבו כל פרט במשפחה מפתח את סגנונו ותפיסת עולמו מבלי לפגוע בכלל שמסביבו. בתהליך ההפוך שבו אלמנט המתכת הורס את אלמנט האדמה האדם מתבצר בעקשנות בתוך עולמו. הוא מפתח ניכור וריחוק, עוסק 

במרדנות, שיפוט וביקורת על הכלל שבקרבו הוא חי, על עקרונותיהם, ועל תהליך ההתנהלות שלהם. מצב כזה מנציח צדקנות ושיפוט כל אירוע או תקשורת מנקודת מבט אינדיבידואלית שנוטה להיות חד צדדית. 

אלמנט אדמה הורס את אלמנט האש. אלמנט האש מעניק לאלמנט האדמה שמחה, רוחב לב, חום וחמימות, אמפטיה ויכולת להכיל את כל אלו אל רצון הכלל ולתעל רגשות חיוביים אל מבנה חברתי, משפחה, ארגון, עבודה, חברות. הבסיס החיובי של אלמנט האש מאפשר לאלמנט האדמה לבסס מערכות יחסים חיוביות, פתוחות ומכילות. כאשר אלמנט האדמה הורס את אלמנט האש האדם מתבצר בעצמו , מפתח מחשבה שלילית הניזונה מעצם הרגשתו שהוא אינו נאהב, מקובל או שייך. זהו תהליך בו האדם הופך את עצמו לקורבן בתהליך מחזורי והופך ממוביל למובל. צרכים של ביטחון ויציבות מוגזמים לא מאפשרים תהליכים ספונטניים של חום, אהבה והתרחבות . לאורך התהליך מופיעה ספקנות, מרמור, קיבעון. הלב מתקרר ונסוג ואדם מוביל את עצמו למצב קבוע שאינו חורג מגבולות  הביטחון הרגשי שלו, בניסיון להימנע ככל האפשר מפגיעות והרגשת דחייה.

אלמנט האש הורס את אלמנט העץ. אלמנט עץ מעניק לאלמנט האש את התנועה הרצויה למימוש הישגים ומטרות.

יכולת תכנון , מהירות , יוזמה ואומץ. תהליך הוצאה מהכח אל הפועל בתוך מסגרת של מטרה מדודה ופרקטית המאפשרת

לאלמנט אש להנות מההישג ולחוות סיפוק והשראה. יכולת לעמוד באתגרים, לעבוד בלוחות זמנים צפופים ולתזמן הזדמנויות להצלחה כאשר אלמנט האש הורס את אלמנט העץ הוא מייצר אשליה. המטרות אינם ברורות ומתקיים מצב של אופוריה הבאה למלא את מטרת האש- להיות מסופק ומאושר גם עם העולם שמסביבו מתמוטט. זהו מצב של התמכרות ורדיפה אחר גירוי וסיפוק עצמי ,הרצון להיות מאוהב בכל מחיר והשלכת יהבו על סיפוק מיידי מבלי לבנות תוחלת אמיתית או לקבוע מטרה העומדת בצורה נאותה במציאות. זהו תדלוק של הרצון להתרחב ולהתמזג מבלי שתתקיים אפשרות אמיתית לעשות זאת.

מעגל הבקרה הוא מעגל קוטבי של שליטה והגבלה.זה מעגל השומר על האלמנט הקוטבי מפני נסיקה ויציאה מוגזמת

מגבולות התפקוד המאוזן . בחשיבה הסינית האלמנט השולט הוא מקור הכח והעוצמה של האלמנט הנשלט. 

אלמנט העץ מבקר את אלמנט האדמה, האדמה מתבססת  על שורשיה הנטועים עמוק ומגבילים את תנועתה. לאלמנט האדמה נטייה לשמר ולבסס את עצמו, לשמור על ביטחון ולבדוק כל פעולה המצריכה אומץ וחדשנות. אלמנט העץ במעגל הבקרה מניע, דוחף ויוזם ולא מאפשר לאדמה לשקוע. הוא מצביע על אפשרויות של חופש בחירה, יזמות ותנועה, לקיחת סיכון ומימוש הזדמנויות שלא מאפשר לאדם לשקוע בדאגה ובדיקה חוזרת של מצב ביטחונו הרגשי והכלכלי. אלמנט העץ מונע מהאדמה לשקוע במיתון, בצורך לשמר את הקיים, לשקוע בשגרה, להיות בחוסר פעולה ותנועה.

חמשת האלמנטים ברפואה סינית . מעגל בקרה

אלמנט האדמה מבקר  את אלמנט המים על ידי תיחומם ואיסופם בגבולות האדמה. זהו תהליך של הכלה בדומה לאגם או כלי קיבול. יצירת מסגרת שייכות וכלי עבור אלמנט מים הנוטה לשאוף אל המעמקים, להתנתק ולהיות דיפוזי. אדמה במעגל הבקרה מאפשרת לאלמנט המים לחיות בטריטוריה של אחריות, תקשורת חיונית ורגשית עם הקרובים לו ולתעל את הרצון, החריצות וההתמדה של המים לטובת הסובבים אותו. אם אחריות זו מתורגמת לגידול ילדים למשל אזי אלמנט מים מחויב במעגל הבקרה בשמירה על קשר רצוף אחראי, פרקטי ומעשי שלא מאפשר ניתוק, גישה פילוסופית מידי או מרחפת כפי שאלמנט מים נוהג לקיים בעצמו. 

אלמנט המים מבקר ושולט  על אלמנט  האש, שולט במידת עוצמתה. הדינמיקה של אלמנט האש היא יציאה

מהגבולות, היסחפות והתרחבות. מים שולטים בגובה הלהבות או במידת העוצמה של האש. העומק, הרגישות וחיפוש הזהות של המים, לא מאפשר לאש להתפזר, להתמזג ולאבד את עצמו ואת זהותו במסעות ההתמזגות שלו והחיפוש אחר האינטרקציה המושלמת והמספקת. מים מעניקים שקט, רצינות, התמדה, כח רצון וחריצות החיוניים לאלמנט האש הנוטה לשטחיות וחוסר מאמץ בהתנהלות שלו. מים מלמדים את אלמנט האש שסיפוק ומימוש, הצלחה, הם תוצאה של תהליך שהתחיל ברעיון עצמי, הוצאה מהכח אל הפועל.המטרה היא השלמת התהליך ולא חיפוש רגעי אחר סיפוק על מנת לקיים ולספק תחושה וגירוי בלבד.

אלמנט האש מבקר את אלמנט המתכת, שולט בדחיסותה וחוזקה על ידי היכולת להפוך אותה ממוצק לנוזל. במילים אחרות אלמנט מתכת נוטה להיות נוקשה, קפדן ואובססיבי לפרטים. ככל שהמתכת יותר מוצקה כך העקרונות הנוקשים מידי מהווים מכשול, תחושת חנק שלא מאפשרת הנאה, ספונטניות וסיפוק. הצורך של אלמנט המתכת בשלמות מצר את עולמו הרגשי ומפר את האיזון בנטייה לחדד את הצורך המנטלי והאנליטי, קידוש ההיגיון הצרוף על חשבון ספונטניות רגשית והנאה. אלמנט האש  מעניק למתכת את הצחוק, את היכולת לקחת את הדברים פחות ברצינות, להקל על עצמו ולדעת שגם אם קיימים עקרונות או חוקים מידת הישום שלהם תלויה בעיקר בנסיבות משתנות ולכן גם התגובה המתכתית הנצמדת לחוק צריכה לגלות גמישות.

אלמנט המתכת מבקר את אלמנט העץ , שולט ומגביל את התנועה, הצמיחה ומאפשר סדר ומשמעת בתהליך הצמיחה, כמו גיזום העץ כשמירה על רעננות ויצירת כוחות מחודשים לצמיחה. אלמנט העץ הוא אלמנט פורץ אשר נע בכח ועוצמה אל עבר מטרות. אלמנט המתכת השולט עליו מחייב סדר ומשמעת עצמית בתהליך, משרטט לאלמנט העץ מפה, אזהרות ונקודות לפתרון בדרך אל היעד. אלמנט מתכת מוריד את המיותר, מקצץ את הטפל ועוזר לאלמנט העץ לתמצת ולזקק את ההגדרה על מנת שיוכל לראות את המטרה במיטבה. הנטייה הטבעית של אלמנט העץ היא לחצות בכח מכשולים ולקדש את האמצעים על מנת להגיע למטרה. אלמנט מתכת מחייב את אלמנט העץ להציב עקרונות ולבנות תהליך פעולה מאורגן וכך הוא עוזר לאלמנט העץ לתכנן את המסלול.

המעגל האחרון הוא מעגל העלבה. מעגל שתפקודו הוא הפוך למעגל הבקרה. 

אלמנט האדמה מעליב את אלמנט העץ. במקום שאלמנט העץ יבקר וישלוט על אלמנט האדמה, מתקיים מצב הפוך בו יש יותר מידי אדמה ביחס לעץ. העץ לא מצליח להניע את האדמה לפעולה ותנועה. האדמה מתבוססת בתוך עצמה בתהליך של דשדוש וחוסר תנועה. התנועה נעלמת , הצורך בביטחון גובר ולא מאפשר חדירה של רעיונות ופעולות החורגים מגבולות הביטחון העצמי האדם מאבד את היכולת ליזום, לקבל החלטות, לאתר הזדמנויות והוא נוטה לשקוע בתוך שגרה קיימת.

חמשת האלמנטים ברפואה סינית. מעגל העלבה

אלמנט המים מעליב את אלמנט האדמה במעגל הפוך. קרי אלמנט האדמה לא מצליח להעניק לאלמנט המים את המסגרת, הכלי והמיכל על מנת לשמור על מפלס המים והמים גולשים. זו התכנסות. פיתוח רעיונות פילוסופים המונעים אחדות: משפחתית, ילדים וקריאת תיגר על מבנה המשפחה או הארגון מתוך פחד לקחת אחריות רגשית בשל רגישות יתר של אלמנט המים. קידוש העצמי הלבדי וחיפוש העצמי. נטייה להסתגרות, הימנעות, לבדות. וחיפוש אחר שייכות בקבוצות גדולות כמו ארגון, מקום עבודה, דת או שיטה פילוסופית.

אלמנט עץ מעליב את אלמנט המתכת. אלמנט עץ חזק מידי מפרק את היכולת של אלמנט המתכת להכתיב עקרונות וחוקים לדרך הפעולה. זה גורם לאסרטיביות יתר, התפרצויות, כעס, חוסר יכולת של אלמנט העץ לקבל ביקורת, או לעבוד על פי תכנית סדורה. קריאת תיגר על חוקים, סדר ומשמעת עצמית. אלמנט העץ יכניס את עצמו למצב של קיצוניות , הפעלת כח רב, שליטה על אחרים, עקשנות ורודנות.

אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש. כאשר המתכת חזקה מאלמנט אש הדפוסים הקרים והנוקשים, החוקים והעקרונות מכבים את הספונטיות הנעה של האש. ההיגיון שולט על הרגש או מבטל אותו. התנועות מדודות והאדם ביקורתי ושיפוטי מאד כלפי הסובבים אותו.

ישנה שליטה עצמית רבה שלא מאפשרת לאלמנט המתכת לצאת מתוך הנוקשות של עצמו לחוות ספונטניות אהבה או קירבה. האינדיבידואל המתכתי לא משחרר ומרפה ולא מאפשר התמזגות עם חום האש כי הוא מקרר אותה בשמירה שלו על הגבולות ועל עצמו וזהותו.

חזרה למאמרים

bottom of page