top of page

אסטרולוגיה סינית, ארבעת עמודי הגורל- כיצד לנתח מפת לידה- חלק 4 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון

 

זהו מאמר המשך לאסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל -תיאוריה ומשמעות העמודות- חלק 3

בהמשך למה שכתבתי בסיום הפרק הקודם.  נפוץ לראות מפות ארבעת עמודי הגורל שבהם האלמנט הראשי חלש או נהרס, לא מוזן, מבוקר מידי ואלמנט משני אחר תופס את הדומיננטיות ומקרין מעוצמתו על האישיות כולה עד כי האדם אינו יודע להבחין כי אלו בעצם דפוסים נרכשים והוא שייך באופי שלו לאלמנט אחר. ההזדהות עם אלמנט ראשי היא לא מובנת מאליה ולכן חשוב לא להגיב רק אל מה שנראה במבט ראשון. קיימות שכבות רבות והיבטים שאפשר וצריך להתייחס אליהם וטרם נגענו בהם.

נקודות ההתייחסות המרכזיות מבחינת סדר חשיבות:

1. האלמנט הראשי 

2. האם קיימים משאבים לאלמנט הראשי (הזנה) 

3. קשרים של האלמנט הראשי עם אלמנטים אחרים : 

א. מעגלי הזנה או חוסרם הכי מורגשים ומשפיעים על האדם 

ב. מעגלי הרס משפיעים ומורגשים ברמה השניה 

ג. מעגלי בקרה בעודף משפיעים ומורגשים בדרגה השלישית 

ד. מעגלי העלבה הם הכי פחות משפיעים או מורגשים 

מוטיב הזמן 

מפת ארבעת עמודי גורל היא דינמית ומשתנה כל הזמן על הבסיס המשתנים השונים שנוספים אל הנתונים הקבועים.

1. ארבעת עמודי הגורל הקבועים משפיעים לאורך כל החיים 

2. טבלת העשורים - Years Luck  

3. השנה הסינית הנוכחית = למשל 2017 = S4 אש יין , B10 תרנגול (מתכת יין)

4. החודש הסיני הנוכחי 

5. היום הסיני הנוכחי 

6. השעה הסינית הנוכחית 

עודף וחוסר

מצב חוסר קבוע לא אומר שלעולם לא יהיה צ'י מסויים (5 היסודות),  אלא שגם אם והוא יתקיים אזי הצ'י יתרוקן במהירות, תמיד.קשה יותר לבנות צ'י של אלמנט חסר, במיוחד אם הוא משאב של האלמנט הראשי או האלמנט הראשי עצמו. הסיבה היא שהמיקוד של האדם עצמו על צ'י זה מנסה לעקוף השפעות חוסר אשר גורמות בד"כ לחוסר להעמיק ככל שהזמן חולף. דווקא חוסר באלמנט מסוים מביא לפוטנציאל מילוי שלו גם אם הוא חלקי ונרכש במאמץ רב. על מת להסביר את הנקודה הזו אשתמש בדוגמא פשוטה : אדם ששם לעצמו מטרה להשתתף בתחרות ריצה ארוכה. 

כל חמשת האלמנטים מעורבים בפעולה זו אך אלמנט העץ הוא החשוב ביותר בשל ההחלטה, המטרה, התנועה ואופי הפעולה כיעד לטווח קצר. שני אנשים עומדים לגשת אל התחרות הזו, האחד עם חוסר באלמנט עץ והשני שייך לאלמנט עץ ויש לו מידה "נכונה" שלו. עבורו קיימת קלות בעצם המטרה שהוא שם לעצמו כי היא טבעית לו. הוא אוהב להיות בתנועה, הוא יודע לשים מטרות, אוהב את הדחיפה של עצמו וגופו אל מעבר לגבולות. יכול להיות שהוא אינו זקוק לאימונים רבים ואפילו מתנהג בשאננות מסויימת. טיפוס חוסר העץ לעומתו חי במאמץ גדול על מנת להכין את עצמו לקראת התחרות. הוא עושה עבודה מנטלית של חיזוק עצמי, מתאמן כל יום, מקפיד בתזונתו ואפילו מפתח אובססיה כלפי המטרה שלו. מה שמדהים  הוא שהרבה מטפלים היו מאבחנים  אותו דווקא כאלמנט עץ בשל "התכונות הבולטות של העץ", וזו טעות כי דווקא החוסר מייצר מאמץ והשתדלות. מצב מאוזן ונכון הוא זורם באופן טבעי. דוגמא נוספת: הקפדנים על ניקיון וסדר, אלה המסדרים את חולצותיהם על פי צבע בארון הבגדים הם ברוב המקרים חסרי המתכת. לאנשים עם מתכת מאוזנת אין צורך לסדר דברים בחוץ, הסדר הוא פנימי וכל עוד הוא נשמר הם יכולים להיות גם "לא מסודרים" אלא מאורגנים. עבור חסרי המתכת הסדר החיצוני מקרין בניקיונו וארגונו על הרגשת הסדר הפנימי והוא הופך להיות כלי על מנת שאדם חסר מתכת יוכל להתמקד, להתרכז ולהרגע. הוא מסדר, מנקה, ממיין וזה ממקד אותו. שוב, הדרישה לפעולה חיצונית על מנת להשיג "הרגשה" פנימית כרוכה במאמץ, דפוס או טקס. סדר טבעי לא זקוק לזה. 

נקודה נוספת ומהותית: אסטרולוגיה סינית, ארבעת עמודי הגורל, דיקור סיני, טווינא , קליגרפיה סינית וכו' כולם עוסקים בדבר אחד והוא תיאור, כיוון ותיעול הצ'י מתוך נקודת מוצא שצ'י הוא דבר מוגבל. יש לאנשים נטייה לחשוב כי אנרגיה או צ'י הם משאב בלתי מוגבל ורק צריך לבקש, להתחבר או לרצות את זה. לטעמי ברמת EARTH MEN אדם עובד עם אנרגיה מוגבלת אשר מחולקת בצורה הרמונית או דיסהרמונית ועצם החלוקה הזו, מתעלת את כיווני הזרימה ויוצרת ומשפיעה על האדם בכל רמות החוויה שלו.  נחזור שוב לדוגמא של המתאמן לקראת תחרות ריצה ארוכה עם חוסר באלמנט עץ. אם ניקח אותו לקליניקה ונטפל ונחזק רק את אלמנט העץ בכל טיפול, לטעמי נייצר עבורו צ'י עץ זמין שאותו הוא יפרק וירוקן במהרה. חוסר איזון נוצר על מנת לעבור משהו, ללמוד. לכן, מוטב לעזור למטופל לעבור את השיעור ביתר קלות מאשר לנסות לחזק את מה שבעיננו נראה כחוסר איזון. במילים אחרות: הכל זה בחירה של המטופל כי כך הוא נולד ובחר ואנחנו כמטפלים צריך לכבד את הבחירה שלו ולא את מה שנראה לנו מתאים יותר, כי זה מסתדר לנו עם התיאוריה.  אין צורך לתקן שום דבר כי דווקא המקרים הפחות מאוזנים לכאורה הם אלו אשר נענים לאתגרים מנטליים, רגשיים, רוחניים גדולים יותר ומגיעים להישגים יוצאי דופן. דווקא בעלי מפות מאוזנות יחסית נוטים לשקוע בנוחות ומעדיפים כי נתיב החיים יזרום בנינוחות וללא הפרעות מיותרות והרבה פעמים לא יוצאים מאזור הנוחות ומאתגרים את עצמם.  יחד עם זאת  אנשים שיש להם מפות ארבעת עמודי גורל שהאלמנט הראשי הוא שולי וחלש בעוצמתו ואלמנט אחר שולט, נוטים ליצור מצב של בלבול כי האדם בעצם רוצה (תודעתית) לחזק את המשאבים של האלמנט הזה, בלי קשר לאלמנט הראשי שלו.   

מפות הרמוניות ומאוזנות קל לנתח כי הן נוגעות בכללים ומתאימות לתיאור הכללי של האלמנטים השונים, אך לרוב הגדול זה לא כך והנתונים מציבים אתגר ואתגר זה הוא גם עבור אלא שצריכים לנתח את הנתונים.  

לדוגמא המפה הבאה : גבר שנולד 24.8.1972 בשעה 00:15

 

ארבעת עמודי הגורל - מפת כל הנתונים
חישוב ארבעת עמודי הגורל

זו דוגמא למפה של גבר בן 45 ששייך לאלמנט אש יין S4 ראשי ואין אף קשר הרמוני אחד בין האלמנטים השונים. 

זהו אדם "נורמלי" למי שחשש, עובד ונחשב למצליח בעיני החברה עם הישגים והצלחות בקריירה, נשוי ואב לילדים. 

אינני רוצה להיכנס כעת לנושא הרפואי אבל על פניו פיסיולוגית הוא בריא ורוב תלונותיו הם בהגדרת " עומס מנטלי ורגשי". 

האלמנט הראשי S3 אש יין 

הקשרים הדיסהרמוניים מסודרים על פי סדר חשיבותם ומידת השפעתם כפי שאני רואה זאת: 

1. לאלמנט הראשי אין משאבים - אלמנט אש הורס את אלמנט העץ. 

2. אלמנט אדמה הורס את האלמנט הראשי - אש יין 

3. עודף גדול מאלמנט מים על אלמנט ראשי אש 

4. אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש 

5. אפשר לראות שמתקיים מעגל הרס שמתחיל מאלמנט מים ומסתיים באלמנט עץ (ויש לזה הרבה משמעות) - מים הורסים מתכת

    מתכת הורסת אדמה, אדמה הורסת אש, אש הורסת עץ. 

6.אלמנט אדמה מעליב את אלמנט עץ

7. אלמנט מים מעליב את אלמנט האדמה

8. מים מזינים בעודף את אלמנט העץ 

9. אלמנט מתכת מבקר בעודף את אלמנט העץ.

 

נקודות משמעותיות נוספות 

1. האלמנט החזק ביותר הוא אלמנט מים. האלמנט הראשי אש יין הוא האלמנט השני הכי חלש במפה. 

2. עמודת היום היא בפולאריות YIN , כל שאר העמודות (שנה, חודש, שעה ) בפולאריות YANG 

3. יש יצירה חזקה של אלמנט עץ בקומבינציות הגזעים בעמודות היום והשנה ובעשור גיל 35-44 

מה המשמעות של כל הנתונים הללו? 

כאשר ניגשים לניתוח של נתונים מוטב לדעת 

1. מה המשמעות של האלמנט הראשי כאשר הוא טהור (במלוא הפוטנציאל) 

2. להבין שתפגשו הרבה מאד מצבים שאינם כאלה בכלל וזה מחייב שינוי בגישה. 

נתחיל : אלמנט אש אופטימלי (אפשר וכדאי לקרוא שוב כאן)  

האדם המדובר שייך לאלמנט אש יין (YIN) ששונה מאד במהותו מאלמנט אש יאנג (YANG) . הרבה מאד תכונות כמו חום, התלהבות, 

אמפטיה וכו' כלל לא נראים אצל אלמנט אש יין (YIN) מעצם היותו מופנם. אנשי אלמנט אש יין ובעיקר גברים דומים יותר בהתנהגות

לטיפוסי המתכת, בשל המבט החד, האסוף והממוקד, אך נקודת המוצא שלהם לחיים שונה בתכלית. 

אנחנו אמורים לנתח ראשית מהו אלמנט אש יין אשר : 

1. אין לו תמיכה של עץ 

2. אלמנט אדמה הורס אותו 

3. אלמנט מים מבקר אותו בעודף 

4. אלמנט מתכת מעליב אותו 

אם כל 4 האלמנטים תוקפים את האלמנט הראשי אזי אין לו כלל אפשרות להתבטא בצורה אופטימלית ולכן סך התכונות המולדות בתור אלמנט אש יין הינם פוטנציאל שאינו מוגשם בהכרח אלא שאיפה, כמו אדם המבין כי יש רצוי ויש מצוי. עצם העובדה כי עמודת היום הינה עמודת YIN בין 3 עמודות ראשיות YANG אומר כי אלמנט אש יין זה הוא אדם רגיש ופגיע עד מאד, הוא נעלב בקלות, מגיב רגשית ונתון לדחק אך אלו נתונים ומבוצרים תחת אותם 3 חומות YANG סביבו אשר מדמות ומחייבות אותו לפתח דימוי גברי קשוח ועמיד אשר מסתיר את רגישותו ועדינותו הרבה כאשר הוא יוצא לפגוש את העולם. אלמנט אש יין בדיוק כמו אלמנט אש יאנג רוצה את החמימות, היחס והפיבדק, מכור לריגוש ולתשוקה בהבדל אחד ניכר: אלמנט אש יין לא עושה או מבקש או מביע רגש כזה מפחד שזה יחשב כחולשה ולכן אם אלמנט אש יאנג מפנה את הצרכים הללו לעולם האהבה, החיזור והתשוקות "ומפזר פרפרים באוויר" , אלמנט אש יין מנסה להגיע למעמד וכבוד "ולזכות" בתואר, מעמד או עמדה אשר יגדירו אותו בעיני החברה כשווה, ראוי ונחשק.  יאנג עוסק באנרגיה, פוטנציאל ופעולה ויין עוסק בחומר מעשיות ושימור. 

חישוב ארבעת עמודי הגורל

מערכת חמשת האלמנטים זו מציגה את הקונפליקטים המרכזיים אל מול האלמנט הראשי. 

עד כאן הסקנו כי הוא אדם רגיש ביותר, פגיע ונוטה להיות רגשן אך תכונות אלו "מודחקות " היטב ולא נראות אלא באותם מקומות בהם הוא מרגיש נח לבטא זאת ואלו המקומות בהם הוא מרגיש כי הוא נמצא בשליטה, שיש לו כח וסמכות מפאת מעמד ועמדה שרכש במאמץ רב והוא עסוק בשימורה. חוסר במשאבים של עץ (אש הורס עץ) מעיד על צורך בתנועה ודחיפה, אך אלו אינם זמינים לו כל הזמן, להיפך, הוא נוטה להתפזר, קשה לו לקבל החלטות, לתכנן, להציב יעדים ולראות את התמונה הרחבה בצורה בהירה. אש הורסת עץ אומר כי אדם זה מונע רגשית ואינו יכול להכיל והחזיק את המתח הדרוש על מנת להביא פעולה או מהלך לסיום ומימוש אלא הוא דוחף את המימוש ודוחק את התנועה והפעולה על מנת לקדם את "ההרגשה" המרחיבה והמאפשרת שהוא רוצה להרגיש. אם הוא צריך לעשות פעולה שהוא לא מוצא בה את אותה הרגשה שהוא מחפש הוא לא יעשה את זה אלא יתחמק. במילים אחרות: בשל משאבי פעולה מוגבלים, נטייה לעייפות, וקושי להחזיק מתח ולחץ הוא נוטה  לקטר, להתעצבן ולהביע מורת רוח כאשר הדברים לא הולכים כמו שהוא תכנן. יש לו צורך בשליטה מלאה על כל תהליך, דיון, או אירוע והוא ממש "מתפרק" כאשר זה אינו קורה . יחד עם זאת הוא מסתיר את העובדות הללו ופורק אותם רק מול אלא שחיים איתו. הוא אדם אחד בבית ואדם אחר בחוץ מבחינת ההתנהגות שלו. נקודה נוספת: חוסר עץ גורם מאמץ למקום הזה. לכן חשוב לו מאד לעמוד באותם מקומות שבהם מקבלים החלטות, שיש בהם שליטה על אחרים. הדימוי שאותו הוא מציג קשוח ולא רך כפי שהוא באמת ולכן מתקיים פה משחק בינו לבין עצמו, דרך שליטה, אתגרים, פעולות שבהן הוא דרוך כקפיץ, מתוח, חד ואימפולסיבי. זהו מצב המתאר חוסר ביטחון רגשי בשל חוסר היכולת להכיל את עוצמת הפעולה של העץ. כשזו מתנהלת במיטבה אלמנט עץ רואה רק את המטרה מול העיניים ולא אכפת לו מההרגשה או המכשולים העומדים בדרכו, אצל אדם זה ההרגשה והצורך להיות מושלם, מצליח, חשוב, גורם לכל מכשול לבקש מחיר רגשי של תסכול וחוסר שביעות רצון ולכן הוא מוצא את עצמו - לא שמח. היכולת להיות בתנועה, לדחוף, לנוע, להחליט ולתכנן מוגבלת מאד כשזה יוצא מתחומי העבודה והקריירה שלו. למה דווקא תחומים אלו?

כי הגזעים של עמודות היום והשנה (S4+S9) יוצרים צ'י עץ (מפה ראשית למעלה) .עמודות היום והשנה מגדירות את הדימוי החברתי והקריירה אל מול העצמי, מה שמגביר ומגדיר את הפעולה של האדם הזה ואת המיקוד של העץ לתחומים של דימוי חברתי ותעסוקה. זו הסיבה בגינה כתבתי כי הוא מתעל את כל הכוחות שלו אל התחומים הללו.  רק בעשור גיל 55-64 , עוד 10 שנים הוא נכנס אל עשור S1-B3  עץ יאנג -נמר(עץ יאנג) - ולאחריו עשור 65-74,  S2-B4 עץ יין - ארנבת (עץ יין) , 2 עשורים רצופים בהם הוא יהיה תחת צ'י חזק מאד של עץ ושם גם יגיע כנראה שינוי מהותי ומורגש מאד בחייו כי צ'י עץ יהיה עוצמתי. (אסביר את זה מאוחר יותר) מבחינת סדר החשיבות הקונפליקט הזה (אש-עץ) הוא הבולט והמורגש ביותר. 

הנושא השני בחשיבותו הוא הקשר בו אלמנט אדמה הורס את האלמנט הראשי. 

כאשר אלמנט הבן הורס את האלמנט הראשי זה משנה את נקודת המבט והפרספקטיבה של האדם כי זה מדמה מצב שבו האם מוותרת על שלומה עבור שלום ילדה ובהקשר שלנו המערכים והתכונות של אלמנט האש יבואו לידי ביטוי אם וכאשר האדמה מרוצה. כמובן שאדמה הורסת אש היא חלק מתוך מערך שלם של מעגל הרס רחב המתחיל באלמנט המים ומסתיים באלמנט העץ. בנקודה הזו אומר כי הרס האש ע"י האדמה רומז כי פרמטרים סביבתיים כמו מעשיות, משפחה, תחושת שייכות מגיעים לפני תחושת מימוש עצמי. אלמנט אש הוא אלמנט אשר רוצה ושואף לחווית מימוש רגשית גם אם היא באה על חשבון אחרים. זהו אלמנט מעניק ונותן אך הוא לא יעשה את זה סתם כך, אלא לשם מטרה, תכלית ואינטרס. אלמנט האדמה הוא אלמנט מכיל, עצם פעולת ההכלה היא נתינה כי היא מעניקה שייכות, הגדרה ומסגרת לבני אדם. אלמנט האדמה יודע לחבר בין אנשים וטובתו ושלמותו נגזרת מן ההתנהלות הזו. ניתן לומר כי זהו "שלום חיצוני" כי קיימת התנייה והשפעה על אחרים כשמוטיב הביטחון הוא המוביל. ז"א הביטחון של אלמנט האדמה נגזר מהפעולות וההתנהגות של הסביבה שלו. אם קרה משהו לבן שלך אתה מיד מתערער והאדמה פועלת לייצב את המערכת ולכן שלומך תלוי בשלום סביבתך. עודף אדמה על אש לא מאפשר לאש לבטא את הספונטיות שהאש כל כך אוהבת. לשנות מצבים, להעיז, להיפתח ולהביע רגשות באותנטיות ומבלי לחשוב כיצד זה יתקבל או ישפיע. לכן, חלק ניכר "מהחסימה והאיפוק שלו" נובע מאותו עודף אדמה הרומז באופן פשוט כי "אין מספיק חום" ואדם זה אינו ומרגיש נאהב גם אם מוקף הוא אוהבים. הוא איננו שייך לאלמנט האדמה אלא לאלמנט אש ולכן כל אותם פרמטרים של אדמה כשייכות, משפחה ודאגה לאחר קיימים אך מעוררים במקביל אנטגוניזם פנימי הגובה מחיר כשהוא חש שזה בא על חשבונו, על חשבון הזמן שלו ועל חשבון המטרות האמיתיות שלו. לכן זהו גורם סכסוך ומתח, קונפליקט ונפרדות בין מצבים פנימיים שצריך למצוא את האיזון ביניהם. 

הנושא השלישי בחשיבותו הוא עודף המים על האש, אך זהו נושא רחב ולכן אגע ראשית בקונפליקט הבא - אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש. ציינתי כי גברים מאלמנט אש יין נוטים לסגל לעצמם תכונות של אלמנט מתכת בשל החשיבות של מעמד, סטאטוס, חשיבה רציונאלית ופיקחות. כאשר באמת מתווסף לכך אלמנט מתכת מעליב אלמנט אש זה מתעצם כי המתכת סוגרת ומצמצמת, מפרידה ומחלקת ונותנת קדימות להגיוני,צודק, זה שחף מטעויות ושואף לשלמות. הסגירות הזו מעיבה על המערכת הרגשית שלו ולא מאפשרת לרגשות למצוא ביטוי ספונטני, מעיז, זורם ויוצא מגבולותיו. החשיבה הרציונאלית גוברת על הרגישות וישנה נטייה להתייחס למצבים באופן אוטומטי מתוך זיכרון החוויה בעבר. 

יש לו צורך להיות צודק, ממוקד, ענייני, חד, חותך, מוגדר וזה מוביל גם לחשיבה ביקורתית שיפוטית המודדת את הדברים באור רציונאלי בלבד, על פי מה שגבוה או נמוך, ראוי ולא ראוי מבלי לתת ללב (אש) להביע את חוכמתו ותבונתו הנובעים מתפיסת עולם של הכרה פנימית במה שנכון לו באמת. 

נחזור אל עודף אלמנט מים על אלמנט אש. יש כאן עודף מים משמעותי ולמעשה זהו האלמנט החזק ביותר במפה שלו. 

אלמנט מים מופיע ושולט בעמודות השנה החודש והשעה ומופיע ב 3 עשורים רצופים מגיל 25-54, לכן לאלמנט זה משקל מכריע. גם אם קיים (כמו פה) עודף גדול באלמנט מסויים, אלמנט מים במקרה שלנו זה לא אומר שלאדם זה יש "התנהלות אמיתית " של מים כי הוא  תמיד יצא מנקודת מוצא של אש יין. לכן אפשר לומר: כל מה שהוא רוצה ומייחל אלו עקרונות מאלמנט אש אבל הדרך שבה הוא צועד בפועל, בחיים היא דרך של אלמנט מים. זו בהחלט נפרדות ואתגר כי אדם זה צועד על שני נתיבים כשהחלק העצמי רוצה אש והחלקים של החוויה המעשית רוצים מים. למעשה העצמי נמצא מבמצב מבודד וכל מה שקשור לתהליכים בחייו קשור דווקא למים. 3 ענפים (שנה, יום ושעה) הם ענפים של מים, 2 מהם טהורים. הענף הוא ההתנהלות בפועל ביחס אל הגזע המסמל את הפוטנציאל. 

מכיוון שהחיים מבלבלים לעיתים ורוב האנשים אינם מתנהלים תמיד עפ"י מודעות והכרה עצמית אלא עפ"י הסכמות חברתיות ודחפים כשמופיע מצב כזה הוא מצביע על כך שהוא מזדהה עם אלמנט המים, עם תכונותיהם ועם מה שהם מייצגים ומסמלים. לכן הזדהות זו משקפת כי הוא עסוק בבניה של משאבים לאלמנט מים - קרי היה רוצה לחזק את אלמנט המתכת. (אצלו אלמנט מים הורס הורס מתכת) , הוא נמצא בתוך 3 עשורים (25-54) של מים ולכן גם ההזדמנויות והביטוי של הרצון יופעלו על ידי אלמנט מים מבלי בכלל שהוא יבין שהצורך הפנימי האמיתי שלו מתרחק. כמו שציינתי קודם בגיל 55 הוא נכנס לשני עשורים של עץ. לכן נקודת שיווי המשקל שלו בתהליך האישי היא גיל 55 כי שם יבוא כנראה שינוי דרמטי שיוביל אותו לתפיסה עצמית אחרת. החיזוק המשמעותי שהוא יקבל לעץ יעורר את הפעולה, הדחף ואפשרות הפריצה שיניעו תהליך כתוצאה מאירוע או מודעות. הרבה פעמים מעברים כאלו מתחילים ע"י משבר כי לבני אדם קל יותר לעשות שינוי כאשר הם חווים כאב או שהוא יכול לעבוד על עצמו, להבין את התהליך, לקדם אותו לקראת שינוי אבל הוא זקוק לפועל לאנרגיה, לצ'י של אלמנט עץ על מנת לפרוץ באמת. החיזוק המשמעותי מאד של העץ מעודד כי הוא יניע את אלמנט האש ויחבר אותו לעצמו ולצרכיו האמתיים. זה מסוג המצבים בהם רואים מישהו שעובר שינוי ואומר על עצמו כי הוא אדם אחר. למעשה אחרי התקופות של העץ (20 שנה) הוא נכנס לעשורים של אש וכך הוא גם סוגר מעגל עם עצמו. עושה סיבוב ארוך על מנת לחזור לנקודת המוצא. אש יין. 

מה המשמעות של עודף מים על אש? 

יחסי אלמנט מים ארבעת עמודי גורל

הוא כעת בן 45  ולמעשה חווה את המצב של עודף מים מלידה אך התהליך הולך ומתגבר לעבר נקודת ההכרעה בעוד 10 שנים(54). עודף מים על אש מפעיל קוטביות הפוכה בכל מה שקשור לדרך התנהלות. אם אש יין הכי רוצה חוויה רגשית, חום, יחס, ותחושת ערך הארוזה בהתניית הישג הכרוך ביצירת מעמד, סטאטוס וקריירה, תואר ועמדת השפעה. אלמנט מים עובד על הקוטבי : הוא ממרכז את כח הרצון שלו, שם דגש על התמדה גם כשאין לו כח ולא בא לו. הוא אסוף, מכונס וחש שלא בנח במצבים הקשורים בחשיפה רגשית. אלמנט מים הוא אלמנט של עבודה, מאמץ, וחיפוש אחר מסגרת דרכה הוא יוכל להגדיר את עצמו כחלק מיחידה, ארגון, קבוצה. בד"כ אין לו צורך להעצים את עצמו, בוודאי שלא להבליט, להיפך הוא נסוג ועוסק בשמירה על הגרעין שלו תוך ניסיון לרצות את הסביבה. הפחד הגדול שלו היא מפני פלישה ומחוייבות להיות מחויב רגשית, אחראי ומוביל. מים הם אנשים המדמים מנוע , אלו הדוחפים מאחורי הקלעים ומעוררים רעיונות מתוך האין על מנת שימצאו ביטוי במציאות. אש לא עוסק ברעיונות אלא במימוש, בחוויה, במפגש בלתי אמצעי עם בני אדם, תקשורת וחשיפה. על מנת להבין טוב יותר את הפעולה של אש יין אומר כך: אש יאנג הוא צנטראליסט שהעולם סובב סביבו, כמו קוסם המפעיל את קסמיו ומשפיע על מעריציו בהשתאות והערצה. לקסם עצמו אין משמעות כי הוא עצמו הנושא. אש יין הוא כמו פרופסור באוניברסיטה שמפאת מעמדו הרם והמאמרים שכתב, אנשים מעריצים את פועלו. את פועלו לא אותו. ההבדל משמעותי. 

לסיכום: כאלמנט אש יין זהו הביטוי אותו הוא היה רוצה להשיג. הכרה ומעמד. בפועל הוא יודה בזה, אבל יגיד שהוא מאמין שהוא יגיע לזה רק דרך עבודה קשה, רצון ומאמץ (אלמנט מים) , ולכן זהו אדם שנמצא במאמץ כל הזמן, שהוא מתוסכל כאשר הוא לא מקבל תשומת לב אבל כאשר הוא מקבל אותה הוא ננעל בעצמו ומסתגר ולכן הדיפולט שנבנה הוא מאמץ מתמשך שבה לידי ביטוי בשנים ארוכות של לימודים והכשרות, תארים, עבודה מאומצת לאורך הרבה שעות בהם הוא נאלץ לעבוד כמו מים. מאחורי הקלעים כעובד ולא כמנהל מוערך או סמכות מובילה וכאשר הוא מבקש את זה אז נאמר לו כי אין לו את הכישורים הדרושים וכך עובד לו הלופ. 

עמודת השנה היא כולה אלמנט מים. S9 מים יאנג (יוצר עץ) B1 עכברוש (מים יאנג) . הדימוי החברתי והעיסוק, הדרך בה אנו בוחרים להציג את עצמנו לעולם. במקרה הזה הרבה מים. עכברוש B1 במיקום הזה מצביע על אדם שמסתיר ומדחיק אבל יחד עם זאת הוא בעל רצון עצמי גדול, רעיונות ונכונות לעבוד קשה, במאמץ וללא לאות. אין ספק כי אלו ערכים הזוכים להד חיובי בעולם התעסוקה ומתגמלים אך הוא כאלמנט אש יין עוסק ורוצה מימוש עצמי ומטרה ולא עבודה מאומצת. אלו כיוונים שונים בתכלית. כי מים הוא רגיש אך כל כולו שואף לחשיבה לוגית ורציונאלית, סיבה ותוצאה. 

בעמודת היום הענף B12 חזיר (מים יין) תחת האלמנט הראשי. עמודת היום הינה צרכים ותשוקות אגו ובת הזוג שלו. הוא מחפש בת זוג אשר תייצר עבורו את התנאים וההסכמות של אלמנט מים. שתדמה עבורו את ההישענות על מסגרת וארגון, המסירות במתן המשאבים והכוחות שלו לארגון כזה וקבלת נוחות והגדרה בתמורה. אם אלמנט מים עובד בגוגל, החברה הופכת להיות חלק מההגדרה העצמית שלו.ולכן הוא רותם את עצמו למחויבות, נאמנות והתמסרות. אלמנט אש היה משתמש בזה ורותם את מקום העבודה על מנת לבנות את עצמו כמותג. וזה הבדל משמעותי. אם בת הזוג והאגו מיוצגים ע"י אלמנט מים בעודף וזה האלמנט החזק במפה אז בהכרח זה גורם למכשול כי צורת המחשבה שלו אינה תואמת את הרצון העצמי האמיתי וכאשר יש לו ניצוצות של תודעה והבנה כזו הוא מאשים בזה את בת הזוג שלו ולכן הקשר הזוגי שלו חי על להבות כי המים הללו מתפזרים כל הזמן (אלמנט מים הורס מתכת) ואז במאמץ רב הוא אוסף חזרה את הדברים. לכן: מול בת הזוג שלו הוא נתון לאותם התפרצויות רגשיות שבמרכאות עוזרות לו לפרוק את הקושי והעומס בו הוא נתון. כאשר יש כל כך הרבה מאלמנט מים ללא משאבים אז האדם מפתח אובססיה אל המתכת כי הוא זקוק למיקוד, להגדרה, לתמציתיות, ליכולת להפריד טפל מעיקר ובעיקר לא להיסחף כל הזמן אל מחשבות ורעיונות חדשים כמו שהמים אוהב (לאלמנט מים ראשי לא היתה בעיה להתמודד עם זה). לכן: הוא ביקורתי מאד, שיפוטי, הגיוני (לכאורה) ובונה מערכת של חוקים ותנאים בתוך הבית והמשפחה על מנת לקיים תפקוד אוטומטי ללא חריקות וצרימות. את הביטוי לזה ניתן לראות בעמודת השעה - S7 מתכת יאנג B1 עכברוש . דרך הפעולה בחיים, הדרך שבא בוחר האדם להביע את הפוטנציאל שלו היא דרך הקשר אלמנט מים- אלמנט מתכת , והביטוי של זה רחוק מהרמוניה בשל 2 עובדות 

1. אלמנט מים הורס מתכת 

2. אלמנט מתכת ואלמנט מים תוקפים את האלמנט הראשי אש יין . 

המשמעות של הנטייה לפיזור והמאמץ הגדול לשמר מיקוד בא בקשרים של מים -מתכת אלמנט האדמה. כאשר כתבתי קודם כי הוא מנחיל כללים וחוקים נוקשים בבית על מנת לשמר את הסדר החיצוני שהוא כל כך זקוק לו הכוונה היתה לאלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה, קרי הוא אינו מרגיש את השייכות והנינוחות שהאדמה מספקת, אנו יודעים כי הוא מוטרד מאד מנושא העצמה שלו בקריירה והוא מביא את המתחים הללו אל ביתו פנימה אחרי שהוא היה במאמץ ניכר רוב היום (עודף מים) ותסכול בשל המדידה האין סופית של המעמד שלו(אש). כאשר מתכת הורסת אדמה העקרונות והחוקים הופכים חזקים ומשפיעים יותר ויוצרים באדמה (הארגון המשפחתי) תנאים ועקרונות וחוקים שהם קובעים. אין בכך כל רע אבל כאשר זה מגיע על מצע של חולשה זה נעשה בעצבים רופפים ומכאן יוצר אווירה לא פשוטה בבית הנובעת בפשטות מהעובדה כי הוא לא חש שייכות בביתו. זה מועצם על ידי מים מעליבים אדמה הגורמים לאדם לפתח יכולת חשיבה פילוסופית אשר מודדת את העצמי כמנותק מהסביבה שלו וכך יכול להאדם לראות את עצמו כעצמי נפרד ולפתח חשיבה פילוסופית כלפי החיים. כמו: "החיים מורכבים וקשים ויש הרבה רוע אז אולי מוטב לא להביא ילדים לעולם כזה".  אני לא עוסק בניואנסים של המשפט אלא בעובדה שזו חשיבה פילוסופית המונעת מתוך הצורך של האדם לשמר את הגרעין הייחודי שלו שלם ובמקרים רבים הדרך לכך היא דרך לבדות או בחירה באי לקיחת אחריות רגשית על אחרים. מצב שאופייני לעודף מים בקונסטלציה כזו על אלמנט אדמה.  

הקשר שבין אלמנט מתכת לבין אלמנט האדמה מופיע ונראה דרך עמודת החודש S5 אדמה יאנג , B9 קוף (מתכת יאנג) . עמודת החודש היא מה שמניע אותך. היא מייצגת את ההורים שלנו כפי שאנו רואים אותם, את המורשת החברתית, החינוך המוקדם וזיכרונות שאספנו לאורך החיים. הגזע S5 אדמה יאנג מיוצג על ידי אבא שלו , הענף B9 קוף (מתכת יאנג) מיוצג על ידי האמא. זה ברור שכפי שהוא רואה את זה האמא (מתכת)שולטת על האבא (אדמה) במעגל הרס. (שוב, זה כמו שהוא רואה את זה, זה לא אומר שכך זה במציאות שלהם). מה שהוא ספג והביא מילדות ומהקשר שלו עם אמא שלו אלו החוקים , העקרונות, המשמעת העצמית, המיקוד וההגדרה, הצדק, שהפכו בחיים שלו לחוקים והתניות אל מול אבא שלו (אלמנט אדמה) המייצג את השייכות , הביטחון והמשפחה - כל מה שכתבתי על מעגל הרס אלמנט מתכת ואלמנט אדמה זה הקשר של ההורים שלו כפי שהוא רואה אותם. 

בנוסף לכו לעמודות העשורים בהם הספירה מתחילה מגיל 5 . למה מגיל 5?  כי זו תוצאה של חישוב ושלפניו (0-5) הוא היה תחת האנרגיה של ההורים שלו (עמודת החודש) . אח"כ מגיל 5 במשך 2 עשורים עד גיל 24 הוא חווה את הקשר מתכת - אדמה כשהגזעים והענפים מתחלפים. 5-14 עשור S6 אדמה יין - B10 תרנגול ואחריו עשור 15-24 - S7 מתכת יאנג B11 כלב(אדמה יאנג) . זה אומר כי עד גיל 24 הוא חווה את ההשלכות הרגשיות שקיבל מהקשר עם ההורים שלו והטמיע אותם בחייו שלו דרך המעגל אלמנט מתכת הורס אדמה. כשבעשור הראשון הפרקטיקה היא B10 תרנגול - מתכת יין וקביעת העקרונות , והעשור הבא הפרקטיקה היא כלב B11 - אדמה . וזה אומר עקרונות ואח"כ יישום בפועל. בעשור השני 15-24 הכלב B11 מצרף כוכב בדידות שלמעשה מקבע את תחושת הבדידות בתוך אלמנט האדמה שמשמעותה תחושת בדידות וחוסר שייכות בכל מסגרת שהוא נמצא בא בתקופת גילאים זו. זהו לא עונש כמובן אלא כלי על מנת לגרום לאדם לרכז ולמרכז את עצמו באני הפנימי שלו וברוב המקרים לפתח אינדיבידואליזם שחיוני להתפתחות שלו. 

עוד נקודה בהקשר עמודת החודש הינה הקונפליקט הקיים בין עמודת החודש לעמודת היום כפי שהיא מופיעה בקשר של ענף החודש B9 קוף ( המייצגת את האמא) לבין ענף היום B12 חזיר (מים יין - המייצגת את האגו ואת בת הזוג שלו) המשמעות של זה הוא קונפליקט משמעותי בן בת הזוג שלו לאמא שלו על השקפת עולם וגישה. במקרה של מפה "רגילה" קוף B9 משפיע וחזק הרבה יותר מ-חזיר B12 . אבל במערכת חמשת האלמנטים שלו אלמנט מים (חזיר) הורס את אלמנט המתכת(קוף) ולכן העמדה שמייצגת בת הזוג שלו גוברת על החינוך ומה שספג מאמא שלו. ז"א שהוא בחר בת זוג שתחליש את אמא שלו והרבה פעמים גם במציאות זה נראה כך. 

אפשר להסתכל על זה כל הנושא מזווית אחרת:

אבא שלו (גזע החודש ) אדמה יאנג הורס את העצמי שלו (אש יין ) , למרות שהגזע S5 אדמה יוצר אש וזה ממתן את ההשפעה. 

אמא שלו (ענף החודש) מתכת יאנג מעליבה את האלמנט הראשי שלו (אש יין) 

הוא רואה את בת הזוג שלו כחזיר ( מים יין) שנמצאים בעודף עצום על העצמי שלו (אש יין) אך מים אלו שולטים והורסים אדמה(אבא שלו) ומתכת (אמא שלו) . המים הללו (בת זוג ) החלו להופיע מיד כאשר נגמרו 2 העשורים שציינתי קודם אדמה-מתכת(אבא ואמא) 5-24 . מה שבהחלט מעניין הוא  שהעשור הבא 25-34 הוא עשור של מים שהענף הוא חזיר B12 או אותו ענף שמופיע בעמודת היום- בת הזוג שלו. 

זו מפה מורכבת מאד כי מלאה בהיקשים החורגים מהתפקוד "הנקי" של חמשת האלמנטים וכפי שמטפלים מצפים לראות בקליניקה. קיימות עוד כמה שכבות התפתחות שלא נגעתי בהם במאמר זה חלקם קשורים למימדי הזמן השנתיים והחודשיים, דבר שאני עושה כאשר אדם מגיע אלי לטיפול בדיקור סיני או לניתוח מפה. ציינתי כי בגיל 55 בעוד 10 שנים הוא מקבל הרבה מאד צ'י עץ, דבר שבהחלט ישפיע ויכריע כפי שאני מאמין את סבך הרגשות והקונפליקטים שהוא נאלץ לאזן מידי יום ביומו. ויניע אותו אל עבר מטרות חדשות והכרה בערך עצמו האמיתי. 

אומר רק לסיום פרק זה כי רק אנשים חזקים באמת, היכולים להתמודד ורוצים להתמודד עם עצמם מגיעים עם כאלו תנאים והתניות אל העולם הזה. הוא איש מדהים לטעמי שאומנם נאבק "בשדים " שלו, במצבי הרוח, הקונפליקטים ובמה שרכש בבית, אך רוב המאבק מתועל דווקא אל הבית הנוכחי, הזוגיות והמשפחה שלו. כאשר אדם כזה פונה לטיפול לא ניתן לחכות  10 שנים עד בו השינוי, אלא צריך להכשיר את קרקע המודעות ולקדם את השינוי היום על ידי השפעה ושינוי התפיסה וקבלה עצמית שלו כאלמנט אש יין. יחד עם זאת: מי שחושב שהוא "יפציץ" צ'י עץ על האדם הזה בטרם עת אז מניסיוני אומר כי המצב יוחמר וחייבת להבנות תשתית מתאימה להכיל שינוי כזה והתשתית היא התודעה והמודעות שלו. 

אפרט את התהליך הטיפולי במאמר הבא: אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל, סיכום וגישה טיפולית - חלק 5 

חזרה למאמרים

מאמרים קשורים 

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל - היסטוריה ותיאוריה-חלק 1

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל- תיאוריה- חלק 2

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל- תיאוריה ומשמעות העמודות- חלק 3

bottom of page