top of page

אסטרולוגיה סינית, ארבעת עמודי גורל, סיכום וגישה טיפולית- חלק 5

 

זהו מאמר המשך ל- אסטרולוגיה סינית, ארבעת עמודי גורל- כיצד לנתח מפת לידה -חלק 4

גישה טיפולית 

כאשר אדם מגיע אלי לטיפול או ייעוץ אני נוהג לפרט בפניו כל מידע הקשור אליו בערך באותה דרך שבה פירטתי את התהליכים לאורך המאמרים האחרונים. המידע הזה הוא לא תמיד קל ואני בהחלט שומר על זהירות ומנסה להתאים את המידע והידע ליכולת האדם להכיל את הנושאים השונים והמגוונים על עצמו. כאשר אדם מגיע לייעוץ חד פעמי אני מקליט את הפגישה. בד"כ אני מתבקש  להתמקד בנושאים ספציפיים בחייו. כאשר הוא מגיע לטיפול בדיקור סיני זה פשוט יותר כי הוא מבין שהוא מתמסר לתהליך אשר משלב את הידע ומפתח את המודעות והתודעה שלו ולכן חשיפת הידע היא הדרגתית, על פי האיבחון והמיקוד אותו בו אני מבקש לטפל בתקופת הזמן הנוכחי ועל פי קצב התקדמות הטיפול. הכוונה והגישה שלי בטיפול ברפואה ודיקור סיני היא לשלב את המודעות עם הריפוי ולהוביל את המטופל לריפוי שהוא הרבה מעבר לסימפטומים המופיעים ונעלמים, מטרידים יותר או פחות.  זה לא אומר שאינני מתייחס לכך, להיפך, רוב המטופלים שלי סובלים ממכאובים ומחלות אשר הם תוצאה של התנהלות, אורך חיים ומצב בריאותי ויש בהחלט זמנים טיפוליים בהם נדרש לתת את מלוא תשומת הלב למצב הפיסיולוגי ועם נסיגת הסימפטומים להתפנות אל התהליך הרחב והחשוב באמת. יש כאלה הנמצאים רק בתהליך אישי אשר מקדם את מודעות שלהם והטיפול בדיקור סיני מתאפיין בהתאמה לאותם מגמות שהתגבשו בעקבות המסקנות מניתוח הנתונים שלהם, תוך הסכמה על המטרות הטיפוליות, היעדים, ודרכי הפעולה. זהו תהליך ארוך ורחב יותר אך הוא ממוקד יותר ושואף להציע את הידע ביחד עם היישום בפועל. 

נחזור למפה שלנו 

אני מתייחס אל המפה של גבר שנולד 24.8.1972 בשעה 00:15 (מהמאמר הקודם).

זו המפה הבסיסית שהולכת איתו לאורך כל החיים, 4 העמודות הראשיות וטבלת העשורים Ten Years Luck. הוא בן 45 והעמודה הרלוונטית

היא 45-54 . השארתי את העשור הקודם והוספתי את העשור הבא על מנת לדעת ולראות מה היה בטווח בזמן של השנים האחרונות ומה צפוי קדימה. הוספתי גם עמודה של השנה הסינית הנוכחית (2017) S4-B10 אש יין תרנגול , ועוד עמודה המייצגת את האנרגיה של החודש הנוכחי (נובמבר 2017)S8-B11 מתכת יין חזיר  . 

אסטרולוגה סיני,ארבעת עמודי הגורל , גישה טיפולית
חמשת האלמנטים ,ארבעת עמודי גורל

את רוב המפה ניתחתי במאמר הקודם- חלק 4 

במאמר הזה אני אנסה להציג את המסקנות, את דרך הפעולה והגישה הטיפולית. 

המסקנות מניתוח המפה בפרק הקודם הצביעו על מספר פרמטרים עיקריים 

1. הוא שייך לאלמנט אש יין. האלמנט הזה חלש 

א. אין לו משאבים של עץ 

ב. אלמנט אדמה הורס אל אלמנט האש 

ג. אלמנט מים מבקר בעודף את אלמנט האש

ד. אלמנט המתכת מעליב את אלמנט האש 

2. פירטתי בהרחבה את המשמעות של עודף המים וכיצד הוא מזדהה עם האלמנט הזה עד כדי צורך לבנות לעצמו משאבי מתכת. הזדהות כזו אינה נדירה ומתקיימת אצל הרבה אנשים שיש להם עודף גדול מאלמנט מסוים במפה שלהם. במקרה הזה הכמות הרבה של אלמנט המים מתבטאת בנוכחות של המים ב 3 מתוך 4 העמודות שלו, מה שמציין כי גם דרכי הפעולה והמחשבה שלו תואמות וחופפות עם חשיבה\ התנהגות של אלמנט מים ולא של אלמנט אש. 

3. פירטתי כיצד בעוד 10 שנים לערך , גיל 55 הוא נכנס לשני עשורים (20 שנה) של אלמנט עץ חזק מאד ושם יגיע כנראה היפוך משמעותי וחזק בתפיסה שלו. זה מגיע בד"כ דרך רעם ומשבר כלשהוא בשל ההליכה לאורך הרבה שנים בדרך שצמצמה והגבילה את היכולת של העץ לנוע כמו גם ההזדהות העצומה שלו עם אלמנט המים והצורך לבנות משאבים של מתכת. הוא עשה סיבוב חיים על מנת להגיע כנראה אל תכלית חייו בגיל מאוחר. אני בהחלט רואה את התהליך הזה כהשלמה, סגירת מעגל, פריצת דרך והבאה של עצמו לידי הזנה ואיזון אחר אשר ישרת את התהליכים והמטרות שלו האמיתיות בצורה יותר הרמונית ועם פחות מאבק. 

אבחנה 

על פניו מבחינה פיסיולוגית הוא אינו מתלונן על סימפטומים גופניים. הוא חזק, בריא בד"כ, חי על תזונה נאותה. 

הסימפטומים והתלונות שלו נוגעות להרגשת חרדה מתמשכת, לחץ ומתח בלתי פוסקים, מחשבות מטרידות, התקפים של כעס ועצבנות הבאים לידי ביטוי בעיקר בבית וצורך להתנתק. יש לו היסטוריה ארוכה של טיפולים פסיכולוגיים ובשנים האחרונות גם בתרופות נוגדות חרדה. העבודה שלו קשורה לשיווק. היא מאד תובענית, מלאת לחץ ומתחים, אתגרים יומיומיים של עמידה ביעדים. הוא זוכה להכרה על עבודתו ונחשב עובד חרוץ ואחראי. הוא מרוצה בעיקר מעצם היותו בתפקיד ניהולי. הוא מצהיר כי הוא רוצה שינוי בחיים, מקצוע אחר אבל הוא לא יודע מהו. כמפרנס עיקרי הוא מרגיש מוגבל ביכולת התמרון שלו ומרגיש מחויב לשמר את הקיים. הוא מרגיש כי הוא לא נע מספיק והעבודה הדורשת ישיבה ממושכת ועבודה מול מחשב מעייפת אותו. 

 

אסטרטגיה טיפולית 

כל אסטרטגיה שלא תיבנה חייבת להישען על אבחנה מעשית של המטופל ותמונת הדופק. מניתוח המקרה התיאורטי, בטרם טיפול עולה התמונה הברורה כי יש לחזק ולתמוך את אלמנט האש.  כמו שכתבתי בפרק הקודם - המצבים ברמה התיאורטית נראים פשוטים אך הם אינם בהכרח כאלה. ויש כאן הרבה סוגיות ושאלות שצריך לשקול ולקחת בחשבון בטרם טיפול. 

1.מבחינתו אם תלקח ממנו החרדה והמתח והוא יגיע לרגיעה נפשית זה יספק אותו. הוא רוצה לעשות שינוי בעיקר בגלל תלות גדולה בתרופות  שגרמו לשרשרת של תופעות לוואי שגם איתן ניסה לטפל עם תרופות. לפני זמן המסקנה היתה כי יש צורך להפחית את המינונים. כעת מבחינתו הוא נמצא בנקודה כי הוא מוכן לניסיון אחר. הפסקת התרופות אם תתאפשר היא יעד מבחינתו. 

2.איזון וחיזוק אלמנט האש היא המטרה העיקרית, לא פחות חשוב מזה בנית המשאבים של אלמנט עץ אחרת ייווצר פה מצב שבו הוא מקבל צ'י אש, אך זה מתרוקן במהירות ומכלה את אלמנט העץ במעגל הרס (שכבר קיים). אם מישהו חושב שרק נחזק צ'י עץ כל הזמן והוא כבר יניע את אלמנט אש אז גם זו טעות, כי בפועל לדעתי זה רק יחמיר את הסימפטומים שלו. הוא רק לפני כמה חודשים יצא מעשור של מים, גם בגזע וגם בענף. נקודת המוצא העיקרית שלנו היא שהוא אלמנט אש ראשי אך הוא חושב , מרגיש ומתנהג כמו אלמנט מים. כי אלו  הדפוסים ההתנהגותיים שלו שנרכשו בשנים של מאמץ להדחיק את הרגשות ואת הצרכים האמיתיים שלו. ההזדהות עם אלמנט המים היא ביסוד ההתנהלות ומערכת האמונה שלו, אבל פנימית ומול עצמו הוא יודע ומבין כי הצרכים האמיתיים שלו הם מאלמנט אש, רק שזה נראה לו כמו חלום, שאיפה או משהו רחוק וכל עוד הוא מרגיש כך הוא דואג לשמר את ההתנהלות השגרתית לכיווני המים קרי: הוא מחייב את עצמו לעבודה מרובה ומודע למאמץ יתר שאינו הכרחי אך נובע מהצורך להוכיח את עצמו. לאורך זמן זה מרוקן את אלמנט העץ שלו. הצורך למעמד לא ברור כי הוא כבר במעמד בחברה אבל שוב זו אש חסרה ולכן הצורך הוא אין סופי. כמה חיזוקים ואישורים שהוא מקבל והוא מיד מוצא עצמו ריק וחסר.  

הוא מרגיש נח יותר בתבניות חשיבה רציונאליות ומוצא את הסיבה לכל הרגשה. הסיבות אינן רגשיות או מוטות רצון עצמי אלא אילוץ שתמיד מצמצם את עצמו: מחויבות, כסף, משפחה, לחץ בעבודה, ההורים שלו. איכשהוא הוא מוצא את הצרכים שלו לא נענים ומכנה את עצמו "משרת" זה מייצר מערכת לחצים, תסכול וכעס שנעים במחזוריות תדירה ומתפרצים  בעוצמה על הסובבים אותו בבית. במקום העבודה הוא לעולם לא התפרץ. 

נקודה למחשבה: אלמנט אש יין רוצה לעמוד בראש מערכת ולנהל תוך שהוא שולט בפרטים ונשען על היכולות והכישרון שלו, הרצון הטבעי שלו יהיה לכיוון עצמאות או עצמאי בתוך מערכת. אלמנט מים מעדיף להיות מאחורי הקלעים. עבור שייכות והגדרה הוא מוכן לשרת את הארגון שהוא נמצא בו וזה משרה עליו ביטחון כי ההגדרה העצמית שלו נובעת מהתפקוד שלו בתוך המערכת. קחו אדם מאלמנט אש יין שימו עליו דפוסי התנהגות של מים ואז תבינו איך הוא מתוסכל כל כך ואיך הוא רואה שרות כחולשה.     

3. יש עודף אדמה על אש במעגל הרס. כתבתי על המשמעות של זה במאמר הקודם, אוסיף כי בפועל אדם במצב כזה מתפקד מתוך אוטומטיות שגרתית ואינו נהנה מן הדברים וההתרחשויות, להיפך כשאדמה הורסת אש קיימת תחושת נטל קבועה הנובעת מעודף אחריות אשר מלווה בתחושה כי הוא לא מקבל אישור וחיזוק לתפקוד הפוקציונאלי שלו. במילים פשוטות : לא מרגיש נאהב ולא מקבל הד ותמיכה לתחושות שלו, לקושי שלו ומערכות היחסים הופכות להיות נטל רגשי. 

4. הסגירות הרגשית מועצמת עם מעגל העלבה של אלמנט מתכת על האדמה ועל האש. יש דפוסים חשיבתיים ביקורתיים ושיפוט רב, נטיה לטקסיות, כפייתיות וצורך להיות בשליטה. 

מבחינה טיפולית אנו רוצים לחזק את אלמנט אש יין. חייבים להתייחס אל מעגל ההרס שמתחיל מאלמנט מים עובר דרך מתכת,אדמה, אש, ומסתיים באלמנט עץ. 

חייב להילקח בחשבון 

הוא נכנס לעשור 45-54- מים יין S10 שור B2 (אדמה)

שנת 2017 היא שנת אש יין S4 תרנגול S10 (מתכת)

טיפול מתחיל בחודש נובמבר (החודש הסיני מתחיל בד"כ סביב 7 לחודש) S8 מתכת יין חזיר B12 (מים יין) . חודש דצמבר 12 , יהיה S9 מים יאנג - עכברוש B1 ( מים יאנג) זה חודש של צ'י מים חזק במיוחד. למרות שהחודשיים הבאים הם חודשים חזקים בצ'י מים זו התקופה (חורף) הטובה ביותר לטפל באלמנט הזה. בגלל שהוא נמצא בעודף מים כל כך גדול, ויצא מתוך עשור מים טהור ונכנס השנה לעשור מים יין - שור( אדמה) בלתי אפשרי לפזר את המים באופן ישיר כי פיזור יגרום לצפה גדולה יותר של אלמנט עץ. מעבר לעובדה שיש כאן הזדהות חזקה מאד עם אלמנט מים ונוכחות חזקה ב 3 עמודות, לכן אי אפשר פשוט לפזר ישירות אלא בעקיפין דרך מעגלי שליטה בקרה. 

אני רוצה לחזק עץ, לחזק אש, לפרק את מעגל ההרס שמתחיל מאלמנט מים ומסתיים בעץ

לחזק את הקשרים המשניים מבלי לחזק את המים ותוך התחשבות בתקופה של מספר חודשים קדימה. לכן אם אקח את החודשים הבאים זה יראה כך : 

 

עמודת החודש ארבעת עמודי הגורל

אם אני מתכנן תהליך כמה חודשים קדימה אני רואה כי החודשיים הקרובים חזקים מאד בצ'י מים (חודש 11-12- זה חודש סיני מתחיל סביב 7 לחודש ) שנת 2018 - S5 אדמה יאנג כלב B11 (אדמה) תהיה חזקה מאד בצ'י אדמה (השנה מתחילה ב 4.2.18) , 

חודש ינואר 18 (שייך עדיין ל 2017) תואם בדיוק את העשור הנוכחי שלו (45-54 ) מים יין שור (אדמה)

ואח"כ יש חודשיים של תחילת השנה הסינית חזקים מאד בצ'י עץ .(חודשים 2-3 ) 

מפת חמשת האלמנטים ונקודות הדיקור למטה מראה את הקונפליקטים המתייחסים אל הנתונים שלו. 

 

גזעים וענפים ברפואה הסינית ,ארבעת עמודי גורל

 

הכל כפוף כמובן למצבו וחשוב מזה תמונת הדופק. זה מה שקובע בפועל איזה טיפול אעשה ומתי. 

יש הרבה אפשרויות פעולה מתוכן צריך לבחור את הרצויה ביותר, אני מעלה את האפשרויות עפ"י נקודות דיקור בחמשת האלמנטים שאני עובד איתן אבל רק אומר כי בהרבה מקרים אני משלב מרדיאנים מיוחדים (EXTRA ) , כרגע אשים את זה בצד כמו גם סינדרומים. 

חיזוק צ'י עץ ואש  חייב להיות כפוף לתקופה והחודשיים הבאים רוויים בצ'י מים שגם ככה יש לו בעודף. 

הדרך לעשות את זה היא לעבוד דרך מעגלים משניים בפיזור ותוך כדי חיזוק אלמנט ראשי

בתקופה הראשונה רווית צ'י מים הוא לא אמור להיות במיטבו כי הוא בעודף גבוה של מים והנושאים של חוסר תקשורת, חוסר מיקוד ופיזור עולים. יש תואם בין עודף המים לענף היום (אגו\בת הזוג שלו) B12 חזיר  , בחודש הטיפול S8 מתכת יין - B12 חזיר לכן לשם ומשם יבואו לחצים משמעותיים ולשם ילך התסכול שלו וסביר כי נושאים אלו ירכזו תשומת לב ונפח אנרגטי גבוהה. 

דוגמא לקומבינציות טיפוליות :

אפשר לחזק אחת מנקודות מקור אלמנט עץ (LIV3 , GB40) עם פיזור LIV4 , LIV8 

לחזק אחת מנקודות מקור אש (SI4, HT7, TH4, PC7 ) לחזק KI2 , לפזר SP9 

לחזק BL67, KI3 לפזר HT3

לחזק LIV3, PC6,TH4 לפזר PC3 

לחזק LU9 ,SI4 ,GB40, PC9 

לחזק KI4 , SP2 , LIV3, פיזור LIV8 

חודש ינואר מ 6.1 ועד 4.2 תואם את עמודת העשור הנוכחי שלו. S10 מים יין B2 שור (אדמה) . מניסיון שלי זהו זמן שבו "נופלים אסימונים" כי מתקיים תואם במחזוריות הפנימית והוא יוכל לחוש כי מחשבותיו ורצונותיו יכולים לקבל כיוון והגדרה. הקרנה כזו של אדמה \ מים מתעסקת בין הצורך הסוציאלי לתפקד במסגרות האדמה\ משפחה\ זוגיות\ עבודה לבין הצורך של המים להתנתק לשקוע אל המרכז העצמי בחיפוש אחר משמעות חדשה או פיתוח חזון. זהו סעיף עיקרי שאיתו הוא יתעסק בכל העשור הזה 45-54 ולכן צריכה להתקבל החלטה מבחינתו האם הוא הולך אל המים (אני) או הולך אל האדמה(סביבה) וזהו סעיף קריטי כי עודף המים "משכנע" ללכת אל האני ומחפש את הדרך לשחרר את המחוייבות מהאדמה\ סביבה\ משפחה. זה יגיע אחרי חודשיים חזקים מאד של צ'י מים שבהם הוא עלול להיות "כמעט בטוח" שהוא עוזב הכל ומתחיל מסע לגילוי העצמי. בחודש ינואר הוא יגלה שלא פשוט כל כך להסיר את המחויבות והאחריות שלו והוא יבין כי עצם הדילמה היא טבעית ומאפשרת לו להגדיר את הרצון האמיתי שלו ( הוא אלמנט אש יין לא מים) . כל כיוון שלא יבחר חשוב לזכור כי יווצרו דפוסים שיאלצו את האלמנט הראשי(אש יין) להתנהל מולם ואיתם ואם הוא יבחר מים אלו יכולות להיות שנים קשות ומייסרות יותר. אני אינני מתערב בהחלטה אלא מציג את התמונה, מסביר את ההיבטים השונים, את היתרונות והחסרונות ומשאיר את הבחירה למטופל. גם אם יחליט לצלול עוד יותר אל עומק המים ולעזוב הכל אתמוך בו ואטפל כך שאעזור לו ליישם את המטרות שלו באופן ההרמוני האפשרי. יחד עם זאת בעת שאציג את הדברים ואסביר את השינוי המהותי שהוא יעבור בעשור הבא אציע לו לבנות את הדרך באופן אסטרטגי ולא אימפולסיבי ולא למהר לוותר על האדמה כל כך מהר כי בשנים הבאות היא הופכת להיות אינטרס מובהק עם החיזוק של צ'י העץ. 

שנת 2018 היא שנה של אדמה חזקה S5 כלב B11 (אדמה יאנג) זה מאד משמעותי כי זה אומר שהלך הצ'י הכללי יחייב אותו להתייחס להיבטים הללו בעצמו. 

אשאף להתייחס לחיזוק אש בכל טיפול שמאפשר את זה ועל פי קצב ההתקדמות ובעיקר ההרגשה של המטופל. 

תהליך השינוי בתפיסה שהוא נכנס אליו הוא משמעותי ביותר ומוביל את הטיפול, הדיקור ותהליך הריפוי מתקיים כל הזמן כי ריפוי הוא קודם כל ריפוי בתפיסה וההכרה העצמית כי שם מתברר הרצון והרצון מניע פעולה והפעולה יוצרת הרגשה. הטיפול בדיקור סיני בא לשרת את האסטרטגיה הטיפולית ולא לרדוף אחר סימפטומים שבאים והולכים ברנדומליות. 

בהנחה ויבחר מתוך רצון פנימי לשקם את האדמה שלו על חשבון המים, חודש ינוא יהיה חודש מצוין על מנת לתאם את הקשר אדמה מים כי הוא מיוצג בחודש הזה וגם בעשור הנוכחי שלו - מים יין S10 שורB2 (אדמה) , יש כאן הזדמנות להתחבר אל כל המהות של התקופה או להבין את האיפיון של עשור שלם שצפוי לו בחודש אחד בחיים, בפתיחה של העשור. יחליט אדמה מצוין לא יחליט אז יש לו 10 שנים ללמוד את השיעור הזה כי הקשר הזה מים-אדמה ילווה אותו עד גיל 54. שוב, אני לא מתערב אלא מציע את האפשרויות. 

אם יבחר אדמה אהיה יותר אגרסיבי בחיזוק אלמנט אדמה בחודש ינואר ואיזון אדמה- מים. ותמיד אתייחס ואוסיף נקודת דיקור שתחזק אש. 

KI3, SP3, TH4  - HT7,SP2- חיזוק TH9, SP4 פיזור LIV8 , וכו' 

לקראת תחילת השנה החדשה בחודש פברואר נכנסים לחודשיים של צ'י עץ חזק מאד וגם כאן ניתן לפעול באופן ממוקד לחיזוק אלמנט העץ זו תקופה של פעולה והוצאה לפועל של רעיונות והקשרים שבנו עצמם בתקופות הקודמות של החורף (מים) . לכן המיקוד יהיה על דחיפה, עידוד לתנועה, פעילות גופנית, וויסות החוסרים של העץ שהם הגורם העיקרי לסטגנציה קבועה של צ'י עץ המוביל אל המתח הרב והתפרצויות הכעס שלו. אותו כעס הנובע במקורו גם אותו חוסר איזון בין אלמנט אדמה ומים שהסברתי קודם. אם תוכל להיווצר הכרעה פנימית בהחלטה על כיוון ספציפי פתיחתה של השנה 2018 בחודש פברואר יכולה לבשר על שינוי משמעותי ושוב אפעל באופן אגרסיבי יותר על אלמנט עץ ועל החיזוק של אלמנט אש בחודשים אלו. 

GB40, HT9 - LIV3, SI3, SI7 - פיזור LIV4 חיזוק LIV5,PC9 וכו' 

אחזור שוב למען לא יהיה ספק אלה רק דוגמאות = הכל כפוף לתמונת הדופק. 

בסה"כ ניסיתי לתאר כאן תהליך ריפוי. הוא שואף לצאת מתוך אבחנה מדויקת עד כה שניתן ולגבש אסטרטגית פעולה שנשענת על הסכמה ותאום עם המטופל. עבור רוב המטופלים יש לחזור על האסטרטגיה ולהבהיר אותה כמעט בכל טיפול כי קיימת נטייה טבעית "לגלוש" חזרה לדפוסים מוכרים וידועים. קיימת גם ציפייה לראות הישגים( אצל שני הצדדים) ועדיין לא התייחסתי כלל אל הסימפטומים הנפשיים והמצוקות הרבות הרגשיות שהוא מתמודד עימן. אני מטפל בכל אלה ומתייחס אליהן בבחירת הטיפול אך העיניים תמיד מופנות אל האסטרטגיה הכללית, ההסכמה והמחויבות ההדדית לפעולה שתביא אותו למקום הרמוני עם עצמו וחיים בשלום עם הסביבה שלו. 

חזרה למאמרים

מאמרים קשורים 

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל - היסטוריה ותיאוריה-חלק 1

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל- תיאוריה- חלק 2

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל- תיאוריה ומשמעות העמודות- חלק 3

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל- כיצד לנתח מפת לידה - חלק 4 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח
bottom of page