top of page

רפואה סינית - אלמנט אדמה- קיבה (ST), טחול (SP) 

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון

באלמנט האדמה שני איברים :הקיבה ST  והטחול SP.

תפקידה של הקיבה הינו לפרק את המזון. פרוק גס, אותו היא מעבירה אל הטחול שתפקידו להתמירו לתמצית מזון -GU QI. הטחול (SP) מהווה חלק חשוב ממערך ייצור הצ'י והדם בגוף ותפקודו התקין חיוני ביותר לתפקוד תקין של מערכת העיכול.  אחרי פירוק המזון בקיבה, הטחול שולח GU QI  אל הריאות. אלו מתמירות בעזרת צ'י אוויר KONG QI  ל ZONG QI המופץ ע"י הריאות אל גוף, בנוסף מועבר ZONG QI  אל הלב לייצור דם. זוהי ההזנה של אלמנט אדמה את אלמנט המתכת בתוך הקשר התפקודי.

הריאות – אלמנט מתכת, תלויות באיכות ובכמות הצ'י העובר אליהן מן הטחול. יסוד האדמה מזין את יסוד המתכת המחפש את השלמות והטוהר. הוא שואף את צ'י האוויר הטהור KONG QI ,אך איכות הצ'י השלם תלויה גם בסנכרון הGU QI  אותו הוא מקבל מן הטחול. זהו הקשר בין הפרקטיקה המעשית אותה מקבלת המתכת מן האדמה (GU QI) המעשיות, הפרגמטיות, מסגרת ארגונית, משפחה, שבה יסוד המתכת שואף להכניס מימדים רוחניים, קוסמיים המשויכים אל היבט השמיים (KONG QI). בתוך מסגרת זו, יכול יסוד המתכת לממש את הצורך האינדיבידואליסטי והנפרד שלו תוך שהוא נשען על ארגון, מערכת ומסגרת שבלעדיה הוא מתקשה לתפקד.

החלק הנותר מפירוק המזון מועבר מטה אל המעי הדק לצורך פירוק ותמציתיות עדינים יותר, בהתאם למעגל ההזנה.

GU QI הוא מרכיב חשוב בתמצית הדם ואיכותה. הטחול גם שולט ושומר על הדם בכלי הדם. הוא שולט על הנוזלים, בונה את הלחות בגוף דרך יכולות הפרדת הנוזלים שלו. הנוזלים הטהורים מועברים לריאות לצורך הפצת לחות, הנוזלים העכורים מועברים למעיים לכן, תפקוד לקוי של הטחול עלול לגרום לבצקות, עודף לחות וליחה,דימומים.

הטחול קשור למע' הלימפה, שולט על השרירים וארבעת הגפיים. הוא נפתח אל הפה ושולט על השפתיים, הטעם מתוק.

רפואה סינית. חמשת האלמנטים יחסי אלמנט האדמה

האדמה מייצגת ביטחון ויציבות. היא מבטאת עבור האדם את הצורך בוודאות. ברצונו של אלמנט האדמה לדעת מראש מה יעמוד בדרכו כאשר יצעד בחייו והיכן יוכל לאחוז כאשר הוא צועד בשבילי החיים. ברמה מעשית זה מתורגם לצורך בביטחון כלכלי ורגשי. זה יכול להקל על האדם את החיפוש דרכו במרחבים אחרים והתנסויות אחרות, שחלקם הגדול הוא צעידה בשבילים הדורשים דווקא חוסר וודאות, פתיחות לשינויים ופיתוח אמון עצמי. לעיתים המאמץ להשגת הביטחון הרגשי והכלכלי לוקח שנים ארוכות ולא משאיר מקום וזמן לביטויי הנפש האחרים ויוצר דילמה והתחבטות בנוגע להחלטות, רצונות או צרכים שאינם מתיישבים עם נקודת המוצא הרוצה לראות בביטחון נקודת מוצא. השאיפה לביטחון היא חיובית אך ההתניה כי כל פעולה תלווה בהרגשה זו אינה חיובית. אלמנט האש מזין את אלמנט האדמה ומעניק את החום, האהבה, ההתייחסות והאמפתיה אל תבנית האדמה המכילה את המשפחה או כל קבוצה והגדרה משותפת אחרת. זו הפעלה של המערכת הרגשית והיא החיבור המשמעותי ביותר עבור אלמנט האדמה הסוציאלי,האנושי, הרוצה לכוון את פועלו לטובת הכלל. לכן השמירה על חום האש מעניק את כיוון המודעות ויכולת התודעה הנדרשת לאדמה על מנת להתנהל בתבונה ולהבין את נקודות האיזון, היציבות והפעולה שלו למען יהיה מחובר לטוב והנכון. הקשר אל האש חיוני כי תפקוד מערכת העיכול תלוי בחמימות זו. האנרגיה הפנימית של הטחול(SP) היא אש, עודפי ה GU QI מועברים אל המעי הדק(SI ) לזיקוק. תמצית המזון גם מעורבת בתהליך ייצור דם בלב (HT). 

לכן במצב שבו אין מספיק חום וחמימות בטחול, תהליכי העיכול מואטים ואין את החום הדרוש על מנת להפוך את המזון ל GU QI איכותי. איכות נמוכה וקרה שלו תועבר אל הריאות ותפגע איכות ZONG QI. כנ"ל לגבי איכות הדם המיוצרת בלב, איזון הנוזלים והלחות. זו פגיעה מערכתית ברמות צ'י ודם וכמובן שהיא מושפעת מאד מאיכות התזונה של האדם, אך אין להתעלם מאיכות התזונה הרוחנית, הרגשית והמנטלית אלו משפיעות לא פחות על איכות חייו של האדם. בחוסר אש באלמנט האדמה היא הופכת קרה ומרוחקת, האדם מרגיש שהוא לא נאהב ולא רצוי. זה יופיע כביטוי לחווית דחייה שתלווה אותו כל עוד מעגל ההרס מופעל. זו הרגשה של חוסר שייכות למרות שהאדם יכול להיות מוקף תומכים, שהוא עובד, מרוויח, וחי בסביבת ביטחון.  

היציבות ומשקל היתר של אלמנט האדמה מפזר את הספונטניות והקלילות של האש וכל פעולה או יוזמה הופכת להיות מורכבת ומתערבבת בשיקולים שונים שכלל אינם קשורים להתקדמות, אלא להתלבטויות ודאגות אשר מונעות את החוויה המלאה והמשחררת. נקודת המוצא של אלמנט אש היא חוויה. הוא רוצה , שואף וכמהה לריגוש וחוויה רגשית כי זו מניעה את מערכות הרגש והלב ומייצרות את החום הנדרש להרגשת ההתרחבות והשמחה. אלמנט אש סומך על הרגשות שלו, מוכן לזרום איתם אל הקצוות דווקא כי הוא מבין שברגש שלבים שונים ומשתנים של עליות וירידות, התרחבות וצמצום, ודווקא ההליכה אל הקצוות היא זו השומרת על התנועה הרגשית  וזו שומרת על ההרגשה ומשמרת את החום. החיוך והאמפטיה מחברים רגשות והרגשות מפעילים מעורבות ומעורבות יוצרת שייכות.

אלמנט אדמה הוא אלמנט חשוב ביותר כי אלו האנשים המחברים. אלא החושבים על טובת הכלל, הרוצים לעזור לתמוך,לאזן, להושיט יד למתקשים מאחור, שרואים את ערך שברעות, בחברות, קהילה ומשפחה. שאוהבים לארח, לתווך ולגשר על מנת לשמור על הקשר הרציף בין בני אדם. אך כל אלו תלויים קודם כל ולפני הכל ב"רמת החום" שיש להם בלב, אחרת הנתינה שלהם מכנית, מותנית, ועם תחושת קורבן. 

נפוץ מאד לראות בקליניקה תסמיני דיסהרמוניה בתפקודי הטחול. בעיקר חסר צ'י בטחול  (SP QI XU) אך יכול להיות גם גם חסר YANG, לחות קור או לחות חום. חסר בטחול יתבטא בכל הרמות: איכות GU QI נמוכה מובילה לאיכות צ'י דם נמוכה, מובילה לבעיה באיכות ZONG QI בריאות, במשק הצ'י הכללי או גם הדם, לשינוי בוויסות הנוזלים והצתברות לחות וליחה. זה גורם לעייפות ולאות. לדיסהרמוניות חסר רבות במערכת העיכול (חוסר תיאבון,נפיחות, גזים,שלשולים) צניחות, מחלות שריר, דימומים. 

רפואה סינית. דיקור סיני. נקודות דיקור אלמנט אדמה

הטיפול בסינדרומים הללו תלוי באבחון המדויק התלוי ראשית בתמונת הדופק. כמובן שתמיד שבכל הסינדרומים של אלמנט האדמה יהיה מעורב גם אלמנט העץ אבל לשם הדוגמא מצבי חסר בטחול הבאים לידי ביטוי בתסמיני קור ודורשים חימום והפעלה של אש יחייבו בהרבה מצבים חיזוק אש בטרם נחזק את האדמה. למשל אחת מנקודות המוצא של האש ( תלוי באיזו רמה אנו רוצים לטפל) - TH4, PC7, SI4, HT7 וחיזוק אחת או יותר מנקודות האדמה TH10, SI8 . לגבי HT7, PC7 אני לא דוקר במצבי חסר של אש ועודף ליחה. נקודות אש על אדמה בחיזוק ST41, SP2  גם TH9. וכמובן שילוב נקודות עץ על פי צורך הנעת צ'י. 

הפגיעה בתפקוד של אלמנט האדמה ובטחול תביא לפגיעה ב  YI המאוחסן בטחול. הוא אחראי על מחשבה, יכולת הריכוז, ויכולת הלמידה. הטחול אחראי  על הכלה ומשך הזמן אשר ביכולתנו ללמוד או לשנן, לקרוא. מיומנויות וכישורים של שפה, לוגיקה,למידה וקבלת ידע תוך הכלתו במסגרת נכונה ומובנית. זהו ביטוי של הזיכרון לטווח הקצר הקשור למצב ההווה. ההתמצאות,ויכולת השליפה. המערכת הזו רגישה מאד לעומס מאמץ מנטלי במצבי למידה וזו נפוצה אצל תלמידים,  סטונדנטים ואלו העובדים בסביבת נתונים ולמידה רבה. 

עודף דאגה היא תכונה של אלמנט אדמה. דאגה מופיעה כאשר אדם מחפש פתרון למצב בטרם עת, כשאין לו יכולת אמיתית להשפיע באמת על המצב. דאגה סותרת את המצב הבטוחה של אלמנט האדמה. נינוחות תפקודית ואחיזת ביטחון שבה אין תרחישים מאיימים והוא לא נדרש לקחת אחריות בגינן. השקט המדומה הזה בעולם התופעות המשתנה מאפיין מצב לא שגרתי בו אדם מרגיש מאוזן. אלמנט אדמה דרוך עם האחריות שלו, מוכן להגיב, לפעול, לעזור, לתמוך, לסייע וזה מציב אותו בעמדת מגיב ומוטרד. לרוב זה עבור אחרים אך לא במרחב האישי שלו בהכרח ואף לא במרחב בו הוא באמת יכול להשפיע מבלי להתערב בחופש הבחירה של האחר. לקיחת אחריות אישית ועל העצמי היא דבר מבורך. הנטייה לקחת אחריות מעבר למרחב האישי הינה נטייתו של האגו להתערב במרחבים של אחרים תוך גישה שלא תמיד לוקחת בחשבון את המצב הרצוי של מושא הדאגה. זהו מצב בו כופה אלמנט אדמה את עצמו ורצונו ותובע מהצד השני פתרון מהיר על מנת להסיר את דאגתו שלו. עודף האחריות הזה והגלישה לגבולות אחרים מאפיין מצב של עודף אדמה על אלמנט עץ ובד"כ גם חוסר אש.

נקודת המוצא של אלמנט האדמה היא ביטחון והצורך שלו לאחוז בוודאות קיימת אך שימת הביטחון והיציבות שלו על תפקוד של אחרים מפעיל מערכת מגננה אשר מחלישה את תפקודיו שלו כי הוא אינו מוצא את האמון בעצמו כי הדברים מתנהלים על פי סדר קוסמי קבוע וכי עליו לנוע עם השינויים ולדרוש את היציבות מבלי לאבד את התנועה והשינוי האפשריים. 

אלמנט עץ , כבד (LIV) וכיס מרה (GB). שולטים על אדמה. הכבד שולט על רמות הסוכר, שולט על כמות השומנים המאוחסנת ושומר על בשרניות הטחול והקיבה. הוא משתתף ביחד עם הטחול ביצור הדם ואחראי על אחסונו. הכבד שולט על התנועה, מניע את הדם והצ'י ולא מאפשר להם להיות במצב של עימדון. זו גם הסיבה שתרגילים עוזרים למטבוליזם.

אלמנט עץ מניע את אלמנט האדמה, יוצר עבורו תנועה ויוזמה, מניע אותו אל מעבר לגבולות הביטחון ומאפשר לו לראות הזדמנויות מעבר לשגרה שלו. חסר צ'י בטחול יפגע ביכולת שלו להניע צ'י ואיכות הדם תהיה נמוכה בגלל איכות מ GU QI. זה בהכרח משפיע על הכבד (LIV). עם סימפטומים של חסר צ'י בטחול (פורטו למעלה) ושילוב הטיפול בדיקור סיני דרך אלמנט העץ הוא חיוני משתי סיבות: 

1. הנעת צ'י ועידוד התפקודים של מערכת העיכול והיכולת "להזיז את האדמה". 

2. חיזוק האש ( עץ מחזק אש ) כך שהטיפול המאוזן דרך אש-עץ -אדמה , מביא לטעמי את התוצאות הטובות יותר, שוב בכפוף לתמונת הדופק.  

רפואה סינית ודיקור סיני. נקודות דיקור חמשת האלמנטים . אלמנט אדמה

טיפול כזה צריך לקחת בחשבון כי תנועת צ'י כבד עם חסר צ'י טחול או אדמה יכולה להחמיר סימפטומים אם האדמה חלשה מידי, לכן על פי תמונת הדופק יש לשקול איזון אדמה- חיזוק אש אדמה- הנעת עץ . למשל ST42, SP4, TH9 ,LIV3 או SP15, SP2,LIV3 או SP4, SP1,ST41. וכן הלאה , אפשר לשלב CHONG MAI , CV. תלוי בטיפול ובדופק. כאשר אלמנט עץ נמצא בעודף על אלמנט האדמה הוא מעלה את אנרגית האדמה למעלה, יוצר מתח אמוציונאלי בו יכולים להופיע סימפטומים דיסהרמוניים של מערכת העיכול: כאבים בהיפוכונדיום, רעב, כאבי בטן, בחילה או צרבת, מתח וסטרס רב מלווה בדאגה. זה אופייני לאדם אשר מתדלק את עצמו בתנועה, במתח ובמגוון משימות אשר עומדות תחת לוח זמנים צפוף היוצרים עומס אמיתי וסטרס על מנת לדחוק לביצוע המשימה. זה אדם שמפעיל כח יתר, סמכות ושליטה על הסובבים אותו ומניע את רגשותיו ומחשבתו באימפולסיביות.יש חשיבות מכרעת לאלמנט הראשי של האדם ומערכות היחסים של האלמנטים השונים עם האלמנט הראשי. זהו מצב חום בד"כ המחייב פיזור וויסות אלמנט עץ, פיזור חום, הורדת יאנג, וויסות וחיזוק אדמה. טיפול בדיקור סיני יכול לכלול רק לדוגמא: LIV4 ,ST40, ST36,37, SI7, PC7 פיזור ST43 LIV2.

במצב שבו אלמנט האדמה חזק מאלמנט העץ יתקיים מעגל העלבה בו העץ לא מניע מספיק את הצ'י של האדמה. זהו מצב של חסימת צ'י ועימדון, עודף לחות וליחה (חום -קור )שיכולים לבוא לידי ביטוי במגוון היבטים פיסיולוגיים. הפרעות עיכוליות, עליה ברמת הסוכרים, השמנה, מלאות, נפיחות, עייפות. מבחינה כללית זה אדם שמעדיף שגרה על פני שינוי, שחסרה לו התנועה והמוטיבציה לצאת מאזור הנוחות שלו. הוא יבדוק תדיר את מצב הביטחון שלו ואלו יהיו המניע העיקרי בבואו לקבל החלטות. זה אדם מתלבט, מתחרט אחרי שהוא מחליט, ומתקשה מאד לקבוע אסטרטגיה, לתכנן, ליזום ומעדיף להיות בצד ביצוע המשימה. מטרות חברתיות ומחויבויות משפחתיות מקבלות משמעות רבה של אחריות וגורמות לו להרחיב את גבולות הדאגה שלו למעגלים רחבים שלא תמיד יש לו באמת השפעה עליהם.

טיפול בדיקור סיני יפזר לחות, יניע צ'י כבד ויווסת עודף אדמה. למשל: SP6, ST45,LIV3.

 

 אלמנט אדמה מחזק את אלמנט המתכת. כאשר אלמנט מתכת מחפש את הנתיב הלבדי שלו, האינדיבידואלי,הוא נוטה לבדידות, לנפרדות וייחוד עצמו בהיבטים אותם הוא מוצא עצמו חזק, מצליח, ומשגשג. אדמה מאוזנת תשכנע אותו  למצוא את ייחודיותו בתוך מסגרת קיימת ולהבליט אותה, ולא לחקור דרך עצמאית ומנותקת כפי שלעיתים היה רוצה לעשות. התלות בעולם החומר או באדמה היא מוחלטת וההתפתחות שלו מותנית בהסכמה הכללית שלו לרתום עצמו לרעיונות, חוקים ודרך מקובלת המושרשת מן האדמה, תוך שהוא מוצא את ייחודיותו בעיקר בהרגשה, שייך אך נפרד.לכן תחת הזנת האדמה הנכונה יכול יסוד המתכת למצוא עצמו בטוח ומאורגן, להבין ולהסכים שהוא חלק מכלל חברתי מסויים.

דיקור סיני, רפואה סינית, נקודות דיקור אלמנט אדמה

תחת הזנת אלמנט האדמה בעודף אלמנט מתכת מאבד את האינדיבידואליזם הרוחני שלו ונכנע לחומר, חוקים והתניות חברתיות. זו גם התפוררות של ערכים עצמיים ופשרה. הרבה פעמים נראה מצבים של עודף ליחה ולחות, כבדות בתפקוד, חוסר יכולת לנוע, אדם אשר מתבוסס בעצמו, נחלש ונוטה להאשמה ביקורת וגינוי עצמי. אלו מצבים בהם נראה בעיה במיזוג בין תמצית המזון GU QI לצ'י האוויר KONG QI ולכן גם באיכות ZONG QI המופץ לגוף ע"י הריאות. ריאות חלשות ולא מוזנות יתקשו ביצירת איכות ZONG QI וגם בהפצתו. לכן, פתולוגיות של מערכות הנשימה, גרון שכיחות בשל המצב הליחתי.יש פגיעה ב WEI QI  . 

מבחינת הטיפול בדיקור סיני נרצה לפזר את עודף האדמה ( מבלי להחליש אותה באופן ישיר ע"י פיזור) לחזק ריאה ולפזר לחות. הקומבינציות גם כאן רבות. רק לשם הדוגמא : LU1, SP5 או איזון TAI YIN . בעודף אדמה יש לבחון האם העודף אינו הורס את אלמנט האש, ואם מתקיים עודף אדמה אז האם אלמנט העץ מניע צ'י. לכן ההתייחסות הראשית לאלמנטים היא קודם כל למעגל ההזנה ואח"כ למעגל הבקרה. ז"א עבור אלמנט אדמה האלמנט החשוב ביותר הוא אש (יצירה)  ואח"כ עץ (בקרה) ואז מתכת( ביטוי) ואז מים (שפע). הסדר הזה ישתנה כאשר קיים אלמנט אשר הורס\ מעליב את האלמנט הראשי למשל מתכת הורסת אדמה, או מים מעליבים אדמה. זה יקבל קדימות מבחינת הטיפול מתוך המחשבה שיש לטפל קודם במה שמפריע והורס ואז לעסוק בבניה. 

אלמנט אדמה שולט באלמנט מים – כליות KI ושלפוחית השתן BL. הכליות אחראיות ליצירת יין ויאנג,YUAN, JING , משפיעות על המחזור ההורמונלי של גבר והאישה. הטחול והקיבה מתפקדים בתהליך הטרנספורמציה של צ'י ונוזלים ושולטים על הכליות ותנועת הנוזלים ומעברי המים. כאשר רמת הסוכר גבוהה  יש עודף על שלפוחית השתן ופגיעה בתפקודי הכליה. הכליות מזינות את המח ותלויים באספקת הסוכר של הטחול. התהליכים המשותפים הם רבים וכוללים גם יצירת דם,וויסות נוזלים,  תהליכי למידה וזיכרון. KI YANG מחמם את הטחול ועוזר לו בתפקוד תקין . בחמשת האלמנטים אלמנט אדמה שולט על אלמנט המים. ליסוד המים נטייה לדיפוזיות,העלמות, הבודדות והסתגרות. זהו אלמנט חוקר וסקרן אשר מחובר בעיקר אל העבר, אל זיכרונות, ונוסטלגיה. האדמה מהווה לאלמנט המים כלי אשר שומר אותו מחובר אל ההווה ומונע ממנו לחיות בעולם של רעיונות, מתמיר את כח ההתמדה והרצון שלו למעשיות ושייכות, עוזר לו להזדהות עם הסביבה בה הוא חי, להתחבר להגדרות סוציאליות. מים עסוק בלבודד את העולם הפנימי שלו מפני פגיעות. שם הוא חי רוב הזמן. העולם החיצוני הוא אילוץ והכרח והוא גם השליטה של האדמה במים, צורך חיצוני מפעיל את הצורך הפנימי אצל המים כי הוא מגיב לגירוי, לתחושה. מים אמון על תקשורת דווקא כי הוא חלש בזה. מקיים את התקשורת מאחורי הקלעים ולא באופן ישיר. הוא אינו מתעמת ובניסיון לשמור על עולמו הפנימי הוא מרבה בוויתור וגמישות בדרך פעולתו ומחשבתו. זה אופייני למצב של עודף אדמה על מים בו האחריות והמחויבות קודמים לכל וזה יוצר חוסר בכליות KI . מה שגורר שרשרת סימפטומים ארוכה ברמות KI YIN\YANG, באיזון ביניהם, במשק הנוזלים, ביצירת דם. הטיפול תלוי כמובן באבחנה המדוייקת , בדופק, והאפשרויות הטיפוליות רחבות  כפי שמפורט במקרה הבא. 

ניתוח מקרה קליניקה

 

אישה בת 50

תאריך לידה: 14.1.1967 15:30PM

עוסקת באמנות ועיצוב

בעיות נשימה עם רקע של אסתמה ושימוש יומי במשאף-ללא שיעול או ממצא פתולוגי. 

כאבי בטן חזקים לאורך מספר שנים, נפיחות , גזים, כאב בהיפוכונדריום, בחילות,

חוסר תיאבון, ירידה במשקל.

מחזור סדיר מלווהPMS  וחסימת דם- כאבים חזקים, בכי ,עצבנות, דכדוך.  

עייפות , לאות , חוסר מרץ ודיכאון.

פלפיטציות. 

 

דופק -

מהיר וצף בTH\ST\ GB  , מהיר וחוטי -  HT\ PC\LU\CO  

ריק מתגלגל SP 

חלש וחסר - KI\ BL \LIV

עוסקת באמנות ועיצוב אך לא מצליחה במשך שנים רבות למצוא פרנסה מתאימה, חיה בתחושת דחק וצמצום תמידית.

מוצאת בבית ביטוי חיובי ומושקעת כל כולה לטובת הבית והילדים תוך תואם וסיפוק בתפקיד ההורי שלה, בדאגה והשרות

שהיא נותנת בבית.

חיה במערכת רגשית שבה קשיים רגשיים קשים שבאים לביטוי בקונפליקטים, מריבות וויכוחים עם בן הזוג.

נושא של גירושים עומד על הפרק וכבר הוחלט לפני כשנה אך טרם מומש עד כה.

חיה במתח, עצבנות, חוסר שקט. תחושת בלבול ופיזור, אי וודאות וחוסר ביטחון שמתעצם בתקופות של קונפליקט.

דיקור סיני, רפואה סינית, ניתוח מקרה אלמנט אדמה

אלמנט ראשי – גזע היום – אדמה יאנג

מעגל יצירה

אין אף אלמנט המזין בצורה מתואמת את האלמנט הבא אחריו . כל מעגל היצירה עובד הפוך כמעגל הרס.

מעגל הרס

.אלמנט מתכת הורס את האלמנט הראשי , אלמנט אדמה

אלמנט אדמה הורס את אלמנט האש

אלמנט אש הורס את אלמנט העץ

אלמנט עץ הורס את אלמנט המים

 

מעגל בקרה

אלמנט מתכת מבקר ושולט בעודף על אלמנט העץ

אלמנט אדמה מבקר ושולט בעודף על אלמנט המים

 

מעגל העלבה

אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש

אלמנט האדמה מעליב את אלמנט העץ

קומבינציות גזעים –

עמודת שנה וחודש -S3 אלמנט אש יאנג +S8 אלמנט מתכת יין +S3- אש יאנג גיל 43-52 - יוצרים צ'י של מים.

עמודת השעה S7 מתכת יאג +S2 עץ יין -בין גיל 53-62  יוצרים צ'י של מתכת.

 

קומבינציות ענפים

B9 קוף BL  בעמודת השעה + נמר LU  -B3 בעמודת היום - יוצרים קונפליקט מתח חזק.

שור LIV  -B2 בעמודת החודש + סוס HT - B7 בעמודת השנה יוצרים קונפליקט מתח חזק .

גיל 3-12 , B1 עכברוש – GB - שור  -LIV  -B2בעמודת החודש . יוצרים צ'י של אדמה.

 גיל 13-22 ,B11 חזיר – TH  + נמר LU  -B3 בעמודת היום-יוצרים צ'י של עץ.

גיל 53-62 ,B8 כבש SI   + סוסB7- HT בעמודת שנה-   יוצרים של אש.

גיל 23-32 , משולש הרמוני  -B11 כלב PC-   + נמר LU -B3+ סוסB7- HT יוצרים צ'י חזק של אש.

האלמנט הראשי אדמה יאנג אינו מקבל תמיכה והזנה מאלמנט האש. זהו חוסר במשאבים עבור האלמנט הראשי והפעלה של מעגל הרס (אדמה הורסת אש ). היא אדם מקסים, שנמצא בנתינה, מוקפת חברים, מוערכת אך בתוך ביתה ומשפחתה ועל אף מידת ההשקעה העצומה שלה בטיפוח ילדיה וניסיונות כנים לשפר את זוגיותה במגוון דרכים,טיפולים, ייעוצים וגישורים היא חיה בהרגשה קבועה של חסר. היא מרגישה שאינה נאהבת ואינה נתמכת מבחינה רגשית. לא כילדה וגם כעת שהיא בוגרת, אף על פי שרציונאלית היא יודעת שזה לא נכון. יש בה  הרגשה והלך רוח של עייפות, לאות רגשית ותחושה של התמודדות רגשית קבועה ומעייפת. היא מרגישה שהמאבק העצמי מתיש אותה, שהיא ויתרה על עצמה, ביטחונה, ועל ההתפתחות שלה עבור ילדיה, הזוגיות שלה ומשפחתה. עתה משזה מאיים להתמוטט עליה עולות שאלות לגבי הנכונות של ההתנהלות הזו מלחתחילה. ערכים של אהבה ונתינה אינם מוצאים ביטוי בפרקטיקה המעשית, להיפך, זה משקף מצב של קורבנות רגשית, הרגשה שאין להשקעה והנתינה שלה תוצאה נאותה, הד ופידבק חיובי. זהו מצב שמייצר לתקופות עוד מאמץ ועוד ניסיון השקעה בבית ובזוגיות ואז מתרחשת עוד נסיגה, דשדוש והתחפרות ברגשות אשם. אין אפשרות להתרחבות רגשית, נינוחות ושמחה כפי שהאש יכולה לספק. בהמשך זה הקרין על המציאות כחוסר ביטחון רגשי קבוע ובמקרה שלה גם כלכלי. ישנו ספק רב וקבוע שהולך ומתעצם ככל שהזמן חולף. תחושת פספוס וחוסר מיצוי עצמי. אלמנט אש יכול להעניק את התשוקה ואת האהבה, את החום וזו חסרה בגלל נוכחותו של מעגל ההרס. מעבר להתעוררות רגשות האשמה, חוסר ביטחון וקורבנות יש נטייה לדרמטיזציה של אירועים, דאגת יתר. הנתינה הטבעית שלה הופכת להתנגדות כי אין לו באמת מה לחלוק והיא מרגישה מרומה כאשר הוא לא מקבלת חזרה. עודף באלמנט אדמה היה אמור לבטא "עודף יציבות" אך הסימפטומים שאנו רואים מצביעים על חוסר יציבות. לכן היא עוסקת בעיקר "בשימור" המצב הקיים ומקבלת את הקיים כעובדה גם אם זו קבלה דרך כאב. ההתבוססות הזו מאופיינת גם בחוסר ההנעה של העץ כי מתקיים מעגל מעליב בין אלמנט האדמה לאלמנט העץ. הכבד אינו מניע את הצ'י של הקיבה והטחול וזה נוטה לעימדון או שואף מעלה,ליצירת ליחה ולחות  וסטגנציה של צ'י שלא מאפשרת תנועה במרחב הרגשי והפיסי. זו הסיבה המרכזית לכאבי הבטן שהיא מתלוננת עליהם, המאופיינים כחום,עלית יאנג חסר, סטגנציה של צ'י בכבד. זה מלווה בעצבנות מתח והתפרצויות רגשיות. הם מועצמים לפני המחזור כסימפטומים של PMS  קבועים. תנועה מרוסנת, נפיחות בחזה, כאב, בכי, עצבנות, קושי בריכוז. סימפטומים  אשר מוטבים דרך קבלת מחזור קרישי וכהה המצביע על עומק הסטגנציה של צ'י ודם בכבד LIV. ככל שעובר זמן רב יותר המצב מעמיק , היא נצמדת לשגרה ומנסה בכח לשמר אותה, מאבדת את הביטחון שלה ועוסקת רק במה שהיא מרגישה בטוחה לעשות, בודקת את התוצאה  והתגובה של הסביבה ושוקלת על פי זה את רמת הביטחון שלה. הסטגנציה של הצ'י בכבד לא מאפשרת יוזמה, תכנון וראיה קדימה, אלא פרצי יוזמה רגעיים שמתפרסים על פני תקופה קצרה מאד או עד אשר מגיעה היא להתערערות רגשית. העימדון של הלחות מראה על חוסר יכולת הטחול להתמיר את הליחה ולקיים סדרי עיכול תקינים. מכאן עליה וירידה במשקל, נפיחות. הליחה הזו חוסמת גם את פתחי הלב ובאה לידי ביטוי בפלפיטציות.  

פרצי היזמות שהיא חווה בתקופות מסוימות הם בתקופה הראשונה שאחרי המחזור, אז מופיעות תכניות ורעיונות, הצ'י של הכבד נע במרחב בצורה  חופשית יותר ואף מתדלק את אלמנט האש אשר מוסיף התלהבות, אופטימיות ואמונה. העייפות חולפת אך רק לזמן קצר ביותר ואז מתחיל תהליך נוסף של שקיעה ונסיגה לרוב ימות החודש. הריסון של אלמנט העץ הוא דרמטי כי הוא מותקף במעגל הרס מאלמנט האש, מעגל העלבה מאלמנט אדמה, מעגל בקרה בעודף מאלמנט מתכת. בעמודות Ten Years Luck עד גיל 53 לא מופיע שום ענף  או גזע של אלמנט עץ - מה שמצביע על כך שההזדמנויות שיגיעו אל החיים שלה והאנרגיה המצטרפת כל 10 שנים לא תהיה עץ והוא יהיה חסר בכל מקרה. 

עמודת השנה  S3 אש יאנג (יוצר מים) וסוס (B7 ( HT , השפעה של  חרב וצבא שמצביעים כולם על צורך מקצועי של אש-מים. עמודת השנה היא מראה חברתית של האדם, העיסוק והקריירה, איך הוא בוחר להראות את עצמו בחברה. לכאורה הכל מוביל לעיסוק של אלמנט אש בתמיכת מים מעטה מידי (מעגל העלבה אש -מים מופעל) :זה אדם מוביל, מתקשר ומתקשר בקלות, כזה הפתוח רגשית ומעניק מעוצמתו הרגשית לסובבים אותו. על בסיס של אלמנט ראשי אדמה יאנג, זה בדרך כלל תואם לעבודה עם אנשים, טיפול, תיווך, עשייה ועזרה   לאחרים, שרות. זה החלום והכמיהה שלה המופיעים  משחר הילדות שלה כי זה משקף את הגישה הסוציאלית והמעשית. הצורך של האדמה לתת ולהועיל. זאת הגישה של האש הרוצה לצקת תוכן רגשי, אהבה, התרחבות ומודעות לתועלת בני אדם וכערך מוסך לזכות בהכרה וידיעה כי היא עצמה חשובה ונחוצה, מועילה ומקדמת אחרים מתוך כוונה והכוונה שאינה זונחת את הצרכים הרגשיים של אחרים שלא כמו צרכיה שלה שנדחקו אל השוליים. זהו חיפוש אחר משמעות בניסיון למצוא מזור לקונפליקטים הפנימיים, הרגשיים המכאיבים לה. הקשר אש -מים עם העודף הברור של אש מחפש הרגשת נחיצות ויכולת השפעה, לימוד והכוונה לאחרים. החולשה הגדולה באלמנט המים( מעגל העלבה אש-מים, מתכת הורסת מים, אדמה מבקרת בעודף מים, ועץ הורס מים) מראים למעשה כי זה האלמנט החלש ביותר אצלה והוא ביטוי השפע של האלמנט הראשי שלה (אדמה). לכן, הגדרת הזהות העצמית היא קטנה. כח הרצון וההתמדה, יכולת הזרימה והשקט הפנימי חסרים ומאפשרים לפרצי האש לעלות, להסעיר ולטלטל אותה מבלי יכולת אמיתית לכוון או למתן את פעולתם. יצירת המים על ידי גזע השנה S3 אש יאנג היוצר מים מרמז על כך שהעיסוק שבו היא תעסוק והגישה החברתית שלה הם בתהליך מתמשך של פעולת אש המייצרת מים ומאפשרת שקט, התמדה וזרימה. במילים אחרות :רק כשהיא עוסקת בעיסוקה באופן מלא ומבטאת רגש בצורה שבה הוא מופנה כתמיכה לאחרים היא זוכה בעומק המים ויודעת את זהותה העצמית שאינה קשורה לילדיה\משפחתה \ הזוגיות שלה. לכאורה פתרון אפשרי אך היא לא מצליחה לחצות אותו כי היא איננה מצליחה לעבוד באופן קבוע, אלא לסירוגין. באם אלמנט אדמה יפנה לדרך יצירתית הוא יבחר בד"כ לעסוק בעבודת ידיים וכך גם היא שואפת לעסוק וללמד מלאכה במסגרות של ילדים מוגבלים (קרמיקה, סריגה,עץ). מבחינתה זו הדרך לקידום אחרים וכפועל יוצא קידומה שלה (מחשבת אדמה).שוב, היא לא מצליחה למצוא תעסוקה קבועה.

הסיבות:  

1. היא לא מצליחה לשמר את התפקוד אש-אדמה באופן קבוע ותקין כי היא לא יכולה להכיל את זה מבחינה רגשית.

2. אלמנט האדמה הורס את אלמנט האש והיא ניגשת לראיונות עבודה עם חוסר ביטחון וערך עצמי נמוך עד כי היא כלל לא מזהה ולא מצליחה להביא לביטוי את "האש שלה" .היא עייפה ולאה וקשה לה להניע את עצמה כי היא רוצה להיות בבית כל הזמן.  

3. עמודת השנה מייצרת מים. זה האלמנט החלש ביותר שלה. החולשה הזו מצמצמת את העצמי ובעצם גורמת למיקוד חזק על המים(בחסר),  היא פשוט ננעלת ולא מצליחה לבטא את עצמה, את רעיונותיה ואת החזון שלה. 

4. אלמנט אש הורס את אלמנט העץ ולכן העץ אינו מניע את האש לפעולה.היכולת להציב מטרות (עץ) נמוכה והיכולת לעקוב אחרי המטרה(מים) נמוך עוד יותר. 

5. אלמנט המתכת הורס את האלמנט הראשי אדמה ומעליב את האלמנט האש. ארחיב על זה בהמשך אך זה מצביע על לוגיקה חזקה, צורך בשליטה עצמית שבאה לידי ביטוי בנעילת רגשות וניתוק מבלי לאפשר תנועה כאשר היא מרגישה מאויימת או מרוגשת יתר על המידה. קיים צורך אסתטי שבו יש חשיבות גדולה ל"איך אני נראית בעיני אחרים" , שיפוט עצמי וביקורת גבוהה. 

כל פעם שהיא מחפשת עבודה עולה "שיקול" אחר המייצר חסימה באלמנט אחר. גם שממש רוצים אותה היא נמנעת, מתחמקת בשלל תירוצים וסיבות הלקוחות מעולם הביטחון של אלמנט אדמה. 

 

הנוכחות של B7 - סוס בעמודת השנה היא ביטוי של החשיפה של הלב -HT בביטוי החיצוני ביותר, ואכן הפגיעות שלה נראית ומופנית קדימה בחשיפה עצמית גבוהה ונוחות להיפגע בקלות ולהיעלב. B7 סוס במיקום כזה מצביע על התנהלות מעשית אשר תלויה קודם כל בתגובה של הסביבה. יש חלום "להיזרק" אל קדמת הבמה ולהיפתר מכל העכבות בפעולת היתוך במכה אחת. זו כמובן פנטסיה אופיינית לאלמנט אש, כזו המתדלקת את ההכרה בחזיונות ורעיונות שאינם מתיישבים עם המציאות בפועל, כי גם אם זה יקרה היא לא תוכל להכיל את התנועה שתיווצר. 

בין גיל 23-32 היא נכנסה לתקופה של אדמה יאנג S5 (יוצר אש), כלב PC) -B11), אדמה על אדמה, חיזוק משמעותי לאלמנט הראשי אדמה והתקופה המרכזית בחיים שבה האדמה קיבלה ביטוי חזק. זו תקופה שבה היא התחתנה והביאה את ילדיה לעולם,הקימה את משפחתה ומימשה את הביטוי האימהי, רגשי, זוגי, אדמתי שלה. בתקופה הזו(23-32)  B11 כלב (PC)  + סוס(B7  (HT  בעמודת השנה +B3 נמר(LU). בעמודת היום (המייצג את בן הזוג שלה) יוצרים יחדיו משולש הרמוני של צ'י אש. זהו חיבור חזק ומשמעותי ותוספת צ'י אש מאד משמעותית (אפשר לקרוא עוד כאן) . בתקופה זו האש והאדמה היו חזקים מאד, היא לא הרגישה דחויה, הרגישה מחוזקת  וחוותה שייכות, משפחה ואהבה יותר מכל תקופה אחרת. גם מבחינה מקצועית היתה הרבה יותר פעילה ועובדת. סיבה נוספת היא שגזע S5 התקופה (23-32) וגם האלמנט הראשי S5 אדמה יאנג בעמודת היום יוצרים גם הם צ'י של אש. 

החיזוק של האדמה והאש החליש את מעגל ההרס האגרסיבי של אלמנט המתכת על האלמנט הראשי אדמה+ ועל אלמנט האש. 

עמודת החודש

עמודת החודש מייצגת את ההורים - האב מיוצג על ידי הגזע, האם על ידי הענף. הקומבינציות השונות שיופעלו עליהם ואיתם והיחסים בין האלמנטים שהם שייכים להם ישקפו את האיכות, התמיכה או הקונפליקטים שיכולים לבוא לידי ביטוי. זה כמובן בעיני המתבונן או איך היא רואה את ההורים שלה, זה לא אומר שהם באמת כאלה. גם בתוך משפחה כל אחד מהילדים רואה, תופס ומבין אחרת את ההורים. בנוסף עמודת החודש מייצגת את החינוך שהיא קיבלה, את העבר, הנוסטלגיה והזיכרונות המוקדמים, אנשים שהשפיעו עליה בילדותה כמו גננת, מורה. זהו החינוך המוטבע בך. עבורה גזע החודש S8 מתכת יין (מייצר מים) , יש לה עודף מתכת גדול מאד, כזה ההורס את האלמנט הראשי אדמה יאנג. הוא מיוצג על ידי אבא שלה שעבורה היה קפדן וטקסי, הקפיד על חוקים ומגבלות נוקשות בבית. אלמנט מתכת הורס אדמה הוא דימוי המעצים את התהליך הקודם שתואר. אדמה שאינה מזינה מתכת מייצרת מצג רגשי קבוע של תחושת חוסר שייכות. מתכת חזקה מידי דוחפת להגברת הצמצום והמינימליזם, תחושת הישרדות וצמצום שבה היא מבינה שאין טעם לנסות לבסס את השייכות, המשפחה או הארגון ומתקיימת דחיפה פנימית לביטוי אינדיבידואליסטי מודחק רגשות. העצמה של תהליך החיפוש העצמי, חיפוש אחר צדק, הגדרות, היגיון ומיקוד שרק מרוקנים עוד יותר את אלמנט האדמה ויוצרים נפרדות מהכלל. אלו מחלישים במעגל העלבה את אלמנט האש ולא מאפשרים זרימה רגשית אלא צורך בשליטה עצמית. מבקרים ושולטים בעודף על אלמנט העץ ולא מאפשרים פתיחה של המרחב, ליזמות, אומץ, יציאה מהגבולות, תכנון לטווח ארוך והצבת מטרות.

ההתנהלות הופכת להיות אובססית וכפייתית, מלאת טקסים ובדיקות עצמיות אשר מלוות בגינוי עצמי, ביקורת ושיפוט כלפי כל דבר במרחב שלה. עודף מתכת מחדד את יכולת הראיה של המיותר והלא שלם, מבליט את החולשות והמכשולים וזה בתורו מעצים את הספק.העיסוק בפרטים ודרישה להתנהל בתוך מרחב מצומצם ורזה, המסתפק במועט הביא קשיים רבים אך גם תרם מאד ליכולת האסתטית שלה, לעיסוק בפרטים, במלאכת היד, בריקמה והצבע. זהו תהליך מחזורי וריטואלי אשר מתרגל מיקוד וריכוז, שימת אצבע וויתור על המיותר. מוצא התהליך הזה לטעמי הוא גם מהחינוך המוקדם שקיבלה והדימוי של אבא שלה בעיניה ( צורה, מינימליזם, אסתטיקה- מתכת יין) שאותם פיתחה בעצמה אל עמודת השעה שלה (דרך הפעולה בפועל בחיים או איך עם סך כל הנתונים האדם מתנהל בפועל).הפיתוח של הדפוסים שחוותה אותם בילדותה גרמו לה לשכלל אותם  לביטוי עמודת השעה S7 מתכת יאנג (היוצרת מתכת כפולה) ו B9 קוף - מתכת יאנג . זו מתכת משולשת יאנגית בהשפעתה. צורת הביטוי בפועל היא ביטוי אינדיבידואלי, עצמי ונפרד המצפה שהסביבה תכיל את זה. זו נטייה להסתגרות, שאיפה לשלמות, לאסתטיקה. לחיות תחת חוק ומגבלה כאשר שיפוט וביקורת מובילים מחשבה לוגית לאישה ששייכת בכלל לאלמנט אדמה יאנג ושואפת כל הזמן אל האש. יש פה דיסוננס של שתי תנועות שונות. כדי לא לסבך מידי את הדברים אומר כי מה שחשוב באמת הוא שאלמנט המתכת הורס את האלמנט הראשי אדמה ולכן פעולתו לא מאוזנת. מבחינתי העודף הזה של אלמנט המתכת גם קבע את הבחירה המקצועית של עיסוק בעיצוב מדויק, מינימליסטי ואסתטי אך כזה שאינו זוכה במשך הרבה שנים לאהדה או הכרה ואף לא לתחושת הצלחה. תמיד היה קיים ספק בבחירה המקצועית, תמיד התקיימה דואליות בעיסוק, ומעגל ההרס של המתכת את האדמה , העלבת האש ושליטת היתר של העץ לא אפשרו לאלמנט המתכת לצאת מתוך גבולות המרחב של האסתטיקה ולתת לאש, לאדמה וגם לעץ להוביל:  להעיז, לפרוץ,להתפתח, להתנסות, להיות אופטימית. לשים את עצמה באופן בלתי מתפשר מול אנשים ותלמידים ויוצרים ולהתמסר לבחירה. עודף המתכת "טוען" שאין מספיק אדמה , הוא לא מתלונן על עצמו שהוא בעודף, להיפך הוא רוצה עוד אדמה ולכן העיסוק לקח אותה פחות או יותר לאותם נושאים החוזרים על עצמם, לאותה טכניקה, דיוק, אסתטיקה שחוזרת על עצמה ולא מתפתחת מעצמה ומכאן גם ההד החיצוני החלש, חוסר ההכרה העצמית והחיצונית, העיסוק שהביא לבסוף לדחק קבוע, הסתייגות וספק וגם תרם מעט מאד לביטחון הכלכלי של הבית. - חווית חוסר הצלחה. נקודה נוספת של עודף מתכת על אדמה זה הצורך להיות בבית " כי אין לי אדמה". מבחינתי אלמנט המתכת החזק מידי משתקף דרך אבא שלה, ועובר דרך נתיב הפעולה בחיים שלה (עמודת השעה).זה מסביר את הגודש בבית החזה והקשיים בנשימה, את האדמה הכמהה לאינטרקציה רגשית נאותה, שייכות, נינוחות ושגרה. מערכת היחסים שלה עם אבא שלה עברה עליות וירידות חזקות. היא קשורה אליו והוא חשוב לה אך הוא מרוחק. גזע החודש S8 מתכת יין יוצר מים. ויחד עם עמודת השנה הוא יוצר מים חזקים. לכן אלמנט המים שהוא האלמנט החלש ביותר אצלה מקבל חיזוק כמו שאמרתי ע"י עמודת השנה או העיסוק  שלה. הוא מרגיע אותה וכך גם אבא שלה. יש בה הרבה כעס וביקורת אך הנוכחות הרחוקה שלו - מרגיעה אותה.  מעבר לתמיכת המים ע"י גזע השנה והחודש יש לה מעט מים בנתונים הבסיסיים המגיעים מתוך הענפים והאנרגיה הפנימית והנסתרת,20% מהשור B2 בעמודת החודש , 20% מהקוףB9  בעמודת השעה. אלמנט מים חוסר כזה לא מאפשר את הזרימה והרצף בו אלמנט המים רגיל לעבוד. זה מייצר עומס גדול על מערכות KI ,BL . תכיפות גדולה במתן שתן, נטייה לכאבי גב, בירכיים עייפות, חוסר רצון, חוסר התמדה. המים בענף החודש אומנם מעטים 20% ובגזע נסתר אך זה משמעותי כי זה המיקום של אמא שלה. לשור B2 אנרגיה חבוייה של מים אך עיקר האנרגיה שלו היא אדמה. יש קונפליקט חזק בין B2 השור (LIV) אדמה בעמודת החודש לבין B7 הסוס (HT) אש בעמודת השנה .זו דיסהרמוניה בין התפיסה של המצב החברתי והתעסוקה לבין ענף החודש שזה הביטוי של האמא שלה. קונפליקט שהכותרת שלו היא מתח בין גישה מעשית ופרקטית לבין גישה רגשית הנעה מדבר לדבר על פי צורך בפיבדק, מחיאות הכפיים והצורך של הקהל. ביחסי אדמה אש, האדמה הורסת את האש ולכן הגישה המעשית "מנצחת" , הגישה של אמא שלה כפי שהיא רואה וחוותה אותה, והגישה של עצמה כאלמנט ראשי אדמה יאנג. הנוכחות של איכות "בדידות" מצביעות על הנתק הרגשי והקושי שלה לאזן גישה מעשית עם צורך רגשי. זו איכות קבועה הנמצאת ונוכחת כל הזמן ומקרינה עליה כהרגשת "בדידות". צורך להיות בבית, להסתגר, להימנע מחברת אנשים במסווה של יצירה וצורך בשקט. אך למעשה זהו הצורך להתנתק. 

שנות הילדות שלה בין מגיל 3-12  נכנסה אנרגיה של B1 עכברוש (GB)   אנרגיה ראשית מים  תחת S7 -מתכת יאנג (CO). תקופת מים חזקים B1 העכברוש יוצר מפגש חיובי, מאוזן ותומך עם B2 השור בעמודת החודש, האמא והם יוצרים צ'י נוסף של אדמה בנקודות החיבור שלהם. העובדה שזה מגיע על גזע מתכת יאנג לא תורמת לעודף המתכת שלה וזה היווה את הפתח לבעיות הנשימה שלה בגיל הילדות.מגיל 13-22 נכנסה אנרגיה של B12 חזיר( TH)   אנרגיה ראשית מים מתחת S6 אדמה יין(SP).אלו תקופות בהן ביטוי המים היה חזק יותר מכל תקופות חייה וכיוונה את הבחירות בחיים שלה מלידה עד גיל 22. הכניסה של אלמנט המים ריככה את העודף הגדול והמולד באלמנט מתכת. יש בשנים אלו חיבור חזק אל ההורים ובעיקר למה שמייצג אותם בעיניה.  

כמו שכתבתי קודם אלמנט העץ זוכה מעת לעת לפרצי יזמות, תנועה וחשיבה מחוץ לקופסא. זה בא לידי ביטוי גם בנוכחות הענף B3 הנמר (LU) , בעמודת היום.  עמודת היום הוא המיצג של בן הזוג, האגו והצרכים. אין ספק כי קיים בה הרצון המולד והטבעי לפרוץ וליזום כפי שהאני מזדהה עימו.B3  נמר  (LU) ,שייך לאלמנט עץ כי האנרגיה הפנימית היא ברובה עץ אך בשכלול הנתונים שלה העץ מדוכא על ידי אלמנט מתכת במעגל בקרה עודף. ישנה ציפייה שבן הזוג יתמוך, יניע, ירחיב ויזין את המערכת באומץ, עוצמה, ויעזור לה לקבל החלטות, לצאת אל מעבר לגבולות העצמיים של ההישרדות. בפועל כשהמתכת שולטת בעודף על אלמנט העץ  כל יוזמה, כל הצעה, כל ביטוי חיצוני יתקל בהתנגדות וביקורת עצמית וזה מסביר את הדיסהרמוניה במערכת היחסים הזוגית שהיא השתקפות לדיסהרמוניה הקיימת אצלה ביחסי מתכת-עץ. היא טוענת שבן הזוג לא תומך ומניע אותה, להיפך הוא מסתגר, מתעלם, חסר אנרגיה וחשק. הביטוי המרכזי ביניהם הוא כעס ומריבות אין סופיות על הצורך שלו במרחב אישי. כמו שכבר כתבתי קודם בין גיל 23-32 התקיים משולש הרמוני של צ'י אש ותחת האנרגיה הזו הם נפגשו והתחתנו. עם חלוף התקופה הזו -גיל 33-42 היא נכנסה לS4  אש יין(יוצר עץ)ו B10 תרנגול( KI) מתכת יין ,  התקופה מציינת קונפליקט עץ-מתכת ובגלל שבן הזוג מיוצג ע"י עץ לשם הולך העימות. התקופה הבאה מגיל 34-52   S3 אש יאנג (יוצר מים) ו B7 קוף (BL) מתכת יאנג זו התקופה שבה העמיק השבר של אלמנט מתכת ומכאן התחיל הקונפליקט המרכזי המלווה אותה עד היום, כשהיא בת 49  ויימשך עד גיל 52. זה לא עונש,אלא בחירה, שיעור במסגרות, גבולות, הגדרה עצמית, קשיים, מכשולים, דיוק, הפרדת טפל מעיקר ובעיקר ניקוי המיותר. כל אלו מנקים את השטח לקראת תהליך בניה עתידי. הבסיס של זה הוא הדרישה של אלמנט מתכת "לעוד אדמה" כי הוא רוצה תמיכה מבלי לעצור ולהבין שהעודף מתכת הוא הבעיה ולא חוסר האדמה. קשה לאדם לקבל תקופה של 20 שנה מאלמנט שהורס את האלמנט הראשי שלו. B7 קוף (BL)  מתכת, בעמודת השעה נמצא בקונפליקט של מולות אגרסיבי מול B3 הנמר בעמודת היום. כעת היא עם שני קופים המעצימים עוד יותר את הקונפליקט הזוגי, מעלים את רמת הדרמה והביקורת. תקופות קוף הן תקופות של סיום וחיתוך ואכן מגיל 44 התחיל תהליך פרידה מעשי ביניהם שעוד לא תם ונשלם בעיקר בגלל חוסר ההסכמה של האדמה והאש לוותר על הרעיון המשפחתי.

מגיל 53-62  תקופה של S2 עץ יין (יוצר מתכת), B8 כבש (SI)   אנרגיה ראשית אדמה. זו צפויה להיות תקופת ביניים, מעבר. אולי התחלה של יציאה מהקושי הנוכחי אל מקום של בניה.B8 כבש מביא עימו השפעות של כוכבים אציליים, כרכרת זהב שאלו ביטויים של תמיכות, שפע ועזרה שמגיע בעקבות שינוי. הכבש B8   יוצר חיבור חיובי עם הסוס B7   בעמודת השנה ויחד הם מחזקים את הצ'י של האש. תהיה פה חזרה מסויימת אל התקופה הטובה וההרמונית שבין גיל 23-32 , אך כאן בגלל הקשר לעמודת השנה זה כנראה שינוי מקצועי, בעבודה, שינוי במקום מגורים, שינוי פיסי. במקרה הזה הוא שינוי חיובי ולדעתי הוא מוביל לעבודה מקצועית עם ילדים, אנשים, תקשורת כפי שמעולם רצתה. היא אישה רגישה ונעימה, אמפטית ומודעת  החיה בקונפליקטים מורכבים, וחווה מכשולים רבים. אלו מובילים אותה בסופו של דבר אל אפשרות להגשמה אישית. יחד עם זאת בשנים הבאות גזע השעה מתכת יאנג וגזע התקופה 53-62 עץ יין יוצרים צירוף של צ'י מתכת. מה שמלמד שהמתכת לא נסוגה באופן סופי. יחד עם זאת השנים שלאחר מכן יהיו שנות אש ועץ כך שסביר כי תהיה פה סגירת מעגל חיובית. מבחינה אוניברסלית ניתן לומר כי יש כאן תהליך של אישה שבונה את אישיותה בנינוחות יחסית עד גיל 32 פחות או יותר. ניתנה לה הזכות לממש את ההיבטים הראשיים של האלמנט הראשי שלה, אדמה. משפחה, שייכות, הורות. ההתמודדות הרגשית האמיתית באה לאחר מכן כי ישנם נושאים שהיא צריכה לפתור וקונפליקטים שהיא צריכה להבין, להטמיע ולאזן. בנקודה הזו היא גם פנתה אלי לטיפול. 

אסטרטגיה טיפולית :

אני מתייחס לנתונים הראשיים כפי שהצגתי אותם. אלמנט ראשי ומערכות היחסים שלו ואיתו, הסימפטומים, הבקשות והצרכים שלה מהטיפול, מתייחס כמובן לתקופה הנוכחית של הטיפול כשהיא בת 50 עם אנרגיה מצטרפת -גיל 43-52- S3 אש יאנג ,B9 קוף.  כל ההזדמנויות בחייה והמוטיב המרכזי של המחשבה וההתנהגות יבואו לידי ביטוי דרך האנרגיה של התקופה והיחסים של הגזע ענף הללו עם שאר הנתונים. אי אפשר להתעלם מזה ועל פי ניסיוני אין טעם לנסות לעקוף קונפליקטים בצורה אגרסיבית וישירה. כל טיפול יתחשב קודם כל בתמונת הדופק המופיעה בכל טיפול, בתוך ולאורך הטיפול. 

1. הנושא הראשון בחשיבותו הוא מעגל ההרס של אלמנט מתכת על האלמנט הראשי אדמה יאנג- ההקשרים הם בעיות נשימה עם רקע של אסתמה ושימוש יומי במשאף-ללא שיעול או ממצא פתולוגי. טיפול דרך הקשר של ריאותLU - כליות KI , מתכת -מים - LU+KI YIN XU

איזון מחמם עליון - אמצעי 

TAI YIN 

ריאות LU - טחול SP .

חום ולחות בקיבה ST + חסר צ'י בטחול SP QI XU . חולשת SP זמן ארוך מאד+ תזונה לקוייה מוביל לGU QI ירוד ואינטגרציה דיסהרמונית עם KONG QI ולכן ZONG QI ירוד. 

"הדרישה" של אלמנט מתכת לתמיכת אדמה שמה את המיקוד על אלמנט המתכת. המתכת בעודף והרס על האדמה ולכן יש להחליש מתכת ולחזק אדמה תוך פיזור מתכת ותוך התייחסות לנושאי הנשימה.

2. הנושא השני - משאבים - תמיכה ובניה של אלמנט אש כהזנה לאלמנט האדמה.  

יש חום חסר ומעט לחות ב לב - HT . חיזוק דם בלב.

יש לאזן גם עודף אש- חוסר מים 

3. הנושא השלישי - בקרה של אלמנט עץ על האלמנט הראשי אדמה. כעת אדמה מעליבה עץ עימדון, סטגנציה של צ'י בכבד LIV חוסר דם בכבד ורקע של חום בכיס מרה GB. + בקרת יתר של אלמנט מתכת - אלמנט עץ. 

בהתחשב סימפטומים החזקים של PMS  בגלל חוסר מים חייבים להתייחס לחיזוק מים לפני חיזוק עץ וטיפול באלמנט מים נלקח בחשבון כמעט בכל טיפול שלה.  


 

רפואה סינית , דיקור סיני ,נקודות דיקור חמשת האלמנטים

נקודות הדיקור הן רק דוגמא לקומבינציות אפשריות. אינני רוצה לקבע מצב אך אינני נוטה לשנות אסטרטגיה אלא משנה את הטיפול בדיקור עפ"י תמונת הדופק. אשתדל לטפל עפ"י סדר חשיבות הסעיפים אך אלו מושפעים ממצב המטופל, הדופק, העונה בשנה, מצבו הפיסי והנפשי ולכן אני מנסה לשלב בין היעדים הטיפוליים. יחד עם זאת  יש כאן תהליך בניה בקייס מורכב. יש כל הזמן רעשי רקע בדמות התנגדויות וסיפטומים נוספים ההולכים ובאים. כמו כל טיפול גם זה עומד אך ורק לנוכח תוצאות, תחושת התקדמות ושיפור הסימפטומים. אני משתף את המטופל בכל שלב בתהליך הטיפול. באבחנה, במטרות הטיפול. הטיפול עצמו, הזמן והקצב הוא של המטופל, על פי יכולת ורצון. אני עושה כמיטב יכולתי לשקף את התהליך הרחב והממוקד בבהירות, מבלי להזניח את המישור המעשי ואת הסימפטומים האקוטיים והכרוניים שמציקים לו ופוגעים בבריאותו וברווחת חייו. יחד עם זאת אני מאמין בלב שלם כי ללא התייחסות אל התמונה הכללית , אל המודעות והבנת הכוחות הפנימיים וחיצוניים הפועלים או במילים אחרות: ללא איזון של המערכת לא יכול להתקיים ריפוי אמיתי.

 

 

 

הרחבה על משמעות אלמנט האדמה

 

 

 

bottom of page