top of page

רפואה סינית- אלמנט מתכת- ריאות(LU) , מעי גס(CO)

באלמנט מתכת שני איברים : הריאות (LU)  והמעי הגס (CO).

תפקיד הריאה הוא לזקק את הצ'י ולהכניסו פנימה על מנת להזין את מערכות הגוף. הריאות מקבלות צ'י תזונתי GU QI מהטחול ויחד עם צ'י האוויר KONG QI מייצרות ושולטות על צ'י בית החזה  ZONG QI המופץ אל מערכות הגוף, מזין  את מערכות הלב והריאה ואחראי על עוצמת הקול והדיבור. הריאות משפיעות על הדם כשהן עוזרות לטחול לשלוח תמצית מזון GU QI אל הלב, שם היא מותמרת לדם. צ'י ודם זורמים יחד בכלי הדם, היות והריאות שולטות על זרימת הצ'י, הן משפיעות על כל המסלולים וזרימת הצ'י בכלי הדם ותומכות בפעולת הלב. ריאות חזקות מייצרות זרימת צ'י טובה אשר מניעה  את הדם בכל הגוף, זרימת צ'י חלשה מאטה את זרימת הדם בגפיים והתוצאה תהיה קור. הריאות  מעורבות בפעולת הצ'י המגן WEI QI הזורם בין עור והשרירים ועוזר להגן על המערכת מפני חדירה של פתוגנים חיצוניים. כך הוא שומר על זרימה מתואמת ותקינה של YING QI המוזרם ומופץ  בתוך הגוף והמרידיאנים ותורם רבות לחיזוק התמצית, הכליות והקשר ריאה (LU) כליות (KI). הריאות שולטות על העור שהוא הגבול החיצוני של גופינו. הן שולטות על פיזור נוזלים טהורים אשר מגיעים מן הטחול אל מתחת לעור. תפקוד זה מחמם את העור והשרירים  ומגן מפני פלישה של פתוגנים חיצוניים. הריאות שולטות על פתיחת וסגירת נקבוביות העור על מנת לאפשר הזעה ולווסת את זרימת הצ'י המגן. הן גם שולחות חלק מן הנוזלים אל הכליות ושלפוחית השתן ואחראיות על ויסות הנוזלים. אי שליחת הצ'י מטה אל הכליות גורם לתקיעות צ'י בחזה אשר יכולה להוביל לשיעול וקוצר נשימה.

אלמנט מתכת מזין את אלמנט המים. מתכת מספקת צ'י ונוזלים ליין ויאנג של הכליות. התהליך תומך ביצירת נפח ריאות טוב והוא הבסיס לכושר עמידות אשר מתורגם לכח אשר מסופק מן הכליות, בקשר הנשימתי בין הכליות והריאה. 

חמשת האלמנטים ברפואה הסינית. יחסי אלמנט מתכת הריאה והמעי הגס

תנועת אלמנט מתכת היא פנימה, כתנועה של התכנסות בעונת הסתיו המגיעה אחרי הקיץ. מתכת מייצגת ריסון ותמצות. מייצגת את תקופת הזיקנה בה מה שהתפתח במישור האדמה קמל, נרקב ומעשיר את הקרקע לקראת תהליך ומחזור של צמיחה חדשה באלמנט המים. זהו תהליך המקיים בבסיסו פרידה והכרה כי יש סיום לדברים בתהליך המחזורי על מנת לקיים תהליך התעברות ולידה מחדש.

התנועה הזו מייצגת את יכולת ההתכנסות של המתכת, את השאיפה למינימליזם, הפרדת טפל מעיקר,תמצות תהליכים, ויתור, כניעה לתנועות השונות, הכרה בסיומה של הפריחה לטובת האספות פנימה והאטה. זוהי חזרה אל חומר שצמח על פני האדמה למצבו הבסיסי, דרך תהליך קמילה וריקבון המזין בעצמו את האדמה עליה הוא צומח ומעודד צמיחה של תהליכים חדשים.  תהליך הזרימה בחמשת היסודות מתחיל באלמנט המים עם רעיון (מחשבה) המופיעה מהאין, הוא מונע ושואף להתממש באמצעות התמדה ורצון ומועבר אל אלמנט העץ בו הוא מוצא מן הכח אל הפועל כפעולה שיש בה מן הדחיפה והפניית המשאבים אל נושא הרעיון. באלמנט האש כבר משתקף ומוגשם מימוש, זהו ביטוי להצלחה ושיא. באלמנט אש אנו חווים את התוצר בשלמות האפשרית של פריחתו ובאלמנט האדמה הבא אחריו אנו עוסקים דווקא בשימור, בנטייה והצורך לשמר את השיא עד כמה שניתן. אלמנט המתכת הוא הביטוי של הדעיכה הבלתי נמנעת בתהליך הטבעי, הקמילה וההזדקנות והחזרה לאמנט מים בתהליך יצירה חדש.

 

זרע – אלמנט מים 

צמיחת גבעול עלים – אלמנט עץ 

פרח שלם – אלמנט אש  

שמירה על מצב הפריחה – אלמנט אדמה

קמילה ויובש – אלמנט מתכת

זרע – אלמנט מים 

 

דוגמא נוספת: רעיון להוציא מיזם לאור נולד יש מאין באלמנט מים. ההוצאה אל הפועל, ההפקה, גיוס הכספים והעבודה המאומצת הכוללת התעלות מעל ספקות והתמודדות עצמית – אלמנט עץ. ההכרה החברתית, הפרסום, התמורה הכספית –אלמנט אש. השמירה על הקיים, התפעול, הארגון, השגרה – אלמנט אדמה. הופעת המכשולים, דעיכה, המיצוי הרגשי, הצמצום והייעול, ההרגשה שצריך להמשיך הלאה למיזם הבא כי זה מיצה את עצמו, הפרידה – אלמנט מתכת. הופעת הרעיון למיזם הבא – אלמנט מים.

אם אדם נעצר ונבלם באלמנט מסוים, בשלב מסוים, מתעקש לאחוז בו בכל כח, הוא לא מאפשר את הזרימה הטבעית והתהליך המולד והברור אשר קיים ביסוד העולם. הוא לא מאפשר להנות, למצות, להתפתח בכל שלבי ההתנסות. השלב של אלמנט מתכת הוא שלב קשה להרבה אנשים. רעיון הקמילה, התמצות והמיצוי, רעיון הפרידה, מפחיד אנשים אשר מחונכים לשמור על הוודאות, היציבות והביטחון בכל מחיר. זהו המעבר בין אלמנט אדמה – יציבות וביטחון, וודאות, לאלמנט מתכת – רעיון הדעיכה הפרידה והסיום.

כאשר אלמנט אדמה מזין כהלכה את אלמנט המתכת הוא משקף מצב בו הוודאות רוויה בביטחון סביבתי שהאדם רכש וקיבל. אלו משאבים תומכים והאדם מוזן בידיעה ובביטחון כי הסביבה שלו תומכת בו. הוא חש בנוח כאינדיבידואל למרות הנטייה ליצור מרחק, להתנתק או להתרחק מן הסביבה הטבעית והמוכרת. מופיע צורך בהתנסות וחיפוש אחר משמעות פנימית או רוחנית יותר.

שמירת הקשר המזין בין אלמנט האדמה ואלמנט המתכת לא מאפשר את הנתק (הרגשי\ פיסי) ונדרש מאמץ עצמי על מנת לשמר את הצורך בעצמיות אינדיבידואלית הנוטה להתכנס, יחד עם מחוייבות ואחריות אל מסגרת רחבה יותר כמשפחה או קבוצה או כל סביבה אחרת אשר יוצרת שייכות. השייכות מאיימת על האינדיבידואליסט כי הוא מאבד את עצמיותו וייחודיותו, ואילו חוסר השייכות והעצמיות הלבדית מקרינה בדידות וחוסר שייכות ושני המצבים קשים להתמודדות בגלל שהם יוצרים נפרדות במחשבה, סתירה וקונפליקט פנימי בין שתי גישות הדורשות אינטגרציה. זהו מצב אופייני לאלמנט מתכת. הביטוי של הסתיו או הקמילה מתבטא דרך הצורך לפרוש, לעזוב, להתרחק או לסיים אך שוב ככל שעוצמת האדמה מספקת או מוגזמת, אותו אינדיבידואל מחפש ישאר תחת המעטפת המחייבת והמקרקעת . במילים אחרות האדמה מייצרת עבור אלמנט המתכת את הגג והקירות של הבית כדי שאלמנט המתכת יוכל ליצוק את התוכן המתבקש והנחוץ אל המסגרת הזו. המסגרת מחייבת כי היא לא מאפשרת ניתוק מלא אלא יוצרת מחוייבות רגשית ואחריות אשר מחייבים את אלמנט המתכת להישאר עם שתי רגליים על הקרקע. הערך המוסף מהקשר הזה הוא אחריות ומחוייבות, וודאות , ביטחון ושייכות. זה מאפשר לאלמנט המתכת לסמוך על עצמו, להכיר בשיווי המשקל שלו, בצורך ביציבות. משהוא מרגיש בטוח  הוא מוכן להרפות, לשחרר,לנשום, ולנוע לשלב הבא בשל מיצוי והשלמה עם אלמנט האדמה. מצב זה מבטא את התפקוד המשלים והאינטגרציה בין התפקוד של אלמנט האדמה ואלמנט המתכת כפי שהוא בא לידי ביטוי בתפקוד והקשר בין הטחול (SP) והריאות(LU) בייצור הזנה והפצת הצ'י דרך הקשר בין תמצית המזון GU QI לבין צ'י האוויר KONG QI לבין התוצר ZONG QI המופץ ע"י הריאות, כנ"ל לגבי הפצת נוזלים. הקשר בין הריאות (LU) לבין הטחול (SP) בא לידי ביטוי דרך השכבה TAI YIN אשר שייכת אל האדמה, מייצגת לחות, ואפיון פעולתה הוא 15 יום לפני תחילת הסתיו. זה מצב בו מתקיימת דעיכה של היאנג ועליה של היין שתתאפיין בחולשת QI בטחול (SP) ובריאות(LU) וסימפטומים המוחמרים בלחות. טיפול בדיקור יכול לכלול את SP3, LU9  ואחת מנקודות האש.   הקשר בין הקיבה(ST) לבין המעי הגס (CO) בקשר הבא לידי ביטוי דרך השכבה YANG MING השייכת לאלמנט המתכת, מייצגת יובש ואפיון פעולתה הוא יום השיוויון בסתיו. הנטייה ליובש אופיינית למתכת ולאיברים הללו הנוטים להתחמם ולכן גם הסימפטומים שיופיעו הם חום ויובש והטיפול בדיקור יהיה בהתאם ( CO4, CO11, ST25 וכו'. ) 

חמשת האלמנטים , דיקור סיני, נקודות דיקור אלמנט המתכת , מרידיאן הריאות ומרידיאן המעי הגס

כאשר אלמנט האדמה חזק מידי על אלמנט המתכת אז ההקרנה של מחויבות ואחריות והקשר אל המשפחה והשייכות הוא מוגזם עד כי אלמנט המתכת מאבד את הקשר עם הצורך לייחד את עצמו ע"י תהליך חיפוש אישי\ רוחני המבטא את הצורך בשלמות. האדמה חזקה מידי חונקת את האפשרות לבטא את השוני וגורמת לצעוד בנתיבים מקובלים ומוסכמים או כאלו שאינם מעוררים עימות עם הסביבה. כמו דוגמאות של אנשים כאלו שפנו ללימודים שכלל לא מתאימים להם רק מתוך הצורך ליצור הסכמה או לרצות את בני המשפחה שלהם\ עצמם תוך שרשרת תירוצים של משתלם, נחשב, בטוח וכו' ואחרי תקופה עמדו בפני משבר מקצועי עמוק עם "עבודה נחשבת" אך בדיכאון ורק כאשר הכאב היה בלתי נסבל היתה פרישה, עזיבה, חיתוך (אלמנט מתכת) ופנייה לתחום מתאים יותר שמהדהד עם התכנים הפנימיים. עודף אדמה הוא "לחץ פיסי מתון " , הוא דיעות מקובלות, מה שנהוג, מקובל , ראוי (בעיני אנשים) , זהו המסלול הבטוח שאם תצעד בו תרווה נחת וביטחון. עבור אלמנט מתכת, ההזנה הזו היא קריטית אך עודף ממנה לא מאפשר לעצמי לקיים את הצרכים והמטרות שלו עצמו. זה מצב שדורש חיזוק מתכת, פיזור אדמה ואלו מצבים בהם נראה בד"כ עודף לחות בריאה ובטחול. הרבה פעמים עודף כזה הוא תקיעות של אדמה ולכן טיפול בנקודות עץ יכולים לעודד את ההנעה אך יש לדאוג ראשית לחיזוק המתכת. (SP5, LU6 למשל) .

כאשר יש עודף מתכת על לאלמנט אדמה - מעגל הרס. יש דחייה של כל מה שקשור אל המערכת הסוציאלית של אלמנט האדמה. הדחיייה הזו באה קודם כל לידי ביטוי בהעצמה של האינדיבידואל על חשבון הכלל, הוצאה עצמית מהגישה הכוללת, המקובלת והשייכת ונקיטת גישה שלעיתים נדמית כקיצונית, אנרכיסטית, קוראת תיגר לעקרונות של עצמאות, אינדיבידואליזם, לבדיות, והשקעה עצמית על חשבון הכלל או לפני הכלל. כל רעיון או ניסיון לשייכות מעורר פחד וצורך להגן על העצמי, יש פחד וחשש ממחוייבות ואחריות, פחד לאבד את הייחודיות אשר יחד עם הצורך המתכתי בשלמות הופך הרבה פעמים לפחד מהצלחה במסווה של פחד מכישלון. יש נטייה לדחוק את הקץ, לחתור אל סיומם של דברים ומצבים. זה נראה כהרס עצמי, כי המהלך עצמו נוגד לעיתים את ההיגיון, החינוך והמקובל כפי שמשתקף מאלמנט האדמה, אך למעשה זוהי הכרה בכך כי לכל דבר יש סיום, ויש התרפקות על "האנרגיה הסתווית"  על השלכת, התחושה וההרגשה המלאנכולית, ההרגשה העצמית הנפרדת, והתכנסות על מנת לקצר את השלב הזה על מנת להגיע שוב אל אלמנט המים.  פיזור מתכת חיזוק אדמה יכול להיעשות דרך LU5 , SP3 למשל או כל דרך אחרת אשר תחזק את האדמה מבלי לחזק את המתכת. 

אלמנט אדמה מייצג לימוד והכלה, יכולת שינון (YI) ,אפשר לדמות זאת לאדם שלמד ואגר הרבה חומר בלימודים, או קורא על מנת ללקט מידע.  אלמנט מתכת בשלב הבא עוסק בצמצום החומר, הארגון והסידור שלו. לקיחת הקלסר, שכתובו, חוצצי הנייר, הטוש המדגיש את הכותרות, הבאת המלל לטקסט מאורגן, התגיות על מנת להתמצא, הוצאת הטקסט המיותר והניסיון להביא את כל המידע הזה לידע וידיעה. הדרך להטמעה עוברת דרך תמצות. ישנם אנשים הקוראים ספר וישנם אנשים הקוראים את התקציר. קופצים ישר לאלמנט המתכת, מחפשים את קיצור הדרך כי היכולת שלהם להכיל את הטקסט כולו ולעבור תהליך עיבוד, הכלה, שינון, זיכרון, ואז עיבוד, תמצות, הבנה, מסקנה, הגדרת הרעיון המרכזי – לוקה בחסר. קשר אלמנט אדמה לא מזין אלמנט מתכת.

 

אם כן, אלמנט המתכת עוסק בכל מה שקשור לצמצום, התכנסות, הפרדת טפל מעיקר כשמעל הכל עומד ומרחף רעיון השלמות. השאיפה לפרפקציוניזם ומצב נשגב. זה מוביל לתהליך שבו יש הפחתה על מנת להגיע בסוף למוצר, רעיון, ידיעה- שלמה ומושלמת. ללא חריקות, ללא הפרעות, ללא שוליים מיותרים, סכסוכים, דיסהרמוניה. זהו מצב אשר מוצא את עצמו מקבע חוק וערך כלשהוא, רוצה להנציח שלמות בכל פעולה ומעודד חשיבה ביקורתית שמעצם היותה כזו עוזרת גם היא לתהליך ההפחתה. הוא מבטא ומוציא את עצמו מהכלל  על ידי תהליך של סירוב ודחייה. לא יודע מה הוא רוצה, אבל יודע מה הוא לא רוצה. יש כאן תהליך שיפוטי וביקורתי העובד באמצעות השוואה וביקורת. אם הוא רואה אדם הנמצא בעודף משקל למשל הוא יאמר לו כי אם ישמור על תזונתו ויעשה דיאטה יוכל להפחית ממשקלו וכך הוא מכוון אותו אל החשיבות הבריאותית דרך מערכת של היקשים, סיבה ותוצאה. בכל מקרה תהליך זה דורש מהאדם הפחתה. במקרה זה אוכל. אלמנט מתכת  יעצים ויראה גם את היסודות העצמיים שעליהם הוא נשען כשלמות ואסתטיקה, ויעיר לאותו אדם גם על כך. אם תפחית ממשקלך תהיה יותר רזה, מקובל, נחשק. ככל שהמתכת יותר חזקה יתווספו לביקורת אלמנטים קיצוניים יותר, כמו גינוי, השפלה וגבול. אובססיה לגוף.

בשלב הראשוני אלמנט מתכת עוקב אחר הוראות. אדם מקבל תפריט ואוכל על פיו, יורד במשקלו ומממש את תהליך המתכת, הפחתה. לעיתים פוגשים אדם עם אלמנט מתכת חלשה שלא מצליח לעקוב אחר הוראות. זה המניואל, התפריט שדרכו אלמנט מתכת פועל. הוא בונה סכימה אשר לוקחת בחשבון פעולות, מצבים, מכשולים ועושה ניסיון לבנות נתיב אלטרנטיבי שדרכו תתקבל השלמות. ניסיון להפחית ולגרוע את כל מה שעלול להזיק או להפריע, כמו אדם שרוצה ללכת לטיול ארוך מבלי לקבל את האפשרות שהוא ימעד מידי פעם. זו מתכת חזקה אך כל דבר מכיל גם זרע היפוכו ולכן באמנות האיזון ככל שהמתכת יותר חלשה, הפוך על הפוך. החוקים, המגבלות,הצורך להגיע לשלמות מעצימים את הקטבים ומגבירים את ההקצנה, את הגישה הבלתי מתפשרת. תהליך ההפחתה הטבעי שאמור להתקיים מתוך הכרה של ביטחון וודאות, מתוך אמון, נשימה,ותפיסת עולם רחבה ומאוזנת הופך להיות מערכת חוקים כפויים, ציוויים של עשה ואל תעשה,נכון ולא נכון,  גינוי עצמי. זהו תהליך אגרסיבי של הפחתה הטומן בתוכו ביקורת ושיפוט עצמיים. כמו ישנה מטרה נעלית, אלוהית, אסתטית, שלמה, חפה מכל פגם. החתירה לשלמות היא המטרה ולא הכלי. במילים אחרות תהליך ההפחתה נועד על מנת לאפשר סיום, על מנת להתחיל שלב חדש והוא לא מטרה בפני עצמה. איך נדע להבחין בין אלמנט מתכת חזק מידי עם דפוסים קיצוניים לבין אלמנט מתכת חלש מאד וגם הוא עם דפוסים קיצוניים? בתהליך שבו אלמנט המתכת חלש מידי הוא מייצר אובססיה וכפייתיות. כל תהליך מגיע עם קושי רב ביישום, בהפעלה. האדם חי על פי טקסים והוראות של עשה ואל תעשה, הוא משתנה כל הזמן, מאבד את המשמעת העצמית, חי בגינוי עצמי, בהפרעת קשב והתארגנות. מרגיש שהוא כל הזמן במצב של חוסר שליטה, שהחוקים משתנים ללא סדר קבוע ולעיתים הערכים מתפוררים בהתאם לתופעות והמצבים החיצונים.

במצב שבו אלמנט מתכת חזק מאד האדם נמצא בשליטה עצמית חזקה, לעיתים חזקה מידי.אין גמישות בחוקים והאדם כלוא בתוך גבולות וחוקים שיצר לעצמו. הפחתה וצמצום, מינימליזם וארגון הופכים להיות המטרה עצמה ולא שלב בדרך להתחלה חדשה. אדם כזה חי מצב תודעתי של פרידה, ארעיות. הוא מפתח מרחק, מתרחק מחברה, רואה את המיותר והחסר, מעצים את האנידיבידואליזם ונפרדות ומפתח אנטגוניזם לארגונים, קבוצות ודתות. חוסר השייכות הופכת להיות דרך, ושליטה עצמית הופכת קדושה,כך הוא יכול להבליט את ייחודיותו.

ההיבט הרוחני של אלמנט מתכת הוא PO , הגוף הגשמי, ההישרדותי. נמצא בשליטת הריאות (LU) ולכן גם משויך לאספקט של יין. הוא קוטבי לאספקט היאנג, הגוף הרוחני HUN, הנמצא בכבד ומשויך לאלמנט עץ. הגוף הגשמי PO, הוא זה האחראי על מצב התחושה וההרגשה. זהו העוגן המחבר את הנשמה אל גוף החומר, דרך הריאות, דרך נשימה. הוא מייצר ידיעה של עצם היות האדם אינדיבידואל בעולם הבחירה שלו. זהו סמן הייחודי שנותן לנשמה את החותם האישי שלה. ה PO   נמצא ומתפקד באדם בחודש השלישי להריון עד ליום מותו, כל עוד מתקיימת הנשימה, המחזיקה ואחראית על הישרדות הגוף הפיסי. הנשימה, איברי החישה שדרכם גם מתממשת לבסוף התחושה וההרגשה. בנוסף, הוא מתזמן את כל מחזורי השינה והערות של האדם, ומקיים את החיבור והקשר המרכזי המתווך בין נשמתו של האדם אל צרכיו הפיסיים. אלו בד"כ אינם נמצאים ברובד מודע ומתפקדים במערכת זו אשר מסמנת את טיב, איכות ועוצמת החיבור של האדם אל המתרחש סביבו. יכולת ההתמצאות במרחב, קריאת מציאות ומציאת פתרון למכשולים בדרך מהבחינה הטכנית והמעשית. הוא מחזיק את הדברים כפי שהם בעקשנות, וקובע עקרונות וחוקים, גבולות ומסגרות. ה Po  כמו הריאות באלמנט המתכת מחבר אל האדם רגשות צער ואבלות. רגש מלנכולי, דכדוך ותחושת עמימות רגשית. כאשר אדם מתמודד עם הפחתה וצמצום, סיום תהליכים, חיתוך ופרידה אלה מעלים בו רגשות צער, כי התכונה המצמצמת של המתכת משקפת לאדם את ההרגשה שהוא לבד. כאשר הוא  אינו מרגיש את תחושת השייכות וקירבה מתקיימת הפחתה ונסיגה רגשית בדומה לכל התכונות שתיארתי באלמנט המתכת. הפחתה זו מרכזת את העצמי להתבוננות פנימה וגורמת לניתוק הקשר עם השגרה.

בתהליך חיובי אדם שעושה מדיטציה למשל מרחיב את מבטו פנימה (אלמנט מתכת)ומתחבר לתמצית הפנימית שלו(אלמנט מים), ממנה הוא שואב השראה וכח. בתהליך זה מבטו החיצוני נסוג והוא כבר לא יגלה עניין רב במה שמעסיק את רוב בני האדם במציאות החברתית המוסכמת. ועדיין יעלו בו מעת לעת  רגשות צער ולבדות אך הוא לא ירגיש בודד. במילים אחרות : ההצטמצמות במישור הפיסי איננה מצמצמת את המרחב של ההתפתחות, להיפך, אדם כזה ירגיש שהוא חותר אל תמציתו ולכן הוא חש בטוח בדרכו. לעיתים אדם כזה יבחר דרך חיים של הסתפקות במועט מבחינה חומרית ופיסית, אבל הוא חי עם חוסר גבולות מוחלט בכל הקשור להתרחבות המחשבה, ההבנה והמודעות שלו (אלמנט מים ואש). לעומת זאת כאשר אדם יחווה אובדן פתאומי של אדם קרוב תתרחש תנועה מהירה פנימה, התכנסות ושקיעה, ייאוש, אבל פתאומי אשר פוגעים באחת באלמנט המתכת. בשל התנועה החריפה והאגרסיבית תהיה פגיעה ב צ'י ודם, ה PO  מתערער ויש קושי אמיתי לבצע תפקידים ומטלות ברמה בסיסית. דיכאון, פגיעה בחושים, בהרגשה והתחושה. במקרים רבים יופיעו גם סימפטומים של התמוטטות אלמנט אדמה בו חי זיכרון של כאב.

 

רגשות צער עמוקים משקפים מצב של בדידות. בדידות היא מצב של חוסר אונים והתרחקות. האדם חש כי אינו יודע לאן לפנות, הוא לא מקבל פידבק רגשי או מחשבתי מסביבתו וגם לא רוצה לעשות מאמץ על מנת להתחבר לסביבתו, ולכן חש כי אין לו אחיזה. לעיתים זו הרגשה רגעית שכל אדם חווה, אך עבור אלו שמצב זה מתקיים אצלם באופן תדיר ניתן לומר כי עיקר הקושי הוא במחשבה והפחד כי מצב זה יישאר כך לתמיד. מאחורי הצער מסתתר הזיכרון. האדם צועד קדימה כאשר מבטו מופנה לאחור, אל העבר, ותחושה זו מעוררת כאב. 

אלמנט מתכת מזין את אלמנט המים. אלמנט מים הוא ביטוי. אלמנט רגשי,דיפוזי ומתפזר. בחיפושו אחר האמת האחת הוא זקוק מאד ליסודות של אלמנט מתכת : מיקוד, הגדרה, אבחנה, סדר ומשמעת עצמית. ההתפזרות של אלמנט מים גורמת לו לנסות למצות את מירב האפשרויות וההזדמנויות מהרעיונות שלו והוא שואף להיות במצב קליטהבו הרעיונות זורמים. הוא לא רוצה להפסיד או לפספס  רעיון שיכול להיות מותמר להצלחה ולכן האסטרטגיה שלו היא פיזור משאבים. כמו אוקיאנוס גדול חי אלמנט מים ללא הגדרה ברורה ודווקא בגלל זה הוא מחפש את ההגדרה\ רצון . לכן, אלמנט מתכת מעניק לאלמנט מים את המיקוד הנדרש, את ההיגיון, הסדר והמשמעת העצמית על מנת שבחיפוש העמוק של אלמנט מים הוא לא יאבד את עצמו. הנסיגה, ההפחתה והצמצום המאפיינים את אלמנט המתכת מקבלים ביטוי באלמנט מים כאשר הוא חותר לעומק ושורש של דברים, מנסה לפענח חידות קיומיות וזקוק לקשב רב על מנת לתאם בין עולמו הפנימי המוגן והרגשי לבין העולם החיצוני שבו הוא נדרש לבטא את רצונו, לקיים קשר, תקשורת והבעה שלעיתים לא תואמת  ולא חופפת לעולם המציאות הפנימית שלו. ביסודו אלמנט מים הוא אלמנט מתבודד. והוא המימוש של הזנת אלמנט מתכת בתהליך ההפחתה והצמצום, כי כאשר הוגדר מרחב מחייה מצומצם, ניתן לחתור לעומק רגשי ופילוסופי כשיש פחות הפרעות חיצוניות.

זהו הקשר שבין הריאות(LU) לבין הכליות(KI) דרך הקשר של הנשימה ויחסי הצ'י, היין והיאנג ביניהם. בנוסף זהו הקשר בין ה PO לבין הJING התרום לידתי ממנו הוא נובע. ההזנה באה לידי ביטוי בחיזוק המים ע"י נקודות המתכת (KI7, BL67) או CV , ונקודות הקשר מתכת מים על מרידיאן שלפוחית השתן ( (BL13, BL42) . הקשר של הריאות עם הנוזלים של BL , הקשר ל WEI QI 

כאשר אלמנט מים גובר על אלמנט מתכת במעגל הרס, יופיעו כמובן חוסר מיקוד, חוסר דיוק ואבחנה, בלבול, בעיות קשב וריכוז, ניתוק והעלמות, אך גם התפוררות של ערכים, גבולות ומסגרות. יש שיבוש ביחסי כליות ריאה ושרשרת סימפטומים יכולה להופיע החל מבעיות נשימה והתקררות עד לחוסר יכולת לפזר נוזלים. במצב כזה מעבר לחיזוק מתכת לעיתים מוטב לעבוד על "עודף המים" דרך אלמנט האדמה ומעגל הבקרה למשל (LU5, LU9, SP3 פיזור) תולי בסימפטומים ותמונת הדופק. 

חמשת האלמנטים, דיקור סיני, יחסי אלמנט אדמה עם אלמנט מתכת ואלמנט מים

אלמנט המתכת  שולט על הכבד  באמצעות הגבלה והגברה של אספקת הצ'י למען זרימת הצ'י בגוף. הן מגבילות את השימוש והעוצמה של השרירים על ידי הגבלה והגברה של הנשימה (zong qi , ying qi , ודם ). מספקות חמצן לשרירים בזמן פעילות. הכבד מניע ומאחסן דם וכך הריאות והכבד קשורים ביניהם ביחסים. הכבד מסתמך על הצ'י של הריאות כדי להסדיר את הדם, והריאות מסתמכות על הצ'י של הכבד על מנת להזרים את הצ'י. חסר בצ'י של הריאות משפיע על יכולת הכבד להניע את הצ'י וזה מוביל לסטגנציה של צ'י. דכדוך, דיכאון, דיסהרמוניה בנשימה, שיעול, וכאבים בהיפוכונדריום.

זהו תהליך של ריסון. יסוד מתכת השואף להפחתה וצמצום, מבקר ושולט על אלמנט עץ המבקש התרחבות והפצה, יציאה אל מעבר לגבולות. אלמנט עץ ממוקד מטרה, אלמנט מתכת ממוקד על הדרך ודפוסי התנהגות אלו עומדים בסתירה בשל ההתלהבות, העוצמה והתחרותיות של אלמנט עץ אשר רואה מטרה לנגד עיניו ורוצה כי המטרה תושג בדרך הקצרה ביותר. הוא פועל אסטרטגית על מנת להשיג את היעד מבלי להתחשב יותר מידי במגבלות, קשיים, השלכות והמחיר של השגת יעדו.

אלמנט מתכת במעגל השליטה מצביע  קודם כל על רצון להתנהגות מדודה וערכית, הוא מודד ומנתח את האפשרויות ומשרטט את המכשולים הקיימים והצפויים, בונה שרטוט אופטימלי אשר מנסה לבטא בצורה הגיונית את הדרך האופטימלית עם הורדת הסיכון. ללא מעצורים, מכשולים וסיכונים.

לדוגמא : אם אלמנט עץ מחליט להתמודד בתחרות ריצה ארוכה הוא רואה לנגד עיניו את נקודת הגמר והניצחון, בונה אסטרטגיה ובונה את הכח ליישומה דרך משאבים רבים מעצמו, על מנת להגיע אל המטרה. אלמנט מתכת במעגל שליטה מסמן כי מוטב לקשור את הנעליים היטב ואולי אף לרכוש חדשות, מודד את הדופק, האוכל, השתייה, מתכנן את חלוקת המשאבים והמאמץ לאורך המסלול, הנשימה, עובר על התכנית, מודד ומסתכל ובוחן את המתחרים האחרים. יש כאן תיאום של הצ'י מבחינת רמת האספקה כמו גם תיאום החמצן הדרוש לפעולת השרירים. התיאום בא לידי ביטוי בנקודת המתכת על מרידיאני העץ - LIV4, GB44 או LU3 וכו'. 

עודף שליטה גבוה מידי של אלמנט מתכת על עץ בולם את יצר התחרותיות. האדם שוקע בעודף הפרטים, בסיכונים, ולעיתים יגרום לכך שתעלה בראשו מחשבה כי עדיף בכלל לא להשתתף. קרי : העיסוק האינטנסיבי של האדם בפרטים מסית את תשומת הלב מהמטרה. כמובן שמעגל שליטה תקין יאפשר למתכת להביא לאלמנט עץ נתונים, מסגרת והיגיון  בדרך אל המטרה שלו אך עודף מאלמנט מתכת יחייב פיזור ותיאום מחדש בין האלמנטים מתכת ועץ. למשל: LU11, CO3 או חיזוק מים, חיזוק עץ, פיזור מתכת. למשל:  LU5 פיזור , LIV8. תלוי במצב המים על פי תמונת הדופק. אפשר להוסיף עוד נקודה על אלמנט המים. 

רפואה סינית , חמשת האלמנטים . דיקור סיני אלמנט מתכת, מרידיאן הריאות ומרידיאן המעי הגס

חוסר שליטה ובקרה של אלמנט מתכת נגרם מחסר בצ'י של הריאות ומשפיע על יכולת הכבד להניע את הצ'י. זה מוביל לסטגנציה של צ'י הכבד ויכול לגרום  לדכדוך, כאבים בהיפוכונדריום, דיסהרמוניה בנשימה, שיעול.  הצ'י של הכבד תקוע בחזה ולא מאפשר לצ'י של הריאות לזרום. חוסר השליטה יכול להוביל את האדם להקצנה רגשית. מצד אחד דיכוי עצמי ודכדוך ואז  נטייה ליהירות וביטחון עצמי מופרז. במצב כזה אלמנט עץ אינו מתחשב במגבלות, גבולות ודפוסים כאלה ואחרים, הוא נע אל המטרה גם אם המחיר יהיה בלתי נסבל בהמשך. זאת עקשנות בלתי מתפשרת בה מתגבשת נוקשות המביאה במקרים רבים לקונפליקטים רגשיים, התקפי זעם וכעס  כאשר אלמנט עץ מרגיש מעוכב, מבוקר, או צריך להאט. ואז שוב תקופת דכדוך ושפל. הטיפול יכלול פיזור עץ וחיזוק מתכת תוך בניה של מעגל הבקרה כפי שהוא בא לידי ביטוי בנקודות דיקור LIV4, GB44 . במקרים רבים חולשת המתכת תצריך גם את חיזוק האדמה. מעגל בקרה ושליטה נכון הוא עץ פרוע, שנגזם על ידי המתכת ועתה הוא במלוא עוצמתו.  גזמו  את הענפיו המיותרים, וסידרו את הנוף שלו. לכן : עבור אלמנט עץ שימת לב לפרטים, קבלת נתונים, שיקול דעת, נשימה ,מיתון וסימון המכשולים כפי שאלמנט מתכת מספק היא ברכה גדולה בבואו לתכנן את האסטרטגיה הנכונה על מנת להגיע אל המטרה שלו. כאשר אלמנט העץ משתולל כך הוא מרוקן גם את משאבי המים.

אלמנט מתכת נשלט על ידי האש. אלמנט אש, הלב (HT) שולט בדם, הריאות(LU)  שולטות בצ'י, צ'י מניע דם בכלי הדם, דם מזין צ'י, וכך מתקיימים ביניהם יחסי הזנה. כאשר הריאות נחלשות הן נשלטות בקלות על ידי האש. זה יכול להגביר תופעות אלרגיה. אלרגנים והיסטמין פועלים בעודף במערכת הקרדיווסקולארית, מרחיבים את כלי הדם ואת חדירתם. אלמנט האש  אחראי על כלי הדם. אפקט ההיסטמין מעלה את הסימפטומים של אלרגיה, כולל אדמומיות, עקצוצים, גירודים – אש בלב וב shen שגורמים לחוסר שקט. מצב זה של עודף שליטה של אלמנט האש משפיע רבות על תפקוד הריאות ועלול להוביל לגרון שורף ומגרד – חום פוגע בלב ובריאות, מוביל  לסימפטומים של נזלת כהה ושיעול. יחסי השליטה בין אלמנט אש לאלמנט מתכת עוסקים בעיקר במידת הנוקשות של המתכת או  פתיחותה וגמישותה. אלמנט מתכת שנוטה להיות בעל גישה נוקשה כלפי עצמו, מבוצר בערכים, חוקים וטקסים, מתרכך מעט כשמעגל השליטה של האש עובד באופן תקין. אז האש החמימה גורמת לריכוך מערכת השליטה העצמית ומאפשרת השפעה של תכונות אש כמו מודעות ותפיסת עולם רחבה, יכולת ליצור קשר בלתי אמצעי, שמחה ואהבה. אלו מרככים את הגישה הנוקשה והמלנכולית שהמתכת נוטה לשקוע בה. כאשר מתקיים מודל כזה, אלמנט מתכת מוכן לשקול עקרונות ולקבל גישות שונות. פרספקטיבות המשתנות על פי אירועים ולא תפקוד בתוך חוקים וגבולות ברורים, קבועים ובלתי משתנים. במילים אחרות : אלמנט אש במעגל שליטה מביא אל אלמנט המתכת חיוך,רגישות, אפשרות לסלוח, להיות פחות רציני. הוא מפיג ציניות, שליטה עצמית חזקה מידי וגישה נוקשה כלפי העצמי. זה מצב שבו הרגש תומך בשכל ובהיגיון. הביטוי הטיפולי ביחסי אש-מתכת בא לידי ביטוי דרך התפקוד של נקודות CO5, LU10 שאמנם משמשות יותר בפיזור במצבי עודף אש אך פעולתם התיאורטית בחיזוק מאפשר להבין את דרך הפעולה. 

כאשר מעגל השליטה חזק מידי ואלמנט האש מתוגבר בצורה מוגזמת אזי זה משפיע לרעה על ניסיון המתכת לחיות בתוך מערכת חוקים ועקרונות אשר מתקבלת אצלו ונתמכת על ידי ההיגיון. כאן כבר תהיה השפעה רגשית גבוהה מידי. חרדות, נטיה לבהלה, חוסר שקט, מתח ועצבנות. גבולות השליטה של אלמנט המתכת נמדדים מחדש, נמתחים לגבולותיהם החיצוניים. המתכת "הופכת להיות נוזלית " קרי ישנה התפוררות של ערכים ודפוסים, אשלייתיות, חוסר יכולת להתמקד ולהיות בריכוז ומשמעת עצמית. רגשנות, התפרצויות רגשיות. זוהי חוסר סימטריה בין ה SHEN וה PO שדווקא מעצימה את חווית ההישרדות ותחושת הקריסה הנפשית שאופיינית לPO האוחז בגוף הגשמי ובכח ההישרדות. פיזור האש וחיזוק הריאות מגבירות החלמה מהירה , אפשר לבטא את זה בטיפול דרך LU10 פיזור, PC5, HT4

במצב שבו אלמנט אש לא מצליח לבקר את אלמנט המתכת, אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש וחום האש לא חודר אל המתכת. האדם ציני, קר, בד"כ מתנשא ומרוחק, אליטיסטי. זה אדם אשר כלוא בתוך עצמו, בחוקים שהוא בנה ובמסגרת הבלתי חדירה שלו לרעיונות, דעות או תפיסות אשר שונות משלו. זה אדם שיש לו קוד פעולה וחוק לכל אירוע מתרחש או עתידי והוא פועל באופן אוטומטי ליישומו מבלי להתחשב בתנאים המשתנים. מתכת ואש  – חוק לעומת משחק, פרפקציוניזם למול פיזור וספונטניות, היגיון מול רגש, שליטה עצמית והסתגרות מול התרחבות ואמפתיה.שיבוש הקשר הזה מנתק את ה SHEN ואת גוף המודעות ומעצים את ה PO בחווית הישרדות הבוחנת כל סיטואציה במבט רציונאלי קר ואיננה נותנת מקום לרגשות לבוא ולהתבטא. במקרה כזה אני מעדיף לטפל קודם כל דרך אלמנט העץ בחיזוק אש ורק אח"כ לפזר מתכת. למשל PC9, LU11 , SI3,  

ניתוח מקרה קליניקה

 

נער בן 19 

תאריך לידה: 15.10.1997 16:40PM

פנה אלי לטיפול בעקבות פחדים, חרדות, קשיי שינה. סימטפטומים שהופיעו בגיל ההתבגרות. סובל מהפרעות קשב והתארגנות ומטופל בריטלין. מגיל צעיר לא הסתגל למסגרות, נפלט מרוב מסגרות החינוך וסיים את לימודיו במסגרת אלטרנטיבית. לכל אורך הדרך גילה קשיים במוטיבציה, בזיכרון ובהתמצאות בחומר. ישנו קושי מהותי בניהול מערכות יחסים ופחד מאינטרקציה. דימוי עצמי נמוך. הוא בודד רוב הזמן, ללא חברים וקשר תומך. ההורים חמים ואוהבים, עוטפים ומחזקים אך הוא מגיב רוב הזמן בדחיה וסרבנות לקשר הרגשי. 

עושה ספורט, יש נטיה קלה להשמנה. 

תפקודי כבד לא תקינים, CMV בעבר 

 

דופק 

צף ומהיר ב TH\ST\ GB\CO  , מהיר -  LIV\LU  

ריק  SP 

חלש וחסר - KI\ HT \PC

אלמנט ראשי – גזע היום – מתכת יאנג

 

מעגל יצירה

.אלמנט עץ מזין את אלמנט האש

.אלמנט מתכת מזין בעודף את אלמנט מים

 

מעגל הרס

.אלמנט מתכת הורס את אלמנט האדמה

.אלמנט אדמה הורס את אלמנט אש

.אלמנט עץ הורס את אלמנט מים

 

מעגל בקרה

.אלמנט אדמה מבקר ושולט בעודף את אלמנט המים

.אלמנט מתכת מבקר את אלמנט העץ

.אלמנט עץ ואלמנט אדמה שווים בעוצמתם וישנה הפרעה למעגל השליטה

 

מעגל העלבה

.אלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש

.אלמנט אש מעליב את אלמנט המים

 

קומבינציות גזעים 

בין גיל 2-11 - אלמנט עץ יאנג S1  + אדמה יין S5 יוצרים צ'י של אדמה.

בין גיל 21-32  אש יין S4 יוצר חיבור עץ חזק בעמודת השנה. 

קומבינציות ענפים

 גיל 2-11 , תרנגול (KI)  + כלב (PC ) בעמודת החודש , יוצרים קונפליקט מתח חזק.

 גיל 22-31 , כבש (SI)   + שור (LIV)   , בעמודת השנה יוצרים קונפליקט מתח חזק.

 קוף (BL)   בעמודת השעה + גיל (12-21) ו נמר (LU)  בעמודת היום יוצרים קונפליקט מתח חזק.

 

ארבעת עמודי הגורל , גזעים וענפים , אסטרולוגיה סינית , דיקור סיני מקרה בקליניקה , אלמנט מתכת

האלמנט הראשי מתכת יאנג אינו מקבל תמיכה מאלמנט האדמה. זהו חוסר קבוע במשאבים והזנה המייצרים הרגשה בסיסית  של חוסר שייכות, דחייה וחוסר ביטחון עצמי. זהו נער הגדל בבית תומך עם שני הורים רגישים וקשובים. אשר גם לטעמו השקיעו ומשקיעים את מיטב מרצם על מנת לעזור לו למצוא נחת, שייכות והקלה כחלק מתהליך החיפוש  הוא עבר במספר מסגרות, החל מביה"ס היסודי ועד לחטיבה העליונה. זה כולל בתי ספר קונבנציונאלים, פתוחים, לא קונבציונאלים, חברתיים, אקסטרני. לבסוף  הוא סיים בבגרות, בהצלחה ובציונים לשביעות רצונו. בכל אחת מהמסגרות הנושא המרכזי לפתרון היה חוסר הסתגלות חברתית, קושי להביא הישגים בכפוף ליכולת גבוהה, הפרעות קשב והתנהגות הנוטה לבידוד, הסתגרות, חווית דחייה וקושי בתפקוד בדרישות המסגרת. אלו באו לידי ביטוי במרדנות וגישה אשר שוללת את סמכות המערכת ורצון המערכת "ליישר אותו" . עבורו זה היה מאבק חיים על עצמאות והחירות לשמר את הרצון שלו, כפי שהוא חושב ומרגיש. 

אלמנט מתכת נמצא אצלו בעודף גדול מאד והורס את אלמנט האדמה שהם המשאבים שלו. זה מצביע על צורך לצאת מן הכלל ולפתח ולהעצים את האינדיבידואלי, הייחודי והשונה. קיים פחד " להיות כמו כולם " כי כך יאבד את ייחודיותו. העצמי המועצם הזה מוזן על ידי התרחקות מהחברה, התנגדות לכל מה שמייצג חברה, מסגרת או ארגון. קיימת מחשבה שהמסגרת רוצה לשנות את צורת המחשבה שלו ואם יסכים, יאבד את עצמו. המלחמה האינטלקטואלית\רגשית שלו היא פנימית חיצונית, אל מול העולם ומול כל העולם. הוא מדמיין את עצמו מצליח ועשיר, ממציא משהו שיכול לשנות את העולם, או אז תהיה לו נחת. קרי הוא רוצה "לנצח את העולם" בדרכו הייחודית ולהראות לכולם כי הם טועים ומטעים ורק אותו אחד אשר שומר על מבנה מחשבה ייחודי יכול להצליח בעולם הזה כפי שהוא מתנהל. זהו נער אשר חי בספק מתמיד ונע במטוטלת הרגשית שלו מצד לצד כאשר הוא מוצא את עצמו חסר ביטחון ונזקק או בקוטב השני בו הוא יהיר ומתנשא ומספח לעצמו הצלחות עצומות שחלקן נובעות בעולם פנטסיה עשיר ויצירתי. 

עודף מתכת גדול עם חוסר אדמה תמיד ייצור מצב חסר רגשי של חוסר ביטחון וחוסר שייכות.  תמיד תתקיים פעולה מחשבתית אשר מתרחקת ופועלת בפעולת הפחתה כלפי האדמה: קרי, גינוי כל הנושאים המעסיקים את הכלל, החיפוש אחר וודאות וכו' . אין קבלה פשוטה של יתרונות האדמה כעובדה אלא פעולת מתכת אובססיבית אשר בודקת, מודדת ושוקלת כל הזמן את מידת האדמה ואיכות והאדמה דרך מחשבה רציונאלית ולא דרך קבלה רגשית. אצלו קיים  קשר רגשי וילדותי אל הבית, אל ההורים. הוא צריך מהם תקשורת רציפה, חום, את נוכחותם הפיסית בבית, את המקום להביע בפניהם את הקשיים שלו, ויחד עם זאת הוא מרדן ואנרכיסט ולא יקבל לעת זאת ההתוויה שהם נותנים לו לחיים אלא ישמור בעקשנות רבה על פאזה חיצונית מנותקת וביקורתית, ופאזה פנימית פגיעה ותלויה באופן אובססיבי בבית. הוא יישמר את שתי פאזות הפעולה השונות כמקשה אחת של קונפליקט כי הן יחדיו מייצגות את האני הפנימי שלו כפי שהתגבש עד כה. 

זהו נער שכמעט ולא יוצא מביתו, לא מרגיש בנח בחברת אנשים, לא משתף מרעיונותיו ולא ממחשבותיו ויחד עם זאת הוא חווה קטבים בחברתם – או יהירות ועליונות או חוסר ביטחון מוחלט וחווית דחייה. מצב פלוס מינוס ללא מרכז מאזן, ללא אדמה תומכת אשר יכולה להעניק מהרכות שלה, מהביטחון, הסימפטיה והשייכות על מנת לאפשר לאלמנט המתכת הרגשת הכלה, שהוא בטוח ורצוי. הוא מונע ע"י הפחתה מוגזמת בניסיון למצוא ולבנות את ייחודיותו.ומכאן כי יש צורך בשליטה עצמית והפניית כל המשאבים על מנת לייצר את השליטה הזו.

במחזור 10 השנים ניתן לראות את איכות האנרגיה המצטרפת אל האנרגיה הבסיסית בארבעת העמודים הראשיים (שנה ,חודש, יום, שעה). זה מצביע על ההזדמנויות, על המצבים שאדם ימגנט לעצמו ויביא אל חייו. זה סוג שלמיקוד לעבודה עצמית ופנימית בכפוף לגיל האדם ומחזור 10 השנים שלו.מה שיופיע בתקופת הגיל הנוכחי שלו יהווה את המיקוד, הרצון, וינתב את הפעולות המעשיות דרך אנרגיה זו גם היא הפוכה לחלוטין לאלמנט הראשי או למכלול היחסים והאיזונים של 5 האלמנטים. מעניין לראות שבן גיל 2-11 נכנסה אנרגיה של אדמה יין תרנגול (KI)– השייך לאלמנט מתכת יין, ובהמשך בין גיל 12-21 שזו התקופה הנוכחית נכנסה אנרגיה אדמה יאנג קוף (BL)– שייך למתכת יאנג. לכן מגיל שנתיים עד גיל 21 המיקוד הוא על אנרגית אדמה בגזע (המייצרים אדמה ואש בהתאמה), ואז תרנגול וקוף שענף ששניהם שייכים לאלמנט מתכת.  יש העצמה של אלמנט אדמה בתקופה זו אך במקביל גם העצמה של אלמנט מתכת שהוא לא זקוק לו כי הוא קיים בעודף. לכן בטווח הגילאים 2-22 הוא יחווה בעיקר את הקשר, הכואב יש לומר, של אלמנט מתכת הורס את אלמנט אדמה. בכל ההיבטים, האפשרויות, והסגנונות ובכל המסגרות החברתיות אליהם יגיע. מבחינה אוניברסלית אפשר לומר כי מגיל 2 עד גיל 22 ישנו נושא אחד עיקרי שהוא סובב סביבו, קונפליקט אחד: מתכת הורסת אדמה. יש כאן צורך במציאת איזון מצד אחד והתמודדות לא פשוטה עם מה שמשתקף מבחוץ בעולם המעשי. מצד שני יש כאן העצמה מוגזמת של אלמנט מתכת אך בגלל שזה האלמנט הראשי שלו זה אומר כי מתקיים גם צורך לחיפוש עצמי, הגדרת ערכים, חקירה ובדיקה של גבולות והתקדמות והתפתחות ע"י תהליך של הפחתה. מבחינה טיפולית זה אומר כי התהליך הטיפולי ממוקד קודם כל במציאת האיזון והתיאום בין אלמנט אדמה לאלמנט המתכת. זהו תהליך פשוט לכאורה אך הוא מורכב כי הוא דורש הסכמה שלו לשינוי הגישה המחשבתית ומציאת איזון בין שני משתנים קיצוניים. 

צריך להבין כי כשאלמנט מתכת מרחף בצורה כזו, ללא קבלת משאבים מאלמנט האדמה וללא דחיפה והזנה את אלמנט המים, ללא בקרה ושליטה של האש – הוא מנותק. זה מצב בו ערוצי תקשורת קורסים, והאדם מתנסה בבידוד. מתכנס אל תוך עצמו ומנסה לבצר את עצמו בסביבה בטוחה – בבית. ואז הוא עושה תהליך הפחתה, דחייה וסירוב כמו שאלמנט מתכת יודע להפעיל. הוא לא יודע מה הוא רוצה אך הוא יודע היטב מה הוא לא רוצה. וכך הוא מבקר, מסרב ודוחה כל אפשרות שלא נראית רלוונטית אליו או פוגעת או מאיימת עליו ועל הביטחון החלקי שהוא יצר. זה הוביל אותו למצב של אדמה ממוטטת (SP).עייפות ולאות,  השמנה , התמכרות לסוכרים לפחמימות בניסיון לתדלק את הטחול בצ'י זמין, התכנסות, ייאוש, התבודדות. פיתוח קשרים וירטואלים באינטרנט דרך משחקים ופלטפורמות בהם הוא יכול להיות מישהו אחר. הימנעות מיציאה מהבית, חוסר יכולת להכיל קונפליקטים רגשיים, אשמה, חוסר סיפוק ושמחה. כל אלו קשורים כמובן  לאלמנט מתכת מעליב את אלמנט האש ואז הרגשת הדיכוי וההסתגרות גוברת. יש חוסר שמחה, הלב מפחד להיפתח בסיטואציות רגשיות כי הוא מצפה לפגיעה. הסגירה והמעצור שאלמנט מתכת מפעיל במעגל העלבה כלפי אלמנט האש מעלה הרבה מאד סיטואציות של חרדה, פלפיטציות, קשיי שינה ותרדמה, תחושת אשם, חוסר יכולת להיות בחברה, דיכאון. 

עמודת השנה

חלק ניכר מאלמנט האש הקיים אצלו נמצא בעמודת השנה, אש יין, שור (LIV) השייך לאלמנט האדמה. עמודת השנה מייצגת את הצד החברתי של האדם, את המסכה החברתית שאדם עוטה על עצמו ואת הבחירה המקצועית בכפוף ליחסים עם האלמנט הראשי. אצלו אלמנט מתכת הורס אל אלמנט האדמה שהורס את אלמנט האש. יחד עם זאת אש יין -שור: באותם זמנים או תקופות שבהם הוא מצליח להרפות מן המתכת, וכשעמוד השנה מבטא את עצמו במיטבו, הציניות נסוגה ומתגלה קסם אנושי ייחודי, רגיש, מרגיש ומזדהה. נער עם חוש הומור מעולה ויכולת לצחוק ולהינות. הוא אוהב לבשל ולהאכיל את בני משפחתו ומקיים עימם קשר רגשי עמוק ופתוח המשתף בכל מה שעל ליבו. באותן נקודות שחוסר הביטחון וחוסר השייכות לא מפריעים יותר מידי מתגלה נער בעל יכולות ותפיסות אוניברסליות המסתכלות על העולם כמקום שיש לטפח, למצות את השהייה בטבע, לעזור למתקשים, למנוע רעב , עוני ומחלות. אמפטיה בסיסית ומושרשת שיכולה בקלות להיות מופנית אל נושאים אוניברסלים או אל מי שמתקשה באמת ולא "מאיים" עליו בשום צורה או תחרות. זהו צד חברתי מעשי שבאופן תיאורטי מוכן לתרום ולעזור, להועיל ולטפח באותם מקומות ומסגרות שהוא לא מרגיש דחוי ושונה ,למרות שכל מה שהוא רוצה זה להיות שונה וייחודי מבלי להרגיש דחוי. 
תחת הענף שור נמצא כוכב בדידות, אשר מעצים מאד את כל מה שתואר קודם. כוכב בדידות במיקום זה לא מאפשר לאדם להשתחרר מן התחושה שהוא לא רצוי, זהו נתק חברתי ובידוד אשר יכול להיות מועצם לחיוב בבחירה מקצועית אשר דורשת ריכוז ומיקוד, עבודה עצמית, לבדית. אין ספק שזוהי חוויה לא פשוטה להכלה. אם מתחברים אליו בנושאי העניין שלו, הדברים הייחודיים שבהם הוא חזק, אזי אפשר לראות את העצמי מתרחב, את תפיסת העולם הבוגרת והרחבה, את ההתעניינות, את יכולת הניתוח, ההבנה של מצבים, ואת כל היתרונות שיש לאדם שמסתכל על דברים מהצד מבלי להיות מעורב. מתגלה נער מקסים, רגיש ועדין, אבל מבוצר מאד בדעות, וחשיבה מקבעת אשר אופיינית לגיל כזה ולאדם שרק נמצא בתחילת ההתפתחות שלו.

עמודת החודש

עמודת החודש מייצגת את ההורים ניתן לראות שהאבא מיוצג על ידי הגזע מתכת יאנג, והאמא על ידי הכלב (PC) , שהוא אדמה יאנג. שוב יחסי אדמה מתכת כפי שהם באים לידי ביטוי דרך נקודת השתקפות המבט שלו. הקונפליקט המרכזי בחייו (אלמנט מתכת הורס אלמנט אדמה) בא לידי ביטוי בייצוג של הוריו במפה שלו. אלמנט האב (גזע החודש)מתכת יאנג הוא חופף לאלמנט הראשי שלו, והאמא (ענף החודש- ילדות ,חינוך , חוויות ילדות מוקדמות ) מיוצגת על ידי הכלב- אדמה יאנג .אם מתכת הורסת את אלמנט האדמה אז כך הוא חווה גם את יחסיו של הוריו, מנקודת מבטו. עמודת החודש היא המנוע של האדם, משם האדם מוזן וזה גם מה שמניע אותו בחייו. לכן על פי נתונים אלו יש בעיה בהזנה של אמא שלו אותו, וכך הוא רואה את זה. יחסי ההפחתה והריחוק והדחייה של המקובל והמצוי באדמה מוקרן על יחסיו עם אמא שלו. זו גם  הנקודה הראשית לפתרון והמפתח המרכזי ביחסיו עם ההורים שלו. ניסיון ומאמץ של כל המשפחה יחדיו לאזן את מערכת היחסים ולשפר את חווית האדמה שהאמא מעניקה לו .אלו יחסים של תלות מלאה באמא שלו, ברמת נוכחות, גישה ותקשורת. תחת מיקום האמא נמצאים כוכב רומנטיקה וכרכרת זהב אשר מצביעים על הצלחה, התקדמות והתפתחות אשר מגיעים מצורת החינוך והנתינה של האם . 

בין גיל 2-11 תרנגול ( מתכת ) נמצא בקונפליקט חזק אל מול האמא בעמודת החודש ( כלב ) וזה מראה שהיחסים, השייכות והאדמה שלה היו חסומים בעודף מתכת עד גיל 11. כלב תרנגול הוא קונפליקט חזק בין הצורך של הכלב לפרקטיקה מעשית, מסגרות, תפקוד בתוך מסגרות, נחישות, אחריות לבין התרנגול – מתכת יין העוסק בעיקר במה שנח לו. מייצר שיפוט ביקורת והפחתה, עוסק במעמד שלו, בנראות, יורד לפרטים והרבה פעמים מפספס את התמונה הרחבה. (אפשר לראות כאן הרחבה על יחסי הענפים)

 

ההזנה המוגברת מידי של אלמנט המתכת את אלמנט המים לא מאפשרת לאלמנט המים להשרות רוגע,לזרום, להסכים לחוות מצבים של זרימה חסרת כיוון וספונטנית, לשנות דיעה, לבחון מצבים בפרספקטיבה משתנה. זה מעצים את תחושת הסגירות והצורך בשליטה עצמית. מבחינה רגשית חולשת המים מעידה על חוסר מוטיבציה, התמדה, ורצון עצמי לקוי. קשה לו מאד לאסוף את עצמו,לרכז את עצמו כאשר הוא מוסט על ידי מצב רגשי. הצריכה הקבועה של ריטלין היא זו אשר היתה אמורה "לנרמל " את הביטוי של המים, פשט את החשיבה, המיקוד והזיכרון  אבל ההשלכות המשניות\ רגשיות על מערכות הלב(HT) והכבד(LIV) גובות מחיר משלהן.  

 

עמודת היום

מופיע העצמי כאלמנט ראשי מתכת יאנג, ענף היום הוא נמר (BL) השייך לאלמנט עץ. במעגל הבקרה שלהם מתכת מבקרת ושולטת על אלמנט עץ וכאן המעגל הרמוני, עודף המתכת הכללי לא פוגע בתפקוד אלמנט העץ וזה נפגע רק על ידי חוסר ההזנה של המים את אלמנט העץ. חוסר הזנה של אלמנט מים את אלמנט העץ מוביל לעקשנות רבה, בניסיון לצאת לפעולה לפני שהרעיון מובן, אימפולסיביות, שליטה על אחרים, חוסר גמישות, חוסר התמדה ורצון לקוי אשר מובילים לכך שניתן יהיה לבצע רק פעולות ומשימות שטווח הפעולה שלהם קצר וענייני. נמר (BL) - עץ יאנג בענף היום מייצג את האגו. הצרכים והתשוקות. ועבורו זה עומד בקוטב השני של האלמנט הראשי שלו. קרי האגו מניע את העצמי ליציאה מתוך הגבולות, לפריצתם, לתעוזה, אומץ, יכולת לעמוד בפני מכשולים, להתמודד איתם ולנצח. הקוטביות מתכת \עץ באה לידי ביטוי בתוך העצמי בתפיסת מציאות שהיא (גזע) מתכת יאנג לבין פעולת העצמי(ענף) שהיא נמר - עץ יאנג. כך שיש פער או קוטביות או קצוות בין התפיסה לבין הפעולה. אם התפיסה היא מצמצמת ומפחיתה אזי הפעולה של העצמי היא פורצת, דוחפת ומעלה. הדיסונאנס הזה מוקרן ממנו כל הזמן כי הוא מגיב , מדבר וחולם כמו עץ . יהיר, מתנשא, מלא ביטחון ותכניות כרימון, אין בפניו מגבלות והוא יכול להוציא אל הפועל כל מה שירצה אך אז מגיעה התודעה (גזע) ובעצם מקרינה צמצום והפחתה וכך הוא נע בין פוטנציאל מופחת לבין פעולה דוחפת  ללא תיאום מבפנים כי חסרה מאד פעולתם של המים. רצון והתמדה או יכולת לשמור על התנועה של העץ והדחיפה שלו אל עבר מטרות מבלי "להתעייף" מהר מידי או לוותר כי מגיעה פתאום מחשבה ותפיסה של הפחתה וביטול. התפיסה מונעת פעולה והפעולה נמנעת מחוסר התמדה ויכולת לבצע את המשימה למרות חשיבת ההפחתה ולמרות חוסר יכולת ההתמדה. 

למה זה קורה  ?

אלמנט מים לא מזין את אלמנט העץ. לכן אין את ההתמדה, הדרייב, הכח הרצון והדחיפה על מנת להוציא את הפעולות לביצוע.

קוף בעמודת השעה + קוף בתקופת הזמן הנוכחית מגיל 12-21 שהם שייכים לאלמנט מתכת יוצרים קונפליקט קשה וקוטבי עם הנמר בעמודת היום. שני קופים (מתכת ) מנטרלים את הנמר המוחלש ממילא והוא לא מוצא ביטוי בעיקר בגלל שהאלמנט הראשי באישיות הוא מתכת יאנג. במילים אחרות : נקודת המוצא שלו, המחשבה ,המניע והייעוד לעולם יהיו מתכת יאנג. והנמר המופיע כאגו, צרכים ותשוקות מסמן עבורו את הקוטביות אשר לא באמת יכולה להתממש אלא מייסרת אותו בניסיונות שלא צולחים להיות אמיץ, נועז, לצאת אל מעבר לגבולות. איך נער שמשקיע את כל מרצו בביצור עצמי, בהימנעות, בהפחתה , דחייה וסירוב, יכול להיות נועז במחשבה התיאורטית לשבור את המחסומים והגבולות ולצאת למחוזות אלמנט עץ, ולחיות מחוץ לגבולות. מתי כן יכול להתאפשר שינוי ?  תלוי מאד בכניסה של אלמנט עץ במחזור 10 השנים. זה קורה בגיל -42-52 (עץ יין - נחש ) ו52-62 (עץ יאנג נמר). עד אז  יש לאזן ולהזין את אלמנט המים-עץ , לבנות את ההזנה של אלמנט מים את אלמנט העץ. זו דוגמא מצוינת שמאפשרת להתבונן בתהליך ההתפתחות של האדם. וגם כאשר אתה פוגש את האדם בגיל צעיר לראות והבין שתהליכים הם אינם מקריים אלא כפופים לבחירה ולתהליך מתפתח. בין גיל 42-62 אלמנט העץ יהיה עוצמתי ביותר ואלמנט המתכת במצב המוחלש ביותר בפרק החיים הזה. זה ברור שהוא יוכל לחוות את הצד השני של המטבע, וזה לא אומר כי עד גיל 42 אין פעולה או תפקוד לאלמנט העץ . זה כן אומר כי אלמנט העץ  יתקשה מאד לבטא את עצמו באופן מלא בגלל עודף הפעילות של המתכת, למרות נוכחותו של העץ במיקום וצורך אסטרטגי.  מהניסיון שלי אוכל לומר כי העבודה על אלמנט מים-עץ והחיבור ביניהם הוא בסיסי בכל טיפול שזה מתאפשר אך אני לא ניגש לתוצאה בציפיות גבוהות כי לכל אורך הדרך יהיו נסיגות מוגברות ולכן אני מתייחס אל הטיפול בקשר הזה כאל תחזוק קבוע. כאשר לאדם יש אלמנט ראשי חזק מאד כמו כאן, פיזור ושימוש בעודף המתכת ובאנרגיה שלה על מנת לחזק אלמנטים אחרים, נכון ורצוי מאד, מה שלא הייתי עושה במקרה אחר בו האלמנט הראשי חלש. 

עמודת השעה 

בעמודת השעה עץ יאנג קוף(BL) מתכת יאנג . עמודת השעה מבטאת את דרך הפעולה בחיים. כיצד האדם על סך התכונות והיכולות והמכשולים שלו מוציא את הפעולה שלו בחיי היום יום אל הפועל. בהמשך למה שנכתב בעמודת היום , גם כאן מתבטא היטב הקשר וקוטבי בין אלמנט העץ לאלמנט המתכת. רק כשכאן זה הפוך. בעמודת היום הגזע הוא מתכת יאנג והענף נמר - עץ יאנג ובעמודת השעה הגזע הוא עץ יאנג והענף מתכת יאנג. זה רק מחזק את מה שתואר קודם כי תפיסת המציאות שלו משתנה וכי התפיסה במהות שלה (גזע היום), בתודעה היא תפיסה של מתכת יאנג קרי - מצמצמת ומפחיתה, מקטלגת ונמנעת. ענף היום - נמר - עץ יאנג הוא האגו , קרי הפעולה. בעמודת השעה הפוטנציאל הוא עץ יאנג ואליו הפעולה עצמה מתכת יאנג . מה שמראה כי התפיסה עצמה והתודעה מתהפכת כאשר אדם ניגש אל מעשה ופעולה בחיי היום יום , והיא מתהפכת מתודעה של הימנעות ושלמות (מתכת)לתודעה של דחף ומטרות (עץ) וכך זה חוזר חלילה ומאפשר לאדם לבחון פרספקטיבות שונות והפוכות על אותו נושא. 

 

אסטרטגיה טיפולית

 

אני מתייחס אל הנתונים הראשיים כפי שהצגתי אותם. אלמנט ראשי ומערכות היחסים שלו ואיתו, הסימפטומים, הבקשות והצרכים שלו מהטיפול, מתייחס כמובן לתקופה הנוכחית של הטיפול כשהוא בן 18 עם אנרגיה מצטרפת -גיל 13-22- S5 אדמה יאנג ,B9 קוף.  כל ההזדמנויות בחייו והמוטיב המרכזי של המחשבה וההתנהגות יבואו לידי ביטוי דרך האנרגיה של התקופה והיחסים של הגזע ענף הללו עם שאר הנתונים. אי אפשר להתעלם מזה ועל פי ניסיוני אין טעם לנסות לעקוף קונפליקטים בצורה אגרסיבית וישירה. כל טיפול יתחשב קודם כל בתמונת הדופק המופיעה בכל טיפול, בתוך ולאורך הטיפול. 

 

 

 

 

אלמנט מתכת, מרידיאן הריאות והמעי הגס . נקודות דיקור סיני על פי חמשת האלמנטים

הנושא הראשון : מיתון מעגל ההרס של אלמנט מתכת על אלמנט האדמה. 

שינוי תזונתי: תזונתו היא בעיקר פחמימות וסוכרים ויש תקופות בהן הוא לא אוכל כמעט אוכל מבושל. 

חיזוק תחושת השייכות, הביטחון והקשר אל האם והמשפחה. הבנה והפנמה של מנגנון הצמצום והדחייה המתכתי, הפועל אצלו באופן אוטומטי על ההקשרים שפירטתי למעלה ובהתאם לגיל והיכולת להתמודד עם השינויים. עודף המתכת מבטא סימפטומים של אובססיה, דיכאון, הסתגרות וצמצום. בהקשר הטיפולי ההתייחסות החשובה היא לקשרי אש- מתכת. 

חיזוק אש - עבודה על  מעגל הרס אדמה -אש , ומעגל העלבה מתכת-אש. 

הנושא השני :

אלמנט העץ מזין את אלמנט האש אך דורש פיזור עודף מתכת.

בניה של אלמנט מים, הזנה של אלמנט מים את אלמנט העץ- (תפקודי כבד לא תקינים)

כל הנושא מייצג את הקוטביות הגלומה בדרך הפעולה שלו : מצד אחד צמצום והפחתה , מצד שני דחיפה והתעלות כשבאמצע מה שמשפיע באמת היא חוסר היכולת לייצר התמדה ורצון לאורך זמן.

הצריכה הקבועה של ריטלין ממקדת רצון ומיקוד למספר שעות אך בתהליך חסר אשר גורם להתמוטטות של SP\KI\ HT -QI בשעות הערב המוקדמות. 

הנושא השלישי:

חוויות חוסר שליטה, פחדים וחרדות במקומות ציבוריים, שינה קלה עם התעוררויות בהלה, דיכאון, דיסהרמוניות של מיקוד וריכוז רוב ההקשרים הללו אני מייחס ליחסי מתכת-אש עם מעורבות של KI-LIV , והם הביטוי של רוב חוסר האיזון והעבודה הטיפולית הנדרשת. 

שלב א' - חיזוק האדמה חייב להימנע מחיזוק מתכת והחלשת האש , לכן בחרתי  לחזק ולהניע קודם עץ \ אש ולתמוך את המים באופן קבוע. אי אפשר לעבוד על כל המערכות וההקשרים והעבודה חייבת להתחלק על פי תהליך מתאים ונכון ועל פי תמונת הדופק המשתנה. 

בטיפול הראשון תמונת הדופק בגדול הצביעה על 

צף ומהיר ב TH\ST\ GB\CO  , מהיר -  LIV\LU  

ריק  SP 

חלש וחסר - KI\ HT \PC

 

החולשה של KI\HT היא הכי משמעותית לטעמי ואחריה החום והסטגנציה ב LU\LIV  יש המון דרכי פעולה אפשריות ואני תמיד מעדיף לפעול בדרך הפשוטה והישירה כל עוד היא מביאה לתוצאות:

KI4, LIV3, SI7 

KI2, SI3, TH5

LIV8, HT3, SP4

PC9 ,פיזור HT4,  

הוויסות של עודף מתכת על אלמנט האדמה 

ST45 פיזור, CO3 ,CO2  , LU5 

PC5, ST41, HT7 פיזור

אחרי הטיפול הרביעי היתה לו הקלה כללית שלא ידע להסביר אותה במילים. השינה השתפרה ותדירות החרדות והפחדים פחתה באופן משמעותי. אחרי חודש הוספתי  SUAN ZAO REN על מנת שאוכל להפנות את הטיפול בדיקור לנושא של אלמנט מתכת. מעבר למפגש מרתק עם נער מקסים ההבנות והתובנות שהוא רכש, היתה לי הזכות ללוות נער המתלבט בשלבי ההתפתחות שלו. 

.אני משתף את המטופל בכל שלב בתהליך הטיפול. באבחנה, במטרות הטיפול. הזמן והקצב הוא של המטופל, על פי יכולת ורצון. אני עושה כמיטב יכולתי לשקף את התהליך הרחב והממוקד בבהירות, מבלי להזניח את המישור המעשי ואת הסימפטומים האקוטיים והכרוניים שמציקים לו ופוגעים בבריאותו וברווחת חייו. יחד עם זאת אני מאמין בלב שלם כי ללא התייחסות אל התמונה הכללית, אל המודעות והבנת הכוחות הפנימיים וחיצוניים הפועלים ותמןנת האיזון הכללי לא יכול להתקיים ריפוי אמיתי.

הרחבה על אלמנט מתכת

חזרה למאמרים

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון
bottom of page