top of page

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 3

CASE STUDY

 

זהו מאמר המשך ל - רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 2

ניתוח מקרה קליניקה

אישה בת 63

תאריך לידה : 1.11.1955 בשעה 3:30

לפני 12 שנה עברה תאונת דרכים קשה עם שבר בצלעות, פגיעת אגן,

חבלות בצוואר ובגב, קשיי נשימה קשים בעקבות התאונה. קושי משמעותי בהליכה ובתפקוד.

בעקבות התאונה הפסיקה לעבוד לחלוטין

סובלת מנשירת שיער, כאבי מפרקים,

מתקררת בקלות, מרגישה חולשה ועייפות אחר הצהרים.

למדה רפואה משלימה אך לא עוסקת בכך באופן פעיל, 

בשעות הבוקר מרגישה פעילה ונמרצת ,

שקטה, מופנמת, סקרנית וחוקרת,

 

אלמנט אש ברפואה הסינית, חמשת האלמנטים וארבעת עמודי הגורל

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון

אלמנט ראשי - אש יאנג

מעגל יצירה

אלמנט אש מזין את אלמנט האדמה

אלמנט אדמה מזין את אלמנט המתכת

אלמנט מתכת לא מזין את אלמנט המים - חוסר

מעגל הרס

אלמנט אש הורס את אלמנט העץ

אלמנט עץ הורס את אלמנט המים

מעגל בקרה

אלמנט אש מבקר בעודף את אלמנט מתכת

אלמנט אדמה מבקר בעודף את אלמנט מים

אלמנט עץ מבקר את אלמנט אדמה

מעגל העלבה

אלמנט אש מעליב את אלמנט מים

אלמנט עץ מעליב את אלמנט מתכת

קומבינציות גזעים

אלמנט עץ יין (S4 ) בעמודת השנה יוצר צ'י מתכת עם אלמנט מתכת יאנג (S7 )בעמודת השעה+ וחיזוק בין גילאים    32-41 שם

מופיע עוד גזע מתכת יאנג. (1)

בין גילאים 42-51 מתכת יין (S8) יוצרת צ'י מים עם אש יאנג (S3 ) בגזעים של עמודות החודש והיום.(2)

קומבינציות ענפים

בין גילאים 2-11 חזיר (B12) יוצר צ'י עץ עם נמר (B3 ) בענפי היום והשעה.(3)

בין גילאים 12-21 עכברוש (B1) נמצא בקונפליקט עם כבש (B8 ) בענף השנה(5)

בין גילאים 42-51 ארנבת (B4) יוצרת צ'י אש עם כלב (B11) בעמודת החודש (4)

בין גילאים 52-61 דרקון (B5) יוצר קונפליקט 180 עם הכלב (B11) בעמודת החודש (6)

בין גילאים 62-71 נחש(B6) יוצר קונפליקט לנמר (B3) בענפי עמודות היום והשעה. (7)

האלמנט הראשי שלה הוא אש יאנג(S3-SI ). זהו האלמנט החזק ביותר מבחינה כמותית אך הוא אינו נתמך מספיק ע"י אלמנט עץ.המשמעות היא שאלמנט אש השואף לחום והתרחבות אינו מקבל מספיק דחף, תאוצה ותמיכה מבחינת מטרות, הישגיות ותחרותיות הטבועה עמוק ביסוד העץ. קיים רצון מצד אלמנט האש להתרחב, להתבטא, להרגיש במרכז, להיות אדם משפיע אך זה לא מיושם כמעט  בגלל הקושי הבסיסי לקבל החלטות, ליזום ולהעיז. זה מצב שבו אדם מודע מאד לאפשרויות שלו מבחינה חברתית, ער ליכולת ההשפעה שלו, לעוצמה ולרצון של הלב לתת, להעניק ולהניע אחרים דרך הזדהות ואמפטיה אך אלו נותרים ללא מענה מספיק כאשר אין דחיפה אמיתית של המציאות ע"י פעולות יוזמתיות ונמרצות כפי שאלמנט אש יאנג זקוק להם. לחלופין מתקיימת מעין ציפה בעולם נח, מצב תודעתי בו אין נטל אבל לא מפאת הישג אלא מתוקף אי עשייה, נוחות ופינוק. לכן : היא למדה ריפוי אך אינה עוסקת בכך בשל אחריות, נטל, ביטחון וכו' , היא איננה מעורבת בחיי אנשים באופן מלא, היא צופה על העשייה אך לא מיישמת אותה ואינני עוסק כלל בשיפוט אלא מבהיר שלטפל באנשים הוא רצונה היחיד מבחינה פרקטית אך מבלי לאבד את הנוחות והתנאים של האש. 

אלמנט האש רוצה להרגיש ולחוות את השיא שיש בו מן ההתרחבות והחיבור בין מצב תודעתי נינוח ומרוגש מעט לבין המודעות עצמה, הרצון האמיתי של אדם היודע את הייעוד שלו, ער לחוכמת הלב, פתוח אל התקשורת, אל השיתוף, אל החברות והאפשרות להושיט יד ולעזור לאחרים אך מתקיימת בחירה אחרת העוקפת את כל סבב המאמץ, הנטל , ההתחבטות, העשייה והפעולה והיא הולכת ישר אל המנוחה והנחלה המגיעה לאותם אלו אשר זכו בכך. אין בהרגשה הזו של ניצחון הרוח על החומר שום בעיה מלבד הספק המקנן בליבה והידיעה בתוך תוכה כי היא מתחמקת באופן עקבי מהתמודדות רגשית, קשיים, לבטים ולקיחת אחריות. היא גם איננה זקוקה לפרנסה שוטפת ולכן אין לה מניע, הרצון שלה לא ברור אך מעת לעת הוא עולה וצף ואז היא מוצאת את עצמה מרוקנת ומחליטה "לעשות משהו". זהו בסיס לחרדות בשל הנטיה של האש לעלות ולצאת מגבולותיה בפרצי אנרגיה מבלי שתהיה הזנה רציפה של עץ או תמיכה של המים

האמורים לבקר את האש ולבנות איזון בין מים לאש, בין הפנים לחוץ, בין הרצון הפנימי לביטוי החיצוני, בין האמת המזוקקת בתמצית שלה לבין המימוש התודעתי במציאות היומיומית שלה.

הגזע אש יאנג (S3 - SI ) מופיע גם בעמודת היום וגם בעמודת החודש והוא יוצר צ'י של מים כפול. לכן , למרות המצב הבסיסי המולד של חוסר מים מוחלט, הגזעים שלה אש יאנג (S3-SI) מייצרים צ'י מים ע"י פעולה הפוכה של איבוד או במילים אחרות ככל שהיא מתפזרת יותר, מתרחבת עם האש שלה, משקפת אמפתיה, רגישות, ורגשנות כלפי הסביבה כך נוצר לה יותר צ'י מים שהוא בעצם :הרצון שלה (ZHI) ככל שהאדם "מתרחק מעצמו" הוא מבין את הרצון שלו וזה בסופו של דבר מניע אותו להתקרבות, לפעולה עצמית למען עצמו כי המים הללו צריכים לנוע לאן שהוא ומן הסתם באופן הטבעי ביותר הם רוצים להזין את אלמנט העץ וזה כידוע רוצה רק דבר אחד : פעולה. האם כל הסיבובים העצמיים הללו פועלים באמת? באופן בסיסי  אלמנט אש יאנג בנוי מראש על קצוות, עליות וירידות, תנועה רגשית המופנית באופן בלתי אמצעי אל אחרים, . הוא ער לרגשנות, נוטה ליצור דרמה ומחויב לאמפתיה והזדהות עם אחרים כי כך הוא לומד על עצמו באמצעות השלכה והשתקפות.

אפשר לראות בטבלת העשורים  ( 10Years Luck) שחוץ מתקופת גיל 32-41 ,22-31  , עד היום תמיד בכל התקופות מופיע אלמנט מים או בגזע או בענף או ביצירה. כבר בתקופה הראשונה גיל 2-11 אש יין S4 , חזיר B12 יש מים בענף. באופן פרקטי אחד הנושאים היחידים שהיא מחזיקה בהתמדה הוא :שחייה. מגיל צעיר מאד ועד היום היא שוחה כל יום !! באופן קבוע ושיטתי וללא הפסקות כמעט. במילים אחרות: מתקיים מאמץ רצוף מילדות ועד היום לבנית תמיכה של אלמנט המים ע"י פעולות יומיומיות, לימוד, חיפוש עצמי, תרגול, על מנת למצוא את הכלי שיעזור לה לחבר בין הפוטנציאל המיימי הזה לבין האש שרוצה תוצאה. ככל שהיא מתבגרת המים באופן טבעי נחלשים (יש הרבה סמפטומים של חוסר מים YIN+YANG ) ולכן גם אצלה קיימת החשיבה שהיא מפספסת משהו בהבנה שלה ובעיקר בדרך שהיא בוחרת לפעול. אי אפשר להתעלם מאלמנט אש וגם לא לשים אותו בצד כי הוא אמנם מודד תוצאה ומעורבות אך לפני הכל הוא רוצה תנאים נוחים ולכן כל הרעיון של מאמץ לא נמצא כאן והמים היקרים שהיא פועלת בהתמדה לתחזק לא מביאים בפועל  את פעולה שהיא היתה רוצה לקיים כי המים לא מצליחים להחזיק את ההתמדה בעצמם (חוסר), הרצון לא ברור, ואלמנט עץ

גם הוא הורס את אלמנט המים במעגל הרס לכן גם כאשר מתקבלת החלטה היא מרוקנת את בסיס הרצון וההתמדה(מים) בנוסף  האש ישר מודדת הצלחה למרות שהפעולה רק התחילה ושני אלו מעקרים את הפעולה עצמה.

יחסי אלמנטים אש מים ועץ ברפואה הסנית ואפשרויות הטיפול בדיקור סיני

התרשים הזה הוא על מנת לשקף את יחסי האלמנטים מבחינת מעגלי יצירה ובקרה לאלמנט האש, שהם המעגלים החשובים והעיקריים וגם אלו אשר להם אפקט השפעה יותר משמעותי וזה מתבטא גם דרך תמונת הדופק.

אלמנט אש הוא הדומיננטי ביותר

אלמנט אש הורס את אלמנט העץ

אלמנט עץ הורס את אלמנט המים

יש הרבה דרכי פעולה מבחינה טיפולית והרבה אפשרויות, טכניקות, מרידיאנים מיוחדים, צמחי מרפא ,הכל טוב אבל 

לשם הדוגמא והפשטות כי היא בד"כ עובדת בוודאי אם מדובר בתהליך טיפולי ובאפשרות ללוות ולהדריך את המטופל לגבי האסטרטגיה הטיפולית, המודעות לנושאים השונים , נקודות העוצמה ותורפה. המטופל לא ישנה דבר בגישה ובהתייחסות  שלו לעצמו אם הפרטים לא יובאו לידיעתו. 

לטעמי החיזוק של המים הוא הכרחי כל הזמן, במיוחד בעונות ובתקופות שהיא מגלה חולשה מבחינת תפקודי מים

יחד עם סימפטומים של עליה\ עודף\ חום ריק באש . זו בהחלט אפשרות טובה לחזק בקייס כזה מים בעזרת פורמולה ולפנות את הדיקור לחיזוק ואיזון ההקשרים והקשרים בין האלמנטים השונים.

נקודה ראשונה:

חיזוק מים מבלי לפתור את מעגל ההרס עץ הורס מים ואש מעליבה מים זה סתם עבודה לריק כי צריך "צבירת" כמות גדולה של מים על מנת ליצור יתרון "ועודף" יחסי  לעץ\ אש . וזה אף פעם לא יקרה כי זה הבסיס הפיסי, אנרגטי, התנהגותי לא בנוי כך.

נקודה שניה:

אלמנט עץ לא יוצא לפעולה כי אין לו תמיכת מים (רצון, מוטיבציה, הפעלה) לכן פיזור אלמנט עץ צריך להיעשות דרך אלמנט מים ולא דרך אלמנט עץ ישירות אחרת היא תתרוקן.

נקודה שלישית:

אלמנט עץ "נהרס" ע"י אלמנט אש והוא האלמנט הראשי אבל קיימת יחסיות של פיזור \חיזוק שתאפשר "לתקן" או לקדם את מע' היחסים הפנימיות מבלי למוטט את האש 0כי אין לה באמת בסיס (חסר עץ\מים). היא  נמנעת מעשיה בגלל התניות של אלמנט אש (לא רוצה נטל או אחריות, רוצה רק הצלחה וכו'). 

מבחינת הטיפול בדיקור סיני הדבר החשוב ביותר הוא האסטרטגיה הטיפולית שתמיד מובילה אך אינה מתעלמת

מהמצב הנוכחי המושפע משלל סימפטומים נלווים, מצבי רוח, בעיות אקוטיות ובעיקר ההבנה וההתקדמות בהבנה

ובתודעה של המטופל בקשר לתהליך הטיפולי. לכן בדגש על תהליך אני לא ניגש לתקוף את הבעיה בכל טיפול ובהחלט

ישנם טיפולים ומצבים הדורשים לאזן מערכות אחרות על פי צורך, עונה , STEMS&BRANCH יומי וחודשי .

רק לשם הדוגמא ובהנחה שנלקחים צמחי מרפא לאלמנט מים באופן קבוע אפשר לפעול כך : (אני בד"כ עובד עם 2-3 נקודות בטיפול)

פיזור BL65 או KI 1 , פיזור KI2 ו- LIV2

חיזוק SI7 , PC3

PC7 או HT7 אם האדמה לא חלשה מידי, SI3

אפשר תמיד להוסיף נקודות מאלמנט מים עפ"י המצב וצורך.

אפשר לטפל כמובן גם דרך אדמה מתכת כי זה פותח את האפשרויות של הטיפול.

יחסי אש \ עץ \ אדמה הם יחסית מאוזנים מלבד העובדה שאלמנט האש הורס את אלמנט העץ. שמירה על יחסים אלו

מהווה בסיס טוב לאלמנט האדמה ומאפשרת איזון לנטייה של האש לגבור, בנוסף יש הנעה של האדמה ע"י אלמנט עץ במעגל הבקרה. מבחינת אלמנט אדמה ענפי השנה והחודש בעמודות הקבועות הם בבסיסן אדמה: ענף עמודת השנה כבש- B8 - אדמה יין , ענף עמודת החודש כלב B11 - אדמה יאנג. כשאלמנט אדמה מעוגן דרך עמודות קבועות יש לו יותר משקל כי עמודת השנה היא הגישה החברתית,  המקצוע, והפנים אותם בוחר האדם להראות לחברה כאשר הוא פונה אליה או מקדם את עצמו לקראתה. כאשר מופיע ענף B8 כבש עם גזע S2 עץ יין , זה מצביע על פיזור וצורך בהישענות על אחרים בכל מה שקשור לביטחון, עבודה פרנסה, קריירה. וזה רק מגביר את חוסר הפעולה שלה כי הגזעים הנסתרים בענף B8 הם עץ\אש ויש כאן יותר התייחסות אל המעמד התנאים והנוחות מאשר לערך הפעולה, B8 הוא ענף אשר שומר על האסתטיקה ביחסים הבין אישיים ולכן הוא לא נכנס לעימות או ויכוח גם לא דוחף את עצמו אלא "הולך בעקבות" ולכן כל עוד מתקיימים תנאי הנוחות והביטחון אין צורך להניע\ לעשות שינוי.

עמודת החודש: ענף  B11 כלב - אדמה יאנג( עם גזע אש יאנג S3 ) מייצג את הילדות, האמא, הזיכרונות מהילדות וההשפעה הסביבתית שנרכשה בילדות וכאן ההשפעה חזקה ובמידה מסוימת הפוכה ל ענף השנה. כי ענף B11 מייצג מסגרות סגורות, מבנים משפחתיים  מסורתיים, קבועים , קרקוע ומעשיות שבאה לידי ביטוי באדמה יאנג. 

בין גיל 22-31 אדמה יין S6 - אדמה יין -שור B2  מופיעים 3 ענפים (מתוך 4 ) של אדמה או במילים אחרות תקופת השיא של אלמנט האדמה אצלה והזמן אותו ניצלה על מנת להתחתן, ללדת ולחוות הורות ואימהות בכל האספקטים. ציינתי כבר כי בגיל הזה לא הופיעו לה מים וכן כל כולה הושקעה באדמה או בהקשרים עץ-אש-אדמה. במידה מאד מפתיעה ובדוקה בגיל 32 יורד העניין מהכותרות ויש חווית מיצוי, לאות, הוקרת תודה תוך הפנית הזרקור חזרה אל העצמי, אל הצרכים העצמיים, הצורך להתפתח, להכיר וללמוד גם תחומים  אחרים או במילים אחרות ירידה של האדמה. 

מתקיימת הגברה של אלמנט עץ בגיל 32-41 , S7 מתכת יאנג - נמר -עץ יאנג B3 , ו 42-51 S8 מתכת יין -ארנבת  עץ יין B4

תקופות כאלו באות לאחר תקופת האדמה 21-32 . המשמעות היא שיש מיקוד למשך עשרים שנה ליחסי עץ-מתכת שבאופן בסיסי נמצאים במעגל העלבה - עץ מעליב מתכת. לכאורה אלמנט מתכת הוא האלמנט "השולי" ביותר אצלה ולכן לאורך החיים הוא  הנושא המשני שלה. יחד עם זאת מתכת מחזקת מים ומרסנת עץ וגם אם קשר זה הוא משני הוא מקבל פוקוס חזק מאד במשך שני העשורים הללו. מה עוד שעשור 42-51 - הגזע S8 - מתכת יין יוצר חיבור לגזע אש יאנג S3 בעמודות היום והחודש וחיבור זה מייצר צ'י מים חזק או תקופת המים המשמעותית ביותר ואיפשרה גם חיבור אל הרצון העצמי וגם איזון טוב יותר של האש כי אלו יחסי מתכת-מים-אש. גיל 32-51 היתה תקופה שבה היא עבדה בחברה מסודרת ובמקביל למדה לימודי רפואה משלימה אך עם סיום התקופה S8 מתכת יין - B4 ארנבת עץ יין , ובדיוק בגיל 51 היא חוותה תאונת דרכים קשה ששינתה את מהלך חייה.  פגיעה חזקה ושברים רבים בנוסף לטלטלה רגשית עזה, הפסקת עבודה, ושיקום. תקופות ועשורים באים והולכים ואין ספק כי הם טומנים בחובם אפשרויות מימוש ושינוי. בסופו של דבר ההתמודדות האמתית שלה היא עם הקשר של מים -אש כפי שפירטתי כאן לכל האורך. זו אישה שלמדה המון, היתה באין סוף קורסים והכשרות. יש לה גישה של אלמנט אש שהינה גישה ענוגה ואמפתית, היא מזדהה בקלות, משדרת חום ותקשורת טובה ועדיין מחפשת בתוך עצמה את הכח שיאפשר לה להתגבר על הקונפליקט המולד המציב התניות כאלו ואחרות ליכולת הפעולה שלה. 

אני טיפלתי בה לאחר התאונה ומבחינה פיסית היא התאוששה מהר יחסית בעזרת הרוח והרצון שלה, שם גם החל המסע 

הפנימי שלה למציאת אותו ניצוץ שיאפשר לה הגשמה. 

מאמרים קשורים

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 1

רפואה סינית- אלמנט אש - לב(HT), מעי דק(SI), מחמם משולש(TH),מעטפת הלב(PC)- חלק 2

חמשת האלמנטים - אלמנט אש

חזרה למאמרים

bottom of page