top of page

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל- היסטוריה ותיאוריה- חלק 1

 קורס אונליין בחמשת האלמנטים, אסטרולוגיה סינית 
וארבעת עמודי הגורל 

אייקון של תחנת ירח

שרשי האסטרולוגיה הסינית נעוצים אי שם בעבר בתקופת שושלת HAN , עת סין היתה מנותקת מעמי המערב ונעולה בתוך עולמה. האסטרולוגיה הסינית הינה ענף משמעותי וחשוב בצורת החשיבה הסינית, דווקא בשל העובדה כי היא משקפת לשיטתה את מכלול האפשרויות והיישומים להבנת טבע האדם והסביבה בה הוא חי, כחלק ממוטיב הזמן והמרחב הקוסמי. הצורך הבסיסי של בני אדם להיות שייכים למשהו גדול ורחב כחלק מתפיסה רוחנית וההתפתחות של האסטרונומיה יצרו את הקשר בין תנועות אלו להתבוננות, ידיעה והטמעה בחוויה ארצית והיומיומית. הבנה כי האדם הוא מיקרוקוסמוס ליקום.

הקשר שמיים ארץ בא בהקשרים רבים, במסורות ואמונות עממיות. לאסטרולוגיה הסינית נוצר שם של אמונה טפלה שגם אנשים העוסקים במחשבת סין מקפידים להתרחק ממנה ולהיאחז דווקא בתחומים "מוכחים" ונחשבים יותר בשיטות הסיניות. לאמיתו של דבר גם הסינים עצמם מתרחקים מהמסורות הקדומות כביטוי לצורך העכשווי שלהם להפוך למערביים יותר ולהתנער מדימויים ותפיסות של עולם פגאני. הקשר שמיים ארץ בא לידי ביטוי כבר ב 1600 לפנ"הס בתפיסה של אלים השולטים על השמיים והארץ ומתחתם האבות הקדמונים, שבני אדם מקיימים עבורם את פולחן האבות. שאלת החיים לאחר המוות אינה נשאלת כי החיים הם נצחיים לשיטתם ולכן אינם נפסקים. בתקופת שושלת ג'ו נוצר ההקשר למנדט השמיים עפ"י סדר קוסמי מוסכם. השליט יכול לשלוט כל עוד יש אישור לכך מהשמיים עצמם , קרי: אסון טבע, בצורת או ליקוי חמה הם ביטוי למנדט שלילי וכעס האלים על השליט. השלב הזה יצר את הטקסיות, המנחות והטקסים לריצוי האלים. בשלב מאוחר יותר הופיע הקונפוציאניזם שהכניס את מערכת האמונות לסדר מובנה עם הופעת ספר התמורות וההתייחסות אל אירועי ההווה כהשלכה לעתיד. זה קורה לאחר תקופה של המדינות הלוחמות, ההרג היה בשיאו והתרחשה התדרדרות מוסרית, ערכית ופוליטית. הופעת הקונפוציאניזם יצרה סדר וגרמה לפריחה תרבותית מחודשת עם הופעת ספר התמורות, ספרי השירים, המסמכים, הטקסים ותעודות האביב והסתיו. המהלך נוצר מתוך אמונה וזעקה שסין איבדה את דרך ה DAO שמשורשיה צמחה.  בשנת 300 לפנה"ס אסכולת היין והיאנג מבטאת את צורת החשיבה כי לכל דבר המתרחש ישנה סיבה טבעית ולכן יש להתאים את הדפוסים של בני האדם לכוחות השמיים. 

הם הביאו את אסכולת היין ויאנג וחמשת האלמנטים . ביטויים שהשתכללו מאד עם עליית שושלת HAN בשנת 200 לפנה"ס. בתקופה זו לקחו את את הקלסיקות שלב נוסף, בהגדרה שהכל הוא ביטוי זרימה של צ'י (QI) הנע ומתבטא  על פי התנועה של היין והיאנג וחמשת היסודות .הקוסמולוגיה מולידה לוחות שנה מאורגנים ומסודרים והקשרים ברורים בנוגע להיררכיה השמיימית דרך הקשר שמיים- אדם-ארץ. כך נוצר ההקשר הבסיסי שבעקבותיו פותחה האסטרולוגיה הסינית, 12 החיות הסיניות ובשלב מאוחר יותר ארבעת עמודי הגורל. 

דרך האסטרונומיה הובן כי כדור הארץ הוא כוכב במערכת השמש וכדור הארץ והפלנטות חגים סביבה במחזורי זמן המתואמים עם עונות השנה כאשר נקודות העוגן הן ימי ההיפוך והשיוויון שלא כמו הגישה הרווחת בה אנשים חיים בידיעה כי כדור הארץ הוא מרכז העולם ושהכל מסתובב סביבו. יין ויאנג מייצגים את האחדות והדואליות בקיום כפי שהם באים לידי ביטוי בחשיבה הסינית. האיזון והשלמות של כוחות מנוגדים ומשלימים אלה הם הבסיס למבנה היקום שלנו. באסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל הפולאריות של היין (Yin ) והיאנג  (Yang) באה לידי ביטוי באלמנט הראשי המגדיר את נקודת המוצא והשייכות דרך המפה האסטרולוגית הסינית. בניתוח מפות לידה אחת הנקודות המשמעותיות ביותר היא הפולאריות של האלמנט הראשי כפי שהוא מופיע בגזע היום, כאחד מחמשת האלמנטים. העצמי מזוהה גם עם מבנה יין או יאנג. מעבר לשייכות לאלמנט מסויים, ההבדל המשמעותי הוא בתפיסת עולם יאנגית שהיא דינמית, שואפת לעוצמה ורווח, מחפשת הזדמנויות ומרחב ונוטה לבסס את עצמה כאישיות יוזמתית ונמרצת ,תחת אותו קוד של האלמנט איתו היא מזוהה .לדוגמא : אלמנט  אש יאנג יחפש את הפעלתנות דרך מפגשים חברתיים, השפעה רגשית, מודעות ועוצמה אשר מוקרנת ומשפיעה על אחרים, ואלמנט מים יאנג יחפש את אותה דינמיקה דרך חיפוש עצמי אינטנסיבי אשר מסתמך על ידע, שיטות, ופרמטרים הנשענים על ידע מבוסס ונרכש. תפיסת העולם היינית  (yin ) היא פאסיבית יותר, מופנמת וסגורה יותר מטבעה. היא נוטה להגיב לאירועים ולא ליזום אותם. היא עוסקת בביטחון פנימי אשר מבוסס על תחושת הגנה ויכולת התנגדות הכוללת ספיגה, הכלה, ותגובה.

הנקודה השנייה בחשיבותה בחלוקת היין והיאנג הוא המשקל שיש לכמות היין והיאנג בכל מפה באסטרולוגית הסינית. ארבעת עמודי הגורל משקפים את החלוקה הזו מתוך נקודת מוצא כי הפוטנציאל השמיימי (גזעים) שווה בערכו לפוטנציאל הארצי (ענפים ) והיחסיות ביניהם בנוסף לפולאריות (יין ויאנג ) של העמודים ,היא אשר יוצרת את השוני וייחודיות של כל פרט ואדם.(על היין והיאנג אפשר לקרוא עוד כאן) 12 החיות כפי שהן באות לידי ביטוי ב 12 הענפים ,מייצגות את הצד הארצי שהינו סך כל הביטוי הארצי לפוטנציאל הגלום בארבעת הענפים (שנה , חודש ,יום ושעה). 

אפשר לקרוא בהרחבה על 10 הגזעים השמיימים כאן

אפשר לקרוא בהרחבה על 12 הענפים הארציים ו 12 החיות  כאן וכאן  

ארבעת עמודי הגורל הינם ענף וביטוי משוכלל של האסטרולוגיה הסינית. בסיס השיטה הינו חישוב תנועת הצ'י בשנה, חודש, יום ושעת הלידה וביטויים בגזעים וענפים, יין ויאנג, חמשת האלמנטים, 12 החיות הסיניות. כולם כפופים כמובן אל שינויי הזמן.  בעבר נאלצנו לעבוד עם לוחות ידניים ולחשב כל עמודה בנפרד, אך כיום אפשר בקלות להוריד תוכנה שתחשב עבורכם את הפרמטרים - כאן

מוטיב הזמן הינו הביטוי המורכב ביותר והשנוי ביותר במחלוקת. החלק הקל יותר הוא ההסכמה לעבוד על פי לוחות סולאריים, שמשיים  ולא על פי לוחות לונארים ירחיים בגלל שהמחזוריות של ארבעת עמודי הגורל והגזעים והענפים מתואמת והמתבססת על התאמה זו. השנה הסינית השמשית מתחילה בכל שנה סביב 4 לפברואר עם החודש הראשון הפותח את האביב B3 - נמר. כל החודשים הסיניים מתחילים בסביבות 5-7 בכל חודש.   הגזעים והענפים נעים במחזוריות כאשר הגזע הראשון S1 יתואם עם הענף הראשון B1 , אלו מייצגים יחידת זמן - S1-B1.

S1 - JIA - עץ יאנג , כגזע תמיד ייצג אלמנט טהור. במקרה זה הוא יוצר צ'י אדמה. 

B1 - ZI - עכברוש , מייצג אלמנט מים יאנג (גזע חבוי 100% מים יין ) 

S1-B1 מתאר אם כן יחידת זמן ואת תחילת הספירה. אח"כ יבוא S2-B2 ו S3-B3 וכו' . נדרשים 60 צירופים על מנת לחזור ל S1-B1 ולכן מחזור 60 שנה הוא משמעותי  והוא עצמו מורכב מ 6 מחזורים של 10 שנים, 3 מחזורים של 20 שנה (נמצא בשימוש בשיטת הכוכבים המעופפים XUAN KONG ). כמו כן 3 מחזורים של 60 שנה הינם המחזור הגדול של 180 שנה . כל מחזור כזה מייצג שינוי קוסמי בתנועת הצ'י ויש לזה השפעה עצומה כי בכל 180 שנה מערכת השמש שלנו מסתדרת בשורה אחת. ההערכות הראשונה נצפתה ע"י הסינים ב- 2500 לפני הספירה. ליופיטר לוקח 11.86 שנים להקיף את השמש במסלולו. לסטורן- שבתאי לוקח 29.46 שנים  לבצע את אותו מסלול.

אם המסלול הוא 360 מעלות אז .

יופיטר – 360 חלקי  11.86 שנה = 30.354131 מעלות

סטורן – 360 חלקי 29.46 שנה = 12.219959 מעלות

 

על פי חישוב זה אנו רואים כי סטורן איטי יותר מיופיטר ב- 18.134172 מעלות בכל שנה . אם אנו לוקחים 360 ומחלקים ב- 18.134172 מעלות  מקבלים 19.852023 שנים . זהו הזמן בו לוקח לסטורן לישר קו אחד עם יופיטר. זמן זה הוא בקירוב 20 שנה. המשמעות היא שכל פעם שסטורן מיישר קו עם יופיטר זהו תחילתו של מחזור 20 שנה חדש.

9 התיישרויות כאלה הן מחזור של 20 שנה . 9 כפול 19.852023 = 178.7 שנים .

קוראים למחזור 179 שנה בשם אפקט יופיטר, בזמן אפקט זה כל הפלנטות במערכת השמש שלנו מסתדרות בקו ישר .

מערכת 12 החיות הסיניות נבנתה אחרי תצפית על מסלולו של יופיטר סביב השמש. האסטרונומים הסיניים חילקו את המסלול ל 12 סקטורים ו 12 מחזורים של 12 שנים שהוא הזמן אשר לוקח ליופיטר להקיף את השמש (11.86 ).

האסטרולוגיה הסינית מתבססת על 12 החיות ועל תצפיות וחישובים על קבוצת כוכבים עיקרית

מאדים - מארס - אלמנט אש

יופיטר - אלמנט עץ 

מרקורי- אלמנט מים 

ונוס - אלמנט מתכת

שבתאי- סטורן - אלמנט אדמה

 

אין קשר בין אסטרולוגיה מערבית לאסטרולוגיה סינית, מדובר על שפה והיבטים שונים גם אם התכלית יכולה להיות דומה.  בהקשר של הזמן הכללים הינם : יש להפחית שעה במידה והיה שעון קיץ בזמן הלידה. אין התייחסות להפרשי הזמן עפ"י האסכולה המערבית. באופן תיאורטי  אנו יכולים לטוס כל הזמן מערבה ולהשיג את השמש. אם נוכל לעבור את קו התאריך ( בערך באיי פיגי – 180 מעלות ) נרוויח יממה שלמה וניתן יהיה לחזור לאתמול באותה שעה. המטרה בשרטוט  קווי הרוחב והרוחב  היתה להראות את הזווית בה פוגעות קרני השמש בכדור הארץ. במאה ה-16 מציאת קו רוחב (צפון דרום) היתה דבר קל – על פי הזווית ביחס לכוכב הצפון או השמש.  קביעת המקום של קו האורך (מזרח מערב ) היתה מסורבלת יותר. לכן בנו שעון , אשר בעזרתו יכלו לחשב את קו האורך המדוייק על פי הפרש הזמן במקום בו אתה נמצא לבין זמן גריניץ. איננו מתייחסים לכך. ההתאמה היחידה שאנו מבצעים הינה התאמה לקו האורך הקרוב ומפחיתים (מערב) או מוסיפים(מזרח) עפ"י התאמה זו. מי שנולד בארץ צריך להוסיף 16 דקות לשעת הלידה שלו.  שעת הלידה הסינית היא עפ"י החיה הסינית (ענף) הנע במחזוריות של שעתיים. 12 חיות Xשעתיים = 24 שעות 

 

נציב את מפת ארבעת עמודי הגורל. ניקח לדוגמא : אישה שנולדה בתאריך 24.3.1982 בשעה 15:55 בישראל 

אסטרולוגיה סינית , ארבעת עמודי הגורל

אלו ארבעת עמודי הגורל הבסיסיים, קרי הגזע והענף שהופיעו בשנה, בחודש, ביום ובשעת הלידה שלה, כפי שהתקבלו בתוכנה. לאלו אפשר וצריך להוסיף נתונים  : יצירת הצ'י של הגזע, האיברים הקשורים לענף.  (אפשר לקרוא כאן וכאן )

אסטרולוגיה סינית , ארבעת עמודי הגורל

ארבעת עמודי הגורל הם אם כן ענף של האסטרולוגיה הסינית, הם ילוו את האדם מרגע לידתו ועד ליום מותו ללא שינוי בפרמטרים הקבועים, אך ישנם שינויים רבים ואפשריים ביחסיות של היין היאנג ושל חמשת האלמנטים. 10YEARS LUCK הוא פרמטר נוסף למפה הבסיסית. זהו מחזור 10 שנים - (עשור) אשר משפיע בעוצמה ומצביע על כיוון האנרגיה והצ'י בכל 10 שנים. זה לא משנה את האלמנט הראשי במקרה זה אש יאנג (גזע היום) אך הוא ישנה בהחלט את היחסיות , הכמות והעוצמה של האלמנטים סביבו ומכאן ישפיע בצורה מהותית על האלמנט הראשי ועל ההתנהלות של האדם (ארחיב על כך במאמר הבא) . 

10YERAS LUCK נמצא כפונקציה בתוך התוכנה ואין צורך לחשב לבד. 

עבור אישה זאת , זה יראה כך : 

אסטרולוגה סינית , ארבעת עמודיהגורל

אפשר לראות כי הספירה של 10 השנים במקרה שלה התחילה בגיל 6. המשמעות של זה היא שעד גיל 6 היא חיה עם ארבעה עמודים ראשיים בלבד ותחת ההשפעה של ההורים שלה, קרי - עמודת החודש. ניתן לראות שהיא נקודת המוצא לספירה וההתקדמות של הגלאים. בעמודת החודש מופיע אצלה S10-B4 ובספירה המתחילה בגיל 6-15 מופיע S9-B3 . ואח"כ גיל 16-25 ,S8-B2 למה זה הולך אחורה ? 

עבור אישה שהפולאריות של עמודת השנה שלה היא יאנג ואצל גבר שהפולאריות של השנה היא יין - סופרים אחורה , כי הקוטביות הפוכה. אצל אישה שהפולאריות של עמודת השנה היא יין ואצל גבר שהפולאריות של עמודת השנה היא יאנג - סופרים קדימה. 

הנושא הבא והחשוב הוא : ספירת וכימות האלמנטים. עד כה כל מי שעוסק בתחום של ארבעת עמודי הגורל יגיע לאותה תוצאה, מכאן יש מגוון דרכים לחישוב ,התייחסות וניתוח. ולפני שאסביר אומר משהו: סיימתי את לימודי ברפואה סינית בשנת 1995. מאוכזב משהו יצאתי לגלות שעבורי אין קשר בין מה שלימדו אותי לבין מה שראיתי בקליניקה וכאן החל חיפוש. עד לסוף שנות ה 90 ניסיתי לחפש שיטות סיניות שאפשר לשלב ברפואה הסינית שגם מתייחסות לבני אדם, לרגשות ולהתפתחות שלהם.  נחשפתי ללימודי גזעים וענפים אבל בקליניקה לא הייתי מרוצה בכלל כי היישום היה אוטומטי ונשען על נוסחאות ולא על חשיבה והרגשה. המשכתי ועברתי דרך מחוזות  האסטרולוגיה הסינית, ארבעת עמודי הגורל, פנג שואי וכוכבים מעופפים XUAN KONG. עברתי אצל מספר מורים מהמזרח. החומר עצמו היה מרתק אך הבנתי שההתייחסות אליו בפרשנות היא ברובה מגמתית ומכוונת למכנה משותף, כוללני ועממי,  כמו ימים טובים וגרועים, גורל,  מתי לחתום על חוזה, או לאיזה כיוון כדאי לשבת בשנה מסוימת. אותי עניינה האינטגרציה וההשפעה על האדם כי באתי מעולם הרפואה הסינית והתהליכים האישיים ורציתי להביא את החומרים הללו לשם, לרפואה. החברה הסינית בשנות ה 90 (ובחלקה גם היום) נשענה על יסודות שיתופיים שאחרי מהפכת התרבות הרסו למעשה את התפיסה של האינדיבידואל, קרי: אדם שהוא יצרני וטוב לחברה הוא אזרח טוב ואדם טוב. הצייתנות היא הכח. בחברה המערבית הצרכים שונים בתכלית ויש דרישה להתפתחות אינדיבידואלית ואישית יותר. אתגרים רגשיים, רוחניים ומנטליים שונים לחלוטין בשל סביבה וחינוך. לכן בלימודים הללו לא אהבתי את הנוסחאות והתהליכים האוטומטים. ריימונד לו וג'וזף יו, עוסקים המון שנים בתחומים של אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי הגורל (לא בהקשר של רפואה סינית) , החישובים שלהם מתייחסים להשפעה של העונה בזמן הלידה  ביחס לאלמנטים.  הם מורים מצוינים אך לא הצלחתי לחבר את זה לעולם המעשי, לקליניקה, עבורי זה לא עבד והנתונים לא התאימו לאדם שעמד מולי. רוג'ר גרין  מורה אוסטרלי כריזמטי ובכלל עובד עפ"י חלוקה לחצי כדור דרומי וחצי כדור צפוני. מפות הפוכות לחלוטין. מתכת הופך לעץ ואש למים. 

חזרתי אל דרכי שלי. הדרך שעובדת עבורי מחשבת את האלמנטים כגזעים וענפים כ 100% אנרגיה טהורה לכל גזע והענף מתחלק עפ"י החלוקה שלו המקובלת של גזעים חבויים אך מבלי להפחית או להוסיף ביחס לעונה בה האדם נולד. למשל: B2 שור = 60% -S6אדמה יין+ 20% S8 מתכת יין + 20% S10 - מים יין. מחשבים את סך האלמנטים וסך היין והיאנג.  לי זה עובד הכי טוב כך ואם מישהו מעדיף שיטה אחרת לחישוב עדיין הכללים, הקומבינציות, ושיטת הניתוח יכולה להיות תואמת בגישה ובלבד שזה עובד ומתאים לאדם שעומד מולכם. 

עבור האישה שלנו מהדוגמא זה יראה כך :        

בסיס ניתוח מפת לידה אסטרולוגיה סינית

עתה יש להוסיף את מעגלי היצירה, הבקרה, העלבה והרס עפ"י זרימת האלמנטים. אני מוצא כי כשאלמנט במעגל יצירה או בקרה גדול עד פי 2 מהאלמנט המוזן\ נשלט זה תקין . מעבר לכך זה עודף שיבוא לידי ביטוי 

כקונפליקט \ סטגנציה וקושי. 

זה יראה כך: 

ארבעת עמודי הגורל

הדבר היחידי שחסר כאן על מנת לנתח את המפה הוא הקומבינציות של הגזעים , והקומבינציות של הענפים ותחום שנקרא אלים וכוכבים הנגזר מקומבינציות הענפים. אלו תוספות טכניות ואפרט אותן במאמר הבא. 

אסטרולוגיה סינית וארבעת עמודי גורל -תיאוריה- חלק 2

חזרה למאמרים

bottom of page